Решение по дело №2013/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1466
Дата: 2 август 2019 г. (в сила от 17 октомври 2019 г.)
Съдия: Елена Димитрова Герцова
Дело: 20195330202013
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

РЕШЕНИЕ

 

Номер  1466                               02.08.2019 година                       Град Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                                        ХХІІ наказателен състав

На пети юни                                                                                      2019 година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ГЕРЦОВА

 

Секретар: МАРИЯ КОЛЕВА

като разгледа докладваното от съдията

НАХ дело номер 2013 по описа за 2019 година

 

Р Е Ш И:

 

 ПОТВЪРЖДАВА  Наказателно постановление № 16-002325 от 20.03.2019 г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда” гр.Пловдив, с което на „Ел - глобал” ООД, ЕИК *****,  със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. „Козница“ № 12, представлявано от управителя Е.В.Н., на основание чл.416, ал.5, вр.чл.414, ал.3 от Кодекса на труда КТ/ е наложена „Имуществена санкция“ в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева за извършено административно нарушение по чл.62, ал.1, вр. чл.1, ал.2 от КТ.

 Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – гр.Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му, по реда на Глава ХІІ от АПК.

         

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

МОТИВИ:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 16-002325 от 20.03.2019 г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда” гр.Пловдив, с което на „Ел - глобал” ООД, ЕИК *****,  със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. „Козница“ № 12, представлявано от * Е.В.Н., на основание чл.416, ал.5, вр.чл.414, ал.3 от Кодекса на труда КТ/ е наложена „Имуществена санкция“ в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева за извършено административно нарушение по чл.62, ал.1, вр. чл.1, ал.2 от КТ.

Жалбоподателят, „Ел - глобал” ООД, обжалва наказателното постановление с искане за отмяната му като незаконосъобразно и неправилно. Пледира за приложение на чл.28 от ЗАНН.   Редовно призован, в съдебно заседание се представлява от адв.С.М., който поддържа жалбата и прави същото искане.

Въззиваемата страна – Дирекция “Инспекция по труда” – Пловдив, редовно призована, чрез процесуалния си представител юрк. П.Т. пледира наказателното постановление да бъде потвърдено от съда като правилно и законосъобразно.

Съдът, като прецени материалите по делото и законосъобразността на обжалвания административен акт, с оглед произнасяне по същество, намира и приема за установено следното:

ЖАЛБАТА Е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Атакуваното Наказателно постановление е издадено против „Ел - глобал” ООД, ЕИК *****, за това, че:  След получен сигнал в Дирекция „Инспекция по труда" Пловдив от И.П., в който същата сочи, че е работила без сключен трудов договор в кафе-бар „Сентрал пърк" в гр. Пловдив, стопанисван от „Ел-глобал” ООД, е извършена проверка по документи на 20.02.2019г. в Дирекция „Инспекция по труда" Пловдив на „Ел-глобал" ООД. По време на проверката е представена ведомост за заплати за месец декември 2018г., в която на И.П. е начислено възнаграждение за девет отработени дни в размер на 130лв. в представения график за работа за месец декември 2018г. И.П. фигурира от 15.12.2018г., като управителят на дружеството е заявил и декларирал, че графикът за месец декември 2018г. отговаря на реално отработеното време. По време на проверката не е представен сключен трудов договор между „Ел-глобал” ООД и И.П.. Управителят е заявил и декларирал, че не може да каже със сигурност има ли сключен трудов договор между „Ел-глобал" ООД и И.П., както и че И.П. е работила за дружеството като * в кафе-бар „Сентрал пърк” в                          гр. Пловдив, ул. „Христо Дюкмеджиев”  № 16. От извършената проверка по документи и дадените обяснения от управителя на дружеството „Ел-глобал" ООД е установено, че от страна на дружеството-работодател „Ел-глобал” ООД, считано от 15.12.2018г. е приета на работа в кафе-бар „Сентрал пърк” в гр. Пловдив, като *, И.Д.П.,  ЕГН **********, без да е сключен с нея трудов договор в писмена форма. С това е нарушен чл.62,  ал.1, вр. чл.1, ал.2 от Кодекса на труда.

Наказателно постановление е издадено въз основа на АУАН № 16-002325 от 26.02.2019г., съставен от Б.С.К. –                           гл. инспектор в Д “ИТ” – Пловдив, в който по идентичен начин е описана, посочената по-горе фактическа обстановка.

Така изложените фактически положения, при които е осъществен съставът на изследваното нарушение, съдът намира за безспорно установен от събрания доказателствен материал, преценяван самостоятелно и в съвкупност, като цени както свидетелските показания на актосъставителя К., тези на свид. И.П., така и приложените по делото писмени доказателства, тъй като всички те са обективни, логични, непротиворечиви и взаимноподкрепящи се.

Налице са безспорни доказателства, че от страна на жалбоподателя е извършено твърдяното нарушение по чл.62, ал.1, вр. чл.1, ал.2 от КТ, тъй като според разпоредбата на чл.62, ал.1 от КТ трудовият договор се сключва в писмена форма, а съгласно текста на чл.1, ал.2 от КТ отношенията при предоставянето на работна сила се уреждат само като трудови правоотношения. От доказателствата по делото се установява, че работодателят  „Ел-глобал” ООД е приел на работа като барман в кафе-бар „Сентръл пърк” в гр. Пловдив - И.П., считано от 15.12.2018г. Всъщност предоставянето на работна сила от страна на П. не се оспорва от жалбоподателя. От представените по време на проверката документи, се установява,че същата фигурира в работния график за месец декември  2018г., който отговарял на реално отработеното време, като било начислено и трудово възнаграждение. Налице са характеристики, типични за едно трудово правоотношение, което налага извода, че жалбоподателя в качеството му на работодател е нарушил чл.62, ал.1, вр. чл.1, ал.2 от КТ, тъй като е приел на работа работник без сключен трудов договор в писмена форма, в противоречие с изискванията на трудовото законодателство. Фактът на нарушението се потвърждава от показанията на актосъставителя, както и от тези на свид. П..

   Съдът не споделя доводите на дружеството – жалбоподател,че има сключен трудов договор, доколкото подаването на уведомление до ТД НАП  не е гаранция за сключен такъв. Това е така, защото, за да бъде регистрирано лицето, се изпраща единствено информация, с ЕГН на работника, че е сключен трудов договор, без физически да се представя екземпляр от него. Нещо повече, трудовият договор /когато бива сключен/ се съставя в два екземпляра, единият остава при работодателя, а другият се връчва на работника. В случая по време на проверката от страна на жалбоподателя не е бил представен екземпляр от сключен трудов договор, касаещ конкретния работник, а твърдените обстоятелства, че договорът бил изгубен, забравен неподписан, унищожен от работника и т.н., не се подкрепиха с доказателства и не биха могли да освободят от отговорност  работодателя.

Деянието е правилно и законосъобразно санкционирано по смисъла на чл.414, ал.3 от КТ, според който „Работодател, който наруши разпоредбите на трудовото законодателство по чл.62, ал.1 от КТ, извън правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице, ако не подлежи на по-тежко наказание - с глоба в размер от 1000 до 10 000 лв.“. В случая наказващият орган е наложил наказание имуществена санкция в минимално предвидения по закон размер, предвиден за юридическите лица, а именно 1500 лв., поради което не подлежи на редуциране от страна на съда.   

В разглежданият случай е неприложима разпоредбата на чл.415в от КТ, касаеща намалена отговорност при "маловажно нарушение", тъй като според императива на разпоредбата на чл.415в, ал.2 от КТ не са маловажни нарушенията на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 и 3 и чл. 63, ал. 1 и 2, т.е. процесното деяние е изключено от обхвата на чл. 415в ал.1 от КТ. Ето защо неприложима е и разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, а и деянието не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност от типичните случаи за този вид нарушение.

При  извършената служебната  проверка  съдът  не  констатира  допуснати  в  хода  на  административнонаказателното производство  съществени  нарушения  на  процесуалните  правила,  които  да  налагат  отмяна  на  наказателното  постановление. 

С оглед на всичко гореизложено настоящият съдебен състав счита, че атакуваното Наказателно постановление № 16-002325 от 20.03.2019 г. на Директора на Дирекция “Инспекция по труда” гр.Пловдив, с което на „Ел - глобал” ООД, ЕИК *****,  със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. „Козница“ № 12, представлявано от * Е.В.Н., на основание чл.416, ал.5, вр.чл.414, ал.3 от Кодекса на труда КТ/ е наложена „Имуществена санкция“ в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева за извършено административно нарушение по чл.62, ал.1, вр. чл.1, ал.2 от КТ, следва да бъде ПОТВЪРДЕНО, като правилно и законосъобразно.

За изложените изводи съдът съобрази всички доказателства по делото.

По застъпените мотиви съдът постанови решението си.

                                     

                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала!

М.К.