Определение по дело №2362/2014 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 2674
Дата: 25 септември 2014 г.
Съдия: Светлана Иванова Изева
Дело: 20145300502362
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 25 юли 2014 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 2674

гр.Пловдив,25.09.2014г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Пловдивският окръжен съд, гражданско отделение, в закрито заседание на двадесет и пети септември,през две хиляди и четиринадесета година в състав:

                                                         

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:Светлана Изева  

                                      ЧЛЕНОВЕ:Радостина Стефанова

                                                        Виолета Гъдева

 

като разгледа докладваното от съдията Изева гр.д.№ 2362                                                       по описа на ПОС за 2014г., за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производство по реда на чл.435,ал.2 и сл.от ГПК.

Постъпила е жалба от А.Б.П. чрез пълномощника й адв.Л.П. против постановление за разноските от 14.01.14г.на ЧСИ Т.Луков,рег.№ 820,с район на действие ПОС по изп.д.№ 367/13г.,с  което са приети  разноски във връзка с изпълнителното производство в размер на 2000лв.,направени от взискателите М.Н.С. и Д.С.С. за процесуално представителство по изп.д..

С жалбата се изразява становище,че така приетия размер на  разноските за процесуално представителство е прекомерен по изложените съображения и се иска на осн.чл.78,ал.5 от ГПК съда да намали размера на адв.възнаграждение до този,посочен в чл.10,т.1 от Наредба № 1/04г.за МРАВ,при условията на евентуалност да се редуцира този размер до размера,посочен в чл.10,т.3 от същата наредба на база представеното удостоверение за данъчна оценка.

            Взискателят Д.С.С. е изразил становище за неоснователност на жалбата по съображения,изложени в писмено възражение.

Взискателят М.Н.С. не е изразила становище по жалбата.

ЧСИ е представил писмени мотиви на осн.чл.436,ал.3 от ГПК,в които твърди,че жалбата е допустима,но неоснователна по изложените в становището му съображения.

 Съдът,като взе предвид оплакванията в жалбата,доводите и становищата на страните,приема за установено следното:

Изпълнителното д. е образувано пред ЧСИ Т.Луков,рег.№ 820 по молба на взискателите Д. и М. С. по издаден  в тяхна полза изпълнителен лист от 13.12.13г.на ПРС по гр.д.№ 1616/06г.против длъжника А.Б.П.,с който е осъдена последната да предаде на С. собствеността върху подробно описания в изп.лист недвижим имот.

По изп.д. са представени  два броя договори за правна защита и съдействие за адв.възнаграждение за „образуване и водене на изп.д. във връзка с осъществяване на въвод във владение” в размер на по 1000лв.за М.С. и за Д.С..

С атакуваното постановление ЧСИ е приел тези разноски в посочения размер.

Настоящата инстанция намира,че жалбата е недопустима поради следните съображения:

Изпълнителното производство е особено исково производство,като съдът може да бъде сезиран едва когато има акт на съдия изпълнителя,който може да засегне интересите на страните,но защитата на засегнатия интерес чрез подаване на жалба пред съответния съд може да стане в изрично предвидените в закона случаи.Защитата на длъжника чрез жалба по отношение на разноските,които се възлагат на него,може да стане само при условията на чл.435,ал.2,предл.последно от ГПК,т.е.когато е издадено изрично постановление за тях.

В случая такова постановление е налице,но макар то да е издадено,жалбоподателят първо следва да поиска съдия изпълнителят да намали разноските,т.е.адв.възнаграждение,претендирано от взискателите и ако има отказ за такова намаляване,то следва да се подаде жалба до съда за намаляване на възнаграждението.В случая длъжникът не се е възползвал от тази правна възможност,а е пристъпил направо към обжалване по реда на чл.436 от ГПК на действия на съдия изпълнителя.Съгласно чл.79 от ГПК отговорността за разноските в изпълнителното производство е уредена в общата част на ГПК,при което правната възможност по чл.78 от ГПК да се иска намаляване на адвокатското възнаграждение е приложима и в изпълнителното производство,но компетентен да се  произнесе по това искане е ЧСИ,пред който е висящо делото и пред който е повдигнат въпроса за разноските.Едва след постановяване от него на акт същият може да се обжалва пред съда.

Ето защо  жалбата следва да се остави без разглеждане като недопустима,а производството по делото следва да се прекрати.

Водим от горното,съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на А.Б.П.,ЕГН-********** против постановление от 14.01.14г.на ЧСИ Т.Луков,рег.№ 820,с район на действие ПОС по изп.д.№ 367/13г.,с  което са приети  разноски във връзка с изпълнителното производство в размер на 2000лв.,направени от взискателите М.Н.С. и Д.С.С. за процесуално представителство по изп.д..

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№ 2362/14г.по описа на ПОС.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ПАС в едноседмичен срок от съобщаването на страните за изготвянето му.

 

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: