Решение по дело №2635/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 февруари 2024 г.
Съдия: Величка Атанасова Георгиева
Дело: 20237180702635
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 24 октомври 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

   Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№1507

 

Град Пловдив, 15.02.2024 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, І отделение, ХІV състав, в открито заседание на осемнадесети януари през две хиляди и двадесет и четвърта  година в състав:

 

          СЪДИЯ: ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

 

при секретаря Недялка Петкова, като разгледа докладваното от съдия Георгиева административно дело № 2635 по описа на съда за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на Дял Трети, Глава Десета, Раздел Първи  от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.172, ал.5 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/.

          Образувано е по жалба на И.П.П., ЕГН ********** ***, чрез адв. В.В., против заповед за прилагане на ПАМ № 84/07.10.2023. на мл. автоконтрольор в РУ Раковски към ОД на МВР – Пловдив, с която на оспорващата като собственик на автомобила е наложена принудителна административна мярка по чл. 171, т. 2а, б. „б“ от ЗДвП – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца до една година.

В жалбата се излагат съображения за неправилност и незаконосъобразност на оспорения акт. Сочи се, че същият е издаден в нарушение на материалния закон и при допуснати съществени процесуални нарушения. Твърди се, че не са налице законовите предпоставки за прилагане на ПАМ. Освен това не става ясно какъв е конкретният срок на приложената мярка, тъй като в заповедта е посочено от… до. Претендира се отмяна на оспорвания акт и присъждане на направените по делото разноски. В писмено становище от процесуалния представител на жалбоподателя се поддържа жалбата и се претендира присъждане на направените в съдебното производство разноски.

Ответникът – мл. автоконтрольор при РУ Раковски към ОД на МВР – Пловдив в нарочно становище намира жалбата за неоснователна. В този смисъл моли същата да бъде отхвърлена, а оспорената заповед да бъде оставена в сила като правилна и законосъобразна.

Окръжна прокуратура – Пловдив не взема становище по жалбата.

Жалбата е подадена в рамките на установения за това преклузивен процесуален срок и при наличие на правен интерес срещу административен акт, подлежащ на съдебен контрол, поради което се явява допустима.

Разгледана по същество, същата е основателна, поради следните съображения:

Процесната заповед е издадена за това, че на 07.10.2023 г. около 22:20ч в гр.Раковски, ул.„Оборище“ до № 25 като водач на МПС – БМВ Х5, с рег. № ***, И.П.П. при управление собствения си лек автомобил е отказал да му бъде извършена проверка  с тест за установяване употреба на наркотични вещества или техни аналози и не е изпълнил предписание за химико-токсилогично лабораторно изследване за установяване на употреба на наркотични вещества и техни аналози.

На водача е съставен АУАН Серия GA № 1022883 от 07.10.2023г., в който е посочено, че П. е отказал проба с техническо средство Дрегер Дръг тест 5000 с фабричен № ARPH 0021 за употреба на наркотични и упойващи вещества и техни аналози. Издаден е талон за медицинско изследване № 0182984. Извършена е и кръвна проба, за което е представен протокол от 07.10.2023 г. От същия се установява, че установеното количество алкохол в кръвната проба е 0,00 g/l (промила). Описаните в АУАН от 07.10.2023г. фактически обстоятелства за извършено административно нарушение по ЗДвП съставляват едновременно и фактически обстоятелства за издаване на обжалваната заповед.

На съда е представена заповед № 317з-3162/15.04.2022г. на директора на ОД на МВР – Пловдив, с която в изпълнение на заповед № 8121з-1632/02.12.2021 г. на министъра на вътрешните работи, е оправомощил заемащите длъжност „Младши автоконтрольор II-I степен“, в качеството им на длъжностни лица от ОД на МВР – Пловдив, да прилагат с мотивирана заповед принудителни административни мерки по чл. 171 от ЗДвП.

По възражението на жалбоподателя за несъответствие в датата на издаване на процесната заповед и датата на установяване на извършеното от нейния адресат нарушение, след дадени от съда указания, от страна на ответника е представена заповед за прилагане на ПАМ № 84, издадена на 07.10.2023г. от мл. автоконтрольор в РУ Раковски към ОД на МВР – Пловдив (л 42), в която, при гореизложената фактическа обстановка, е обективирано налагането на ПАМ по чл. 171, т. , б. „б“ от ЗДвП – прекратяване на регистрацията на ППС за срок „от 6 месеца до една година“.

С оглед представената по делото заповед № 317з-3162/15.04.2022г. на директора на ОД на МВР – Пловдив, процесната заповед за налагане на ПАМ е издадена при редовно упълномощаване на нейния издател, т.е. от компетентен административен орган – младши автоконтрольор в РУ Раковски при ОД на МВР Пловдив.

Съдът намира, че при издаването на заповедта са допуснати съществени процесуални нарушения. В процесната заповед не е посочен срок, за който се налага мярката, а е посочен законовият текст, който определя не точен срок за налагане на ПАМ, а е посочено „от 6 месеца до 1 година“. При това положение съдът намира, че не е налице волеизявление от страна на административния орган, от което да става ясно какъв точно е определеният срок, за който се налага временно прекратяване на регистрацията на МПС.

В издадената заповед липсват конкретни съображения, мотивиращи продължителността на срока на действие на мярката. Ако беше изложил мотиви относно срока, за който се налага принудителната административна мярка, административният орган би могъл да прецени с оглед конкретния случай дали определеният срок, в рамките на предвидения от закона срок, отговаря на принципа на пропорционалност.

С оглед изложеното съдът счита, че оспорената заповед е постановена от компетентен орган, но при допуснати съществени процесуални нарушения и в противоречие с материалния закон. Предвид посоченото жалбата срещу нея следва да бъде уважена.

С оглед изхода на делото следва да се уважи и претенцията на  жалбоподателя за присъждане на разноски по делото, които се установиха в в общ размер на 510 (петстотин и десет) лева, от които 10 (десет) лв. ДТ за образуване на делото и 500 (петстотин) лв. за заплатено адвокатско възнаграждение, съгласно договор за правна помощ на л. 5 по делото.

Ето защо, съдът

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОТМЕНЯ заповед за прилагане на ПАМ 84/07.10.2023г., издадена от  на мл. автоконтрольор в РУ Раковски към ОД на МВР – Пловдив, с която на И.П.П., ЕГН ********** *** е наложена принудителна административна мярка по чл. 171, т. 2а, б. „б“ от ЗДвП – прекратяване на регистрацията на ППС за срок от шест месеца до една година.

ОСЪЖДА Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Пловдив да заплати на И.П.П., ЕГН ********** ***, сумата от 510 / петстотин и десет/ лева разноски по делото.

          Решението не подлежи на обжалване.

                                                                                            

                                       

СЪДИЯ: