Решение по дело №523/2019 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 240
Дата: 10 юли 2020 г. (в сила от 30 юли 2020 г.)
Съдия: Стела Петрова Колчева
Дело: 20191420200523
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                        

гр. ВРАЦА,10.07.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

                                                        

Врачанският  районен съд,V-ти нак.състав в публичното заседание на двадесет и девети ноември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:                                                        

                        Председател:СТЕЛА КОЛЧЕВА                                                    

                 Съдебни заседатели:                    

                                                                                                         

при секретаря Б.СТЕФАНОВА и в присъствието на прокурора.......                      като разгледа докладваното от съдията НАХ дело 523 описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.Образувано е по жалба на М.Д.П. против НП№ 18-0967-001866/04.01.2019 г. на Началник група в сектор “ПП”към ОД на МВР-Враца, с което за извършено нарушение по чл.20, ал.2 ЗДвП и на основание чл.179, ал.2 ЗДвП е наложена глоба от 200 лв., за извършено нарушение и на основание чл.174, ал.3 ЗДвП са наложени наказания глоба от 2000 лв. и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 24 месеца; за извършено нарушение по чл.100, ал.1,т.1 ЗДвП и на основание чл.183, ал.1,т.1 ЗДвП е наложена глоба от 10 лв. и за извършено нарушение по чл.100, ал.1,т.2 ЗДвП и на основание чл.183, ал.1,т.1 ЗДвП е наложено наказание глоба от 10 лв.

В жалбата, в съдебно заседание и допълнително писмено становище се релевират подробни оплаквания за незаконосъобразност и необоснованост на атакуваното постановление, поради допуснати множество нарушения на закона, с искане за цялостната му отмяна.

         Ответната страна, редовно призована не е ангажирала представител и становище по жалбата.

         След като взе предвид доводите и възраженията на страните и извърши преценка и анализ на събраните по делото доказателства, съдът намира за установено следното:

         Жалбата е процесуално допустима като подадена от активно легитимирано лице, в законния срок по чл.59, ал.2 ЗАНН и срещу подлежащ на обжалване акт. Разгледана по същество е основателна, при следните съображения:

         На 16.12.18 г. полицейски автопатрул на служители на сектор „ПП”-Враца –св.И.В. и Г.Г. изпълнявали служебните си задължения по ЗДвП по път-1-1 –Монтана-Враца. Около 18.40 ч. на км.139-500, свидетелите забелязали настъпило ПТП и незабавно спрели за съдействие. На местопроизшествието свидетелите установили ударен в дясно на посоката на движение в крайпътно дърво лек автомобил „Опел Астра” с рег.№****със значителни деформации по самия автомобил. Водачът на автомобила –настоящ жалбоподател бил сам в автомобила и въпреки, че бил в съзнание и можел да разговаря, в това число и по мобилен телефон, същият имал тежка физическа травма, наложила не само физически усилия от притекли се на помощ хора за изваждането му от автомобила, но и неотложна медицинска помощ. Такава му била оказана от пристигнал на място медицински екип на ЦСМП-Враца, при което на носилка жалбоподателят бил транспортиран до ЦСМП-Враца, където впоследствие е хоспитализиран и претърпял хирургическа интервенция и болнично лечение. Двамата свидетели полицейски служители на свой ред придружили линейката до ЦСМП-Враца.

         В рамките на периода от констатиране на ПТП-то от полицейските служители до хоспитализацията на жалбоподателя в болничното заведение, били изготвени и съставени следните документи: талон за медицинско изследване на жалбоподателя от 16.12.18 г.-20.00 ч., съставен от св.И.В. поради отказ за проба с техническо средство, протокол за медицинско изследване от 16.12.18 г.,съставен от медицинско длъжностно лице, с удостоверен отказ за медицинско изследване от жалбоподателя. Този отказ е вписан и в медицинския журнал на лечебното заведение.Съставен е и АУАН№451907/16.12.18 г. от св.В. срещу жалбоподателя за общо 4 нарушения, а именно-реализиране на ПТП със собствения си автомобил в нарушение на чл.20, ал.2 ЗДвП, отказ за извършване на проба за алкохол с техническо средство по чл.174, ал.3 ЗДвП, неносене на СУМПС, СРМПС и контролен талон-нарушения на чл.100, ал.1,т.1 и т.2 ЗДвП. Въз основа на този АУАН е издадено процесното НП, с което за установените с АУАН нарушения са наложени съответни санкции.

         Изложените до тук фактически положения не са спорни между страните и се установяват еднопосочно от свидетелските показания на св.И.В., Г.Г., Л.Л. и ****, талон и протокол за медицинско изследване, медицинска документация и епикриза на жалбоподателя и др.

         Оттук нататък остават спорни най-важните и съществени факти от предмета на доказване, свързани с наличието на четирите нарушения, начина на осъществяването им и тяхната обективна и субективна съставомерност.

         Относно тези факти, състоянието на събрания по делото доказателствен материал е както следва:

         -за първото нарушение-по чл.179, ал.2, вр.чл.20, ал.2 ЗДвП-по делото липсват каквито и да са преки и/или косвени доказателства относно условията, причините и механизма на настъпване на ПТП-то, в това число данни за евентуални други участници в него.В случая са налице единствено свидетелските показания на двамата полицейски служители, които не са очевидци, нито са открили такива и признават, че изложените в АУАН фактически констатации се базират изцяло на субективната им преценка за ситуацията, доколкото „на това място често стават катастрофи и водачите изпускат завоя”.

         За останалите три нарушения:- в подкрепа на административното обвинение са преките показания на двамата полицейски служители-В. и Г., които обаче разгледани самостоятелно и съпоставено са непълни, непоследователни и вътрешнопротиворечиви.Свидетелите признават, че в катастрофиралия автомобил на жалбоподателя е имало чанта с лични документи, но не могат да кажат кога, къде, как и дали изобщо са му поискани за проверка, в това число инкриминираните СУМПС,СРМПС и контролен талон. Относно отказа за изпробване за алкохол с техническо средство, свидетелите не могат да кажат къде са приканили жалбоподателя за проба - на мястото на ПТП-то, в линейката или в болницата, въпреки, че твърдят, че състоянието му е позволявало извършване на проба с дрегер, доколкото същият е бил в съзнание и контатактен. Свидетелите не помнят кога, къде и в чие присъствие са съставили и подписали талона за медицинско изследване и АУАН, както и кога и къде са ги предявили на жалбоподателя за подпис.

         От друга страна са налице показанията на двамата свидетели, ангажирани от жалбоподателя-Л.Л. и ****, които са категорични, че жалбоподателят е имал всички необходими документи във въпросната чанта в автомобила, след това пренесени от тях в болницата при жалбоподателя, като тези документи не са изисквани от полицейските служители.Тези свидетели твърдят и че в тяхно присъствие в болницата, полицейските служители са връчили на жалбоподателя единствено електронни фишове, разпечатани от таблет.

         Налице са и свидетелските показания на Й.С.-***, оказал медицинска помощ на жалбоподателя на мястото на ПТП-то и участвал в транспортирането му с линейката, както и на Т.Г.- лекаря, изготвил протокола за медицинско изследване.Въпросните свидетели обаче не си спомнят нищо от събитията и не дават никакви конкретни показания.

         Същевременно самият жалбоподател оспорва автентичността на подписите си в талона и протокола за медицинско изследване и АУАН.

         Така проследеното състояние на наличните доказателства, в съчетание с обективните данни, че вследствие на ПТП-то жалбоподателят е бил в тежко физическо състояние, с наличие на сериозни травми наложили медицинска помощ и хоспитализация, допълнително поставят под съмнение твърденията на полицейските служители, че жалбоподателят не е носел СУМПС, СРМПС и контролен талон, както и че е отказал проба за алкохол с техническо средство и сочи на недостоверност на показанията им.  

         При така установеното от фактическа страна и въз основа на гореизложения анализ на доказателствения материал, съдът приема от правна страна, че обжалваното НП е изцяло необосновано.От страна на АНО /в чиято тежест е това/ в случая не се проведе успешно, по несъмнен и категоричен начин доказване на никое от четирите вменени нарушения. Затова и НП следва да бъде отменено изцяло.

         При този извод не се налага обсъждането на останалите доводи на жалбоподателя за множество други законови нарушения при съставяне на АУАН и НП, тъй като това с нищо не би променило изхода от делото.  

Водим от всичко гореизложено и на основание чл.63 ЗАНН, съдът

                     

                                                       Р  Е  Ш  И  :

        

         ОТМЕНЯ изцяло НП№ 18-0967-001866/04.01.19 г. на Началник група към ОД на МВР-Враца, сектор „ПП”-Враца, с което на М.Д.П. ***, с ЕГН:********** за извършено нарушение по чл.20, ал.2 ЗДвП и на основание чл.179, ал.2 ЗДвП е наложена глоба от 200 лв.; за извършено нарушение и на основание чл.174, ал.3 ЗДвП са наложени наказания глоба от 2000 лв. и лишаване от правоуправление на МПС за срок от 24 месеца; за извършено нарушение по чл.100, ал.1, т.1 ЗДвП и на основание чл.183, ал.1,т.1 ЗДвП е наложена глоба от 10 лв. и за извършено нарушение по чл.100, ал.1,т.2 ЗДвП и на основание чл.183, ал.1,т.1 ЗДвП е наложено наказание глоба от 10 лв.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-Враца в 14-дневен срок от уведомяването на страните за неговото изготвяне.

                                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: