Определение по дело №15638/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3723
Дата: 13 февруари 2019 г. (в сила от 20 февруари 2020 г.)
Съдия: Вергиния Христова Мичева Русева
Дело: 20181100115638
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр.София, 13.02.2019г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, І ГО, 11 с-в, в закрито заседание в състав:

                                                        Съдия Вергиния Мичева-Русева

като разгледа докладваното от съдията гр. д. №  15638 по описа за 2018 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Предявена е искова молба от К.И.Б. *** срещу Софийски районен съд. В исковата молба, наред с друго, се твърди, че ищецът е претърпял вреди - имуществени и неимуществени вследствие на издаден от съда изпълнителен лист по заповед за изпълнение на парично задължение от 26.09.2013г.по ч.гр.д.№ 15670/13г. на СРС. Сочи, че въз основа на издадения от СРС изпълнителен лист е започнало индивидуално принудително изпълнение срещу съпругата му, което му е причинило и на него вреди. Твърди, че изпълнителният лист е бил документ с невярно съдържание. Бил е издаден неправилно въз основа на заповед за изпълнение, която не е била влязла в сила. Освен търпени имуществени вреди от принудителното изпълнение, ищецът претендира и неимуществени вреди вследствие на преживените негативни преживявания по време на изпълнението.   

Ответникът Софийски районен съд намира исковете за допустими и по същество неоснователни, като излага съображения в подкрепа на становището си. 

Съдът, като прецени становищата на страните и във връзка със събраните по делото доказателства, установи следното:

Ищецът е предявил искове, които изначално, с оглед на възможната правна квалификация, са недопустими. Претендират се вреди от неправилно и незаконосъобразно според ищеца  издаден изпълнителен лист от съдия при СРС.

Съдът намира, че СРС не е надлежен ответник като процесуален субституент на Държавата.

Отговорността на държавата по чл.7 от Конституцията на РБългария е развита в ЗОДОВ - включително и за обезщетяване на вреди, причинени от незаконни актове на органите на съдебната власт. В случая, не е налице нито една от хипотезите на ЗОДОВ, при която на ищеца би могло да бъде присъдено обезщетение. Съгласно приетото в ТР № 5/2013 г. на ОСГК на ВКС, при искове за обезщетение за вреди по ЗОДОВ с правно основание, посочено в чл. 2, ал. 1, т. 1- т. 7 ЗОДОВ, Държавата е ограничила отговорността си за вреди от незаконосъобразни действия на своите органи само до изчерпателно посочените в нея хипотези, към които обстоятелствата, изложени в исковата молба, не могат да бъдат подведени.

СРС не може да отговаря и да е надлежен ответник и по общия ред по иск с правно основание чл. 49 ЗЗД, тъй като няма качеството на възложител на работата спрямо съдийския състав издал изпълнителния лист. Съдът не е работодател на съдиите. Съгласно чл.117 ал.2 от Конституцията на РБългария „при осъществяване на своите функции съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите се подчиняват само на закона“. Отделно от това, чл.132 ал.1 от Конституцията е категоричен, че при осъществяване на съдебната власт съдиите, прокурорите и следователите не носят наказателна и гражданска отговорност за техните служебни действия и за постановените от тях актове, освен ако извършеното е умишлено престъпление от общ характер. 

Съдебните актове във връзка с тяхната правилност и съобразеност със закона се преценяват единствено и само от по-горестояща съдебна инстанция по пътя на строго регламентирания в процесуалните закони инстанционен контрол. Недопустимо е да се извършва проверка на тези актове в друго съдебно производство, освен ако това не е изрично регламентирано. Пътят на защита за ищеца или на неговата съпруга е бил обжалване на разпореждането за издаване на изпълнителния лист, в случай че той е бил издаден въз основа на заповед за изпълнение, която не е била влязла в сила – така и ТР по т.д.№4/13г. на ОСГТК, ВКС.

Воден от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

 

ВРЪЩА исковата молба с вх. № 3058/03.04.2018 г., подадена пред ОС Хасково, въз основа на която е образувано гр. д. № 15638/2018 г. по описа на СГС, ГО, 11 с-в.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. д. № 15638/2018 г. по описа на СГС.

Определението може да бъде обжалвано с въззивна частна жалба пред САС в 1-седмичен срок от връчването му на страните.

 

 

Съдия: