Решение по дело №631/2016 на Районен съд - Поморие

Номер на акта: 5
Дата: 20 януари 2017 г. (в сила от 31 януари 2017 г.)
Съдия: Нася Иванова Япаджиева
Дело: 20162160100631
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 ноември 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е     5

 

гр.Поморие, 20.01. 2017год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ПОМОРИЙСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданска колегия, в публично съдебно заседание  на двадесети декември през две хиляди и  седемнадесета година,  в състав:

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  НАСЯ  ЯПАДЖИЕВА

 

при участието на секретаря: В.А.

  като разгледа докладваното от съдия Н. Япаджиева гр.д. № 631 по описа за 2016год.  и за да  се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 8 и сл. от Закона за защита от домашното насилие, образувано по  постъпила молба от Ф.  А.К. *** в която сочи, че иска защита от домашното насилие, упражнено спрямо нея от лице с което е живяла на съпружески начала – А.С.М. ***. Твърди, че с ответника живели на семейни начала от 2010г. до 07.05.2016г. когато се  разделили, тъй като отношенията им се влошили и ответника я тормозил психически и физически. След като се разделили ответника посещавал дома на родителите й където тя се установила да живее, правил скандали, заплашвал че ще ги изгори и избие и те се страхували. Сочи, че на 20.11.2016 г., ответникът извършил физическо и психическо насилие спрямо нея, като в състояние на алкохолно опиянение посетил дома й в гр.Поморие, нанесъл й удари с юмруци по лявата ръка, отправил й обидни думи, като я нарекъл „курва”, заплашил я, че ще дойде през нощта и ще ги запали. Иска се установяване на домашно насилие и налагане на мерки за съдебна защита по ЗЗДН спрямо ответника - задължаване на извършителя да се въздържа от извършване на домашно насилие по чл.5 ал.1 т.1 ЗЗДН, по отношение на пострадалата, както и по чл.5 ал.1 т.3 ЗЗДН, забрана на извършителя да приближава пострадалата, обитаваното от нея жилище, както и местата й за социални контакти и отдих.

 Ответникът в съдебно заседание оспорва изложеното в молбата.

 Съдът счита, че производство е допустимо. Молбата е подадена на 28.11.2016г. в срока по чл.10, ал 1 от ЗЗДН, който е един месец, считано от извършването на твърдените в нея актове на домашно насилие на 20.11.2016г. и е подадена от лице посочено в разпоредбата на чл.3 от ЗЗДН.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

Не се спори по делото, че молителят и ответника са живели на семейно начала. В представена по делото декларация по чл. 9 ал.3 от ЗЗСДН, молителката  декларира, че спрямо нея е извършен акт на домашно насилие от  ответника на  20.11.2016г.  и подробно е описано осъщественото насилие, като е посочено, че на 26 и 27 ноември била заплашване по телефона.

Видно от изисканата справка от съда, ответника не е осъждан, като  по отношение на същия не са налагани мерки за защита от домашно насилие.

По делото са допуснати трима свидетели.     В показанията си св. К –майка на молителката, свидетелства че страните са живели заедно в дома на ответника  6-7години, но след скандал дъщеря и се прибрала в дома и. Твърди, че на 20.11.2016г. около 17.30 А. посетил дома им, ударил Ф. и нея и започнал да обижда Ф. да я нарича курва, мастия,  да се заканва, че ще запали къщата. Свидетелката се изплашила и се обадила в полицията при което А. избягал и се скрил и полицаите не успели да го намерят. Свидетелства, че и като са живеели заедно А. е тормозил Ф., обиждал я, ходил на работата й и вдигал скандали. В същата насока са и показанията на св. И – баща на молителката. Същия сочи, че А. ударил дъщеря му, жена му, а като  успели да затворят вратата ритал и блъскал по вратата и заплашвал Ф., че ще запали къщата.  В показанията си свидетелката  М – сестра на ответника свидетелства, че страните живеели много добре, но се разделили заради родителите на Ф., а детето на Ф. останало да живее при А. и не иска да живее при майка си. Не знае брат й да е заплашвал Ф., известон й е че само едни път е ходил в дома на родителите й.

           При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи: 

Съгласно легалната дефиниция на понятието домашно насилие, която се съдържа в ЗЗДН, последното представлява акт на  физическо, сексуално, психическо, емоционално или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени, извършено от и спрямо определена категория лица, в която попадат молителката и ответницата.

От анализа на данните по декларацията по чл.9, ал.3  от закона и свидетелските показания може да се направи обоснован извод, че по отношение на Ф.А.К. е упражнено домашно насилие от страна на ответника А.С.М..  Като акт на такъв вид насилие следва да се определи поведението на А.М. изразяващо се нанасене на удари,  отправяне на обиди и закани. Тези обстоятелства се потвърждават от показанията на разпитаните свидетели. Съдът включва в обсъжданията си на основание  разпоредбата на чл.13, ал.2 от ЗЗДН и декларацията по чл.9, ал.3, която не бе оспорена по реда предвиден в ГПК и съобразно която доказателствено средство в производството може да бъде и декларация по чл.9, ал.3 от закона. В тази насока е и нормата на ал.3, чл.13 в която е посочено, че ако няма други доказателства, съдът издава заповед за защита само на основание приложената декларация.

  Съдът счита, че е основателна молбата за налагане на мерки за защита  против домашно насилие и намира, че  следва да се наложат няколко от предвидените  в чл. 5 ал.1 ЗЗСДН мерки, а именно да се задължи извършителя да се въздържа от извършване на домашно насилие спрямо Ф.А.К., да се забрани на А.С.М. да приближава пострадалата Ф.А.К., жилището обитавано от пострадалата и местата за социални контакти и отдих посещавани Ф.К.. Мерките според съда следва да се  наложат за срок от 12 месеца, който срок е достатъчен да се положат усилия от страните да преодолеят противоречията си и уредят отношенията си.

На основание чл. 5 ал. 4 ЗЗСДН, при налагане на някоя от мерките предвидени  в чл.5 ЗЗСДН на извършителя следва да се наложи и глоба, както съдът счита че следва да наложи глоба в минималния предвиден размер от 200лв.

Мотивиран от изложеното Поморийски районен  съд

 

Р Е Ш И :

 

           НАЛАГА в полза на Ф.А.К., ЕГН **********, с адрес *** мерки за защита от домашно насилие, осъществено на 20.11. 2016г. от  лице с което е живяла на семейни начала - А.С.М., ЕГН ********** с адрес *** като: ЗАДЪЛЖАВА извършителя  А.С.М. ДА  СЕ  ВЪЗДЪРЖА  ОТ ИЗВЪРШВАНЕ НА  ДОМАШНО  НАСИЛИЕ спрямо Ф.А.К..

           ЗАБРАНЯВА на А.С.М.  да приближава пострадалата Ф.А.К. и  жилището обитавано от пострадалата, находящо се в гр.Поморие, ул. Искър № 40  за срок от 12 /дванадесет/ месеца

ЗАБРАНЯВА на  А.С.М. да посещава местата за социални контакти и отдих посещавани от Ф.А.К. заедно с нея за срок от  12 / дванадесет/ месеца.

ОСЪЖДА  А.С.М. да заплати на основание чл. 5, ал.4 от ЗЗДН ГЛОБА  в размер на 200 /двеста/  лева

ОСЪЖДА  А.С.М. да заплати  по сметка на ПРС сумата от  50 /петдесет/ лева държавна такса, а на Ф.А.К. сумата от 150 / сто и петдесет/ лева направени разноски по делото..

Да се издаде  заповед.

Решението и заповедта да се връчат на страните и РУ „П” гр. Поморие.                  

Настоящото решение подлежи на обжалване пред БОС в 7-дневен срок от датата на получаване на съобщението.

Обжалването на решението не спира изпълнението.

 

                                                                      РАЙОНЕН  СЪДИЯ :