Решение по дело №237/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 536
Дата: 24 април 2020 г.
Съдия: Даниела Станева
Дело: 20207050700237
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№……………………        2020г.        гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският административен съд, ІХ-ти касационен състав, в публичното заседание на пети март две хиляди и двадесета година в състав:

 

         

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:ДАНИЕЛА СТАНЕВА

 ЧЛЕНОВЕ:КРЕМЕНА ДАНАИЛОВА

  МАРИЯ ИВАНОВА-ДАСКАЛОВА

 

 

при секретаря Елена Воденичарова

в присъствието на прокурора Александър Атанасов

като разгледа докладваното от съдия Д. Станева к. адм. нак. дело № 237/2020г. по описа на Административен съд Варна, за да се произнесе, взе предвид:

 

 

Производството е по реда на чл.63, ал.1, предл.2 от ЗАНН във връзка с чл.208 и сл. от АПК и чл.348 от НПК.

Образувано е по касационна жалба на Областен отдел „Автомобилна администрация“ гр. Варна против Решение № 2306/13.12.2019г., постановено по НАХД № 4499/2019г. по описа на ВРС, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 23-0000434/02.08.2019г. на Началник Областен отдел „АА“ гр. Варна, с което на „Дипо 1“ ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 5000лв., на основание чл.104 ал.7 от Закона за автомобилните превози /ЗАвП/, за нарушение на чл.91в т.1 от с.з. Касаторът счита, че обжалваното решение е незаконосъобразно, тъй като ВРС неправилно е отразил фактическата обстановка и неправилно е приложен материалният закон, по съображения подробно изложени в жалбата; счита, че нарушението е установено по безспорен начин от събраните доказателства. Поради изложеното моли съда да отмени изцяло обжалваното решение на ВРС и да потвърди НП. В съдебно заседание и по съществото на спора, касаторът редовно призован не изпраща представител.

Ответната страна, чрез пълномощника си оспорва жалбата като неоснователна и моли съда да я отхдвърли. 

Представителят на Варненска окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Варненският административен съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид становищата и доводите на страните прие за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба, по която е образувано настоящото съдебно производство, е постъпила от легитимирано лице, в законния срок, поради което е допустима за разглеждане.

Съгласно разпоредбата на чл.63, ал.1 от ЗАНН първоинстанционното решение подлежи на касационно оспорване на основанията, предвидени в НПК, като в чл.348, ал.1 от НПК са изброени 3 касационни основания: нарушен е законът, допуснато е съществено нарушение на процесуалните правила или наложеното наказание е явно несправедливо. Съгласно чл.218 от АПК касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, като за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно. От тук по аргумент на противното следва, че за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от първоинстанционния съд и за явна несправедливост на наложеното наказание съдът ще следи, само ако са били изложени в жалбата като касационни основания.

От фактическа страна Варненският  районен съд е установил, че в хода на извършвана проверка на 22.03.2019г. на  превозвачът "Дипо 1" ЕООД, притежаващ лиценз за обществен превоз на товари на територията на Република България, била връчена покана в срок до седем дни да представи изрично изброени документи, сред които и  „тахографски листи за периода“.  Поканата била връчена на лице, упълномощено да представлява дружеството на 22.03.2019г., като седмодневният срок изтичал на 29.03.2019г. Същия ден пълномощника П. Петров представил в ИА АА-Варна част от исканите документи, за което бил съставен приемо- предавателен протокол. Не били представени тахографски листи за МПС с рег. № В 5567 КК, за което имало издадено удостоверение за обществен превоз на пътници на територията на РБ. При  направена справка в системата за технически прегледи се установило, че за периода от 24.02.2018г. до 24.08.2018г. били изминати 15 170 км.,  за периода от 24.08.2018г. до 22.02.2019г. - 5008км. За констатираното нарушение по чл.91в т.1 от ЗАвП е съставен АУАН № 262799/17.06.2019г., надлежно връчен на нарушителя. Въз основа на така съставения акт и съобразявайки материалите в административно-наказателната преписка АНО издал НП № 23-0000434/02.08.2019г., с което наложил на „ Дипо 1“ ЕООД за извършено нарушение на чл.91в т.1 от ЗАвП, на основание чл.104 ал.7 от  ЗАвП  имуществена санкция  в размер на 5000лв.

За да отмени обжалваното наказателно постановление, районният съд е изложил мотиви, че е допуснато съществено процесуално нарушение, което е довело до ограничаване правото на защита на наказаното дружество. Съдът е приел, че липсва описание на нарушението съобразно изискванията на чл.42 и чл.57  от ЗАНН. Не са посочени и обстоятелствата от които да стане ясно за какво е наложено наказанието.

Така постановеното решение е правилно. 

Нарушението, за което е санкциониран ответника е по чл.91в т.2 предл.2 от ЗАвП, съгласно който превозвачите, ръководителите на предприятия и лицата, извършващи превози за собствена сметка, са длъжни да съхраняват най-малко една година след тяхното приключване и да предоставят за проверка от контролните органи. тахографските листове от аналогови тахографи. Настоящият съдебен състав споделя извода на районния съд, че наказателното постановление е издадено при съществени нарушения на производствените правила – конкретно нарушена е разпоредбата на  чл.42 т.4 и чл.57, ал.1, т. 5 от ЗАНН, тъй като нарушението не е описано достатъчно ясно. Липсва яснота относно обстоятелствата, при които е извършено твърдяното нарушение, като освен това същото не кореспондира с правната квалификация на деянието. Не става ясно в какво се състои съставомерното бездействие на дружеството-превозвач.  Правораздаването, особено в частта му касаеща налагане на административно – наказателни санкции не може да почива на предположения и неясни описания,  а следва да се ръководи единствено от доказани по безспорен начин конкретни и точни факти и обстоятелства.

     Районният съд е изложил подробни мотиви по  приложението на материалния закон. Направените изводи от решаващият съд се споделят изцяло от касационната инстанция, още повече, че за тяхната обоснованост в делото са налице  доказателства. Съдът е разпитал свидетел, за да установи фактическата обстановка по делото. Събраните писмени доказателства, възраженията на страните и показанията на свидетеля са обсъдени  от ВРС. Наведените в касационната жалба възражения и твърдения, останаха недоказани, тъй като от страна на касатора не бяха ангажирани доказателства в тази насока.

Настоящият касационен състав не намира основания да приеме, че са налице сочените от касатора касационни основания за незаконосъобразност на обжалваното решение.

Водим от горното и на основание чл.221 ал.2 от АПК във връзка с чл.63 от ЗАНН, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 2306/13.12.2019г., постановено по НАХД № 4499/2019г. по описа на ВРС.

 

 

 Решението е окончателно.

 

 

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:                  ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

                         

                                         2.