Определение по дело №2506/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 2348
Дата: 28 октомври 2019 г. (в сила от 12 февруари 2020 г.)
Съдия: Златина Иванова Бъчварова Кънчева
Дело: 20197040702506
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

 Номер 2348                          28  октомври 2019 година                    град  Бургас

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД БУРГАС, осми състав, в закрито заседание на  двадесет и осми октомври,  две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                           

                                                                                         Съдия  Златина Бъчварова

 

като разгледа  административно дело номер 2506  по описа за  2019 година,   за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по искане на И.Н.Р.,*** за налагане на административно наказание на началника на затвора Бургас „за непроизнасяне по заявление относно молба за разрешаване на котлон и малка фурна, описани в списък за разрешени вещи със заповед №1349 от 07.08.2017 г. от министър Ц.Ц. в заявление с рег.№2302/23.07.19 г.“.

Искането е недопустимо за разглеждане по същество по следните съображения:

Със заповед №ЛС-04-642 от 28.11.2018 г. министърът на правосъдието, на основание чл.122, ал.1 ЗИНЗС, е утвърдил списък на разрешени вещи и предмети, които лишените от свобода и задържаните под стража по реда на Наказателно-процесуалния кодекс лица, настанени в затворите, поправителните домове и затворническите общежития, могат да държат при себе си и да ползват/л.33-35 от делото/. Този списък е приет в условията на оперативна самостоятелност на административния орган и включените в него вещи и храни обективират съображенията му за сигурност, безопасност и превантивен ефект. Обемът и отговорността на администрацията в този аспект определя и невъзможността на съда в тази преценка. С предвидената възможност да се ползват и държат определени вещи и храни не могат да бъдат нарушени или застрашени права, или законни интереси на молителя. Този списък не подлежи на съдебен контрол за законосъобразност.

Със заявление, рег.№2302 от 23.07.2019 г.,  Р. е поискал от началника на затвора Бургас да му разреши да „получи и внесе котлон и малка фурна, на основание на новия списък с разрешени вещи, който е в сила от 07.04.2017 г.“/л.27 от делото/.

По това искане, административният орган се е произнесъл на 27.07.2019 г., като е посочил, че „съгласно списъка за разрешени вещи, лишените от свобода имат право да държат и ползват котлон и малка фурна за общо ползване при наличие на специално определено помещение, в което да се съхраняват. І ЗПС, към настоящия момент, не разполага със специално помещение, в което да се съхраняват и ползват посочените ел.уреди“. По тази причина искането на Р. не е уважено/л.27 от делото/.

Жалбоподателят твърди, че е налице бездействие на административния орган, поради което иска да му бъде наложено административно наказание.

Съобразно нормата на чл.256, ал.1 АПК/ред. ДВ, бр. 77/ 2018 г., в сила от 1.01.2019 г./, бездействието на административния орган по задължение, произтичащо пряко от нормативен акт, може да се оспори безсрочно, като се прилагат съответно разпоредбите за оспорване на индивидуалните административни актове.

За да е налице бездействие на административния орган, в случая на началника на затвора Бургас, следва да се касае неизвършване на фактически действия по задължение, които органът е длъжен да извърши по силата на закона. Неоснователното бездействие следва да е фактическо и да рефлектира върху правната сфера на лицето, търсещо правна защита. Определящо е, че задълженията за фактически действия на органа, както и тяхното съдържание, трябва да настъпват пряко по силата на правна норма и не трябва да са опосредени от допълнително волеизявление.

В заповед №ЛС-04-642 от 28.11.2018 г. на министъра на правосъдието, раздел ІІІ „Вещи и предмети, които могат да се държат и ползват с разрешение на началника на затвора, поправителния дом или затворническото общежитие,  по т.3 от списъка, е отразено- „котлон и малка фурна за общо ползване-съхраняват се в специално определени помещения и се ползват по ред, определен от началника на затвора, поправителния дом или затворническото общежитие“/л.33-35 от делото/. Следователно, котлонът и малката фурна са за общо ползване и се съхраняват в специално определени помещения, а редът за тяхното ползване е предоставена на началника на затвора. 

По отправеното до него искане началникът на затвора се е произнесъл и не е разрешил да се предостави на Р./в заявлението е поискал да получи и внесе котлон и малка фурна, а сп. утвърдения от министъра на правосъдието-уредите са за общо ползване/ да му бъдат предоставени цитираните уреди, тъй като същите пак, съобразно утвърдения списък, следва да се съхраняват в специално определени помещения. 

Административният орган сочи, че до началото на ремонта в корпуса на гр.Бургас, в групата за осъдени на доживотен затвор, било налично свободно помещение, в което се е ползвал котлон от цялата общност на групата. След приключване на ремонта и новото разпределение на помещенията, в групата не е налично свободно помещение, в което да се разположат котлона и фурната за общо ползване, в изпълнение на изискванията на списъка с разрешени вещи, затова и не е удовлетворена молбата на Р.. Сочи също, че лишеният от свобода е запознат с изискванията и списъка, който е поставен в коридора на групата./виж становище, л.14 от делото/.

Изложеното налага извода, че не налице неизпълнение на фактическо действие от страна на началника на затвора, произтичащо пряко от закона или от нормативен акт. Следователно не е приложима защитата по реда на чл.256 АПК.

В тази връзка, още по-малко са налице основания за налагане на административно наказание за извършено от началника на затвора административно нарушение.

Искането е лишено от предмет, а за подателя му не е налице правен интерес от търсената защита.

При това положение, искането следва да се остави без разглеждане, а производството по делото да се прекрати.

Мотивиран така и на основание чл.159, т.1 и т. 4 АПК, Административен съд Бургас, осми състав,

 

         О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането на И.Н.Р.,***, за налагане на административно наказание на началника на затвора Бургас „за непроизнасяне по заявление относно молба за разрешаване на котлон и малка фурна, описани в списък за разрешени вещи със заповед №1349 от 07.08.2017 г. от министър Ц.Ц. в заявление с рег.№2302/23.07.19 г.“.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело номер 2506/2019 г. по описа на Административен съд Бургас.

Определението може да се обжалва с частна жалба, в 7 - дневен срок от съобщението за изготвянето му, пред Върховен административен съд на Република България.

 

 

 

                                                                  СЪДИЯ: