Решение по дело №846/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1126
Дата: 4 юни 2021 г.
Съдия: Любомира Кирилова Несторова
Дело: 20217180700846
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 април 2021 г.

Съдържание на акта

 

 

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ

 

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

           1126/4.6.2021г.

 

 

гр. Пловдив,04.06.2021год.

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

        АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХVІ състав в открито заседание на дванадесети май през две хиляди двадесет и първа година в състав:

                   

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

 

                                                   ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА

 

                                                                               ПЕТЪР КАСАБОВ                     

               

        при секретаря Станка Журналова и с участието на прокурора Кичка Пеева-Казакова, като разгледа докладваното от съдията Л. Несторова КАНД № 846 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административно-процесуалния кодекс във връзка с чл.63, ал.1, пр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

         Образувано е по касационна жалба, предявена от Е.Д.К., с ЕГН **********,***, депозирана чрез адвокат К., против Решение № 260003 от 08.02.2021г. на Първомайския районен съд, постановено по АНД № 89/2020г., с което е изменено Наказателно постановление № 20-0325-000107 от 14.02.2020г. на Началника на РУ към ОДМВР-Пловдив, РУ-Първомай, с което на Е.Д.К., с ЕГН **********, са наложени административни наказания глоба в размер на 200лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца на основание чл. 175, ал.1, т.4 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ за нарушение на чл. 103 от ЗДвП като намалява наказанията-глоба в размер на 70лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от два месеца.

         Касационният жалбоподател посочва, че решението на районния съд е необосновано и неправилно.

         Претендира се отмяната на решението на районния съд, респективно отмяната на Наказателно постановление № 20-0325-000107 от 14.02.2020г. на Началника на РУ към ОДМВР-Пловдив, РУ-Първомай. Претендират се разноските по делото.

        Ответникът по касационната жалба  не се явява и не изразява становище по касационните оплаквания.

        Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, дава заключение, че жалбата е неоснователна, а решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно.

         Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес. При това положение същата се явява ДОПУСТИМА.

        Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХII от АПК. Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

        Настоящата съдебна инстанция намира, че разгледана по същество жалбата се явява неоснователна.

        Първоинстанционният съд е установил следната фактическа обстановка: За времето от 20:00 часа на 28.01.2020 г. до 08:00 часа на 29.01.2020 г. служители при РУ на МВР – Първомай: младши автоконтрольор Г. П. К., полицай по охрана на обществения ред А.Н.Я.и още един техен колега са дежурен автопатрул и по разпореждане на оперативния в дежурната част на РУ извършват обход в селата Искра и Брягово, община Първомай, област Пловдив. Облечени са с униформи, а служебният им автомобил е с отличителни знаци на Полицията.

        След 22:00 часа на 28.01.2020 г. органите на реда са в село Брягово, когато на улица ***** забелязват срещу тях „Фолксваген Пасат“ с ДК № ****** и решават да извършат проверка: К. спира, изчаква да се разминат, обръща движението на служебния автомобил и на дълги светлини тръгва след Фолксваген Пасат с включени звукова и светлинна сигнализация. Фолксвагенът не спира, а водачът дори ускорява движение и го преустановява пред № 27, където слиза от автомобила си и влиза в база на търговско дружество „Агродоминатор“ ЕООД, част от дейността на което е свързана с добитък, а жалбоподателят е извикан по-рано във връзка със здравословен проблем на крава.

        Г. Петров К. свирва няколко пъти с клаксона и на входа, намиращ се непосредствено до тротоара, се показва възрастен мъж, който обяснява целта на посещението на водача на пасата, отива и го извиква.

        Излиза Е.Д.К., когото младшият автоконтрольор разпознава, тъй като още при разминаването лицето е осветено с допълнителните странични светлини на служебната кола, а след това – и с дългите й светлини при следването му, включително, когато слиза от шофьорското място. Поискани са му документи за самоличност, а жалбоподателят отвръща, че ги е оставил вътре в базата, отива да ги вземе, но не се връща.

         Докато го чакат, полицаите правят справка чрез служебния таблет и установяват данните на К., за когото излиза и снимка, и че той е собственикът на моторното превозно средство с ДК №******.

         След известно време Янчолов и К. влизат в базата – полицаят по охрана на обществения ред остава към входа, а младшият автоконтрольор навлиза към средата на голямо дворно пространство.

         Идва Г. С.Б. /син на управителя на „Агродоминатор“ ЕООД/, органите на реда го питат къде е Е., а той обяснява, че има спешна работа, след което ще го извика. Я. и К. се обръщат, а Б. отива при К., казва му да довърши и че го чакат полицаи, но той не се появява повече.

          Служителите на РУ на МВР - Първомай изчакват още малко и след като нарушителят не идва, си тръгват.

          Г. К. съставя докладна записка по случая, а няколко дни по-късно – на 04.02.2020 г., по предварителна уговорка, Е.Д.К. се явява в сградата на РУ-гр. Първомай, където, в негово присъствие, му е съставен и връчен Акт за установяване на административно нарушение (бланка серия АА № 491024).

        Последвало е издаването на НП.

        Районният съд е обсъдил събраните писмени и гласни доказателства  и е приел, че наказващият орган правилно ангажира административнонаказателната отговорност на Е. К. за нарушението по чл. 103 от ЗДвП, тъй като на 28.01.2020г., в село Брягово, при липса на друго моторно превозно средство на отворения за обществено ползване път – улица 2, Е.К. не спира на подадените от полицейската патрулна кола след него светлинни и звукови сигнали, а, когато преустановява движението на фолксвагена си, не изчаква да му се извърши проверка, а влиза в база на търговското дружество, в която е извикан преди това и повече не се появява.

         ПРС е приел, че в случая следва да се наложи санкция по реда на чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП, но наложените санкция в максимален размер от 200лв. и лишаване от право да се управлява МПС за срок от шест месеца, не са съобразени с изискването на чл. 27, ал. 2 от ЗАНН и не отговорят на целите по чл. 12 от ЗАНН, поради, което е намалил размерът на санкцията от 200 лв. на 70 лв.,  а лишаване от право да се управлява МПС за срок от шест месеца е намален на два  месеца лишаване от право да се управлява МПС.

          Изводите на първоинстанционния съд са правилни и законосъобразни.

          Посочената разпоредба на чл. 103 от ЗДвП регламентира, че при подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания. Разпоредба на чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП, предвижда наказания лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и глоба от 50 до 200 лв. за водач, който откаже да изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението.

        Касационният състав намира, че вмененото на Е.К. административно нарушение е доказано по несъмнен и категоричен начин, което се установява от показанията на разпитаните в производство пред районния съд, които са логични, непротиворечиви и кореспондиращи, както по между си, така и със съдържанието на издадения АУАН  и Докладна записка с рег. №УРИ 325р-1097 от 30.01.2020г. на мл. автоконтрольор Г. К..

 

            По силата на въведената в чл. 189, ал. 2 от ЗДвП презумпция, съставеният АУАН се ползва с формална доказателствена сила в административнонаказателното производство до доказване на противното, като в конкретния случай констатациите в акта не само не са опровергани пред районния съд, но и са потвърдени изцяло в хода на съдебното производство.

          За съда е безспорно, че в конкретния случай подаденият сигнал е бил в съответствие с разпоредбата на чл. 170 от ЗДвП и е бил възприет от касационния жалбоподател, който не е изпълнил задълженията си по чл. 103 от ЗДвП.

           Предвид изложените мотиви касационната инстанция намира решението на районния съд за валидно, допустимо и правилно, поради което същото следва да се остави в сила.

           Не са претендирани своевременно разноски от ответника и Съдът не дължи произнасяне в тази посока.

            По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Пловдив, ХХVІ  състав

 

Р Е Ш И:

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260003 от 08.02.2021г. на Първомайския районен съд, постановено по АНД № 89/2020 г.           

             РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

                     2.