Решение по дело №128/2020 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 122
Дата: 8 юни 2020 г. (в сила от 8 юни 2020 г.)
Съдия: Галина Атанасова Стойчева
Дело: 20207110700128
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

                                                        Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 122    

                                    гр.Кюстендил, 08.06.2020год.

                                      В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Административен съд - Кюстендил в открито съдебно заседание на двадесети май  през две хиляди  и  двадесета  година в състав:

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН  ДЕМИРЕВСКИ

                                                    ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА  СТОЙЧЕВА

                                                                         МИЛЕНА АЛЕКСОВА - СТОИЛОВА            

при секретаря  Л. С.а  и с участието на прокурора Й. Георгиев, като разгледа докладваното от съдия  Стойчева   кас. адм. дело № 128 по описа за 2020год., за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по чл. 208 и сл. от АПК  вр. с чл.285 от ЗИНЗС.

Образувано е по касационна жалба на Н.Я.К., към момента изтърпяващ наказание „лишаване от свобода“ в ЗООТ – с. Самораново към затвора – гр. Бобов дол, подадена от служебния му защитник  адв. Й.В.,   против решение № 13 от 17.01.2020г., постановено по адм. дело № 163/2019 г. по описа на Административния съд – Кюстендил. В жалбата се сочи касационното основание по чл.209, т.3 от АПК. Претендира се нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост. Налице са доводи за доказаност на предявения иск по основание и размер, с оглед на което се прави искане за отмяна на решението и уважаване на исковата претенция.  Твърди се, че вследствие на неоснователното бездействие на затворническата администрация във връзка със задължението по чл. 20, ал.3 от ППЗИНЗС  е извършено нарушение  по чл.3, ал.2 от ЗИНЗС, за което се следва парично обезщетение за причинените неимуществени  вреди на ищеца през исковия период.  В подкрепа на изложеното, касаторът цитира съдебна практика.

В съдебното заседание, ищецът заявява становище за поддържане на жалбата и за уважаване на предявения иск, който счита за доказан.

В писмен отговор и в съдебно заседание представителят на ответника Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ – София, юрисконсулт Е.Г., поддържа становище за неоснователност на жалбата. Счита оспореното решение за правилно и иска да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура - Кюстендил дава заключение за неоснователност на жалбата, сочейки, че съдът е постановил правилно и обосновано решение.

Кюстендилският административен съд, като взе предвид становищата на страните и  провери решението при спазване разпоредбата на чл. 218 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба е допустима – подадена е от процесуален представител на легитимиран правен субект  с право на обжалване по смисъла  на чл.210, ал.1 от АПК, и  в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК.

            Разгледана по същество, жалбата е неоснователна. Съображенията за това са следните:

Предмет на разглеждане пред първоинстанционния съд е предявен от касатора К. срещу ответника, иск с правна квалификация по чл.284, ал.1 от ЗИНЗС за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди в размер на 10 000лв., причинени вследствие незаконосъобразно бездействие на администрацията  на ЗООТ – с. Самораново при затвора – Бобов дол във връзка със задължението по чл. 43, ал.5 от ЗИНЗС и  чл.20, ал.3 от ППЗИНЗС за осигуряване на постоянен  достъп до течаща вода  при пребиваването му в ЗООТ – с. Самораново през периода  04.12.2017г. – 31.03.2019г.  Горното бездействие се счита като нарушение на забраната по чл.3 от ЗИНЗС, в резултат на което  се твърди, че е  претърпял  неимуществени вреди – физически и психически дискомфорт. 

От фактическата страна на спора съдът е установил, че  за част от процесния период са събрани писмени доказателства, установяващи проблеми при водоснабдяването, вкл. прекъсване на водоснабдяването  в затворническото общежитие,  вследствие на възникнали аварии във водопроводната мрежа на селото, както и предприетите  мерки за уведомяване на ВиК оператора с цел бързо и своевременно отстраняване на аварийните ситуации. От анализа на приетите гласни доказателствени средства съдът е приел, че проблемите със водоснабдяването са чести в затворническото общежитие поради повреди във водопровода на цялото село; че администрацията на ЗООТ е търсела съдействие от ВиК оператора за бързо отстраняване на  авариите, като са предприемани и мерки за осигуряване на вода за питейни нужди чрез предоставяне на 10-литрови туби на всеки от лишените от свобода, а за санитарни нужди – чрез бидони в санитарните помещения и  допълнително чрез водоноска,  разположена постоянно  в района на общежитието.  Извън горното от показанията на свидетелите е видно, че при липса на течаща вода на втория етаж на помещенията в ЗООТ  поради ниско налягане, настанените там лица са имали свободен достъп до санитарните помещения на първия етаж.    

При тези фактически установявания, съдът е формирал правен извод за допустимост, но неоснователност на иска и с оспореното решение го е отхвърли изцяло. Решаващите мотиви са за недоказаност на кумулативните предпоставки по чл.284, ал.1 от ЗИНЗС. Съдът е  установил въз основа на събраните писмени и гласни доказателства, съществуването на проблеми във водоснабдяването, но е приел, че същите са обективни, т.е. не са следствие от дейността на ответника, който от своя страна е изпълнил задълженията си по чл. 43, ал.5 от ЗИНЗС и  чл.20, ал.3 от ППЗИНЗС  за осигуряване  на вода за питейни и санитарни нужди  на лишените от свобода в ЗООТ – с. Самораново, вкл. на ищеца през исковия период. С горното съдът е мотивирал отсъствието на бездействие, съставляващо нарушение на чл.3 от ЗИНЗС. Допълнително  са налице  доводи и за недоказаност на сочените от касатора страдания, както и за липса на причинна връзка с поведението на ответната администрация

В пределите на касационната проверка по чл.218, ал.2 от АПК и във връзка с релевираното в жалбата касационно основание съдът намира, че оспореното решение е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустим иск. Преценено за съответствие с материалния закон, решението се приема за  правилно и следва да се остави в сила. Съображенията за това са следните:

При правилно разпределение на доказателствената тежест в процеса съдът е установил релевантните за спора факти и въз основа на тях е извел правните изводи за приложимото право.  Не се установяват  сочените от касатора нарушения на съдопроизводствените правила във връзка с преценката  на доказателствата.

Касационната инстанция счита, че административния съд е приложил правилно материалния закон.  На анализа на събраните доказателства, респ. на фактически установеното  и на приложимото право, съответстват формираните  изводи за неоснователност на предявения иск.  Съдът е изяснил релевантните за исковата претенция факти, като е обсъдил писмените доказателства и свидетелските показания и съобразявайки  приложимата правна уредба, е мотивирал доводите си по съществото на спора.

Както се посочи, предявеният иск е с правно основание чл. 284, ал. 1 ЗИНЗС, а основателността на иска предполага кумулативното наличие на  следните предпоставки:  акт, действие и/или бездействие на специализираните органи по изпълнение на наказанията, с което се нарушава чл.3 от ЗИНЗС; настъпила неимуществена вреда в правната сфера на ищеца, която  се предполага до доказване на противното /чл.284, ал.5 от ЗИНЗС/ и пряка и непосредствена причинна връзка между нарушението и настъпилата вреда. Съдът,  с оглед преценката на събрания доказателствен  материал  по делото,  счита предявения иск  за недоказан и неоснователен, а решението за отхвърлянето му – за обосновано и правилно.  

Разпоредбата на  чл.3 от ЗИНЗС, забранява жестокото, нечовешко и унизително отношение към лишените от свобода и задържаните под стража, а в ал.2 на същата се съдържа примерно изброяване на възможни проявления на нарушения на забраната, а именно поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

В случая ищецът сочи като нарушение на забраната по чл.3 от ЗИНЗС  бездействията на администрацията  на  ЗООТ – с. Самораново към затвора – гр. Бобов дол  във връзка със задължението по чл. 43, ал.5 от ЗИНЗС и чл. 20, ал.3 от ППЗИНЗС  за осигуряване на достъп до течаща вода.  Преценката на доказателствата обосновава липса на съставомерно бездействие на ответника.  Безспорно е, че сградата на ЗООТ няма собствен водоизточник и е свързана с водопроводна мрежа на с. Самораново. Във връзка с представено по делото писмо от  „Водоснабдяване и канализация - Дупница“ ЕООД, се констатира, че захранването на ЗООТ с вода става от водопровода  на селото чрез изградено водопроводно отклонение от стоманени поцинковани и полиетиленови тръби, които при нормално водоподаване провеждат водно количество 2,0 литра на секунда; че прекъсването на водоснабдяването е в резултат на чести аварии на водопроводни клонове по трасето, тъй като водопроводната мрежа е морално и физически остаряла.   В този смисъл са данните и в докладните записки на длъжностните лица от затворническата администрация. Видно е, че проблемите във водоснабдяването са следствие на аварии, които са чести, обичайни и засягат населението на с. Самораново / вж.  показанията на  разпитаните  свидетели, вкл. тези на ищеца/.  От горното следва, че  администрацията на затворническото общежитие не е лишавала съзнателно К.  от достъп до течаща вода, а проблемите във водоснабдяването са обективи  и  решаването им е извън  възможностите и задълженията на ответника. 

От друга страна по делото се установява, че ответникът е предприемал всички  необходими и практически изпълними  действия и мерки за  осигуряване на вода за питейни и санитарни нужди на лишените от свобода при възникнали повреди на водопровода.  Освен незабавно ангажиране на ВиК оператора с искания за бързо отстраняване на авариите, от администрацията на ЗООТ са осъществявани дейности  за водоснабдяване, а именно:   вода за питейни нужди е осигурявана  с предоставяне на 10-литрови туби на всеки от лишените от свобода, а за санитарни нужди – чрез бидони в санитарните помещения и  допълнително чрез водоноска,  разположена постоянно  в района на общежитието с неограничено време за ползването й.  Макар горното да не изпълнява в пълнота  изискването за достъп до течаща вода по смисъла на нормативните разпоредби, то  със същото  е  осъществено  на практика водоснабдяване с всички възможни средства  и  начини, с каквото обичайно се преодоляват  сходните житейски ситуации. Изложеното се подкрепя от събраните от  първоинстанционния съд  доказателства, а преценката им сочи на доводи за изпълнение  на  задължението  чл.43, ал.5 от ЗИНЗС вр. с  чл. 20, ал.3  от ППЗИНЗС.  Обратно на тезата на касатора,  ответникът чрез длъжностните си лица,  са осигурявали вода  за консумация и за санитарни нужди в ЗООТ – с. Самораново към затвора в гр. Бобов дол през процесния период. Изводът от съвкупният анализ на доказателствените средства е за отсъствие на  незаконосъобразни бездействия на ответната дирекциа, както и на релевираното нарушение на забраната по чл.3 от ЗИНЗС.  Цитираната от касатора съдебна практика не е задължителна, а и отчасти касае друг исков период. 

По изложените съображения касационният състав на Административен съд  – Кюстендил, счита оспореното решение  за  правилно и законосъобразно, постановено при  отсъствие на касационните основания по чл.209, т.3  от АПК и ще го остави в сила.

            Воден от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

              ОСТАВЯ  В СИЛА  решение № 13 от 17.01.2020г. на Административен съд – Кюстендил, постановено по адм. дело № 163/2019г.

              Решението е окончателно.

              Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от същото.

 

                                                                       Председател:

 

                                                                           Членове:  1.

 

                                                                                               2.