Определение по дело №1951/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1994
Дата: 28 май 2019 г.
Съдия: Елина Пламенова Карагьозова
Дело: 20183100901951
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 13 декември 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№………./…….05.2019 г.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание проведено на двадесет и осми май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                      СЪДИЯ: ЕЛИНА КАРАГЬОЗОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

т.д. № 1951/2018 г., по описа на ВОС, ТО,

за да се произнесе взе в предвид следното:

 

            Производството е образувано по искова молба на И.Д.Т., с ЕГН **********, с постоянен адрес ***, пл. „Лаврентий“9, ет. 4, ап.11 срещу ЗД „БУЛ ИНС" АД, с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. София, район „Лозенец", бул. „Джеймс Ваучер" № 87, с която са предявени искове с правно основание чл.432, ал.1 от КЗ и чл.86 от ЗЗД.

При служебна проверка относно допустимостта на производството съдът констатира, че исковата молба отговаря на изискванията на чл. 127, ал. 1 ГПК и чл. 128 ГПК, а предявените искове са допустими, поради което производството по делото следва да се разгледа по реда на глава тридесет и втора от ГПК – „Производство по търговски спорове”.

По делото е осъществена пълна двойна размяна на съдебни книжа между страните.

Мотивиран от изложеното съдът намира, че следва да се премине към разглеждане на делото, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

УКАЗВА на ищеца в едноседмичен срок от уведомяването с писмена молба с препис за ответника да уточни началната дата, от която се претендира законна лихва върху обезщетението за неимуществени вреди, доколкото в исковата и в допълнителната искова молба е посочен различен момент. В същия срок да уточни дали претендира законна лихва върху обезщетението за имуществени вреди в размер на 335.64 лева, като в този случай, да посочи начален момент на претенцията, съобразявайки, че обезщетението за забава не може да се претендира за период, предхождащ настъпването на вредите в патримониума на пострадалия, т.е. за период преди извършването на съответните разходи.

 

НАМИРА исковата молба, с която е сезиран, за редовна, а предявеният иск за процесуално допустим.

 

ПОСТАНОВЯВА разглеждане на делото по реда на глава тридесет и втора  от ГПК „Производство по търговски спорове“.

 

НАСРОЧВА производството по делото в открито съдебно заседание на 28.06.2019г. от 14.00  часа, за която дата и час да се призоват страните като им се връчи копие от настоящото определение.

 

ИЗГОТВЯ проект за доклад на делото:

Производството е образувано по предявени от И.Д.Т., с ЕГН **********, с постоянен адрес ***, пл. „Лаврентий“9, ет. 4, ап.11 срещу ЗД „БУЛ ИНС“ АД, с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр. София, район „Лозенец", бул. „Джеймс Ваучер" № 87, в условията на кумулативно обективно съединяване искове с правно основание чл.432, ал.1 от КЗ и чл.86 от ЗЗД за осъждане на ответника да заплати на ищеца сумата от 50000 лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени болки и страдания в резултат на настъпило ПТП 25.01.2018 г., в гр. Варна, причинено виновно от водача на л. а. „Волво“ с per. № В 9558 КК, застрахован по застраховка „Гражданска отговорност” със застрахователна полица 02117001985642, валидна до 16.07.2018 г., ведно със законната лихва считано от датата на увреждането – 25.01.2018г. до окончателното изпащане на задължението, както и сумата от 335.64 лева, представляваща обезщетение за имуществени вреди, изразяващи се в извършени разходи за лечение и възстановяване - заплащане на лекарства, санитарни материали, медицински услуги.

Ищцата твърди, че за описаното по-горе ПТП отговорността на виновното лице е ангажирана като му е наложено наказание по нохд № 4893/2018 г., по описа на ВРС, НО, с влязло в сила на 05.11.2018г. определение за одобряване на споразумение, имащо на основание чл.383, ал.1 от НПК последиците на влязла в сила присъда. В резултат от удара на ищцата са причинени телесни повреди, изразяващи се във фрактура на дясна фибула. В причинна връзка с увреждането ищцата претърпяла болки и страдания, негативни психични изживявания и емоционален стрес, дълго време след инцидента сънувала кошмари, станала тревожна, страхувала се да пресича сама, разстройвала се при новини за транспортни произшествия. В хода на проведеното лечение ищцата е извършила разходи за лекарства, санитарни материали, медицински услуги. Лекият автомобил, управляван от виновния водач, е застрахован по застраховка „Гражданска отговорност” със застрахователна полица 02117001985642 от ЗД „Бул Инс” АД, валидна до 16.07.2018г. Ищцата е предявила писмена застрахователна претенция 547027/15.08.2018г., по която в законовия срок липсва произнасяне на застрахователя. По тези съображения обективира искане за осъждане на ответника да компенсира претърпените от нея имуществени и неимуществени вреди посредством заплащането на застрахователно обезщетение в посочените по-горе размери, ведно със законната лихва.

Ответникът ЗД „БУЛ ИНС“ АД, по реда на чл. 367 ГПК, оспорва предявените искове по основание и размер. Навеждат се доводи, че травмите на ищцата са настъпили в резултат от нейното собствено виновно поведение. Приносът на пострадалата се изразява във внезапно предприето пресичане на платното за движение, без да се огледа и съобрази с приближаващия автомобил, пътната обстановка, видимостта, а при наличие на мястото на инцидента на светофарна уредба - с червен сигнал за пешеходците, като е удължила ненужно пътя и времето за пресичане и/или е спряла без необходимост на платното за движение. Твърди се, че пешеходната пътека, по която е преминала ищцата, не е обозначена с пътен знак. Оспорва се проявлението, интензитета и продължителността на твърдяните неимуществени вреди и причинната им връзка с инцидента, а размерът на претенцията се оспорва като прекомерен. В случай на уважаване на иска се претендира за съобразяване на обезщетението с принципа за справедливост и намаляването му съобразно степента на съпричиняване от страна на пострадалия. Поддържа се, че ответникът не е станал причина за предявяване на иска, тъй като в производството по застрахователната претенция пострадалият не е представил изисканите доказателства, необходими за определяне на обезщетението, включително и споразумението по НОХД 4893/2018г., поради което и на основание чл.497, ал.1 от КЗ законна лихва се дължи от предявяване на иска.

В срока по чл.372, ал.1 от ГПК е депозирана допълнителна искова молба, в която възраженията на ответника се оспорват като неоснователни. Позовава се на задължителната сила на присъдата по отношение на механизма на ПТП, вината и причинната връзка с вредите, като се оспорват твърденията за съпричиняване, тъй като в противен случай застрахованият водач щеше да бъде оправдан. Поведението на ищцата е било съобразено с правилата за движение, същата е пресичала на указаното за това място – пешеходна пътека, за която понятието опасна зона не намира приложение. Поддържа, че лихвата върху главницата се дължи от изтичане на срока по чл.496, ал.1 от КЗ, тъй като при предявяването на застрахователната претенция ищцата е представила всички доказателства, необходими за произнасянето на застрахователя.

В депозирания в срока по чл.373, ал.1 от ГПК допълнителен отговор на искова молба ответникът поддържа предприетите с отговора оспорвания. Допълнително посочва, че дори пострадалата да е пресичала на обозначено за целта място и при разрешаваща светлина на светофара, е била длъжна преди да навлезе на платното за движение да се съобрази с приближаващите се пътни превозни средства, да възприеме движещия се автомобил и да коригира своето поведение, като намали или спре своето движение, за да предотврати сблъсъка. Счита, че ищцата е съпричинила вредоносния резултат поне с 50% и претендира за намаляване на обезщетението с този процент.

 

Доказателствената тежест в гражданския процес се разпределя съобразно правилото на чл. 154 от ГПК, като всяка страна в процеса носи тежестта да докаже положителните твърдения за факти, от които извлича благоприятни за себе си правни последици и на които основава исканията и възраженията си.

В разглеждания случай, в тежест на ищеца е да установи, следните правнорелевантни факти, а именно:

- че към датата на настъпване на ПТП между ответника и причинителя на вредата е налице валидно сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност”;

- факта, че водачът на застрахования автомобил е извършил противоправно деяние, при описаните в исковата молба обстоятелства, време и начин на извършване;

- настъпилият за ищеца вредоносен резултат от същото - вид, характер, интензитет и продължителност на неимуществените вреди и естество и размер на имуществените вреди;

- че вредите са пряка последица от противоправното поведение на застрахования водач.

- момента на предявяване на застрахователната претенция и изтичане на сроковете за произнасяне на застрахователя

- настъпването на изискуемостта на задължението.

 В тежест на ответника от своя страна е да установи онези свои твърдения и правоизключващи възражения, от които черпи изгодни за себе си правни последици – в конкретния случай твърденията си за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалия и за действителния обем, характер, интензитет и продължителност на неимуществените вреди.

 

СЪДЪТ УКАЗВА на страните на основание чл. 300 ГПК, че е изключена преценката относно това дали е извършено деянието, неговата противоправност, съставомерните последици от деянието и вината на дееца, които са задължителни за гражданския съд, съобразно влязлото в сила на 05.11.2018г. определение за одобряване на споразумение по нохд № 4893/2018 г., по описа на ВРС, НО, имащо на основание чл.383, ал.1 от НПК последиците на влязла в сила присъда

 

ДОПУСКА до приемане в съдебно заседание представените от страните писмени доказателства.

 

ИЗИСКВА за послужване нохд № 4893/2018 г., по описа на ВРС, НО.

 

ЗАДЪЛЖАВА на основание чл.190 от ГПК ответника в едноседмичен срок от уведомяването да представи заверен за вярност препис от процесната застрахователна полица 02117001985642, валидна до 16.07.2018 г., като при неизпълнение съдът може да приеме за доказани фактите, относно които е създала пречки по събиране на допуснатите доказателства, на основание чл.161 от ГПК.

 

ДОПУСКА комбинирана съдебно медицинска и психиатрична експертиза със задача вещите лица след запознаване с материалите по делото, необходимите справки с медицинското досие на ищеца и личен преглед на ищеца, да дадат заключение по следните задачи:  

1.                 Какви травматични увреждания е получила ищцата вследствие на ПТП и каква е обичайната продължителност на оздравителния процес?

2.                 Какво лечение е било проведено и какъв е периодът на болничния/домашния престой?

3.                 Възстановена ли е физическата травма, налице ли е ограничение в движението на снагата в областта на увреждането и какви са прогнозите за пълно възстановяване?

4.                 От представените разходни документи може ли да се заключи, че заплатените услуги са извършени именно във връзка с констатираните травматични увреждания?

5.                 Какво е психичното състояние на ищцата вследствие на ПТП и по какъв начин се е отразило събитието върху личността й?

6.                 Имало ли е лицето някакви заболявания преди ПТП и те допринесли ли са за състоянието към настоящия момент?

ОПРЕДЕЛЯ депозит за възнаграждение на вещи лица в размер на 500 лв., от които 200 лева вносими от бюджета на съда и 300 лв. вносими от ответника в едноседмичен срок от уведомяването с представяне на доказателства за внасянето в същия срок.

ОПРЕДЕЛЯ за вещи лица К.К. и Р.М., които да се уведомят за поставената задача след представяне на доказателства за внесен депозит.

УКАЗВА на вещите лица, че следва да депозират заключението си по делото в срока по чл. 199 от ГПК – минимум  една седмица преди датата на съдебното заседание с преписи за страните.

 

ДОПУСКА съдебно автотехническа експертиза със задача вещото лице след запознаване с материалите по делото, материалите по нохд № 4893/2018 г., необходимите справки, проверки и изчисления и оглед на място, да даде заключение по задачите, формулирани в отговора на исковата молба, с изключение на въпроса относно механизма на ПТП (т.1 изр.1 от доказателственото искане).

ОПРЕДЕЛЯ депозит за възнаграждение на вещи лица в размер на 300 лв., вносими от ответника, в едноседмичен срок от получаване на съобщението за настоящото определение, с представяне на доказателства за внасянето в същия срок.

ОПРЕДЕЛЯ за вещо лице Й.М., който да се уведоми след представяне на доказателства за внесен депозит.

УКАЗВА на вещото лице, че следва да депозира заключението си по делото в срока по чл. 199 от ГПК – минимум  една седмица преди датата на съдебното заседание с преписи за страните.

 

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на ищцовата страна в първото по делото заседание да ангажира гласни доказателства чрез разпит на двама свидетели при режим на водене за установяване на твърдяните болки и страдания.

 

 ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на ответната страна в първото по делото заседание да ангажира гласни доказателства чрез разпит на един свидетел при режим на призоваване за установяване на посочените в доказателственото искане факти, след представяне на доказателства за заплатен депозит в размер на 30 лева, вносим в едноседмичен срок от уведомяването с представяне на доказателства за внасянето в същия срок, като оставя без уважение искането само в частта относно установяването на механизма на ПТП, с оглед дадените указания по чл.300 от ГПК.

УКАЗВА на ответника в едноседмичен срок от уведомяването да посочи адрес за призоваване на свидетеля или ЕГН с оглед извършването на служебна справка за адресна регистрация.

Посоченият в отговора свидетел да се призове след представяне на доказателства за заплатен депозит и след установяване на адрес за призоваване.

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на ответника с правно основание чл.183 от ГПК, доколкото писмените доказателства са представени в официално заверен препис, имащ силата на оригинал на основание чл.179, ал.2 от ГПК.

 

ПРИКАНВА страните към спогодба и им разяснява възможността да уредят доброволно отношенията си чрез медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора, като им указва, че при приключване на делото със спогодба половината от внесената държавна такса се връща на ищеца.

УКАЗВА НА СТРАНИТЕ за възможността да разрешат спора, чрез медиация, като ползват Центъра по медиация, разположен на 4 етаж в сградата, в която се помещава Съдебно-изпълнителна служба при Pайонен съд Варна на адрес: гр. Варна, ул. „Ангел Кънчев" № 12., тел. *********; служител за контакти  - Нора Великова.

Да се призоват страните като им се връчи препис от настоящото определение.

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

 

СЪДИЯ в ОКРЪЖЕН СЪД: