Решение по дело №13891/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261397
Дата: 3 март 2021 г. (в сила от 16 април 2021 г.)
Съдия: Велина Светлозарова Пейчинова
Дело: 20191100513891
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 25 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

                        Р      Е       Ш     Е      Н      И      Е

 

                                     град София, 04.03.2021 година

 

           В    И  М  Е  Т  О    Н А     Н  А  Р  О  Д  А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Г.О., ІІІ-В състав в публично съдебно заседание на девети декември през две хиляди и двадесета година в състав:                                               

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: Н. ДИМОВ

                                                                        ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИНА ПЕЙЧИНОВА

                                                                        мл.с.: МАРИЯ ИЛИЕВА

 

при секретаря ЮЛИЯ АСЕНОВА и с участието на прокурор …………… разгледа докладваното от съдия ПЕЙЧИНОВА въз.гр.дело №13891 по описа за 2019 година и за да се произнесе след съвещание, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.258 – чл.273 от ГПК.

С решение №153908 от 28.06.2019г., постановено по гр.дело №44090/2018г. по описа на СРС, ІІ Г.О., 172-ри състав, е осъдена ДИРЕКЦИЯ „К.и И.С.“ - МВР да заплати на Н.З.А. на основание чл.78 ЗДСл. вр. §5 от ПЗР на ЗМВР сумата от 5000 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания, вследствие на претърпяна на 13.10.2017г. в град София трудова злополука, като е отхвърлен предявения иск за разликата над присъдената сума от 5000 лв. до пълния предявен размер 8878 лв.. С решението е осъден Н.З.А. да заплати на ДИРЕКЦИЯ „К.и И.С.“ - МВР на основание чл.78, ал.3 ГПК сумата от 21.84 лв. юрисконсултско възнаграждение, изчислено съразмерно на уважената част на предявения иск. С решението е осъдена ДИРЕКЦИЯ „К.и И.С.“ - МВР да заплати по сметка на СРС сумата от 340.80 лв., сторени по делото разноски.

Постъпила е въззивна жалба от ответника - ДИРЕКЦИЯ „К.и И.С.“ - МВР, чрез юрисконсулт Т.Б., с която се обжалва решение №153908 от 28.06.2019г., постановено по гр.дело №44090/2018г. по описа на СРС, ІІ Г.О., 172-ри състав, в частта, в която е уважен предявения иск с правно основание чл.78 ЗДСл., както и в частта на възложените разноски. Релевирани са твърдения за неправилност, необоснованост и незаконосъобразност на решението на СРС в обжалваната част, като постановено в противоречие на материалния закон. Поддържа се, че СРС не е анализирал правилно събраните доказателства и е обосновал погрешен извод за частична основателност на предявения иск с правно основание чл.78 ЗДСл.. Твърди се, че пасивно легитимиран да отговаря по предявения иск за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди, причинени от настъпила трудова злополука, е органът по назначаване на ищеца, който в случая е Министъра на вътрешните работи, предвид на което предявеният иск срещу ДИРЕКЦИЯ „К.и И.С.“ – МВР е неоснователен и като такъв следва да бъде отхвърлен. Поддържа се още, че определеният от СРС размер на обезщетение за причинени неимуществени вреди е значително завишен и несъобразен с установения принцип за справедливост по смисъла на чл.52 от ЗЗД, както и не са отчетени конкретните обстоятелства, при които е настъпила трудовата злополука, а именно не са взети предвид констатациите на вещото лице в приетата по делото съдебно-медицинска експертиза, че причиненото на ищеца увреждане не се отличава с особена тежест, както и че след проведеното му лечение не са установени трайни негативни последици и усложнения за здравето му, съответно не е засегната  възможността да води пълноценен живот и да полага труд. Излага се още, че първоинстанционният съд при определяне на размера на полагащото се на ищеца обезщетение за причинени неимуществени вреди неправилно не е приспаднал изплатеното на ищеца застрахователно обезщетение в размер на сумата от 110 лв.. По изложените съображения моли съда да постанови съдебен акт, с който да отмени решението на СРС в обжалваната част и да постанови друго, с което да отхвърли предявения иск за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди от претърпяната от ищеца трудова злополука на 13.10.2017г. като неоснователен и недоказан, алтернативно да бъде намален размера на присъденото на ищеца обезщетение за неимуществени вреди. Претендира разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Въззиваемата страна - Н.З.А., чрез адв. Ю.Б., не депозира писмен отговор, в съдебно заседание взема становище за неоснователност на подадената въззивна жалба от ответника.

Постъпила е насрещна въззивна жалба от ищеца - Н.З.А., чрез адв. Ю.Б., с която се обжалва решение №153908 от 28.06.2019г., постановено по гр.дело №44090/2018г. по описа на СРС, ІІ Г.О., 172-ри състав, в частта, в която е отхвърлен предявения иск с правно основание чл.78 ЗДСл., като са инвокирани доводи за неправилност, необоснованост и незаконосъобразност на решението на СРС в обжалваната част, като постановено в противоречие на материалния закон. Твърди се, че първостепенният съд при определяне на размера на обезщетението за причинените неимуществени вреди не е спазил принципа за справедливост, регламентиран в нормата на чл.52 от ЗЗД. Излага се, че не са преценени в съвкупност всички доказателства относими при определяне на справедлив размер на обезщетението. По изложените аргументи моли съда да постанови съдебен акт, с който да отмени атакуваното съдебно решение в обжалваната част и уважи изцяло предявения иск като присъди претендираното в пълен размер от 8878 лв. обезщетение за неимуществени вреди.

Ответникът по насрещната въззивна жалба - ДИРЕКЦИЯ „К.и И.С.“ - МВР, чрез юрисконсулт Т.Б., взема становище за неоснователност на подадената насрещната въззивна жалба от ищеца - Н.З.А.. Излагат се доводи, че първоинстанционният съд при постановяване на решението в обжалваната част е анализирал събраните по делото доказателства и правилно е приложил материалния закон като е приел, че предявеният иск следва да се отхвърли за разликата над присъдената сума от 5000 лв. до пълния предявен размер 8878 лв.. Моли съда да постанови съдебен акт, с който да потвърди като правилно и законосъобразно решението на СРС в обжалваната част. Претендира направени разноски за юрисконсултско възнаграждение.

            Предявен е от Н.З.А. срещу ДИРЕКЦИЯ „К.и И.С.“ - МВР иск с правно основание чл.78 ЗДСл., вр. §5 от ПЗР на ЗМВР за заплащане на сумата 8878.00 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди от трудова злополука, настъпила на 13.10.2017г. в град София.

С оглед предмета на постъпилите въззивна и насрещна въззивна жалба съдът приема, че на въззивен контрол подлежи изцяло постановеното първоинстанционно решение.

            Софийският градски съд, като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира, че фактическата обстановка се установява така както е изложена от първоинстанционния съд. Пред настоящата инстанция не са ангажирани нови доказателства по смисъла на чл.266, ал.2 и ал.3 от ГПК, които да променят така приетата за установена от първостепенния съд фактическа обстановка. В тази връзка в мотивите на настоящия съдебен акт не следва да се преповтарят отново събраните в първата инстанция доказателства, които са обсъдени правилно като са преценени релевантните за спора факти и обстоятелства.

       Предвид възприемането на установената от първоинстанционния съд фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

Въззивната и насрещната въззивна жалба са допустими - подадени са в срока по чл.259, ал.1 от ГПК, съответно в срока по чл.263, ал.2 от ГПК, от легитимирани страни в процеса срещу първоинстанционно съдебно решение, което подлежи на въззивно обжалване, поради което следва да се разгледат по същество.

Разгледани по същество въззивната и насрещната въззивна жалба са НЕОСНОВАТЕЛНИ.

Съгласно чл.269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, по допустимостта му – в обжалваната част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо, като при постановяването му не е допуснато нарушение на императивни материалноправни и процесуалноправни норми.

За да постанови обжалваното съдебно решение, с което частично е уважен предявения иск с правно основание чл.78 ЗДСл., вр. §5 от ПЗР на ЗМВР и е присъдено в полза на ищеца обезщетение в размер на сумата от 5000 лв. за претърпени неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания, вследствие на претърпяна на 13.10.2017г. в град София трудова злополука и е отхвърлен предявения иск за разликата над присъдената сума от 5000 лв. до пълния предявен размер 8878 лв., първостепенният съд е анализирал събраните по делото доказателства и правилно е приложил материалния закон като е приел, че са се осъществили фактите, включени във фактическия състав на претендираното вземане - доказани са претърпени от ищеца неимуществени вреди, изразяващи се в преживени от него болки, страдания и значителен емоционален дискомфорт, в резултат от настъпилата трудова злополука, призната за такава по надлежния ред. Обоснован е извод, че е доказана причинна връзка между настъпилата трудова злополука и претърпени от ищеца неимуществени вреди. Прието е, че са налице предпоставките, предвидени в нормата на чл.78 ЗДСл. за възникване отговорността на ответника - ДИРЕКЦИЯ „К.и И.С.“ – МВР, за заплащане на ищеца на обезщетение на претърпените от него неимуществени вреди, доколкото соченият ответник е самостоятелно юридическо лице, разпоредител с бюджетни средства и в неговата структура ищецът е полагал труд и изпълнявал служебните си задължения. Настоящият съдебен състав споделя мотивите на първоинстанционния съд и на основание чл.272 ГПК изцяло препраща към тях, като намира, че не следва отново да преповтаря изводите на СРС в обжалваното решение, които са правилни и законосъобразни. При правилно разпределена доказателствена тежест съобразно нормата на чл.154 от ГПК и изпълнение на задълженията си, посочени в нормата на чл.146 от ГПК, първоинстанционният съд е обсъдил събраните по делото доказателства, като е основал решението си върху приетите от него за установени обстоятелства по делото и съобразно приложимия материален закон, поради което съдът следва да разгледа доводите на жалбоподателите във връзка с правилността на обжалваното решение.

Отговорността на работодателя по чл.78 ЗДСл. е винаги обективна, т.е. без значение за реализирането й, е дали негови служители са действали виновно, или не, дали са създадени безопасни условия на труд или не. В конкретната хипотеза при анализ на събраните по делото доказателства се налага извода, че е спазен административния ред за установяване на процесната трудова злополука, станала на 13.10.2017г., както и е установена причинната връзка между процесната трудова злополука и причинените на ищеца неимуществени вреди. В трайно установената съдебна практика се приема, че фактът на признаването на злополуката за трудова от компетентния орган е достатъчно основание за настъпване на задължението на работодателя за обезвреда. В конкретния случай и с оглед ангажираните пред настоящата инстанция доказателства - разпореждане №21293/25.10.2017г. на ТП-НОИ-град София, се налага извода, че на 13.10.2017г. около 17.30 ч. ищецът претърпява трудова злополука по смисъла на чл.55, ал.1 от КСО, изразяваща се в това, че по време на придвижване от работното място към основното място на живеене, при слизане по стълби ищецът получава счупване на пръст на ляво стъпало, като степента на нараняванията на ищеца е определена като средна телесна повреда, довела до временна неработоспособност, съгласно медицинско удостоверение №105/25, издадено от ЦЕЛК при Медински институт – МВР. Приетото като доказателство по делото разпореждане №21293/25.10.2017г. на ТП-НОИ-град София представлява стабилен административен акт, поради което гражданският съд е длъжен да приеме /поради забраната да ревизира законосъобразността му/, че е настъпило увреждането по описания в него начин и същото съставлява трудова злополука. По тези съображения въззивният съд приема, че в случая е доказано, че е налице настъпила трудова злополука по смисъла на чл.55, ал.1 от КСО с ищеца - Н.З.А. като механизът на същата е описан в разпореждане №21293/25.10.2017г. на ТП-НОИ-град София.

В конкретната хипотеза не може да бъде споделен доводът на въззивника-ответник, че доколкото не е орган по назначаване на ищеца не е пасивно процесуалноправно легитимиран да отговаря по така предявения иск. В случая въззивният съд счита, че независимо от факта, че служебното правоотношение на ищеца е възникнало със заповед на министъра на вътрешните работи, който се явява орган по назначаването му, след като ищецът е полагал труд и е изпълнявал трудовите си задължения в административната структура на ответника - ДИРЕКЦИЯ „К.и И.С.“ МВР, който е изплащал трудовото му възнаграждение и предвид обстоятелството, че ответникът е самостоятелно юридическо лице /по аргумент на чл.37, ал.2 от ЗМВР/, второстепенен разпоредител с бюджетни средства /съгласно ПМС №73/27.03.2015г./ се налага извода, че същият се явява пасивно легитимиран да отговаря по предявения иск за заплащане на обезщетение за причинени на ищеца неимуществени вреди от трудова злополука. В тази връзка неоснователно се явява поддържаното във въззивната жалба възражение за недопустимост на предявения иск срещу ответника - ДИРЕКЦИЯ „К.и И.С.“ МВР поради липса на пасивна процесуалноправна легитимация.

На следващо място не може да бъде споделен доводът на въззивника-ответник, че определеният от СРС размер на обезщетение за причинените на ищеца неимуществени вреди е значително завишен и несъобразен с установения принцип за справедливост по смисъла на чл.52 от ЗЗД, както и не са отчетени конкретните обстоятелства, при които е настъпила трудовата злополука. При задълбочен анализ на всички събрани по делото доказателства първоинстанционният съд правилно е определил размера на обезщетението за ищеца в съответствие с критерия за справедливост, залегнал в разпоредбата на чл.52 от ЗЗД, след като е извършена индивидуална преценка на конкретните морални вреди, причинени на ищеца. От конкретните констатации на вещото лице д-р Р.Д., специалист по ортопедия и травматология, обективирани в съдебно-медицинска експертиза, която следва да бъде кредитирана като обективно и компетентно изготвена, неоспорена от страните, се установява, че в резултат от претърпяната трудова злополука ищецът е получил травматично уврежданесчупване на базата /основата/ на пета ходилна кост, ляво ходилозакрито, което е причинило на пострадалия трайно затруднение на движение на ляв долен крайник за срок по - дълъг от 30 дни. Експертът сочи, че причинените болки и страдания са били най-интензивни непосредствено след увреждането, след поставяне на имобилизацията в първите 10-15 дни и в началото на раздвиждането. На ищеца му е била поставена имоб. ортеза за 45 дни, извършена контролна рентгенография на 27.11.2017г., след което е извършена рехибилитация в амб. условия. Поради болки, оток, ограничена подвижност в ляв глезен, хипотрофия на лява подбедрица, нарушена походка, ищецът е бил хоспитализиран  и е бил временно неработоспособен за три месеца. Експертът уточнява, че няма настъпили трайни негативни последици за здравето на ищеца вследствие на претърпяната от него трудова злополука и причинено травматично увреждане. Експертът е посочил, че при интензивно натоварване и промени във времето ищецът може да се оплаква от болки в мястото на счупването, но към настоящия момент оздравителният период е приключил. Полученото травматично увреждане в резултат на претърпяната трудова злополука е причинило на ищеца силни болки и страдания, отразило се е негативно върху психиката му, което се установява от показанията на разпитаната свидетелка – С.Х., която живее на съпружески начала с ищеца, които следва да бъдат кредитирани като дадени в резултат на нейни преки и непосредствени впечатления, логично последователни са, не са противоречиви, а напротив – коресподират с останалите събрани по делото доказателства. Предвид на всички обсъдени по делото в тяхната съвкупност доказателства следва да се приеме за установено, че процесната трудова злополука е имала изключително негативен ефект върху физическото и психическото състояние на ищеца, който е преживял силни болки и страдания особено интензивни непосредствено след увреждането, след поставяне на имобилизацията в първите 10-15 дни и в началото на раздвиждането, освен това на ищеца е бил причинен значителен емоционален дискомфорт и допълнителни неудобства, свързани с нормалното му ежедневие в периода на проведеното лечение. През периода на възстановяване на полученото травматично увреждане на ищеца са причинени неудобства от невъзможността да се обслужва пълноценно сам, който факт е указал влияние върху психичното му състояние, довел е до стрес и допълнителен дискомфорт. Предвид горното и противно на поддържаното във въззивната и насрещната въззивна жалба настоящият състав счита, че първостепенният съд като е определил размер на обезщетение за причинените на ищеца неимуществени вреди от 5000.00 лв., е извършил правилна преценка на тежестта на уврежданията, техният интензитет, периода на възстановяване, отчел е факта, че към настоящия момент функционалното възстановяване на левия крайник е завършено, няма настъпили трайни неблагоприятни последици върху здравето му, но от друга страна е взета предвид и констатацията на експерта в смисъл, че е възможно при интензивни натоварвания и при промени във времето ищецът да се оплаква от болки в мястото на счупването, съобразена е възраст на ищеца към момента на злополуката – 57 години, а също така е взет предвид обществения критерий за справедливост и съдебната практика. Въззивният съд счита, че определеният размер от 5000 лв. представлява справедливо обезщетение, с което се репарират в относително пълен размер причинените на ищеца неимуществени вреди, за която сума е уважен предявения иск.

            На следващо място неоснователен се явява доводът на въззивника-ответник, че неправилно първоинстанционният съд при определяне на размера на полагащото се на ищеца обезщетение за причинени неимуществени вреди не е приспаднал изплатеното му застрахователно обезщетение в размер на сумата от 110 лв.. По делото в доказателствена тежест на ответника няма ангажирани доказателства за платено на ищеца застрахователно обезщетение, поради което правилно такова не е взето предвид от първостепенния съд при определяне на размера на полагащото се на ищеца обезщетение за причинени неимуществени вреди от процесната трудова злополука.

            С оглед горните аргументи първостепенният съд като е достигнал до правния извод, че предявеният иск за присъждане на обезщетение за причинени на ищеца неимуществени вреди от настъпила на 13.10.2017г. трудова злополука е основателен и доказан за сумата от 5000 лв., до който размер е уважил предявения иск и съответно е отхвърлил иска за разликата над присъдената сума от 5000 лв. до пълния предявен размер 8878 лв., е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт, в т.ч. и в частта на разноските, който следва да бъде потвърден на основание чл.271, ал.1 от ГПК.

С оглед изхода на спора пред настоящата съдебна инстанция страните нямат право на разноски и сторените от тях такива следва да останат в тежест на всяка от тях така както са направени.

Воден от горното СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Г.О., ІІІ-В състав

                                        

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение 153908 от 28.06.2019г., постановено по гр.дело №44090/2018г. по описа на СРС, ІІ Г.О., 172-ри състав.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД в едномесечен срок от съобщението до страните, че е постановено.

 

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ :                   

 

 

                                               ЧЛЕНОВЕ : 1./            

 

 

                                                                       2./