Решение по дело №73/2018 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 октомври 2023 г.
Съдия: Ваня Драганова Богоева
Дело: 20181500900073
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 23 август 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р       Е       Ш       Е       Н      И       Е

 

гр. Кюстендил, 30.10.2023 г.

 

Кюстендилски окръжен съд,  в закрито съдебно заседание на тридесети октомври две хиляди двадесет и трета година,  в състав:                                                                          

 Окръжен съдия: Ваня Богоева

 

като разгледа  докладваното от съдия Ваня Богоева т. дело № 73 по описа за 2018 година  на съда , за да се произнесе, взе в предвид следното:

 

Производството по несъстоятелност за длъжник „***“ ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление област Кюстендил, община Кюстендил, град Кюстендил 2500 ул. „Петър Берон“ № 28, е открито с решение № 12 от 14.02.2019 г., като с влязло в сила решение № 260009 от 15.02.2021 год. на основание чл. 630, ал. 1 вр. чл. 711 ТЗ длъжникът е обявен в несъстоятелност и е проведено осребряване на имуществото му.

На свикано от съда с определение от 10.05.2023 г. заключително събрание  с дневен ред по чл. 734, ал. 2 ТЗ се е явил само кредиторът  "УниКредит Булбанк" АД. Явилият се кредитор е приел констатацията на синдика за изчерпване на възможностите за издирване и осребряване на имуществото от масата, като е посочил, че са предприети всички възможни действия за това.

Друг  кредитор не е  проявил активност, при което съдът не намира основание да предприема повторно свикване на заключително събрание като необходим финален елемент от фазата на осребряване, съответно следва да разгледа останалите предпоставки за прекратяване на производството.

В конкретната хипотеза съдът съобразява служебно следните обстоятелства:

Синдикът е съставил заключителен отчет за дейността си, приложен към молба с вх. № 260534 от 03.05.2023 г, в който е посочено, че след изпълнение на частични сметки и извършване на разрешени разходи от синдика в особената сметка останали средства в размер 2758,66 лева. за покриване разноски в производството за м. 04.2023 г. и частично за м. 05.2023 г., и е обявил изчерпване на установените в масата на несъстоятелния търговец активи.

На проведеното на 31.05.2023 г. заключително събрание на кредиторите синдикът е уточнил наличие на един остатъчен актив - МПС „Ивеко“ от 2003 г., за което липсвали документи и сведения относно местонахождението му, както и възможности за последващото му издирване, предвид което страните са изразили становище да  не се пристъпва към издирване на имуществото с цел продажба, поради нецелесъобразност на такива действия с оглед минималната му стойност

Предвид изложеното и доколкото заключителният отчет с вх. № 260534 от 03.05.2023 г. е бил приет без възражения, към този момент осребряването на идентифицираните активи на дружеството е приключено и сумите са били разпределени, а задълженията по предаване на съхранените в приключилото своята дейност предприятие ведомости за доходите на персонала са били предадени за архивиране в НОИ, като липсват данни да са останали  движими вещи под надзора на синдика .

При така събраната информация, съдът достига до единствено възможния извод, че няма остатъчно имущество в масата на несъстоятелността, което да може да послужи за постигане на целите на производството.

Предвид вида и характера на посочения актив - МПС и затрудненията, свързани с идентификацията му, а и е с неизвестно местонахождение, не може да се направи извод за годността му да привлече пазарно търсене, а  дори и в противен случай очевидно стойността му не може да е в адекватен размер, който да обуслови продължаването на производството и занапред, което би увредило както синдика, който не може да получава текущо възнаграждение, така и кредиторите, принудени да авансират разноските и чиито възможности да приключат отношенията си с несъстоятелния длъжник се отлагат. Както е посочено в т. 10 от ТР №1/2017 г.на ОСТК, и в този случай производството по несъстоятелност следва да бъде приключено, като се постанови решение за прекратяването му и за заличаване на длъжника от търговския регистър /чл. 734 и 735, ал. 1 и ал. 3 ТЗ/. Изрично в посоченото ТР е уредено, че недвижимите имоти и движимите вещи, останали непродадени в производството по несъстоятелност след прекратяване на производството и заличаване на длъжника от търговския регистър, когато длъжникът е търговец - юридическо лице, остават собственост на държавата или на общините, по аналогия на чл. 11 ЗН.

В заключение, съдът приема за категорично установено, че масата на несъстоятелността с продаваемите активи на предприятието е изчерпана.

Същевременно, не е налице обезпечаване на задължения на длъжника чрез учредени обезпечения от трети лица, изпълнението срещу които обезпечения да не е приключило. Данни за неприключили съдебни производства с участие на несъстоятелния длъжник не са обявявани по делото.

           Налице са всички предпоставки за приключване на производството по несъстоятелност .

           На основание чл. 739, ал. 3 ТЗ юридическото лице на търговското дружество следва да бъде заличено.

По изложените съображения, съдът

 

                                        Р       Е       Ш       И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по несъстоятелност по т.д. № 73/2018г. по описа на Окръжен съд - Кюстендил на длъжник „***“ ЕООД /в несъстоятелност/, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление област Кюстендил, община Кюстендил, град Кюстендил 2500 ул. „Петър Берон“ № 28, на основание чл. 735, ал. 1, т. 2 ТЗ.

               ПОСТАНОВЯВА ЗАЛИЧАВАНЕ от Търговския регистър на  търговско дружество „***“ ЕООД /в несъстоятелност/, ЕИК *******.

               ПРЕКРАТЯВА на основание чл.736 ТЗ  правомощията на синдика Е.В.Т., считано от влизане на решението в сила.

   Решението подлежи на вписване в Търговския регистър на основание чл. 622 и чл. 624 ТЗ като се изпрати на АВ служебен препис за отразяване по партидата на търговеца „***“ ЕООД /в несъстоятелност/, ЕИК *******.

              След вписване на решението за прекратяване на производството по несъстоятелност да се заличи ОБЩАТА ВЪЗБРАНА и ЗАПОР върху имуществото на „***“ ЕООД /в несъстоятелност/, ЕИК *******.

              Решението подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в седмодневен срок от вписването му в Търговския регистър на основание чл.735, ал. 4 ТЗ с въззивна жалба по общия ред на ГПК.

             Да се впише настоящият съдебен акт и в книгата по чл.634в от ТЗ.

 

 

                                                                                 ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: