Определение по дело №840/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 512
Дата: 25 октомври 2019 г. (в сила от 20 ноември 2019 г.)
Съдия: Страхил Николов Гошев
Дело: 20191510200840
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

25.10.2019

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                      Град

 

            Н.O. V

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

14.10.

 

            2019

 
 


на                                                                                                           Година

 

        открито

 

Страхил Гошев

 
В                                      заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 

 

 
        1.

Ива Георгиева

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Като разгледа  докладваното от

  АН

 

840

 

2019

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година.

                                                                                           

за да се произнесе взе предвид следното:

Настоящият съдебен състав на РС-Дупница, като разгледа докладваното и обявено за решаване АНД №840/2019 г., по описа на РС-Дупница, намери, че са налице основания за отмяна на определението за приключване на съдебното следствие и на определението за даване на ход на съдебните прения от 14.10.2019 г., както и че е налице основание за прекратяване на производството, тъй като жалбата срещу процесния електронен фиш се явява процесуално недопустима и като такава следва да се остави без разглеждане и да се върне на жалбоподателя. Мотивите за този извод на съда са следните:

Обжалван е Електронен фиш (ЕФ) № 2681841 издаден от ОДМВР-Кюстендил, с който на К.Г.-E., с ЕГН **********, законен представител на „МИРАК ТРАНС“ ЕООД, с ЕИК *********, е наложено административно наказание „глоба“, в размер на 600 лева, за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 189, ал. 4, вр. с чл. 182, ал. 1, т. 5 от ЗДвП.

Съгласно нормата на чл. 188, ал. 2 от ЗДвП когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство. В случая, по делото е установено, че представителят на „МИРАК ТРАНС“ ЕООД, с ЕИК *********, собственик на посоченото в електронния фиш МПС „БМВ 740Д Х ДРАЙВ“, с рег. № СВ1986ММ – Катя Георгиева-E., не е посочил в указания му срок друго лице като такова, което е управлявало МПС на процесната дата и място. Ето защо, АНО правилно и законосъобразно е наказал като нарушител именно законния представител на ЮЛ - К.Г.-E., с ЕГН **********, а не дружеството жалбоподател, представлявано от същата.

Видно от текста на самата жалба обаче, същата е подадена от името на търговското дружество, а то в случая няма право на жалба срещу процесния електронен фиш, тъй като  юридическо лице не е и няма как да бъде наказано като нарушител, съгласно чл. 188, ал.2 ЗДвП. Съдът следва да отбележи изрично, че макар наказанието „глоба“ да се налага на законен представител на ЮЛ, което е собственик на МПС, то същият е наказан в качеството му на физическо лице и именно затова в закона се предвижда наказанието, което му се налага, да бъде „глоба“, а не „имуществена санкция“ (доколкото за превишаване на скоростта на движение може да се накаже само физическо лице, тъй като е невъзможно ЮЛ да извърши такова нарушение, а за физическите лице наказанието е „глоба“). И именно поради обстоятелството, че наказаният субект е физическо лице и е понесъл административнонаказателна отговорност, която има строго личен характер, то съдът намира, че право на жалба срещу процесния електронен фиш има само наказаният субект, а не и юридическото лице, което е собственик на МПС-то, с което е извършено нарушението.

Ето защо, настоящият съдебен състав е на мнение, че жалбата следва да бъде оставена без разглеждане, тъй като същата е процесуално недопустима. Това е така, доколкото е подадена от лице, извън кръга на лицата, които имат право на жалба срещу процесния електронен фиш. Съгласно чл. 189, ал. 8 от ЗДвП електронният фиш подлежи на обжалване по реда на ЗАНН. Законът за административните нарушения и наказания, в чл. 59, ал. 2, изр. 1, ясно и категорично е посочил, че право да оспорват електронния фиш имат три категории лица – нарушителят, поискалото обезщетение лице и прокурорът. Доколкото, съгласно чл. 24, ал. 1 от ЗАНН, административнонаказателната отговорност е лична и въпросът с кръга на лицата, които имат право да обжалват ЕФ, е изрично уреден в ЗАНН, то жалбата подадена от името на юридическото лице, собственик на автомобила, с който е извършено процесното нарушение, е процесуално недопустима и следва да се остави без разглеждане, като се върне на жалбоподателя. В този смисъл виж. Решение № 75 от 22.02.2019 г. по к. адм. н. д. № 56 / 2019 г. на Административен съд – Кюстендил, Определение № 49 от 17.11.2014 г. по н. д. № 305/2014 г. на Административен съд – Кюстендил, Решение № 143 от 15.06.2015 г. по н. д. № 103/2015 г. на Административен съд – Кюстендил и др.,

Оставянето на жалбата без движение с даване на указания в срок, насочени към посочения законен представител би представлявало практически едно недопустимо продължаване на срока за обжалване на посочения електронен фиш, който е изтекъл, тъй като от приложената справка от системата на МВР, ОДМВР-Кюстендил – л. 33 от делото е видно, че същият е бил връчен на нарушителя на 05.07.2019 г., което съдебно действие е изначално недопустимо и би представлявало съществено процесуално нарушение. Още повече от представената по делото Молба-становище, депозирана от „Мирак Транс“ ЕООД, чрез законния му представител – л. 11 от делото, с която е взето отношение по доказателствата и по същество на делото се установява още веднъж нагледно и явно, че за жалбоподател по делото, от чието име са извършени посочените процесуални действия е посочено единствено нямащото право на жалба дружество - „Мирак Транс“ ЕООД.

Ето защо, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ протоколни определения от 14.10.2019 г., с които съдът: е приключил съдебните прения; е дал ход на съдебните прения; е приключил съдебното следствие; е дал ход на съдебното следствие; е дал ход на делото.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на „МИРАК ТРАНС“ ЕООД, с ЕИК *********, срещу Електронен фиш № 2681841, издаден от ОДМВР-Кюстендил, като ПРОЦЕСУАЛНО НЕДОПУСТИМА и я ВРЪЩА на жалбоподателя.

ПРЕКРАТЯВА производството по делото.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Административен съд - Кюстендил, в 7-дневен срок от съобщението за изготвянето му до страните.  

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: