Решение по дело №1600/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1125
Дата: 6 август 2020 г.
Съдия: Янка Желева Ганчева
Дело: 20207050701600
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

                                 2020г., гр. Варна

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

ВАРНЕНСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Трети касационен състав, в открито съдебно заседание на тридесети юли две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЯНКА ГАНЧЕВА                                                                                                   ЧЛЕНОВЕ:ДАРИНА РАЧЕВА                                                                                                                   ДАНИЕЛА НЕДЕВА

 

при секретаря Теодора Чавдарова и с участието на прокурора С. З, като разгледа докладваното от съдия Ганчева КНАХД №1600 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно – процесуалния кодекс, във връзка с чл.63 от Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба на Община Варна, чрез зам. кмета Т. И., депозирана чрез юрисконсулт К. срещу решение № 722/29.05.2020 г., постановено по НАХД № 5433/2019 г., по описа на ВРС, с което е отменено Наказателно постановление № 481/22.10.2019 г. на Зам. кмета на Община Варна, с което на П.Х.Я. *** е наложено наказание глоба в размер на 50 лв., на осн. чл. 178е от ЗДвП.

В касационната жалба се поддържа, че решението е постановено при неправилно приложение на материалния закон, при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и е необосновано. При постановяването на съдебния акт, ВРС не е взел предвид факта, че първоначално производството е започнало със съставяне на фиш с глоба в отсъствие на водача. На 6.09.2019 г. свид.  П. е възприел фактическата обстановка при съставяне на фиша. В решението не е обсъден факта, че макар и да не си спомня фактическата обстановка, лицето състави фиша пряко е възприело нарушението, не е отчетен факт, че от констатиране на нарушението до с.з. е минал голям период от време, липсва и разрешение издадено от собственика на пътя или администрацията за паркиране на тротоар. Заключението на в.л. е неправилно. Неправилен е извода на ВРС, че липсва индивидуализация на нарушението.  Въззивния съд е допуснал и нарушение на процесуалните правила, като не е обсъдил становището на Община Варна от 27.05.2020 г. По изложените доводи моли да се отмени решението и да се постанови друго, с което НП да се потвърди, както и да се присъди юриконсултско възнаграждение.

Ответникът, чрез процесуалния си представител, в депозиран отговор на касационна жалба оспорва същата. По съществото на спора отправя искане за оставяне в сила решението на ВРС, като правилно и законосъобразно. Поддържа, че правилно ВРС е приел, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила – нито в АУАН, нито в НП се съдържа описание на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено. От приетата по делото автотехническа експертиза е установено, че МПС не би могло да паркира върху тротоарната площ, обособена с бордюр, както и че паркиралия автомобил не е засягал преминаването на пешеходците. По изложените доводи моли да се отхвърли жалбата и да се присъдят сторените по делото разноски.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Счита, че решението е правилно и законосъобразно.

Административен съд – Варна, при преценка допустимостта на жалбата и след като извърши касационна проверка на обжалваното решение, с оглед наведеното с жалбата касационно основание и правомощията по чл. 218, ал.2 от АПК, установи следното:

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока за обжалване по чл.211, ал.1 от АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационен контрол пред настоящия съд съдебен акт.   

Производството пред ВРС е образувано по жалба на  П.Я., против  Наказателно постановление № 481/22.10.2019 год. на Заместник кмет на Община - Варна, с което на Я. е наложено административно наказание глоба, в размер на 50 лв. От фактическа страна ВРС е установил, че административнонаказателното производство е започнало със съставяне на фиш  от свид. П., при условията и на основание чл.186 ал.3 вр.ал.1 от ЗДвП. Фиша е оспорен от Я., в резултат на което е съставен АУАН № 0004032/30.09.2019 год., с който е преценено, че на 06.09.2019 год. около 02.55 ч. в град ******, ул. “*****“ № ***, като водач на лек автомобил – „*****“ с рег.№ ***** Я. е паркирал  върху тротоара, с което е нарушил нормата на чл.94 ал.3 от ЗДвП. След съставяне на АУАН са депозирани възражения. АНО издал НП, като възприел изцяло изложената фактическа обстановка в акта, като на нарушителя било наложено наказание на осн. чл.178е от ЗДвП – глоба в размер на 50 лв. За да отмени НП, съдът е преценил, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, тъй като липсват изложени обстоятелства коя от хипотезите на чл. 94 ал.3 от ЗДвП е осъществена. Преценил е, че съобразно приетата автотехническа експертиза  автомобилът на Я. не би могъл да паркира върху тротоарната площ, обособена с бордюр. По изложените доводи съдът е отменил НП.

Настоящия състав на съда, като прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните, както и след извършената на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка за валидност, допустимост и съответствие на атакувания съдебен акт с материалния закон, намира касационната жалба за неоснователна.

При постановяване на решението районният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуални правила, извършил е цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление, съгласно задължението по чл.312 и чл.313, ал.1 НПК, приложим по препращане от чл.84 ЗАНН. В тази връзка е изследвал дали акта за установяване на административно нарушение е издаден при спазване на разпоредбите по чл.40 - 43 ЗАНН, дали наказателното постановление съответства на изискванията за съдържанието му по чл.57 ЗАНН и дали наказващият орган при издаване на постановлението е спазил процедурата по чл.52 и сл. от с.з., като е направил законосъобразен извод, са допуснати съществени процесуални нарушения при постановяването на обжалвания акт.

Районният съд не е нарушил и процесуалните правила относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства.

По доводите на касатора, че ВРС не е обсъдено становището му, депозирано на 27.05.2020 г. съдът прецени следното: В хода на въззивното производство е разпитана свид. Г., която сочи, че не е очевидец на нарушението. От разпита на свид. П. се установява, че на ул. „*****“, която е оформена от плочки с павета  има обособен тротоар отляво и от дясно. Автомобилът на Я. бил спрян на тротоара. Водачът на МПС живеел на същата улица. П. сочи, че на улицата няма платно за движение, цялата улица е с тротоарни плочки, като отстрани има обособен тротоар, автомобилът бил спрян върху тротоара от павета, отстрани до сградата. От показанията на свид. Д. е установено, че улицата е пешеходна зона, отляво и отдясно има обособени плочки, които се считат за тротоар, автомобила бил спрян най-вдясно на тротоара, до сградата.  

От приложения към експертизата снимков материал към приетата експертиза е видно, че на ул. „******„ № *** в дясната страна има поставени кашпи/градинки, повдигнати от нивото на пътното платно с 15 см. до 60 см. в зависимост от денивилацията, между кашпите са поставени жълти плочки, образуващи пътеки, има и стъпала за компенсиране на денивилацията. Част от кашпите са изместени в дясно към сградите, което ограничава ширината на плочките. На местата, на които е налице изместване на кашпите, уличната ширина става до 5 м., там има положени само павета, налице е и образуван джоб с дължина 32 м. и ширина 3 м.  Съгласно §6 т.6 от ДР на ЗДвП тротоар е изградена, оградена или очертана с пътна маркировка надлъжна част от пътя, ограничаваща платното за движение и предназначена само за движение на пешеходци. Разпитаните по делото свидетели, сочат че Я. е паркирал на тротоара, пред сградата. От приложения по делото снимков материал, събран при извършен оглед на място от в.л. се установява, че пред **** а на ул. „*****“ е налице тротоар, същия е с жълти плочки, а поради денивилацията има и стъпала. В тази част тротоара е с ширина по-малка от техническите характеристики на л.а. „*****“. При тези установявания, настоящия съдебен състав споделя доводите на ВРС, че на така оформения тротоар е технически невъзможно да паркира МПС на наказаното лице, тъй като на същия има поставени кашпи, има и стъпала. 

Доводите на касатора, че е ноторно известен факта, че на ул. „*****“ постоянно има паркирали автомобили не налага извод, че е налице осъществено нарушение на чл. 94 ал.3 от ЗДвП от Я..

По доводите, че е изминал голям период от време и уличните настилки и тротоарите може да са променени е голословен и неподкрепен с доказателства. Извършването на ремонт на улица и тротоар с подмяна на настилки е свързан и издаване на строителни книжа, както и с възлагане извършването на СМР на конкретен строител, тези актове се издават от служители на общинската администрация. По делото липсват представени доказателства в тази насока.

Съдът споделя доводите на ответника, че МПС може да е преместено след констатиране на нарушението, но от друга страна, ако АНО бе описал подробно мястото на което е било паркирано МПС, дали това място не е било определено от собственика на пътя или администрацията, или МПС не е било паркирано успоредно на оста на пътя или е паркирано откъм страната на сградите и е оставало по-малко от 2 м. разстояние за преминаване на пешеходци, т.е. ако не бе допуснато нарушение на изискванията на чл. 42 т.4 и чл. 57 ал.1 т.5 от ЗАНН, то не би имало каквото и да е съмнение относно местоположението на МПС на Я. към момента на констатиране на нарушението.

Съдът намира, че от събраните по делото доказателства се установява, че е  налице извършено нарушение от страна на Я., но не и това посочено в АУАН и НП. От събраните по делото доказателства не се установи по безспорен начин, че Я. е паркирал на тротоар, както и факти и обстоятелства, че водача е нарушил някоя от останалите хипотези на чл. 94 ал.3 от ЗДвП. По изложените доводи правилно ВРС е преценил, че в хода на административно наказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Обжалваното решение не страда от посочените в касационната жалба пороци, което обуславя липсата на касационни основания за отмяна по чл. 348, ал. 1 НПК във вп. с чл. 63, ал. 1 ЗАНН. При извършената извън обхвата на касационната жалба служебна проверка на обжалваното решение, не се установиха пороци във връзка с неговите валидност и допустимост, поради което същото следва да се остави в сила.

При този изход от производството, в полза на ответника по касация следва да бъдат присъдени направените в касационното производство разноски в размер на 120 лева за адвокатско възнаграждение.

Водим от горното и на основание чл.221, ал.2 от АПК вр. чл.63, ал.1 от ЗАНН, настоящият състав на Административен съд Варна

 

Р     Е     Ш      И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 722/29.05.2020 г., постановено по НАХД № 5433/2019 г., по описа на ВРС, с което е отменено Наказателно постановление № 481/22.10.2019 г. на Зам. кмета на Община Варна, с което на П.Х.Я. *** е наложено наказание глоба в размер на 50 лв., на осн. чл. 178е от ЗДвП.

ОСЪЖДА ОД МВР Варна да заплати на П.Х.Я. ***, с ЕГН ********** сумата от 120 /сто и двадесет/ лв. разноски по делото.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                    ЧЛЕНОВЕ: