Решение по дело №2376/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 275
Дата: 25 февруари 2020 г.
Съдия: Наталия Панайотова Неделчева
Дело: 20193100502376
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ ................/        02.2020г., гр.Варна

В  ИМЕТО НА НАРОДА

            ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ВТОРИ състав в открито съдебно заседание, проведено на пети февруари през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИРЕНА ПЕТКОВА

                                                                        ЧЛЕНОВЕ: НАТАЛИЯ НЕДЕЛЧЕВА

                                                                                                НАСУФ ИСМАЛ– мл.с.

при секретаря Галина СЛАВОВА, като разгледа докладваното от съдия Наталия НЕДЕЛЧЕВА, в. гр. дело №2376/2019 г. по описа на ВОС,

за да се произнесе взе предвид следното:

   Производството е по реда на чл. 258 и сл. ГПК.

   Образувано е по въззивна жалба вх. №87677/26.11.2019г. на М.Ж.Н., чрез адв Ил. К.- в качеството ѝ на особен представител срещу решение №4943/15.11.2019г., постановено по гр.дело №19135/2018г. по описа на ВРС, с което жалбоподателката е осъдена да заплати на адв. Л.В.П., ЕГН **********, сумата от 1500 лева, представляваща неизплатено възнаграждение по споразумение от 07.09.2017г. за оказана от ищеца на ответника правна защита и съдействие по н.о.х.д. № 5379/2015г. по описа на ВРС и сумата от 800 лева, представляваща неизплатено възнаграждение по договор от 18.10.2018г. за оказана от ищеца на ответника правна защита и съдействие по в.н.о.х.д. № 1086/2018г. по описа на ВОС, на основание чл.286 във вр. с чл.280 от ЗЗД. Жалбоподателката счита решението за неправилно, необосновано и незаконосъобразно, постановено в противоречие с материално-правните норми, поради което моли да бъде отменено. Твърди, че от приложените към делото доказателства не може да се установи, че е налице надлежно задължение на М.Ж.Н. към ищеца. Счита, че съдът не е разгледал всички нейни възражения и оспорвания срещу исковата молба, като е кредитирал изцяло фактическата обстановка, представена от ищеца. Не са обсъдени в цялост и поотделно всички събрани доказателства в съдебното производство, липсва задълбочен анализ на материалите по приложените дела - н.о.х.д №5379/2017 г. и в.н.о.х.д №1086/2018 г., тъй като следва да бъде безспорно установена причинно-следствената връзка между участието на ищеца в съдебните заседания и претендираните договори за правна защита и съдействие. Първоинстанционният съд не отчел още и обстоятелството, че поради представляването на страната от особен представител, и невъзможността да се осъществи връзка пряко с ответника, е останало неизяснено от фактическа страна евентуалното изпълнение на задължението. По изложените съображения моли обжалваното решение да бъде отменено като неправилно и необосновано, а на негово място да бъде постановено друго, с което предявеният иск бъде отхвърлен като неоснователен. В о.с.з. жалбата се поддържа.

Ответникът по жалбата –Л.П., чрез депозирания писмен отговор  и писмена молба преди о.с.з. оспорва въззивната жалба, като счита, че решението е правилно и законосъобразно. Твърди, че първоинстанционният съд всестранно е обсъдил всички събрани по делото писмени доказателства в тяхната съвкупност. Счита, че фактите по делото, имащи значение за правния спор са точно установени, като от тях са изведени правилни фактически  и правни изводи за основателност на предявения иск. Твърди, че първоинстанционният съд не е допуснал твърдяните процесуални нарушения. В заключение се моли жалбата да бъде оставена без уважение, а първоинстанционното решение - потвърдено като правилно, законосъобразно и обосновано.

   Настоящото производство не е контролно - отменително, а въззивно, поради което съдът следва да направи свои фактически констатации и правни изводи. След съвкупна преценка на всички събрани по делото доказателства, с оглед разпоредбата на чл. 235 от ГПК, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

Производството е образувано по предявени от Л.В.П., ЕГН **********, срещу М.Ж.Н., ЕГН **********, искове за заплащане на: сумата от 1500 лева, представляваща неизплатено възнаграждение по споразумение от 07.09.2017г. за оказана от ищеца на ответника правна защита и съдействие по н.о.х.д. № 5379/2015г. по описа на Районен съд-Варна и сумата от 800 лева, представляваща неизплатено възнаграждение по договор от 18.10.2018г. за оказана от ищеца на ответника правна защита и съдействие по в.н.о.х.д. № 1086/2018г. по описа на Окръжен съд-Варна. Ищецът твърди, че между него в качеството му на адвокат и ответницата било сключено споразумение от 07.09.2017г. за оказана от него в полза на ответника правна защита и съдействие по НОХД №5379/2015г. по описа на ВРС, по което последната била подсъдима. Със споразумението било договорено адвокатско възнаграждение в размер на 1500 лева. Излага, че на 18.10.2018г. между страните бил сключен договор във връзка с оказана от ищеца на ответника правна защита и съдействие по въззивно НОХД №1086/2018г. по описа на ВОС, по което дело било уговорено възнаграждение от 800 лева. Въпреки, че ищецът изпълнил своите задължения, и въпреки  настъпилия падеж по първото споразумение – 11.09.2017г. и по втория договор – 20.10.2018г. ответницата не заплатила на ищеца уговорените адвокатски възнаграждения, с оглед на което моли така предявените искове да бъдат уважени.

Ответницата М.Н., чрез депозирания от назначения ѝ от съда особен представител писмен отговор, оспорва предявените искове като неоснователни. Сочи, че към исковата молба не са представени доказателства за реалното изпълнение на правните услуги по делата, посочени в споразуменията. Моли за отхвърляне на предявените искове като неоснователни и недоказани.

Настоящият състав, като съобрази събраните по делото доказателства – по отделно и в тяхната съвкупност, и като взе предвид становищата на страните и нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, намира за установено от фактическа страна следното:

            От приетото по делото копие, се установява, че на 07.09.2017г., между ищеца –адв. Л. П. и ответницата М. Г. е сключено  споразумение /във връзка с оказана до момента правна защита и съдействие/, по силата на което адвокат Л.В.П. е приел оказването на правна защита и съдействие на М.Ж.Н. по н.о.х.д. № 5379/2017г. по описа на Варненски районен съд, за което е уговорено заплащане от страна на клиента на възнаграждение за извършената до момента работа в размер на 1500 лева, което следва да бъде заплатено в брой до 11.09.2017г.

Представен от ищеца е и договор /във връзка с оказана до момента правна защита и съдействие/ от 18.10.2018г., по силата на който адвокат Л.В.П. е приел да окаже правна защита и съдействие на М.Ж.Н. по в.н.о.х.д. № 1086/2018г. по описа на Окръжен съд-Варна, за което е уговорено заплащане от страна на клиента на възнаграждение в размер на 800 лева за тази инстанция плюс 100 лева за всяко следващо заседание след първото, като възнаграждението от 800 лева следва да се заплати в брой до 20.10.2018г., а горницата от 100 лева преди всяко заседание.

От приетите копия на документи, представляващи част от НОХД №5379/2017г. по описа на ВРС се установява, че същото е образувано на 27.10.2015г. по обвинителен акт срещу М.Ж. Г., ЕГН **********.  По същото дело е представено адвокатско пълномощно, по силата на което М.Ж. Г. е упълномощила адв. Л.П. да я представлява и защитава. Адв. П. е приет от съда в открито съдебно заседание на 12.04.2016г. По делото са проведен 14 открити съдебни заседания, като по 13 от тях адв. Л.П. се е явявал в защита на подсъдимата М.Ж. Г. (впоследствие Н.).

            От писмените доказателства по ВНОХД №1086/2018г. по описа на ВОС се установява, че същото е образувано на 25.09.2018г. по въззивна жалба от М.Ж.Н. чрез нейния защитник адвокат Л.В.П. срещу Присъда №178/21.06.2018г., постановена по № 5379/2017г. по описа на Варненски районен съд. По въззивното производство е проведено  едно открито съдебно заседание, в което подсъдимата М.Ж.Н. е била представлявана от защитника си адв. Л.П..

За да се произнесе, съдът съобрази следното:

Упражняването на адвокатската професия, съгласно определението в чл. 2 от Закона за адвокатурата, е дейност за правно съдействие и защита на свободите, правата и законните интереси на физическите и юридическите лица. Тя се осъществява чрез устни и писмени консултации и становища по правни въпроси, изготвяне на книжа - молби, тъжби, заявления, жалби и др., свързани с възложената от клиента работа, представителство на доверителите и подзащитните пред органите на съдебната власт, пред физически и юридически лица /чл. 24 ЗА/, срещу уговорено между адвоката и клиента възнаграждение - чл. 36 ЗА /чл. 32 ЗА отм./. Изложените основни характеристики на адвокатската дейност дават основание договорните отношения между адвоката и клиента да се определят като най-близки, сходни на договора за поръчка.

В отклонение на общото правило на чл. 286 ЗЗД, съгласно което възнаграждение за изпълнение на поръчката се дължи само когато е уговорено, възнаграждение по договор за процесуално представителство, сключен с адвокат, се дължи винаги - чл. 36, ал. 1 ЗА. Когато страните по договора не са определи размера му, то възнаграждението е съгласно действащата Наредба за минималните адвокатски възнаграждения, а изискуемостта на вземането настъпва от момента на изпълнение на поръчката - от извършването на уговореното от страните правно действие. В случаите, когато договорът за процесуално представителство е до окончателното свършване на делото във всички съдебни инстанции, то вземането за възнаграждение възниква от извършването на последното съдопроизводствено действие по делото.

В настоящия случай, страните по делото са сключили 2 бр. писмени споразумения/договор, в което изрично са договорили размерът на адвокатското възнаграждение, както и сроковете, в които същото следва да бъде заплатено.

От приетите писмени документи, подписани и от двете страни, неоспорени от ответницата, се установява, че на 07.09.2017г. и на 18.10.2018г., страните са договорили за оказаната правна помощ и съдействие по двете НОХД /първ. и въззивно/, ответницата да заплати на ищеца, в качеството му на адвокат сумата от 1500лв. - за първ. производство, и 800лв. – за въззивното.

От приложените протоколи за проведените по НОХД №5379/2017г. по описа на ВРС и ВНОХД №1086/2018г. по описа на ВОС, заседания се установява, че ищецът в качеството му на защитник на подсъдимата М.Ж.Н. е изпълнил задълженията си по двата договора за правна защита и съдействие, като се е явявал в провежданите по делата открити  съдебни заседания, съответно подал е жалба срещу постановената от пъроинстнационният съд присъда срещу ответницата, в качеството ѝ на подсъдима.

Възнаграждението в размер на 800лв., договорено в договора от 18.10.2018г. е следвало да бъда заплатено до 20.10.2018г., а по споразумението от 07.09.2017г. в размер на 1500лв. – в срок до 11.09.2017г.

Съгласно разпоредбата на чл. 36, ал.1 от Закона за адвокатурата, адвокатът има право на възнаграждение за своя труд.

Ответницата, чиято е доказателствената тежест съобразно разпоредбата на чл. 154 ГПК нито твърди да е заплатила същото, нито представя доказателства в тази връзка.

С оглед обсъдените по-горе писмени доказателства, събрани в хода на производството, съдът намира за безспорно установено, че между страните е възникнало мандатно правоотношение, в изпълнение на което пълномощникът е осъществил защита на ответницата. Доколкото последната не е установила по пътя на пълното и главно доказване, че е заплатила договореното и дължимо възнаграждение, то същата следва да бъде осъдена да му го заплати.

По изложените съображения така предявеният иск за заплащане на  сумата от 1500 лева по споразумението и 800 лева по договора се явява основателен и следва да бъде уважен, като ответницата бъде осъдена да заплати дължимите суми на ищеца.

Предвид изцяло съвпадащите изводи на настоящата инстанция с тези на първата, обжалваното решение следва да бъде потвърдено.

Предвид неоснователността на въззивната жалба, на въззиваемата страна, с оглед представения списък и доказателства, следва да бъдат присъдени направените разноски в размер на 500.00 лв., представляващи размера на заплатения адвокатски хонорар за производството пред ВОС.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 271, ал. 1 от ГПК, Варненският окръжен съд

Р    Е    Ш    И:

            ПОТВЪРЖДАВА Решение №4943/15.11.2019 година, постановено по гр. дело №19135/2018г. по описа на ВРС, 26-ти състав.

            ОСЪЖДА М.Ж.Н., ЕГН **********, с адрес *** да заплати на Л.В.П., ЕГН **********, с адрес ***3 сумата от 500.00 /петстотин /лв., на основание чл. 78, ал.3 ГПК.

           

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ: