Решение по дело №987/2009 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 348
Дата: 13 октомври 2009 г. (в сила от 9 ноември 2009 г.)
Съдия: Цветомира Георгиева Велчева
Дело: 20094310100987
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 юли 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е №

гр. Ловеч, 13.10.2009 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, девети състав, в публичното заседание на пети октомври, две хиляди и девета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦВЕТОМИРА ВЕЛЧЕВА

 

при секретаря М.К., като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 987/2009 год. и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод постъпила искова молба от Г.Е.С. и И.Е.С., чрез техния баща и законен представител Е.Г.С. *** против С.М.А. *** за заплащане на издръжка в размер на 80,00 лв. за всеки от ищците.

Навеждат се твърдения, че децата Г. и И. С.са родени от съвместното съжителство на Е.Г.С. и С.М.А., като грижата за тяхното отглеждане и възпитание е поета от бащата, а майката /ответница/ от 2004 г. е напуснала жилището, в което са живели съвместно.

Твърди се, че ищците са посещавали учебно заведение и седмичен пансион в рамките на учебната година, като бащата не е в състояние да покрива техните нужди от храна, облекло и учебни помагала.

Сочи се, че майката не се интересува от децата, като съжителства на семейни начала с друг мъж. Твърде се също така, че тя не е предоставяла издръжка за периода от една година преди завеждането на исковите претенции.

Моли се съда да постанови решение, с което да осъди ответницата да заплаща на ищците чрез техния баща и законен представител месечна издръжка в размер на 80,00 лв. за всяко от тях, считано от датата на подаване на исковата молба, в едно със законната лихва върху всяка просрочена месечна вноска до настъпване на законна причина за измененото или прекратяването й, както и сумата от 1 920,00 лв., представляваща издръжка за минало време, за период от една година преди завеждането, в едно със законната лихва, считано от датата на завеждане на иска. Търси се заплащане на сторените разноски в процеса.

В срок по делото не е постъпил писмен отговор от ответника.

По делото ищците се представляват от адв. И., който по същество излага становище за основателност на исковите претенции и моли същите да бъдат уважени, като развива доводи в тази насока.

Ответницата не взема участие лично или чрез представител и не изразява становище по същество

След като обсъди събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност и взаимовръзка, съдът прима за установено следното от фактическа страна:

Видно от удостоверение за ражданe от *** г., издадено от Община Ловеч на основа акт за раждане № 231 от 25.05.1998 г. детето Г.Е.С. е родено на *** г. от майка С.М.А. и баща Е.Г.С..

От удостоверение за раждане от *** г., издадено от Община Ловеч на база акт за раждане № 244 от 14.05.1999 г. се установява, че детето И. Е.С. е родено на *** г. от майка С.М.А. и баща Е.Г.С..

Видно от удостоверения за завършен начален етап на основно образование, изх. № ра 131 – 36 и 133 – 38 от 30.05.2009 г., издадени от Министерство на образованието, ОУ “Св. Св. Кирил и Методий” Ловеч Г.Е.С. и И. Е.С. през учебната 2008/2009 г. са завършили началния етап на основното си образование.

От доклада на Дирекция “Социално подпомагане” Ловеч се установява, че ищците живеят заедно с баща си, в жилище собственост на тяхната баба по бащина линия, находящо се в с. С.. Г. и И. през учебната 2009/2010 г. са записани за обучение в пети клас в ОУ “Св. Св. Кирил и Методий” Ловеч, като ползват общежитие към училището.

От показанията на свидетелите на ищците Н. и А. се установява, че грижата за отглеждането и възпитанието на децата Г. и И. е поета от техния баща Е., който се подпомага от своята майка. Децата посещават учебно заведение в гр. Ловеч, като ползват пансион. Ответницата от дълго време не е контактувала с децата. Преди около година е посетила кметството с. С. по повод адресната си регистрация, но не е потърсила децата. От показанията на свидетелите се установява също така, че бащата не работи по трудов договор, като доходите му са непостоянни, обикновено от инцидентно възложени работа от негови съселяни.

От изслушването на децата в съдебно заседание се установява, че същите са ученици в ОУ “Св. Св. Кирил и Методий” Ловеч. Грижата за тях е поета от техния баща Е.. Децата не си спомнят от кога не са виждали своята майка, като посочват, че тя не ги е търсила, не им е давала пари и подаръци. Споделят, че за седмицата получават по два – три лева джобни пари, с които си купуват лакомства, тетрадки и химикалки. През учебната седмица децата посочват, че се хранят в пансиона към училище, а почивните дни прекарват в къщи, заедно с баща си и баба си.

Изложената по – горе фактическа обстановка, съдът очертава на база, приложените по делото писмени доказателства, изключае декларация от ответницата за отказ от родителски права в полза на Е.Г.С., като недопустима. Изводите си по фактите съдът основава на показанията на свидетелите на ищците, тъй като същите изхождат от лица, които не са заинтересовани от изхода на делото, изградени са на база преки впечатления и подкрепени от останалия доказателстван материал. Съдът ползва изложеното в доклада на Дирекцията, както и заявеното от децата при изслушването, тъй като те не влизат в противоречие с останалия доказателствен материал.

С оглед на така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

При условията на първоначално субективно активно съединяване на искове съдът е сезиран с искове за издръжка с правна квалификация чл. 82, ал. 1 връзка чл. 87 СК /отм./.

От доказателствата по делото е установено, че страните се намират в родствена връзка родител – дете, т. е. те са активно и пасивно материално - правно легитимирани да търсят, респективно да отговарят по иск за издръжка.

Задължението за издръжка на децата от техните родители възниква по силата на закона, с факт на раждането им, като правото на иск за издръжка възниква от детето спрямо родителя от момента на неизпълнението на това задължение. Последното е безспорно установено по делото от показанията на разпитаните свидетели, които съдът, както вече посочи, кредитира.

Общото правило е, че право на издръжка имат само нетрудоспособните лица и тези които не могат да се издържат от имуществото си. Отчитайки ниската възраст, липсата на житейски опит и възможности за издръжка чрез личен труд по отношение на издръжката на непълнолетните деца от техните родители, е установено отклонение, като такава се дължи без оглед на това дали имащия право на издръжка е трудоспособен или разполага с имущество, от което да се издържа.

Предвид това, и с оглед изложеното по – горе, съдът при постановяването на решението следва да се спре основно на въпроса какъв да бъде размера на издръжката, която ответникът да заплаща на ищците. За целта следва да се изходи от разпоредбата на чл. 84 СК /отм./ установяваща критериите при определяне размера на издръжката, а именно: нуждите на лицето имащо право на издръжка и възможностите на задълженото лице.

Видно от доказателствата по делото, ищците са в ученическа възраст, като се обучават в училище в гр. Ловеч, ползвайки седмичен пансион. Децата, макар и с една година разлика във възрастта са ученици в пети клас, от където следва извода, че имат еднаква нужда от средства в рамките на образователния процес. Обучението им предполага закупуването на учебни помагала, тетрадки и други помощни материали. Наред с това, децата се нуждаят й от средства, за ежедневно възникнали нужди – закупуване на храна в рамките на деня, както и дрехи и обувки, с оглед подрастващата им възраст. Средства следва да се предоставят и за заплащане на пасиона, който ползват, предвид това, че там те се и хранят.

С оглед така очертаните нужди на децата, отчитайки възрастта им, съдът приема, че необходимите средства за издръжка на всяко едно от тях са в размер на 140,00 лв., от които бащата следва да поеме сума в размер на 60,00 лв., в едно с грижата за ежедневното им отглеждане и възпитание, а разликата от 80,00 лв. да се възложи на ответницата. За да стигне до този извод съдът съобрази, че по делото е установено, че бащата на децата имат непостоянни доходи по инцидентно възложена работа от негови съселяни. Относно доходите на ответницата доказателства не се събраха, като същата не ангажира такива, въпреки дадените й указания от съда в тази насока. При тези данни, съдът следва да направи извода, че този размер на издръжка не съставлявал затруднение за същата, още повече, че пряката грижа по отглеждането и възпитание е възложената на бащата, който следва да понесе немалък дял от средствата за тяхната месечна издръжка.

Съдът намира, че така определения размер на издръжка следва да бъде присъден за в бъдеще, считано от подаване на исковата молба, в едно със законната лихва върху всяка просрочена вноска.

В полза на ищците следва да се присъди и сума в размер на 960,00 лв. за всеки един от тях, съставляваща издръжка за минало време /за период от една година преди завеждане на иска/, тъй като по делото не се събраха доказателства за предоставяне на такава от ответницата, а тежест на доказване относно този факт се носи именно от нея.

При този изход на делото ответницата следва да заплати в полза на РС Ловеч държавна такса в размер на 230,40 лв. /по 115,20 лв. върху сбора от тригодишните падежи по всеки от субективно съединените искове/.

На основание чл. 242, ал. 1, предложение 1 ГПК съдът следва да допусне предварително изпълнение на настоящото решение.

Направено е искане за присъждане на разноски, сторени в хода на процеса. Предвид изхода на делото, същото следва да бъде уважено, като в полза на ищците чрез техния баща и законен представител се присъди сума в размер на 250,00 лв. /платно адвокатско възнаграждение/.

Водим от горно, съдът

 

Р Е Ш И:

ОСЪЖДА на основание чл. 82, ал. 1 връзка чл. 87 СК /отм./ С.М.А., с ЕГН ********** *** да заплаща на малолетните си деца Г.Е.С., с ЕГН ********** и И. Е.С., с ЕГН ********** чрез техния баща и законен представител Е.Г.С.,***, месечна издръжка в размер на 80,00 лв. за всеки от тях, начиная от 14.07.2009 г. /датата на подаване на исковата молба/, в едно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до настъпване на обстоятелство, изключващо плащането й, както и сумата от 1 920,00 лв. /по 960,00 лв. за всеки от ищците/, представляваща издръжка за минало време за период от една година преди завеждането на исковете /за времето от 14.07.2008 г. до 14.07.2009 г./, в едно със законната лихва, начиная от завеждане на исковата молба до окончателното изплащане на вземанията.

ОСЪЖДА С.М.А., с ЕГН ********** *** да заплати в полза на Районен съд Ловеч държавна такса в размер на 230,40 лв. /115,20 лв. по всеки от субективно съединените искове/.

ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал. 1 ГПК С.М.А., с ЕГН ********** *** да заплати на Г.Е.С., с ЕГН ********** и И. Е.С., с ЕГН ********** чрез техния баща и законен представител Е.Г.С. сумата от 250,00 лв., сторени разноски в процеса.

ДОПУСКА предварително изпълнение на решението в частта относно присъдените издръжки.

 

Решението може да бъде обжалвано пред Ловешки окръжен съд в 2 – седмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: