Решение по дело №90/2018 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 96
Дата: 12 юни 2019 г. (в сила от 13 април 2021 г.)
Съдия: Радослава Симеoнова
Дело: 20181400900090
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 20 август 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 96

 

гр.Враца,12.06.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският окръжен съд търговско           отделение в

публичното заседание на  04.06.2019 г.        в състав:

 

Председател:Радослава Симеонова

                                        

в присъствието на:

прокурора                      секретар Мария Ценова

като разгледа докладваното  от  съдията Радослава Симеонова

търговско         дело N90        по описа за 2018  год.

за да се произнесе взе предвид следното:

 

    С искова молба вх.№6639 от 20.08.2018г. "Комплексен онкологичен център ВРАЦА" ЕООД, ЕИК *** със седалище и адрес на управление : гр. Враца, бул. *** представлявана от д-р Г.Т.Г. - управител е предявил срещу НАЦИОНАЛНА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. София, ул. ***, представлявана от д-р Д.Д., управител чрез РАЙОННА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА Враца, с адрес: гр. Враца, ул. ***, представлявана от С.С. - Директор иск за сумата 54 894.00 лв.

    Сезира съда с искане да постанови решение, с което на основание чл.79 от ЗЗД във вр. с 59 от 330, да осъди Национална Здравноосигурителна Каса да заплати на КОЦ ВРАЦА ЕООД, ЕИК ***, сумата в размер на 44 029.00 лв. представляваща извършена и отчетена дейност по КП за м. април 2018г. и сумата 10 865.00 лв., представляваща стойността на лекарствените продукти за лечение на злокачествени заболявания, извън стойността на КП, или обща сума в размер на 54 894.00 лв., както и законната лихва от датата на депозиране на исковата молба -20.08.2018 г.до окончателното заплащане на дължимите суми и направените по делото разноски, за които в хода му ще бъде представен списък с разноски.

Ищецът поддържа,че "КОЦ ВРАЦА"ЕООД, ЕИК *** е лечебно заведение, регистрирано съгласно изискванията на чл.10, т.3б от Закона за лечебните заведения и чл.113 и сл. от Търговския закон. Осъществява лечебна дейност, съгласно актуално Разрешение за осъществяване на лечебна дейност № КОЦ - 81/11.10.2017г., издадено от министъра на здравеопазването. Съгласно чл. 266 от ЗЛЗ, „Комплексен онкологичен център” е лечебно заведение, в което лекари с помощта на друг персонал извършват следните дейности:

    -активно издирване, диагностика и лечение на лица с онкологични заболявания;

    -периодично наблюдение, консултации и проследяване на болните с онкологични заболявания и преканцерози;

    -регистрация и диспансеризация на болни с онкологични заболявания и преканцерози;

    -създаване и поддържане на информационна база данни за преминалите лица с онкологични заболявалия за нуждите на Националния раков регистър и националните медицински регистри;

    -промоция и превенция на онкологичните заболявалия;

    -информиране на обществеността по проблемите на онкологичните заболявалия;

    -експертна и консултативна дейност в областта на онкологията и медицинската онкология;

    -научноизследователска дейност в областта на онкологията;

провеждане на клинични и терапевтични изпитвания в областта на медицинската онкология;

    -клинични изпитвания на лекарствени продукти;

    -реализиране на комплексни програми за обучение и специализация по онкология, медицинска онкология и лъчелечение и здравни грижи;

    -осъществяване на консултации по проблемите на онкологичните заболявалия в обслужвания район;

    -извършване на профилактика и скринингови програми за онкологичните заболявалия.

    Поддържа,че ответникът - НАЦИОНАЛНА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА, ЕИК *** е юридическо лице със седалище - гр. София и с предмет на дейност: осъществяване на задължителното здравно осигуряване /съгл. чл.6, ал.1 от 330/. РЗОК - град Враца е регионална структура на НЗОК със седалище - областния център на област Враца - гр. Враца, /съгл. л.6, ал.2 от 330/ и предмет на дейност: осъществяване на задължителното здравно осигуряване на територията на област Враца. Управлява се от директор, който е второстепенен разпоредител с бюджетни средства на НЗОК. В изпълнение на разпоредбите на чл. 20, ал.1, т.4 и чл. 59, ал.1 от 330 и чл. 39, т.5 и т.11 от Правилника за устройство и дейност на НЗОК и чл.4, ал.4, т.4 и т.5 от Правилника за устройство и дейност на РЗОК, сключва договорите с изпълнителите на медицинска помощ на територията на област Враца и осъществява плащанията на изпълнителите по реда и в сроковете предвидени в НРД и сключените индивидуални договори.

    На основание чл. 59, ал.1 от Закона за здравно осигуряване ЗЗО/ и в съответствие с Националния рамков договор за медицинските дейности за 2018г., на 25.05.2018г. ищецът и ответника в качеството на осъществяващ по силата на ЗЗО, задължително здравно осигуряване, чрез директора на РЗОК Враца, сключили договор № 060354 с предмет: оказване на болнична помощ по клинични пътеки /КП/ със срок на действие, действието на Националния Рамков Договор /НРД/ за медицински дейности за 2018г. В чл.1 от договора е описан обема на договорената за изпълнение медицинска помощ с изброяване на клиничните пътеки /КП/ от Приложение №9 към чл.1 от Наредба №3 от 2018г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК и посочени в Приложение №17а "Клинични пътеки" на НРД 2018г., а в чл. 20 е посочена цената на всяка една клинична пътека.

    Към договора било подписано допълнително споразумение №1 от 27.06.2018г. с предмет: корекция на стойността на дейностите, медицинските изделия и лекарствените продукти.

    Съгласно Приложение № 2 от индивидуалния договор, стойността за дейности по чл.4. ал.1,т.2 от Приложение №2 от Правилата по чл.4, ал.4 от ЗБНЗОК за 2018г.за м. Април 2018г. е определена в размер на 186 926 лв.,а за лекарствени продукти за лечение на злокачествени заболявалия - 206914.00лв.

    По реда, при условията, но извън сроковете на подписания индивидуален договор, на 29.05.2018г. ищецът отчел дейността си за м. Април 2018г. в РЗОК Враца с фактура№ ********** от 29.05.2018 г. и спецификация към нея на обща стойност 144 266.00 лв., за дейности по КП, заедно с работните графици и направленията за хоспитализация на всички пациенти за м. април въз основа на месечната справка, генерирана от Персонализираната Информационна Система /ПИС/ на НЗОК. По нареждане на служителите на РЗОК Враца фактурираната дейност не включва стойността на КП и стойността на приложените лекарствени продукти за лечение на злокачествени заболявания за 52-мата пациенти, приети на 10.04.2018г и трима пациенти, които са изписани на 10.04.2018г.

    На 11.04.2018 г., около 15.00 ч. чрез ПИС на НЗОК бил изпратен файл с ежедневния отчет за хоспитализираните и дехоспитализирани пациенти от дата 10.04.2018г. по КП, но поради техническа грешка е отчетено, че файла е за амбулаторни процедури. Междувременно на същия ден - 11.04.2018г., когато се подава ежедневния отчет към НЗОК по електронен път, сървърът на КОЦ Враца бил поразен от криптовируса WrinaCry и операционната система в ЛЗ не работела адекватно в този ден. Наложила се преинсталация на цялата операционна система и на потребителския софтуер, при форсмажорни обстоятелства. На следващия ден, след отстраняване на проблемите, се генерирало съобщение в системата, че файла с отчета за КП не се чете и поради това не е приет от ПИС на НЗОК.

    Ищецът поддържа,че разполага със специализиран медицински софтуер, създаден от „Гама Консулт -К., П. и Сие“ СД, наречен: „ГАМА КОДМАСТЕР“ /Болнична Информационна Система- БИС/, собственост на лечебното заведение, която се използва за ежедневното регистриране, проследяване и отчитане на пациентите към сървърите на НЗОК. Освен нея в ЛЗ се използва ежедневно и програмния продукт „ХАДИС /HADIS/ КЛИЕНТ“, който обобщава клиентската част на Персонифицираната информационна система на НЗОК за регистрация на събития по хоспитализация и дехоспитализация с лична карта на ЗЗОЛ /задължително здравно- осигурените лица/. Тя е собственост и се поддържа от НЗОК, като е предоставена безплатно на ЛЗ за болнична помощ с цел обмен на информация относно събитията по хоспитализация и дехоспитализация /чрез чекирания на лични карти на пациентите/ до сървърите на НЗОК. След въвеждането на регистрацията на пациента с лична карта, НЗОК предостави функционалност, с която при регистрация на събитието и изпращането му към НЗОК, да може да бъде запаметено това събитие и в ГАМА КОДМАСТЕР-БИС с цел по-добра вътрешна отчетност, проследяване и самопроверка на регистрираните събития от болниците, за да няма пропуснати събития или навременното им установяване.

    От 01.04.2018г. влязъл в сила новия Национален Рамков договор /НРД/ за медицинските дейности /МД/, с който се въвели множество нови моменти, свързани, както с определянето на нива на компетентност на отделените структури на ЛЗ, остойностяването и заплащането на болничната дейност в тях, така и с реда, условията и сроковете за отчитането й по електронен път до сървърите на НЗОК. Чрез подписването на индивидуалния договор № 060354/25.05.2018г., в сила със задна дата от 01.04.2018г., лечебното заведение се задължило да изпълнява всички изисквания и задължения като изпълнител на болнична медицинска помощ по КП, разписани в НРД за МД за 2018г.

    Актуализацията на болничната информационна система ГАМА КОДМАСТЕР- БИС в КОЦ ВРАЦА ЕООД за въвеждане на новите изисквания на НРД 2018г започнала от самото начало на м. април и имало дни, в които се осъществявали по десетина ъпгрейда на информационната система и програмния продукт на НЗОК, като паралелно с тях се извършвало и ежедневното електронно отчитане на постъпилите и изписаните пациенти през ХАДИС от петте отделения, посочени в Приложение №2, ЧАСТ А- ДОПЪЛНЕНИЕ ЗА 2018г. към договора за болнична медицинска помощ по КП.

    В тази връзка ищецът представя с исковата молба схема на информационния поток. Това създало сериозно напрежение и стрес за всички служители.

    Въпреки техническата обезпеченост на информационните процеси в лечебното заведение и поддържането на специализирания софтуер за отчет на договорената и извършена медицинска дейност, на 11.04.2018г. цялата операционна система и потребителския софтуер били извън строя при форсмажорни обстоятелства и се наложила пълната им преинсталация за срок от почти 20 часа. Поради това обстоятелство било невъзможно електронното отчитане на постъпилите и изписани пациенти от 10.04.2018г.

    За създалата се извънредна ситуация на 11.04.2018г. с  писмо, изх.№ 230 от 12.04.2018г., ищецът уведомил РЗОК Враца незабавно и поискал отваряне на системата, за да отчете дейността по КП в съответствие със срока по чл. 31, ал.5 от Индивидуалния договор /ИД/.

    В подкрепа на твърдението прилага Констативен протокол издаден от „Лотос Солюшънс“ ЕООД с изх.№ 74 от 12.04.2018 г. и договор с тях за абонаментно сервизно обслужване на наличната компютърна техника и системен софтуер.

    На 05.06.2018г. ищецът депозирал в РЗОК Враца възражение по реда на чл. 31, ал.9, 10 и 12 от ИД за извършване на контрол и заплащане на дейността след одобрение от РЗОК Враца ЕООД по реда на чл. 31, ал.14 от ИД.

    С писмо, изх.№ 29-02-628/19.06.2018г. РЗОК Враца,  уведомила ищецът, че е извършена проверка по случая от комисия, съставена от служители на РЗОК Враца и на 17.04.2018г преписката е изпратена на управителя на НЗОК със становище на директора на РЗОК.

    Твърди,че в срока по чл. 352, ал.10 от НРД 2018г. за МД в КОЦ ВРАЦА ЕООД не е получено месечно известие от страна на РЗОК Враца за потвърдена за заплащане и отхвърлена от заплащане дейност за м. април 2018г. Аналогичен текст се съдържал и в разпоредбата на чл.31, ал.10 от ИД. До 15.00ч. на седмия работен ден на месеца следващ отчетния - 07.05.2018г. в КОЦ Враца не е получено месечно известие от РЗОК Враца, подписано от директора с електронен подпис и съдържащо одобрената за заплащане, и отхвърлена от заплащане дейност за м. Април 2018г. и стойността на лекарствата за лечение на злокачествени заболявалия.

    Едва на 29.05.2018г. след прегенериране на 4-те седмични файла на КОЦ ВРАЦА ЕООД от страна на НЗОК и обработването им в програма HOSP_CPW, са отхвърлени от заплащане лечението и лекарствата за 52 бр. пациенти с основание : "Несътоветствие с датите от регистрационната система "ХАДИС" с клиентската част на ПИС на НЗОК, Всички пациенти са регистрирани в „Регистрационната система на събитията по хоспитализация и дехоспитализация“ като постъпили на дата 10.04.2018 , а в ежедневния файл, подаден от ЛЗ са подадени като хоспитализирани на 11.04.2018г. Ищецът твърди,че в случая е направен опит да се игнорира проблемната дата - 10.04.2018г., като се посочва, че всички пациенти са хоспитализирани на 11.04.2018г. с цел възможно отчитане и заплащане на дейността.

    Според изложеното от ищеца,информацията за хоспитализациите и дехоспитализациите на пациентите от 10.04.2018г. е въведена повторно в ПИС на НЗОК като постъпили на 11.04.2018г. целенасочено и по устна препоръка от страна на служители на ответника и това била причината за констатираното несъответствие, което се счита и приема от ответника за основание за отхвърляне от плащане на цялостната дейност на ЛЗ за всички пациенти хоспитализирани и дехоспитализирани на 10.04.2018г.

    В исковата молба се твърди,че в конкретния случай става въпрос за 289 реално проведени леглодни/ от 10.04.2018г. до съответната дата на изписване - посочени в "Справка от Главна книга" от 17.04.2018г, генерирана от БИС на КОЦ Враца и изпратена по електронен път в РЗОК ВРАЦА на 17.04.2018г./ за лечение на 52 пациенти с онкологични заболявания, за които са положени медицински грижи, осъществена е диагностика, приложено е скъпоструващо медикаментозно лечение, т.е реализирани са разходи, срещу които не е заплатено на КОЦ ВРАЦА ЕООД дължимото възнаграждение по сключения договор, съобразно договорените единични цени на КП и стойността на лекарствата извън стойността на съответните КП.

    В Спецификация, генерирана също от БИС на КОЦ Враца ЕООД са посочени приложените лекарствени продукти, заплащани от НЗОК извън цената на КП и тяхната обща стойност - 10 865.25 лв., които са отхвърлени от плащане, както и Спецификация за КП на обща стойност - 44 029.00 лв, които също са отхвърлени от плащане на същото основание - „несъответствие с датите от регистрационната система „ХАДИС“ с клиентската част на ПИС на НЗОК.

    Ищецът твърди,че дейността за процесния период е реално извършена и отчетена чрез Персонализираната Информационна Система /ПИС/ на НЗОК. Наред с фактура, спецификация и графици за м. април, в РЗОК Враца на 29.05.2018г. са отчетени и направленията за хоспитализация на пациентите, постъпили за лечение в КОЦ Враца на 10.04.2018г. и Отчетите за приложените лекарствени продукти извън КП. Посочва,че в раздел 2-ри от направлението за хоспитализация фигурира и саморъчния подпис на всеки пациент, както и в отчета за лекарствата, обстоятелство, което потвърждавало, че пациентите действително са постъпили на 10.04.2018г. и им е оказано лечение по съответната КП, за която КОЦ Враца има сключен договор и съответно правото да получи заплащане по договорените цени, посочени в чл. 20 от ИД и заплащане на стойността на приложените в хода на лечението лекарствени продукти, описани в съответните отчети - за 11 човека по КП №240.

    В случая ставало въпрос за лечението на 52 пациенти със злокачествени заболявания, при които своевременното диагностициране и лечение е от съществено значение за запазването или удължаването на живота на пациентите. Отказът на ответника да заплати на ищеца изработената от него и отчетена медицинска дейност ограничава възможностите му да продължава да оказва своевременна, качествена и достъпна медицинска помощ чрез намаляване на средствата за издръжка на персонала, заплащане на консумативни разходи и др. непреки дейности, свързани с основната медицинска дейност.

    Счита отказът за неправилен и незаконосъобразен.

    При така изложеното твърди,че в качеството на изпълнител на сключения договор с НЗОК за оказване на болнична медицинска помощ по КП е изцяло добросъвестен и е изпълнил всички свои задължения като изпълнител на медицинска помощ, дължащ лечение на здравноосигурени лица в пълен обем, качествено и своевременно,с което обосновава и правния интерес от предявяване на  иска.

    Твърди,че ответникът е неизправна страна,като въвежда следните доводи:

    1.Налице е хипотезата на чл. 31, ал.13 от ИД, при която ответникът е следвало да удовлетвори искането     за отваряне на системата при форсмажорни обстоятелства и заплащане на отчетената извън сроковете по чл. 31, ал.5 и 8 от ИД дейност, тъй като РЗОК Враца е уведомена своевременно за това и са представени писмени доказателства за извънредни обстоятелства — кибер атака на сървърите на КОЦ ВРАЦА ЕООД.

    2.РЗОК Враца не е удовлетворила искането за осъществяване на контрол и заплащане на дейността след одобрен контрол, която поради форсмажорни обстоятелства не е отчетена в уговорения срок и ред, поради което и на различно от това основание е отказала заплащане.

    3.НЗОК, респективно РЗОК Враца без правни мотиви отказва да заплати лечението по КП на 52-ма пациенти, хоспитализирани и дехоспитализирани на 10.04.2018г., лекарствените продукти за лечението им, извън стойността на КП и фактически  отнема възможността на ищеца да отчете съобразно чл. 31, ал.5 и 6 от ИД.

    Позовава се на съображения развити в Решение № 4 от 04.01.2018 г. постановено по г.д. № 1549 от 2017 г. по описа на Шуменския районен съд, потвърдено с Решение от 23.05.2018 г. по в. т. д. № 35 по описа за 2018г на Шуменския окръжен съд относно КОЦ ШУМЕН ЕООД.

    Препис от исковата молба е връчена ответника,който в срока по чл.367 ал.1 ГПК е представил по делото с вх.№6998 от 07.09.2018 г. отговор на исковата молба.

    С отговора оспорва предявените искове като изцяло неоснователни и необосновани по следните съображения:

    Признава обстоятелството,че на основание чл.59, ал.1 от Закона за здравното осигуряване (330) и в съответствие с Националния рамков договор за медицински дейности за 2018г. (НРД за МД за 2018г.) между НЗОК и ищеца „КОМПЛЕКСЕН ОНКОЛОГИЧЕН ЦЕНТЪР - ВРАЦА"ЕООД е сключен индивидуален договор (ИД) № 060354 / 25.05.2018. за оказване на болнична помощ по клинични пътеки и индивидуален договор (ИД) № 060888/25.05.2018 г. за извършване на амбулаторни процедури.

    Твърди,че между НЗОК и ищеца  са били сключени и индивидуален договор (ИД) № 060354 /2017г. за оказване на болнична помощ по клинични пътеки и ИД № 060888/2017г. за извършване на амбулаторни процедури на основание чл.59, ал.1 от 330 и в съответствие с Националния рамков договор за медицински дейности за 2017г. (НРД за МД за 2017г.).

    Съгласно чл. 31, ал.1 от ИД № 060354 / 25.05.2018. изпълнителят ежедневно подава файлове по електронен път в утвърдени от НЗОК формати оказаната за денонощие дейност, включена в предмета на договора, през интернет портала на НЗОК или чрез

web услуга. Файловете по ал. 1 съдържат информацията посочена в чл. 31, ал.2 от ИД.

    Съгласно чл. 31, ал . 5 от ИД № 060354 / 25.05.2018г. оказаната БМП по ал. 2 се отчита най-късно до 17,00 ч. на първия работен ден, следващ деня на извършване на дейността.

    Съгласно чл. 31, ал . 6 от ИД № 060354 / 25.05.2018г. при констатиране на грешки в подадената информация, свързани с регистрационни данни, номенклатури и договорена дейност, ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ получава автоматична нотификация от информационната система на НЗОК и подаденият файл не се обработва от НЗОК до получаване на нов с коректни данни.

    Съгласно чл. 31, ал . 8 от ИД№ 060354 / 25.05.2018г. файл с коригирани данни се приема най-късно до 10,00 ч. на втория работен ден, следващ деня на извършване на дейността. Въвеждане на други грешни данни във файла от ИЗПЪЛНИТЕЛЯ не е повод за корекция на данните.

    Твърди,че съгласно чл. 31, ал . 9 от ИД№ 060354 / 25.05.2018г. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ не заплаща за дейност, която не е подадена в ежедневните файлове и не е приета от информационната система на НЗОК в сроковете по чл. 31, ал. 5 и 8 от ИД.

    Съгласно чл. 31, ал.13 от ИД № 060354 / 25.05.2018г. възражения във връзка с ал. 9 се разглеждат и решават в съответната РЗОК само за случаите на форсмажорни обстоятелства, независещи от ИЗПЪЛНИТЕЛЯ. ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ трябва да уведоми за тези обстоятелства РЗОК в сроковете по чл.31, ал. 5 и да представи писмени доказателства.

    Същото е регламентирано в чл. 352 от НРД за МД за 2018г.

    Аналогични на цитираните разпоредби са и тези действали по предходния договор с ЛЗ и чл.351, ал. 17 от НРД за МД за 2017г.

    Застъпва становище, че в случая не се касае за нов момент по отношение на отчитането на дейността и заплащането й. Разпоредбите са идентични.

    В исковата молба се претендирало заплащане от НЗОК на 52 бр. случаи по КП за пациенти, приети или изписани на 10.04.2018г. и стойността на приложени лекарствени средства,които не са отчетени по предвидения в НРД и договора ред и срок.

    Оспорва твърдението на ищеца,че на 11.04.2018г.  около 15 ч. е изпратен файл чрез ПИС на НЗОК с ежедневния отчет за хоспитализираните и дехоспитализирани пациенти от дата 10.04.2018г. по КП, но поради техническа грешка е отчетено, че файла е за амбулаторни процедури,като в системата след отстраняване на проблема се е генерирало съобщение,че файла с отчете не се чете и поради това не е приет от ПИС на НЗОК.Такова твърдение нямало  в писмото на лечебното заведение с вх.№29-02-388/13.04.2018 г. подадено в РЗОК-Враца.

    Представя Справка от ПИС/Списък с качени файлове, електронни отчети за периода 02.04.-30.04.18г./ от КОЦ- ВРАЦА ЕООД на 11.04.2018г. в 15:03:02ч. и в 15:08:13ч. е качен Отчет за болници за амбулаторни процедури за 10.04.2018г., /т.е. дейността по ИД № 060888/25.05.2018г./ - и двата файла са обработени, като статуса на файловете е 63-УСПЕШНО ОБРАБОТЕН и не е качен Отчет за болници за КП, за хоспитализирани и дехоспитализирани пациенти на 10.04.2018г. по ИД060354 / 25.05.2018г.

    По отношение на процесните случаи /хоспитализирани и дехоспитализирани пациенти от 10.04.2018г. по Клинични пътеки /КП/по договор № 060354 / 25.05.2018/, посочва, че извън срока по чл.31, ал.13, във вр. с ал.5 от ИД, съответно чл.352 ал.13, във вр. с ал.5 от НРД-2018г. в РЗОК- Враца е постъпило писмо с вх. № 29- 02-388/13.04.2018г. от управителя на КОЦ- ВРАЦА ЕООД/ в деловодството/ и по ел. поща с вх. № 29-02-389/13.04.2018г. в РЗОК/, с което уведомява за това, че на 11.04.2018г. поради заразяване на сървъра на лечебното заведение с вирус е възникнал проблем - невъзможност да се генерира xml файл за дейност по КП, за наложила се преинсталация на сървъра, като системата е възстановена на 12.04.2018г. и за това, че отчета за дата 10.04.2018г. не е подаден в указания срок. Отправено е искане до директора на РЗОК за отваряне на системата на 10.04.2018г. за да отчетат дейността по КП.

    Твърди да е неоснователно ,тъй като не се подкрепя от представените доказателства, твърдението на ищеца, че РЗОК е уведомена своевременно за това.

    Поддържа,че информирането на РЗОК от лечебното заведение/ЛЗ/ за настъпило форсмажорно обстоятелство е след регламентирания срок, който е до 17,00 ч. 11.04.2018г., когато е бил срока за качване на отчета за 10.04.2018г.

    Независимо, че писмо с вх. № 29-02-388/13.04.2018г. от КОЦ- ВРАЦА ЕООД е подадено извън регламентирания срок, комисия назначена със заповед на директора на РЗОК- Враца е разгледала представените от ЛЗ документи и се е произнесла с решение на 16.04.2018г. за предоставяне на възможност за подаване на ежедневен отчет за 10.04.2018г., предвид информацията съдържаща се в писмото и приложения към него констативен протокол №74/12,04.2018г.,като комисията е приела, че е било налице форсмажорно обстоятелство, което не е могло да бъде предвидено и съответно предотвратено от ЛЗ, като повредата е отстранена след срока по чл.352, ал.5 от НРД МД 2018г. След запознаване с преписката, директора на РЗОК е приел решението и мотивите на комисията за предоставяне на възможност за подаване на ежедневен отчет за приети и изписани пациенти за дата 10.04.2018г. от КОЦ- ВРАЦА ЕООД, като становището на директора с изх.№35-00-882/17.04.2018г. е изпратено до управителя НЗОК с копие до Дирекция „Информационни процеси и сигурност на информацията" в ЦУ на НЗОК.

    Позовава се на представената Справка от ПИС/Списък с качени файлове, електронни отчети за периода 02.04.-30.04.18г./от която било видно, че на 12.04.2018г. и на 13.04.2018г. системата на КОЦ- ВРАЦА ЕООД работи и ЛЗ качва файлове по двата сключени договора за хоспитализирани и дехоспитализирани пациенти съответно на 11.04.18г. и на 12.04.18г., но не зарежда в системата файлът, за който в писмото с вх. № 29-02-388/13.04.2018г. твърди, че не е могъл да зареди на 11.04.2018г. Т.е. и след отпадане на форсмажорното обстоятелство на 12.04.2018г. /възстановяване на дейността на сървъра на КОЦ- ВРАЦА ЕООД / от страна на ищеца не са предприети никакви действия за качване на файл Отчет за болници за КП, за хоспитализирани и дехоспитализирани пациенти на 10.04.2018г.От същата справка се виждало, че от КОЦ- ВРАЦА ЕООД на 14.04.2018г. в 8:47:40ч. е зареден файл Отчет за болници за КП, за хоспитализирани и дехоспитализирани пациенти на 10.04.2018г., което било след срока по НРД и ИД и два дни след възстановяване дейността на изписани на 10.04.2018г. и стойността на приложени лекарствени продукти, които не са отчетени по предвидения в НРД и договора ред и срок.

    При изложените по-горе съображения поддържа, че изпълнителят по договора не е изпълнил задълженията си по чл.31, ал. 5, 8 и 13 и съответните от НРД-2018г.

    Твърди,че всички ежедневни отчети за м.април 2018г. на ЛЗ по договора за КП за дейност от 12.04.2018г. до 30.04.2018г. са със статус на файловете: 7- завършила проверка с ФАТАЛНА ГРЕШКА.

    На дата 29.05.2018г. след прегенериране на 4-те седмични файла на лечебното заведение от страна на НЗОК и обработване в програма HOSP CPW, са отхвърлени от заплащане 50 бр. пациенти със следното основание: „Несъответствие с датите от Регистрационната система". Служителите обработили прегенерираните седмици са извършили съпоставка и с датата на хоспитализация и дехоспитализация на пациенти отразени в подадения файл с информацията постъпила в клиентската част на информационна система на НЗОК егистрационната система на събития по хоспитализация и дехоспитализация" събрана с машиночитаемата зона чрез електроннен четец от документите за самоличност съдържаща информация за дата и час на постъпване и на напускане на лечебното заведение.

    При извършената съпоставка е установено, че при всичките пациенти отхвърлени от заплащане 50 бр. - посочени в месечното известие, дата на постъпване и напускане на лечебното заведение събрана от документите за самоличност и датата на хоспитализация и дехоспитализация от лечебното заведение отразена във файла за приети и изписани пациенти е различна. Всички пациенти са регистрирани в "Регистрационната система на събития по хоспитализация и дехоспитализация" като постъпили на дата 10.04.2018г., а в ежедневния файл подаден от лечебното заведение са подадени като хоспитализирани на 11.04.2018г. След окончателната обработката на данните за календарен месец април 2018г. в HOSP CPW е генерирана месечна спецификация с одобрената за заплащане дейност и месечна спецификация съдържаща отхвърлената от заплащане дейност - именно случаите по КП за които е установено, че не са отчетени по реда на НРД за МД за 2018г. и условията по индивидуалния договор.

    Месечното известие, съдържащо одобрената и отхвърлената от заплащане дейност е подписано от упълномощено от директора на РЗОК - Враца длъжностно лице с УЕП съгласно чл. 13, ал. 2 ЗЕДЕП и е качено в Персонализираната информационна система на НЗОК,което било видно от приложена към  отговора: Разпечатка от ПИС за качване на файлове .

    На подаденото възражение с вх.№29-02-572/05.06.2018г. от КОЦ- ВРАЦА ЕООД в РЗОК е даден отговор с изх.№29-02-628/19.06.18г. на директора на РЗОК- Враца, като подробно е информирано и за описаното по- горе.

    От КОЦ- ВРАЦА ЕООД е фактурирана и в последствие заплатена от НЗОК/РЗОК дейността за м. април 2018 г., като фактурираната дейност е в съответствие с данните за одобрената и отхвърлената за заплащане дейност, съдържаща се в месечните известия до КОЦ- ВРАЦА ЕООД,което се установявало от представените с отговора: Справка за отчетени и изплатени от НЗОК/РЗОК Враца суми по фактури на КОЦ- ВРАЦА ЕООД за извършена през м. април 2018г. дейност по договора за КП, фактури, спецификации и месечни известия за дейност м. април,/

    От ЛЗ не са отчетени с финансовоотчетни документи описаните по- горе случаи,което се установявало от представените с отговора фактури и спецификации.

    Представените от ищеца по делото Спецификация за приложени лекарствени продукти, заплащани от НЗОК, извън цената на КП/АПр по договор №060354 и Спецификация за КП и АПр“Предсрочно изпълнение на дейностите по КП..." по договор №060354 и двете за периода от 01.04.2018г. до 30.04.2018г., с посочена дата 29.05.2018г.. и неподписани от ЛЗ и от представители на Възложителя по договора, не са представяни в РЗОК и по тях не е претендирано плащане в сроковете по НРД и договора. Посочва,че съгл. чл.32, ал.2 ИД в електронните финансово- отчетни документи по ал. 1 се включва само договорена и извършена дейност по КП/АПр „Предсрочно изпълнение на дейностите по КП ..." от ИЗПЪЛНИТЕЛЯ, подадена в ежедневните файлове по реда на чл. 31 и неотхвърлена от заплащане в месечното известие по чл. 31, ал. 10.В този смисъл е и чл.353, ал.2 от НРД 2018г.Ищецът по сключения договор, подписвайки същия се е съгласил и е приел да оказва медицинска помощ и да я отчита по разписаните в НРД и ИД условия и ред.

    Изложеното ,му давало основание да твърди,че ищецът не е спазил изискванията за отчитане на дейността.

    Случаите фигуриращи в направления за хоспитализация/НХ/ приложени към исковата молба за хоспитализирани на 10.04.18г. или дехоспитализирани на 10.04.18г, в КОЦ- ВРАЦА ЕООД по КП не подлежат на заплащане, включително и вложените лекарствани продукти, заплащани от НЗОК, извън цената на КП.

    В случая на 29.05.2018г. ЛЗ е подало повторно ежедневни отчети за дните от 11.04.2018г. до 30.04.2018г. В новия повторно подаден отчет е добавило освен реално постъпилите на 11.04.2018г. пациенти и тези от 10.04.2018г. /по представените по делото НХ, с изключение на двама И3№1913 и №1917, които не фигурират в повторно подадените отчети/, но за тях е посочило, че са постъпили на 11.04.2018г., аналогичен бил и случая с изписаните на 10.04.2018г. /по представените НХ/ като с оглед да се спази минималния болничен престой при повторното подаване на отчета е посочена друга дата на дехоспитализация, а не реалната дата на изписване.

    Застъпва становище,че правилно тези случаи са отказани с месечно известие и не подлежат на заплащане от НЗОК/РЗОК.

    Оспорва твърденията на ищеца, че служители на ответника са дали указания за това информацията с хоспитализирани и дехоспитализирани от 10.04.2018г. да се подаде повторно, но с дата на хоспитализация / дехоспитализация 11.04.2018г.

    Навежда довод,че за претендираните с настоящата искова молба суми от ЛЗ, в РЗОК не са представяни финансово-отчетни документи /фактури и спецификации/ и съответно не са приемани такива от РЗОК- Враца.Дейността не е била  отчетена по предвидения ред и в предвидените срокове за да бъде платена.

    Тварди,че НЗОК е изпълнило всички свои задължения по сключения договор в срок и няма задължения към ЛЗ за плащане на претендираните с исковата молба суми и  НЗОК съответно РЗОК- Враца няма неизплатени задължения към ищеца за процесния период.

    Относно предявения акцесорен иск за заплащане на законна лихва твърди, че такава не се дължи при изложеното по-горе развитие на договорното му отношение, поради което този иск е неоснователен.

    По изложените съображения счита, че НЗОК е изпълнила точно задълженията си по процесния договор, поради което претендираната от ищеца сума общо в размер: 54 894.00 лв. и законна лихва от датата на депозиране на исковата молба до окончателното заплащане на сумата, е недължима и исковете следва да бъдат оставени без уважение изцяло.

    Сезира съда с искане да отхвърли изцяло предявените от "КОМПЛЕКСЕН ОНКОЛОГИЧЕН ЦЕНТЪР - ВРАЦА"ЕООД искове като неоснователни и недоказани.

    Препис от постъпилия по делото отговор е връчен на ищеца,който в срока по чл.372 ал.1 ГПК е подал допълнителна искова молба вх.№7528 от 27.09.2018г. С допълнителната искова молба ,ищецът оспорва възраженията на ответника, че е неоснователно и необосновано твърдението му, че РЗОК Враца не е уведомена своевременно за настъпването на форсмажорни обстоятелства, поради които приетите и изписани пациенти по КП от дата 10.04.2018г. не са отчетени по предвидения в индивидуалния договор ред и срокове. Цитираните текстове на разпоредбите на чл. 31, ал.5, 6 и 8 от инидивдуалния договор регламентират общите правила за отчитане.

    Поддържа,че в процесния случай е налице хипотезата на чл. 31, ал.13 от ИД, при която ответникът е следвало да удовлетвори своевременно искането  за отваряне на системата при форсмажорни обстоятелства и заплащане на отчетената извън сроковете по чл. 31, ал.5 и 8 от ИД дейност, тъй като РЗОК Враца е уведомена своевременно за това и са представени писмени доказателства за извънредни обстоятелства, приложени към исковата  молба. Същите са представени повторно и от ответника.

    Представените с отговора на ответника писмени доказателства са идентични с тези, които е представил ищеца и поддържа,че по изнесените обстоятелства в тях няма спор, както и относно размера на незаплатената дейност и вложени лекарствени продукти /видно от представените медицински и финансови документи/.

    От представения с отговора на исковата молба заверен препис от Протокол от заседание на комисия, проведено на 16.04.2018г., назначена със Заповед № РД-09- 296/18.04.2017г. на директора на РЗОК Враца, се установява, разрешение за подаване на ежедневен отчет за 10.04.2018г., с мотиви: „поради наличие на форсмажорни обстоятелства дейността не е отчетена в доворения срок“. Въпреки това в писмо, изх.№ 29-02-628/19.06.2018г. на директора на РЗОК Враца до ищеца е посочено, че е отхвърлена от заплащане процесната дейност от 10.04.2018г., а именно всички случаи, за които е установено, че не са отчетени по реда на НРД за МД 2018г. и условията по инидвидуалния договор. Счита тази позиция за неправилна и незаконосъобразна, поради което моли съда да се произнесе по съществото на спора, с който е сезиран,а именно да постанови съдебен акт, с който на основание чл.79 от ЗЗД във вр. с 59, ал.1 от 330 да осъди Национална Здравноосигурителна Каса да заплати на КОЦ ВРАЦА ЕООД, ЕИК ***, претендираната сума в размер на 44 029.00 лв. представляваща извършена и отчетена дейност по КП за м. април 2018г. и сумата 10 865.00 лв., представляваща стойността на лекарствените продукти за лечение на злокачествени заболявания, извън стойността на КП, или обща сума в размер на 54894.00 лв, ведно със законната лихва от датата на предявяването на иска до окончателното изплащане на претендираните суми.

     Претендира и заплащане на всички разноски, направени в хода на съдебния процес при уважаване на исковете му.

    Препис от постъпилата по делото допълнителна искова молба е връчена на ответника и в срока по чл.373 ал.1 ГПК по делото е постъпил допълнителен отговор вх.№8291 от 23.10.2018 г.

    С допълнителния отговор ответникът застъпва становище,че е неоснователно и не се подкрепя от представените доказателства твърдението на ищеца, че е уведомил своевременно РЗОК - Враца за настъпило на 11.04.2018г.форсмажорно обстоятелство.

     Поддържа, изложеното в отговора,че съгласно чл. 31, ал. 9 от ИД№ 060354 / 25.05.2018г. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ не заплаща за дейност, която не е подадена в ежедневните файлове и не е приета от информационната система на НЗОК в сроковете по чл. 31, ал. 5 и 8 от ИД.

    Съгласно чл. 31, ал.13 от ИД № 060354 / 25.05.2018г. възражения във връзка с ал. 9 се разглеждат и решават в съответната РЗОК само за случаите на Форсмажорни обстоятелства, независещи от ИЗПЪЛНИТЕЛЯ. ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ трябва да уведоми за тези обстоятелства РЗОК в сроковете по чл.31. ал. 5 и да представи писмени доказателства.

    В процесния случай уведомяването на 13.04.2018г. чрез писмо с вх. № 29-02- 388/13.04.2018г. от управителя на КОЦ- ВРАЦА ЕООД/представено в деловодството на РЗОК/ и по ел. поща е вх. № 29-02-389/13.04.2018г. в РЗОК/, за форсмажарно обстоятелство настъпило на 11.04.2018г. е извън регламентирания в чл.31, ал.13, във вр. с ал.5 от ИД, съответно чл.352 ал.13, във вр. с ал.5 от НРД-2018г. срок, в който лечебното заведение е следвало да направи това.Поддържа изложеното в отговора,че този срок в процесния случай е до 17,00ч. на 11.04.2018г., когато е бил срока за качване на отчета за 10.04.2018г.

    Оспорва  твърдението на ищеца, че неправилно била отхвърлена от заплащане процесната дейност, както и че становището на директора в писмо  изх.№ 29-02-628/19.06.18г.било незаконосъобразно.

    Ищецът- изпълнител по сключения договор        №060354 / 25.05.2018г. подписвайки същия се е съгласил и е приел да оказва медицинска помощ и да я отчита по разписаните в НРД и ИД условия и ред.

    Твърди,че ежедневен отчет на хоспитализирани и дехоспитализирани на 10.04.2018г. не е подаден в срок от лечебното заведение/ЛЗ/. Липсва и уведомяване и представяне на писмени доказателства от ищеца в сроковете по чл.31, ал.13, във вр. с ал.5 от ИД за настъпило форсмажорно обстоятелство.

    Твърди,че на 29.05.2018г. ЛЗ е подало повторно ежедневни отчети за дните от 11.04.2018г. до 30.04.2018г. В новия повторно подаден отчет е добавило освен реално постъпилите на 11.04.2018г. пациенти и тези от 10.04.2018г. /по представените по делото направления за хоспитализация /НХ/, с изключение на двама ИЗ№1913 и №1917, които не фигурират в повторно подадените отчети/, но за тях е посочило, че са постъпили на 11.04.2018г., аналогичен е и случая с изписаните на 10.04.2018г. /по представените по делото НХ/ като с оглед да се спази минималния болничен престой при повторното подаване на отчета е посочена друга дата на дехоспитализация, а не реалната дата на изписване.        Застъпва становище,че правилно тези случаи са отказани с месечно известие и не подлежат на заплащане от НЗОК/РЗОК.Налице било и несъответствие между датата на хоспитализация и дехоспитализация на пациенти отразени в подадения файл и информацията постъпила в клиентската част на информационна система на НЗОК "Регистрационната система на събития по хоспитализация и дехоспитализация"събрана с машиночитаемата зона чрез електроннен четец от документите за самоличност съдържаща информация за дата и час на постъпване и на напускане на лечебното заведение. Установено е, че при всичките пациенти отхвърлени от заплащане 50 бр. - посочени в месечното известие, дата на постъпване и напускане на лечебното заведение събрана от документите за самоличност и датата на хоспитализация и дехоспитализация от лечебното заведение отразена във файла за приети и изписани пациенти е различна. След окончателната обработката на данните за календарен месец април 2018г. в HOSP CPW е генерирана месечна спецификация с одобрената за заплащане дейност и месечна спецификация съдържаща отхвърлената от заплащане дейност - именно случаите по КП за които е установено, че не са отчетени по реда на НРД за МД за 2018г. и условията по индивидуалния договор.

    Позовава се на  чл.32, ал.2 ИД,съгласно който електронните финансово-отчетни документи по ал. 1 се включва само договорена и извършена дейност по КП/АПр"Предсрочно изпълнение на дейностите по КП ..." от ИЗПЪЛНИТЕЛЯ, подадена в ежедневните файлове по реда на чл. 31 и неотхвърлена от заплащане в месечното известие по чл. 31, ал. 10.В този смисъл бил и  и чл.353, ал.2 от НРД 2018г.

    Поддържа,че от ищеца е фактурирана и в последствие заплатена от НЗОК/РЗОК дейността за м. април 2018 г., като фактурираната дейност съответствие с данните за одобрената и отхвърлената за заплащане дейност, съдържаща се в месечните известия до КОЦ- ВРАЦА ЕООД .Това се установявало от  Справка за отчетени и изплатени от HЗ0K/P30K Враца суми по фактури на КОЦ- ВРАЦА ЕООД за извършена през м. април 2018г. дейност по договора за КП, фактури, спецификации и месечни известия за дейност м. април./

    Твърди,че от ЛЗ не са отчетени с финансовоотчетни документи описаните по- горе случаи видно от представените с отговора на исковата молба фактури и спецификации.

    Случаите фигуриращи в направления за хоспитализация /НХ/ приложени към исковата молба за хоспитализирани на 10.04.2018г. или дехоспитализирани на 10.04.2018г. в КОЦ- ВРАЦА ЕООД по КП не подлежали на заплащане, включително и вложените лекарствани продукти, заплащани от НЗОК, извън цената на КП.

    Освен това за претендираните в исковата молба и допълнителната искова молба суми от ЛЗ, в РЗОК не са представяни финансово-отчетни документи /фактури и спецификации/ и съответно не са приемани такива от РЗОК- Враца. Нито дейността е отчетена по предвидения ред и в предвидените срокове, за да бъде платена.

    Поддържа становището си,че НЗОК е изпълнило всички свои задължения по сключения договор в срок и няма задължения към ЛЗ за плащане на претендираните с исковата молба суми и няма неизплатени задължения към ищеца за процесния период.

    НЗОК е действала в изпълнение на НРД- 2018г., стриктно е следвала Договора между страните и не дължи претендиратните суми.

    По изложените съображения в допълнителния отговор и в отговора на исковата молба счита, че НЗОК е изпълнила точно задълженията си по процесния договор, поради което претендираната от ищеца сума общо в размер: 54 894.00 лв. и законна лихва от датата на депозиране на исковата молба до окончателното заплащане на сумата, е недължима и исковете следва да бъдат оставени без уважение изцяло.

    Сезира съда с искане да отхвърли изцяло предявените от „КОМПЛЕКСЕН ОНКОЛОГИЧЕН ЦЕНТЪР - ВРАЦА" ЕООД искове като неоснователни и недоказани.

    Съдът ,приема,че е сезиран с допустими искове.Правният интерес е обоснован от търсената защита.Налице е и процесуална легитимация на страните.Исковете са предявени от надлежна срещу надлежна страна,което съдът установи чрез служебна справка в ТР.

    Съдът приема,че исковете,с които е сезиран са с правна квалификация чл.79 ЗЗД и чл.309 а ТЗ.

    При така изложеното ,съдът приема , че безспорни  обстоятелствата са: обстоятелството,че на основание чл.59, ал.1 от Закона за здравното осигуряване (330) и в съответствие с Националния рамков договор за медицински дейности за 2018г. (НРД за МД за 2018г.) между НЗОК и ищеца „КОМПЛЕКСЕН ОНКОЛОГИЧЕН ЦЕНТЪР - ВРАЦА"ЕООД е сключен индивидуален договор (ИД) № 060354 / 25.05.2018. за оказване на болнична помощ по клинични пътеки и индивидуален договор (ИД) № 060888/25.05.2018 г. за извършване на амбулаторни процедури,както и че между НЗОК и ищеца  са били сключени и индивидуален договор (ИД) № 060354 /2017г. за оказване на болнична помощ по клинични пътеки и ИД № 060888/2017г. за извършване на амбулаторни процедури на основание чл.59, ал.1 от 330 и в съответствие с Националния рамков договор за медицински дейности за 2017г. (НРД за МД за 2017г.).,обстоятелството, че писмо с вх. № 29-02-388/13.04.2018г. от КОЦ- ВРАЦА ЕООД макар да е подадено извън регламентирания срок,е разгледано от комисия назначена със заповед на директора на РЗОК- Враца ,която е разгледала представените от ЛЗ документи и се е произнесла с решение на 16.04.2018г. за предоставяне на възможност за подаване на ежедневен отчет за 10.04.2018г., предвид информацията съдържаща се в писмото и приложения към него констативен протокол №74/12,04.2018г.,като комисията е приела, че е било налице форсмажорно обстоятелство, което не е могло да бъде предвидено и съответно предотвратено от ЛЗ, като повредата е отстранена след срока по чл.352, ал.5 от НРД МД 2018г.. След запознаване с преписката, директора на РЗОК е приел решението и мотивите на комисията за предоставяне на възможност за подаване на ежедневен отчет за приети и изписани пациенти за дата 10.04.2018г. от КОЦ- ВРАЦА ЕООД, като становището на директора с изх.№35-00-882/17.04.2018г. е изпратено до управителя НЗОК с копие до Дирекция „Информационни процеси и сигурност на информацията" в ЦУ на НЗОК.

    Спорни обстоятелства:страните спорят относно обстоятелството,кога е отпаднало форсмажорното обстоятелство, като ответникът поддържа,че това е станало на 12.04.2018 г., когато е възстановена дейността на сървъра на ищеца,но той не е предприел никакви действия за качване на файл Отчет за болници за КП,за хоспитализирани и дехоспитализирани пациенти на 10.04.2018 г.,като това е направил на 14.04.2018 г.,което е след срока по НРД и ИД и два дни след възстановяване на дейността на сървъра на ищеца, а от тук коя от страните е изправна по смисъла на закона и договорите сключени между тях.Налице е спор и относно обстоятелството ,че ищецът е представил финансово-отчетни документи/фактури и спецификации/ за претендираните с исковата молба суми в РЗОК и дали дейността е отчетена по предвидения ред.

    Съдът разпредели доказателствената тежест,като прие,че  с представените от ищеца писмени доказателства ,които ответникът не е оспорил в установените в закона срокове,той е обосновал доводите си изложени в исковата молба,като за твърдяните от него факти е посочил доказателства.

     Указа на ищеца,че в негова тежест е да установи основанието  и размера на вземането си,осъществяване на фактическия състав,от който произтича вземането му-възникнала валидна облигационна връзка с ответника, съдържанието на вземането,размерът му и настъпил падеж,както и твърдението си,че и след предоставената му възможност да представи отчет за дейността си технически не е било възможно да изпълни задължението си в срок.

    Указа на ответника,че в негова тежест е  да докаже,че е изправна страна и обективираните от него възражения.

    По делото с Определение №635 от 06.11.2018 г.съдът назначи,специализирана съдебно -компютърна експертиза и специализирана  съдебно-икономическа експертиза със задачи поставени и от двете страни.

Заключенията на вещите лица не са оспорени от страните и се приеха от страните,като обективни и верни.

Съдът,като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и взе предвид становищата на страните,доводите и възраженията им,прие следното:

Безспорно е по делото,че ищецът "КОЦ ВРАЦА"ЕООД, ЕИК *** е лечебно заведение, регистрирано съгласно изискванията на чл.10, т.3б от Закона за лечебните заведения и чл.113 и сл. от Търговския закон. Осъществява лечебна дейност, съгласно актуално Разрешение за осъществяване на лечебна дейност № КОЦ - 81/11.10.2017г., издадено от министъра на здравеопазването. Съгласно чл. 266 от ЗЛЗ, „Комплексен онкологичен център” е лечебно заведение, в което лекари с помощта на друг персонал извършват следните дейности:

    -активно издирване, диагностика и лечение на лица с онкологични заболявания;

    -периодично наблюдение, консултации и проследяване на болните с онкологични заболявания и преканцерози;

    -регистрация и диспансеризация на болни с онкологични заболявания и преканцерози;

    -създаване и поддържане на информационна база данни за преминалите лица с онкологични заболявалия за нуждите на Националния раков регистър и националните медицински регистри;

    -промоция и превенция на онкологичните заболявалия;

    -информиране на обществеността по проблемите на онкологичните заболявалия;

    -експертна и консултативна дейност в областта на онкологията и медицинската онкология;

    -научноизследователска дейност в областта на онкологията;

провеждане на клинични и терапевтични изпитвания в областта на медицинската онкология;

    -клинични изпитвания на лекарствени продукти;

    -реализиране на комплексни програми за обучение и специализация по онкология, медицинска онкология и лъчелечение и здравни грижи;

    -осъществяване на консултации по проблемите на онкологичните заболявалия в обслужвания район;

    -извършване на профилактика и скринингови програми за онкологичните заболявалия

Ответникът - НАЦИОНАЛНА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА, ЕИК *** е юридическо лице със седалище - гр. София и с предмет на дейност: осъществяване на задължителното здравно осигуряване /съгл. чл.6, ал.1 от 330/. РЗОК - град Враца е регионална структура на НЗОК със седалище - областния център на област Враца - гр. Враца, /съгл. л.6, ал.2 от 330/ и предмет на дейност: осъществяване на задължителното здравно осигуряване на територията на област Враца. Управлява се от директор, който е второстепенен разпоредител с бюджетни средства на НЗОК. В изпълнение на разпоредбите на чл. 20, ал.1, т.4 и чл. 59, ал.1 от 330 и чл. 39, т.5 и т.11 от Правилника за устройство и дейност на НЗОК и чл.4, ал.4, т.4 и т.5 от Правилника за устройство и дейност на РЗОК, сключва договорите с изпълнителите на медицинска помощ на територията на област Враца и осъществява плащанията на изпълнителите по реда и в сроковете предвидени в НРД и сключените индивидуални договори.

Безспорно е и обстоятелството, че  на основание чл.59, ал.1 от Закона за здравното осигуряване (330) и в съответствие с Националния рамков договор за медицински дейности за 2018г. (НРД за МД за 2018г.) между НЗОК и ищеца „КОМПЛЕКСЕН ОНКОЛОГИЧЕН ЦЕНТЪР - ВРАЦА"ЕООД е сключен индивидуален договор (ИД) № 060354 / 25.05.2018. за оказване на болнична помощ по клинични пътеки и индивидуален договор (ИД) № 060888/25.05.2018 г. за извършване на амбулаторни процедури,както и че между НЗОК и ищеца  са били сключени и индивидуален договор (ИД) № 060354 /2017г. за оказване на болнична помощ по клинични пътеки и ИД № 060888/2017г. за извършване на амбулаторни процедури на основание чл.59, ал.1 от 330 и в съответствие с Националния рамков договор за медицински дейности за 2017г. (НРД за МД за 2017г.).,обстоятелството, че писмо с вх. № 29-02-388/13.04.2018г. от КОЦ- ВРАЦА ЕООД макар да е подадено извън регламентирания срок,е разгледано от комисия назначена със заповед на директора на РЗОК- Враца ,която е разгледала представените от ЛЗ документи и се е произнесла с решение на 16.04.2018г. за предоставяне на възможност за подаване на ежедневен отчет за 10.04.2018г., предвид информацията съдържаща се в писмото и приложения към него констативен протокол №74/12,04.2018г.,като комисията е приела, че е било налице форсмажорно обстоятелство, което не е могло да бъде предвидено и съответно предотвратено от ЛЗ, като повредата е отстранена след срока по чл.352, ал.5 от НРД МД 2018г.. След запознаване с преписката, директора на РЗОК е приел решението и мотивите на комисията за предоставяне на възможност за подаване на ежедневен отчет за приети и изписани пациенти за дата 10.04.2018г. от КОЦ- ВРАЦА ЕООД, като становището на директора с изх.№35-00-882/17.04.2018г. е изпратено до управителя НЗОК с копие до Дирекция „Информационни процеси и сигурност на информацията" в ЦУ на НЗОК.  

Съгласно чл. 31, ал.1 от ИД № 060354 / 25.05.2018. изпълнителят ежедневно подава файлове по електронен път в утвърдени от НЗОК формати оказаната за денонощие дейност, включена в предмета на договора, през интернет портала на НЗОК или чрез web услуга. Файловете по ал. 1 съдържат информацията посочена в чл. 31, ал.2 от ИД.

    Съгласно чл. 31, ал . 5 от ИД № 060354 / 25.05.2018г. оказаната БМП по ал. 2 се отчита най-късно до 17,00 ч. на първия работен ден, следващ деня на извършване на дейността.

    Съгласно чл. 31, ал . 6 от ИД № 060354 / 25.05.2018г. при констатиране на грешки в подадената информация, свързани с регистрационни данни, номенклатури и договорена дейност, ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ получава автоматична нотификация от информационната система на НЗОК и подаденият файл не се обработва от НЗОК до получаване на нов с коректни данни.

    Съгласно чл. 31, ал . 8 от ИД№ 060354 / 25.05.2018г. файл с коригирани данни се приема най-късно до 10,00 ч. на втория работен ден, следващ деня на извършване на дейността. Въвеждане на други грешни данни във файла от ИЗПЪЛНИТЕЛЯ не е повод за корекция на данните.

    Съгласно чл. 31, ал . 9 от ИД№ 060354 / 25.05.2018г. ВЪЗЛОЖИТЕЛЯТ не заплаща за дейност, която не е подадена в ежедневните файлове и не е приета от информационната система на НЗОК в сроковете по чл. 31, ал. 5 и 8 от ИД.

    Съгласно чл. 31, ал.13 от ИД № 060354 / 25.05.2018г. възражения във връзка с ал. 9 се разглеждат и решават в съответната РЗОК само за случаите на форсмажорни обстоятелства, независещи от ИЗПЪЛНИТЕЛЯ. ИЗПЪЛНИТЕЛЯТ трябва да уведоми за тези обстоятелства РЗОК в сроковете по чл.31, ал. 5 и да представи писмени доказателства.

    Същото е регламентирано в чл. 352 от НРД за МД за 2018г.

    Аналогични на цитираните разпоредби са и тези действали по предходния договор с ЛЗ и чл.351, ал. 17 от НРД за МД за 2017г.

Ответникът е възразил,че с исковата молба се претендирало заплащане от НЗОК на 52 бр. случаи по КП за пациенти, приети или изписани на 10.04.2018г. и стойността на приложени лекарствени средства,които не са отчетени по предвидения в НРД и договора ред и срок.

    От заключението на вещото лице по назначената съдебно-счетоводна експертиза се установява,че ищецът е извършил през месец април болнична медицинска дейност по клинични пътеки,която не е изплатена в размер на сума 44029 лв.,включваща извършената и отчетена в условията на форсмажорни обстоятелства дейност,съгласно чл.31,ал.13 от договор №060354/25.05.2018 г. за приетите и изписани пациенти по КП,съобразно договорените единични цени за КП в чл.20 от договора,сключен с ответника.Размерът на вложените лекарствени продукти,извън цената на КП за лечение на пациенти с онкологични заболявания,приети и изписани на 10.04.2018 г. е в размер на сумата 10 865.25 лв.Общият размер на вземането на ищеца,съобразно представените по делото доказателства е в размер на сумата:54894.25 лв.Тези суми са надлежно осчетоводени ,като приход в КОЦ-Враца ЕООД,още през м.април 2018 г. ,съгласно Национален счетоводен стандарт 18т.5.1 буква "г"/приходите за всяка сделка се признават едновременно с извършените за нея разходи/Принцип на съпоставимост между приходите и разходите/.Ищецът не е фактурирал тези суми,тъй като не са одобрени от РЗОК и не са осчетоводени от ответника.

От заключението на вещото лице по назначената компютърна експертиза се установява,че служителите на КОЦ-Враца не са изпратили до регистрирационната система/ПИС-Персонализираната Информационна система/ на НЗОК ежедневния отчет за приетите и изписани пациенти по КП от 10.04.2018 г.,тъй като на 11.04.2018 г. сървърът на лечебното заведение е поразен от крипто-вирус,което възпрепятства нормалния режим на работа,свързан с ежедневното ползване на файлове приети и изписани за 10.04.2018 г. в информационната система към НЗОК.На дата 20.12.2018 г.е била преобразувана работна станция в сървър като на 24.01.2019 г.работа пълно функционално с инсталирани софтуерни продукти посочени в т.1 от заключението.Според вещото лице на 12.04. е преодолян техническия проблем и е възстановена работата на сървара на лечебното заведение.Необходимо е специално разрешение/одобрение от НЗОК за по-късно или  последващо отчитане на ежедневните файлове,съдържащи информация за дейността на лечебното заведение за минал период.За целта е необходимо отваряне на минал период за по-късно или последващо отчитане на ежедневните файлове,съдържащи информация за дейността на лечебното заведение за минал период.Файловете XML са били генерирани от системата при ищеца  и ръчно качвани в системата на ответника-ПИС.Файл отчитащ дейността на КОЦ Враца за 10.04.2018 г. е подаван в регистрационната система  на НЗОК на 11.04.2018 г.При подаване,полето тип на файла е отбелязано като"Отчет на болници за клинични/амбулаторни процедури,вместо "Отчет на болници за клинични пътеки",12.04.2018 г. и на 14.04.2018 г.системата автоматично е отхвърлила  обработката на файла с анотация"Изтекъл период за отчитане на дейност".

На 29.05.2018 г. е разрешено/оторизирано отваряне на периода от 09.04.2018 г. до 15.04.2018 г.На тази дата се преподадени всички ежедневни файлове отчитащи дейността на лечебното заведение за периода 11.04.2018 г. до 28.05.2018 г. със забележка от НЗОК да не се включват приетите и изписани клиенти на 10.04.2018 г.

Вещото лице е установило,че в регистрационната система на НЗОКсъществува файл,отчитащ дейността за приети и изписани пациенти по КП на 10.04.2018 г.,получен на 11.04.2018 г. с наименование"Отчет на болници за клинични пътеки"/"Отчет на болници за клинични /амбулаторни процедури"/.съдържанието  и предназначението на такъв тип файл е за отчитане на дейността на ищеца от 10.04.2018 г.Вещото лице сочи,че не са налице технически данни за преинсталация на операционната система в периода 11.04.2018 г.-12.04.2018 г.Вещото лице не е установило архив в постоянната памет на базата данни от сървара,която да е датирана преди поразяването с крипто-вируса,като посочва че спецификата му е такава да порази ,"заключи" всички потребителски данни/в това число база данни/всякакви архиви/,като за отключваето им се искат пари-откуп.

В проведеното с.з. на 04.06.2019 г. вещото лице е пояснило,че ищцовото дружеството разполага с антивирусен продукт, който се казва „Есет Нот 32“ антивирусна програма, който служи за потенциални заплахи, повишава нивото на сигурността,било е поразено от програма, която им е заключила безвъзвратно данните за клиентите. Към дата 10.04.2018 г. те са разполагали с антивирусна програма, но въпреки това никой не е защитен на 100 %.

Вещото лице е пояснило,че ищцовото дружество е поразено два пъти от зловреден код. Последно дори са преинсталирали сървъра, който е бил работна станция, а са го направили сървър. Тази година е преинсталиран самия сървър, но това не е относимо към базата данни. Базата данни е била заключена безвъзвратно в процесния период и те не са могли да подадат съответно своите рапорти и справки, както се наричат. Към онзи момент процедурата по подаване на софтуера е била частично ръчна, той е генерирал справките и те в HTML код е трябвало чрез участието на оператор да бъдат качени в базата данни на НЗОК. Към настоящия момент е абсолютно автоматизиран процеса, програмата ги качва директно базата данни.Обяснява,че е  упоменал две дати процесната и другата дата, за която установил, при неговото изследване, че е работна станция, направена на сървър, за да може да функционира до ден днешен.

При така установеното от фактическа страна съдът приема следните правни изводи:

По делото е безспорно установено,че е налице валидна облигационна връзка между страните в правния спор.

В чл.1 от договора е описан обема на договорената за изпълнение медицинска помощ с изброяване на клиничните пътеки /КП/ от Приложение №9 към чл.1 от Наредба №3 от 2018г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК и посочени в Приложение №17а „Клинични пътеки“ на НРД 2018г., В чл. 2, 3, 4 и сл. от договора са изброени насрещните права и задължения на двете страни, в чл. 20 е посочена цената на КП-и, а в чл. 21 - 25 и сл. условията, при наличието на които, Възложителят заплаща на Изпълнителя посочената цена на КП.

В разпоредбите на чл. 31 от договора са посочени условията и сроковете за заплащане на дейностите в болничната медицинска помощ. Именно спазването на тези срокове и условия от страна на изпълнителя и възложителя са предмет на настоящия спор, респективно наличието или липсата на основание за заплащане на частта от извършената медицинска дейност през м. април 2018г.

Съгласно Приложение № 2 от индивидуалния договор, стойността за дейности по чл.4. ал.1,т.2 от Приложение №2 от Правилата по чл.4, ал.4 от ЗБНЗОК за 2018г. за м. Април 2018г. е определена в размер на 186 926 лв., а за лекарствени продукти за лечение на злокачествени заболявания - 206 914.00 лв. От тях е заплатена една част в размер на 144 266.00 лв. за КП.

Предмет на настоящия правен спор е сумата от 44 029.00 лв. за дейност по КП и сумата 10 865.00 лв., представляваща стойността на лекарствените продукти за лечение на злокачествени заболявания за 52-мата пациенти, приети на 10.04.2018г и трима пациенти, които са изписани на 10.04.2018г.,която не е фактурирана.

На 11.04.2018г., около 15.00 ч. чрез ПИС на НЗОК е изпратен файл с ежедневния отчет за хоспитализираните и дехоспитализирани пациенти от дата 10.04.2018г. по КП, но поради допусната техническа грешка е посочено, че файла е за амбулаторни процедури.На същия ден - 11.04.2018г., когато се подава ежедневния отчет към НЗОК по електронен път, сървърът на КОЦ Враца е бил поразен от криптовируса WnnaCry и операционната система в ЛЗ е отказала да работи адекватно, поради което се е наложило да бъде преинсталирана при форсмажорни обстоятелства. На следващия ден, след отстраняване на проблемите, се генерира съобщение в системата, че файла с отчета за КП от 10.04.2018г. не се чете и поради това не е приет от ПИС на НЗОК, поради което отново е бил изпратен.

Това се потвърждава изцяло от приетата по делото съдебно-техническа експертиза. ВЛ в отговора си по въпрос №5 от заключението и по време на разпита му в съдебно заседание от 04.06.2019г. твърди / стр. 5 от протокола/, че файлът отчитащ дейността на КОЦ ВРАЦА ЕООД от дата 10.04.2018г. е подаван в регистрационната система на НЗОК на 11.04.2018г., а на 12.0.4.2018 и на 14.04.2018г са направени повторни опити да бъде изпратен отново, тъй като при подаването /изпращането / му полето "тип файл“ е отбелязано като „Отчет на болница за клинични/амбулаторни процедури“.

В отговора си по следващия въпрос №6, ВЛ потвърждава с положителен отговор, че в регистрационната система на НЗОК съществува файл отчитащ дейността за приетите и изписани пациенти от дата 10.04.2018г., получен на 11.04.2018г. с наименование : „ Отчет на болници за КП“. Според ВЛ относно годността на файла, отговора му е положителен : „.. съществува такъв файл, изправен е и може да послужи за отчета на дейността, но не е ясно дали е подаден и качен на правилното място“ / стр. 4 от протокола/. Този извод е логически и систематически свързан с отговора на въпрос № 2 от заключението, че към онзи момент процедурата за подаване на софтуера с отчетите е била частично ръчна, той е генерирал справките и те в HTML код е трябвало чрез участието на оператор да бъдат качени в базата данни на РЗОК.

Този отговор потвърждава твърдението на ищеца,че при изпращането на файла с дейността от дата 10.04.2018г по погрешка длъжностното лице в КОЦ ВРАЦА ЕООД е посочило в полето „тип файл“ погрешна номенклатура. Вместо „Отчет за дейност по КП“ е маркирало : „Отчет за дейност амбулаторни процедури“, поради което файлът не е попаднал на правилното място в регистрационната система и тя автоматично е отхвърлила обработката на файла и е генерирала съобщение /анотация/ Изтекъл период за отчитане на дейност“.

Потвърждава се от обясненията на вещото лице- стр. 3 от протокола,че процедурата по подаване на софтуера е била частично ръчна, а към настоящия момент е абсолютно автоматизиран процес, програмата качва директно базата данни. По този начин напълно е елиминирана опасността от допускане на макар и формална техническа грешка при отчитането на дейността.

Съгласно разпоредбата на чл. 31, ал.6,от договора при констатиране на грешки в подадената информация, свързани с регистрационни данни, номенклатури и договорена дейност, Изпълнителят получава автоматична нотификация от информационната система на НЗОК и подаденият файл не се обработва от НЗОК, до получаване на нов с коректни данни. Една от видовете грешки, които са посочени в ал. 7, т. 3 е : “несъответствие с установените номенклатури в нормативната уредба, относима към заплащаната от НЗОК дейност“.

Съдът приема,че в процесния случай се касае за такава именно грешка. Това е и причината на 12-ти и на 14-ти април 2018г. да се подава отново в регистрационната система на НЗОК същия файл, вече с коригирано наименование, но тъй като срока за неговото подаване вече е изтекъл - дейността от 10.04.2018г следва да бъде изпратена най-късно до 17.00ч. на първия работен ден, следващ деня на извършване на дейността - 11.04.2018г., системата отхвърля обработката на файла с анотация „Изтекъл период за отчитане на дейност“.

Като се е позовал на ал. 9 от чл. 31 от договора, Възложителят е отказал да заплати дейността, която не е подадена в ежедневните файлове и не е приета от информационната система на НЗОК в договорените срокове по ал.5 и ал. 8 от договора.

Ищецът е възразил срещу отказа от плащане с писмено възражение, изх№ 365 от 05.06.2018г., /приложено по делото/, тъй като процесния договор е подписан от страните на 28.05.2018г, влязъл е в сила на 01.04.2018, т. е. отнася се за извършената дейност за м. април, която следва да се отчете до 17.00 ч. на 7-ия работен ден на следващия месец и да се заплати до 30-то число на месеца следващ отчетния, т.е. до 30.05.2018г, а фактически е фактурирана на 29.05.2018г. без да се включва дейността от процесната дата - 10.04.2018г - по изрично указание на НЗОК.

Направеното възражение от ищеца по реда на ал.13 от договора не е разгледано от Възложителя по договорения ред, въпреки че са представени безспорни писмени доказателства за наличие на форсмажорни обстоятелства /писмо, изх.№ 230 от 12.04.2018г до РЗОК Враца с искане за отваряне на системата, за да се отчете дейността по КП в съответствие със срока по чл. 31, ал.5 от договора; Констативен протокол, изх.№ 74 от 12.04.2018г. и договор с „Лотос Солюшънс” ЕООД за абонаментно сервизно обслужване на наличната компютърна техника и системен софтуер./

В договора няма определение за понятието „форсмажорни обстоятелства“, поради което съдът приема,че се касае за извънредни обстоятелства, които не са могли да бъдат предвидени при полагане на дължимата грижа, не са резултат от действие или бездействие на ищеца, но правят невъзможно изпълнението при договорените условия. Едва на 19.06.2018г. директорът на РЗОК Враца с писмо, изх.№ 29-02-628/19.06.2018г. РЗОК Враца, е уведомила ищеца, че е извършена проверка по случая от комисия, съставена от служители на РЗОК Враца и на 17.04.2018г преписката е изпратена на управителя на НЗОК със становище на директора на РЗОК.

Съдът приема,че тези действия противоречат на предвидената процедура в ал.13 от договора, че възраженията по ал. 9 се разглеждат и решават в съответната РЗОК само за случаите на форсмажорни обстоятелства, а не се изпращат за становище от НЗОК. Становище на управителя на НЗОК по случая не е представено по делото от ответника.

Недоказано остана твърдението на ответника, че ищецът не е предприел действия за повторно изпращане на файла за приети и изписани пациенти от дата 10.04.2018г. и че това е направено едва на 14.04.2018г в 08.41ч.Напротив ищецът чрез заключението на вещото лице установи,че такива действия са налице/стр. 5 от протокола-обяснения на вещото лице/.

В срока по чл. 31, ал.10 от договора в КОЦ ВРАЦА ЕООД не е получено месечно известие от страна на РЗОК Враца за потвърдена за заплащане и отхвърлена от заплащане дейност за м. април 2018г. До 15.00ч. на седмия работен ден на месеца следващ отчетния - 07.05.2018г. в КОЦ Враца не е получавано в договорения срок месечно известие от РЗОК Враца, подписано от директора с електронен подпис и съдържащо одобрената за заплащане и отхвърлена от заплащане дейност за м. Април 2018г. и стойността на лекарствата за лечение на злокачествени заболявания.

Едва на 29.05.2018г. след прегенериране на 4-те седмични файла на КОЦ ВРАЦА ЕООД от страна на НЗОК и обработването им в програма HOSP CPW, са отхвърлени от заплащане 50 бр. пациенти с основание : „Несътоветствие с датите от регистрационната система “ХАДИС“ с клиентската част на ПИС на НЗОК. Всички пациенти са регистрирани в „Регистрационната система на събитията по хоспитализация и дехоспитализация“ като постъпили на дата 10.04.2018, а в ежедневния файл, подаден от ЛЗ са подадени като хоспитализирани на 11.04.2018г. В случая е направен опит да се игнорира проблемната дата - 10.04.2018г., като се посочва, че всички пациенти са хоспитализирани на 11.04.2018г. с цел възможно отчитане и заплащане на дейността.

Информацията за хоспитализациите и дехоспитализациите на пациентите от 10.04.2018г. е въведена повторно в ПИС на НЗОК като постъпили на 11.04.2018г.Това е причината за констатираното несъответствие, което се счита и приема от ответника за основание за отхвърляне от плащане на дейността на ЛЗ за всички пациенти хоспитализирани и дехоспитализирани на 10.04.2018г.В процесния случай става въпрос за 289 реално проведени леглодни/ от 10.04.2018г. до съответната дата на изписване - посочени в „Справка от Главна книга“ от 17.04.2018г, генерирана от БИС на КОЦ Враца и изпратена по електронен път в РЗОК ВРАЦА -на 17.04.2018г. и приложена по делото/ за лечение на 52 пациенти с онкологични заболявания, за които са положени медицински грижи, диагностика, скъпоструващо медикаментозно лечение - разходи, които не са заплатени на КОЦ ВРАЦА ЕООД.

Установи се от вещото лице,че КОЦ ВРАЦА ЕООД е разполагал със специализиран медицински софтуер, създаден от ГАМА КОНСУЛТ ООД, наречен: „ГАМА КОДМАСТЕР“ /Болнична Информационна Система/, собственост на ЛЗ, която се е използвала за ежедневното регистриране, проследяване и отчитане на пациентите към сървърите на НЗОК. Освен нея в ЛЗ се е използвал ежедневно и програмния продукт „ХАДИС /HADIS/ КЛИЕНТ“, който е обобщавал клиентската част на Персонифицираната информационна система на НЗОК за регистрация на събития по хоспитализация и дехоспитализация с лична карта на ЗЗОЛ /задължително здравно-осигурените лица/. След въвеждането на регистрацията на пациента с лична карта, НЗОК е предоставила функционалност, с която при регистрация на събитието и изпращането му към НЗОК, да може да бъде запаметено това събитие и в БИС - ГАМА КОДМАСТЕР с цел по-добра вътрешна отчетност, проследяване и самопроверка на регистрираните събития от болниците, за да няма пропуснати събития или навременното им установяване.

От заключението на ВЛ се установи, че ищецът е разполагал и с надеждна антивирусна програма „Есет HOT 32“ осигуряваща сигурност и защита и към процесната дата, но въпреки това е настъпило извънредно събитие.

Въпреки техническата обезпеченост на информационните процеси в лечебното заведение и поддържането на специализирания софтуер за отчет на договорената и извършена медицинска дейност, на 11.04.2018г. цялата операционна система и потребителския софтуер са били извън строя при форсмажорни обстоятелства и се е наложило извършване на преинсталация на сървъра, който е бил работна станция. Поради това обстоятелство технически не е било възможно електронното отчитане на дейността за постъпилите и изписани пациенти от 10.04.2018г. в срок по договора.

Както е посочило вещото лице в отговора си по въпрос №2,в заключението: “базата данни е била заключена безвъзвратно в процесния период и ищеца не е могъл да подаде съответно своите рапорти и справки..“

За създалата се извънредна ситуация на 11.04.2018г. с писмо, изх.№ 230 от 12.04.2018г ищецът е уведомил РЗОК Враца незабавно и е поискал отваряне на системата, за да отчете дейността по КП в съответствие със срока по чл. 31, ал.5 от Индивидуалния договор. В подкрепа на твърдението си за възникнали форсмажорни обстоятелства е представил по делото Констативен протокол, изх.№ 74 от 12.04.2018г. и договор с „Лотос Солюшънс” ЕООД за абонаментно сервизно обслужване на наличната компютърна техника и системен софтуер.

Дейността за процесния период е реално извършена и отчетена чрез Персонализираната Информационна Система /ЛИС/ на НЗОК. Наред с фактура, спецификация и графици за м. април, в РЗОК Враца на 29.05.2018г. са отчетени и първите екземпляри от направленията за хоспитализация на пациентите на хартия, постъпили за лечение в КОЦ Враца на 10.04.2018г. и Отчетите за приложените лекарствени продукти извън КП. В Раздел II от направлението за хоспитализация фигурира и саморъчния подпис на всеки пациент, както и в отчета за лекарствата, обстоятелство, което потвърждава, че пациентите действително са постъпили на 10.04.2018г. и им е оказано лечение по съответната КП, за която КОЦ Враца има сключен договор и съответно правото да получи заплащане по договорените цени, посочени в чл. 20 от ИД и заплащане на стойността на приложените в хода на лечението лекарствени продукти, описани в съответните отчети - за 11 човека по КП №240.

От приетата и неоспорена съдебно-счетоводна експертиза се установи и доказа размера на претенцията за заплащане на извършена болнична медицинска помощ по КП в размер на 44029.00лв., както и размера на вложените лекарства за лечение - 10 865.25 лв.Ответникът не е оспорил в установените в ГПК срокове писмените доказателства,представени от ищеца и установяващи реалното извършване на работата и разходите за лекарства,поради което съдът приема за недоказано възражението му,което се поддържа и в писмената защита депозирана по делото.

Тези суми не са фактурирани поради изричната забрана за това, но това обстоятелство не освобождава ответника от задължението за заплащането им, тъй като то възниква с осъществяването на съответната работа, а не с нейното фактуриране.

Съдт приема,че ищецът в качеството на изпълнител на сключения договор е изпълнил всички свои задължения като изпълнител на медицинска помощ, дължащ лечение на здравноосигурени лица в пълен обем, качествено и своевременно. От събраните в хода на делото писмени  доказателства и заключенията на вещите лица по допуснатите и назначени експертизи се доказа че е налице хипотезата на чл. 31, ал.13 от ИД, при която ответникът е следвало да удовлетвори искането на ищеца за отваряне на системата при форсмажорни обстоятелства извън договорените срокове и дължи заплащане на отчетената извън сроковете по чл. 31, ал.5 и 8 от ИД дейност, тъй като е бил уведомен своевременно за това и са представени писмени доказателства за кибер атака на сървърите на КОЦ ВРАЦА ЕООД.

Съдът приема,че ответникът не може да черпи права от своето неправомерно поведение,като откаже заплащане на дейностите за хоспитализация и дехоспитализация по КП на 52 - души и стойността на лекарствата за тяхното лечение, позовавайки се на неправомерно поведение от страна на ищеца, първо че не е подал в договорените срокове файла с ежедневния отчет за дейността си от дата 10.04.2018г, а в последствие, че е констатирано несъответствие с датите от регистрационната система “ХАДИС“ .

Предвид всичко изложено,съдът приема,че липсва законово или договорно основание,ответникът да откаже заплащането на извършените от ищеца медицински дейности.Размерът на исковите претенции е установен от вещото лице по допуснатата и назначена съдебно счетоводна експертиза,поради което съдът приема,че исковете са изцяло основателни и следва да бъдат уважени.

При този правен извод на съда на основание чл.78,ал.1 от ГПК ответникът дължи на ищеца извършените деловодни разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 2330.00 лв.,държавна такса в размер на 2195.76 лв. и внесен депозит за вещо лице в размер на 700 лв. или сума в общ размер на 5225.76 лв.

Така мотивиран ВРАЧАНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД

 

                   Р  Е  Ш  И :

 

ОСЪЖДА НАЦИОНАЛНА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. София, ул. ***, представлявана от д-р Д.Д., управител чрез РАЙОННА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА Враца, с адрес: гр. Враца, ул. ***, представлявана от С.С. - Директор ДА ЗАПЛАТИ на "Комплексен онкологичен център ВРАЦА" ЕООД, ЕИК *** със седалище и адрес на управление : гр. Враца, бул. *** представлявано от д-р Г.Т.Г. - управител сумата 54 894.00 лв. ,включваща сума в размер на 44029.00 лв. представляваща извършена и отчетена дейност по КП за м. април 2018г. и сумата 10 865.00 лв., представляваща стойността на лекарствените продукти за лечение на злокачествени заболявания за 52-мата пациенти, приети на 10.04.2018г и трима пациенти, които са изписани на 10.04.2018г..ведно със законната лихва върху посочените главници,считано от датата на подаване на исковата молба-20.08.2018 г.,до окончателното заплащане на сумите.

ОСЪЖДА НАЦИОНАЛНА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. София, ул. ***, представлявана от д-р Д.Д., управител чрез РАЙОННА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА Враца, с адрес: гр. Враца, ул. ***, представлявана от С.С. - Директор ДА ЗАПЛАТИ на "Комплексен онкологичен център ВРАЦА" ЕООД, ЕИК *** със седалище и адрес на управление : гр. Враца, бул. *** представлявано от д-р Г.Т.Г. - управител сумата 5225.76 лв.-деловодни разноски в производството: адвокатско възнаграждение в размер на 2330.00 лв.,държавна такса в размер на 2195.76 лв. и внесен депозит за вещо лице в размер на 700 лв.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред АПЕЛАТИВЕН СЪД-гр.София в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                           СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: