Решение по дело №476/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 юни 2023 г.
Съдия: Виолета Иванова Йовчева
Дело: 20211100500476
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 16.06.2023г.

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, A състав, в открито съдебно заседание на петнадесети ноември през двехиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                    

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ГЕОРГИЕВА  

                   ЧЛЕНОВЕ: ВИОЛЕТА ЙОВЧЕВА  

                                        ДИМИТЪР КОВАЧЕВ                                                         

при участието на секретаря Емилия Вукадинова, като разгледа докладваното от съдия Йовчева въззивно гражданско дело № 476 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производството е по реда на чл. 258 - чл. 273 от ГПК.

Производството е образувано по въззивна жалба на ищеца З. „А.Б.“ АД срещу решение от 08.09.2020г. по гр.д. № 20263/2019г. на СРС, 36 състав, в частта, с която е отхвърлен предявения от жалбоподателя срещу ЗАД „ОЗК З.“ АД иск с правно основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД за сумата 208. 32 лв. – лихва за забава за периода 14.06.2018г. – 08.04.2019г. като неоснователен.

Въззивникът - ищец обжалва първоинстанционното решение, с доводи за неправилно приложение на материалния закон и необоснованост. Поддържа, че по делото е доказана настъпила забава на ответника, тъй като към получената от ответника на 14.05.2018г. покана са приложени всички документи, които ищецът е притежавал и изброил. Сочи, че към поканата за доброволно изпълнение е представен опис, в който е описан двустранен протокол за ПТП № 61898/10.08.2017г., както и един брой фактура. Твърди, че към поканата са предадени оригиналите на съответните документи. Отделно поддържа, че дори се приеме, че на ответника е представено копие от двустранния протокол, не е налице законово основание за изискване на оригинала на същия. Моли съда да отмени първоинстанционното решение в обжалваната част и да постанови ново, с което да уважи предявения иск по чл. 86, ал. 1 ЗЗД и да му присъди сторените разноски за двете инстанции.

Въззиваемият  – ответник ЗАД „ОЗК З.“ АД оспорва жалбата и моли съда да потвърди решението, с присъждане на разноски. Поддържа, че претенцията на ищеца не е била окомплектована с документ, удостоверяващ събитието и размера на вредите, поради което с писмо от 11.06.2018г., получено от ищеца на същата дата, е направил искане за представяне на посочените документи, но такива не са били представени от ответното дружество до предявяване на исковата молба.

Решението в частта за отхвърляне на иска с правно основание чл. 411, ал. 1 КЗ като погасен чрез плащане в хода на процеса, е влязло в сила като необжалвано.

Софийски градски съд, след преценка по реда на въззивното производство на твърденията и доводите на страните и на събраните по делото доказателства, намира следното:

При извършената служебна проверка по чл. 269, изреч. 1 от ГПК, въззивният съд намира, че първоинстанционното решение е валидно и процесуално допустимо в обжалваната част.

При преценка правилността на първоинстанционното решение в обжалваната му част, съгласно разпоредбата на чл. 269, изреч. 2 от ГПК, въззивният съд намира следното:

Жалбата е неоснователна.

Производството пред СРС е образувано по предявени обективно съединени искове с правно основание чл. 411, ал. 1 КЗ и чл. 86, ал. 1 ЗЗД.

С оглед отхвърляне на иска с правно основание чл. 411, ал. 1 КЗ  поради плащане в хода на процеса с влязло в сила решение, по предявения иск с правно основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД спорно по делото е единствено дали е налице настъпила забава на ответника.

Съгласно чл. 412, ал.1 КЗ, застрахователят по имуществена застраховка, който е встъпил в правата на застрахованото лице срещу застрахователя по застраховка "Гражданска отговорност" на лицето, което виновно е причинило вредата на застрахованото имущество, предявява претенцията си срещу този застраховател, като прилага преписката с доказателствата, с които разполага, в т. ч. доказателства за удостоверяване на пътнотранспортно произшествие. Когато застрахователят не е представил всички доказателства за установяване на основанието или размера на вредата, необходимостта от които не е могла да бъде предвидена към датата на завеждане на претенцията, застрахователят по застраховка „Гражданска отговорност“ има право да ги поиска в срок до 45 дни от датата на завеждане на претенцията, като за случая се прилага чл. 106, ал. 5 КЗ. Съгласно нормата на чл. 106, ал. 5 КЗ, не се допуска изискване на доказателства, с които ползвателят на застрахователната услуга не може да се снабди поради съществуващи пречки или поради липсата на правна възможност за осигуряването им, както и на такива, за които може да бъде направена разумна преценка, че нямат съществено значение за установяване на основание и размера на претенцията и целят неосновано забавяне и удължване на процедурата по уреждане на претенцията. Съгласно ал. 3 на чл. 411 КЗ, забавата настъпва с изтичане на 30 - дневен срок от представянето на всички доказателства.

Противно на доводите в жалбата, в представената по делото регресна покана изх. № 310-03-3523/11.05.2018г., получена от ответника на 14.05.2018г. и в описа относно процесната щета, не се съдържа отбелязване да е приложен двустранен протокол за ПТП и фактура както в оригинал, така и в копие. По делото е представено писмо изх. № 99-2926/11.06.2018г., изходящо от ответника, получено от ищеца на същата дата, с което е поискано представяне на оригинални фактура и констативен протокол, но по делото не се твърди и доказва до предявяване на исковата молба да са били изпратени както оригинали, така и копия. С оглед изложеното, жалбата е неоснователна. В случая по делото въобще не е доказано посочените документи да са били приложени към регресната покана на ищеца, дори в копие. Обстоятелството, че ответникът в отговора си е поискал прилагането им в оригинали не налага различен извод.

 

Предвид изложеното, възражението на ответника, направено в отговора на исковата молба, че не е налице доказана негова забава, е основателно.

Поради изложеното, искът по чл. 86, ал. 1 ЗЗД е изцяло неоснователен и недоказан.

Предвид съвпадение на крайните изводи на двете инстанции, решението в обжалваната част следва да бъде потвърдено.  

На въззиваемия – ответник следва да се присъдят претендираните и доказани разноски за настоящата инстанция за юрисконсултско възнаграждание в размер на сумата 100 лв.

Така мотивиран, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение от 08.09.2020г. по гр.д. № 20263/2019г. на СРС, 36 състав в обжалваната част за отхвърляне на иска по чл. 86, ал. 1 ЗЗД.

ОСЪЖДА З. „А.Б.“ АД, ЕИК *****да заплати на ЗАД „ОЗК З.“ АД, ЕИК *****, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК, сумата 100 лв. – разноски за въззивното производство.

Решението в останалата част е влязло сила като необжалвано.

Решението не подлежи на касационно обжалване, на основание чл. 280, ал. 3 от ГПК.  

                                                                 

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         

 

 

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                       2.