Решение по дело №63/2017 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 юни 2017 г.
Съдия: Рени Цветанова Славкова
Дело: 20177140700063
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 февруари 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  №219

 

гр. Монтана, 1 юни 2017 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – МОНТАНА, в открито съдебно заседание на 19.05.2017 г. в състав:

                                                                  Председател: Огнян Евгениев

                                                                         Членове: Бисерка Бойчева

                                                                                        Рени Цветанова

 

при участието на секретаря: А. А. и Прокурор: Александров, като разгледа докладваното от СЪДИЯ ЦВЕТАНОВА, КАНД № 63 по описа за 2017 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН във връзка с чл. 208 от АПК.

С решение, по АНД № 349/2016 г. на районен съд гр. Берковица, е отменено Наказателно постановление № 12-000675 от 21.10.2016 г. на Директор на Дирекция „Инспекция по труда” гр. Монтана, с което на „Г*** 2002” ООД, гр. Берковица е наложено административно наказание „имуществена санкция”, затова че в качеството си на работодател е допуснало на работа лицето В*** Ц. Д*** , без отношенията им да са уредени като трудови.

В законния срок против решението е подадена касационна жалба от административнонаказващия орган, в която се развиват съображения за неправилност на въззивното решение, позовава се и на текста на чл. 416, ал. 1, изр. 2 от КТ. Твърди, че нарушението е безспорно установено, а в сключеното Споразумение са договорени клаузи, които са елемент на трудово правоотношение.   

Ответната страна оспорва жалбата. В съдебно заседание адв. Д. твърди, че правилно районният съд е приел, че отношенията са облигационни, а не трудови, поради което дружеството няма задължения да сключи трудов договор. Моли същото да бъде потвърдено.

            Представителят на Окръжна прокуратура Монтана дава мотивирано заключение, че жалбата е неоснователна, тъй като не са налице характеристиките на едно трудово правоотношение, поради което предлага решението да бъде потвърдено.

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Настоящият касационен състав при административен съд Монтана след като обсъди наведените в жалбата основания и при извършената служебна проверка на обжалваното решение, съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК намира следното.

За да отмени наказателното постановление районният съд е приел, че в хода на АНП са допуснати съществени процесуални нарушения, а именно чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН – няма описание на нарушението, дата и място на неговото извършване, обстоятелствата, при които е извършено и доказателствата, които го потвърждават. Извън констатираното нарушение съдът коментира свидетелските показания на свид. Дакьов и кредитира същите като достоверни, логични и в съответствие с попълнената от него декларация и въз основа на тях приема, че липсват всички формиращи трудовото правоотношение елементи.

 Настоящата инстанция намира, че фактическата обстановка по делото е напълно изяснена от първоинстанционния съд като в производството не са допуснати съществени процесуални нарушения, но неправилно е приложен материалният закон. 

Изводът на въззивната инстанция, че непосочването на дата на постъпване на работа представлява съществено процесуално нарушение  е неоснователен, тъй като  към момента на проверката лицето е без трудов договор или към тази дата административнонаказаното лице е в нарушение, т.е. датата и мястото на извършване на нарушението са посочени. Уточняването на датата на първия работен ден не променя обстоятелството, че към датата на проверката същото продължава да се извършва, а и законодателят не въвежда такова задължение за АНО.  

Договорът за наем, на който се позовава въззивният съд съдържа клауза, в която е указано, че на наемателя се предоставя работно облекло, а последното е характерно за трудовото правоотношение. Неоснователно в тази връзка съдът обсъжда свидетелските показания, тъй като последните не са меродавно обстоятелство, от което да се прави извод за характера на сключеното правоотношение. Същевременно в последствие този договор е отменен със сключването на Споразумение за даване на приют на бездомни, социално слаби и безработни български граждани, което също съдържа клауза за предоставяне на работно облекло, както и фирмен мобилен телефон. Обстоятелството, че едновременно със задължението за извършване на трудова дейность, изразяваща се в наблюдение на машини и материали, собственост на дружеството, лицето денонощно се намира на обекта, без да получава заплата, не променя характерът на тези правоотношения.

Основателно юрк Кръстева се позовава на текста на чл. 416, а. 1 от КТ, според който редовно съставените актове по този кодекс имат доказателствена сила до доказване на противното, а доказателства оборващи констатациите не са събрани по делото. В тази връзка свидетелските показания не са надлежни доказателствени средства, установяващи характера на сключеното правоотношение.

С оглед на изложеното касационната инстанция намира, че искането за отмяна на въззивното решение е основателно.

От гледна точка валидността и допустимостта на съдебния акт, последният има качествата на такъв.

Мотивиран от горното и на основание чл. 221, ал. 1 и 2 от АПК съдът

 

Р Е Ш И :

           

ОТМЕНЯ решение по АНД № 349/2016 г. на районен съд гр. Берковица, като неправилно. 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 12-000675 от 21.10.2016 г. на Директор на Дирекция „Инспекция по труда” гр. Монтана.

            Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

      ЧЛЕНОВЕ :