Присъда по дело №82/2016 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 19
Дата: 22 юни 2016 г. (в сила от 17 октомври 2016 г.)
Съдия: Наташа Иванова Даскалова
Дело: 20165210200082
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 12 февруари 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

П   Р   И   С   Ъ   Д   А     

№ . . . . . . .

 

22.06.2016 год., гр.В Е Л И Н Г Р А Д

 

В     И М Е Т О      Н А      Н А Р О Д А

 

ВЕЛИНГРАДСКИЯТ  РАЙОНЕН  СЪД ,  

на  двадесет и втори  юни  две хиляди и шестнадесета година, в  публично  заседание в следния с ъ с т а в:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАТАША ДАСКАЛОВА

                  

СЕКРЕТАР  :  В.Ш.

ПРОКУРОР :

като  разгледа докладваното от председателя

наказателно частен   характер дело  № 82 по описа за 2016 год.

 

П   Р   И   С   Ъ   Д   И  :

           

  ПРИЗНАВА подсъдимата К.М.К. – родена на *** ***, българска гражданка, вдовица, неосъждана,  с основно  образование  , безработна, с ЕГН ********** за  НЕВИНОВНА в това, че на 20.01.2016 година, в около 14.00 часа , в град Ракитово , умишлено е причинила разстройство на здравето , извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК - лека телесна повреда  на А. ***  , изразяваща се в оток около очите , зачервяване ,затруднено виждане ,болка в областта на главата , както и общо разстройство на здравето изразяващо се в треперене и страх, като я оправдава по обвинението за престъпление по чл.130,ал.1 от НК, тъй като деянието е извършено при условията на чл.12.,ал.1 от НК - неизбежна отбрана.

 

ОТХВЪРЛЯ  иска на А. ***, с ЕГН **********, предявен против  К.М.К. ***, с ЕГН ********** , за заплащане на сумата 3000.00 лева / три хиляди лева / ,представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат на деянието по чл.130,ал.1  от НК, ведно с разноски по делото в размер на 562.00 лева / петстотин шестдесет и два лева/ , като неоснователен. 

                                                                                                      

 

                  Присъдата подлежи на обжалване  пред Окръжен съд гр.Пазарджик в 15 – дневен срок от днес.                         

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ  :

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

 

                   М о т и в и  към присъда № 19 от 22 юни     2016 година,постановена по н.ч.х.дело № 82 по описа за 2016 година на Районен съд Велинград:

 

          С частна   тъжба А. ***  е повдигнал и поддържа обвинение против К.М.К. ***  , в това, че на 20.01.2016 година, в около 14.00 часа , в град Ракитово , умишлено му  е причинила разстройство на здравето , извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК - лека телесна повреда  , изразяваща се в оток около очите , зачервяване ,затруднено виждане ,болка в областта на главата , както и общо разстройство на здравето изразяващо се в треперене и страх  - престъпление по  чл.130, ал.1   от НК,  като е предявил граждански иск в размер на 3000 лева – причинени неимуществени вреди от престъплението,ведно с разноски по делото.

          Подсъдимата  не се признава за виновна, като  твърди че се е отбранявала от тъжителя – той е тръгнал към колата,в която е била тя,приятеля й А.,родителите й,детето й и  детето на сестра й,като първоначално се опитал да отвори нейната врата,а впоследствие да отвори вратата на водача,дърпал го да слезе и го псувал,като за това тя го напръскала със спрей,за да предотврати побой над А.,тъй като тъжителят постоянно я заплашва,че ще я убие.

 

                   От събраните по делото доказателства съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

                   Подсъдимата К.М.К.  е вдовица,като съпруга й е починал  на 19.03.2015 година в затвор в Република Франция,където е бил задържан за сводничество  и организирана престъпна дейност . Тъжителят А.М.К. е брат на починалия съпруг на подсъдимата и  след неговата смърт отношенията им са влошени,тъй като той и близките му обвиняват нея за смъртта на съпруга й.В подкрепа на посоченото обстоятелство е,че по повод тъжба на К.М.К. ***  срещу Д.Л. К.,А.М.К. и М.Л.С.  ,за престъпление по чл. 144,ал.3 от НК е образувана преписка,като с Постановление от 09.11.2015 година на РП Велинград е отказано да се образува наказателно производство. В мотивите на същото се сочи,че на 09.04.2015 година Д.Л. К.,А.М.К. и М.Л.С.  посрещнали К.К.,която се прибирала от Франция,започнали да я обиждат,да я заплашват и тръгнали да я бият,но на помощ се притекли родителите й,трите лица отрекли тези обстоятелства и прокуратурата е приела,че не са налице достатъчно данни за престъпление по чл. 144,ал.3 от НК т.е закана за убийство ,престъпление от общ характер,за което прокуратурата е компетентна да образува наказателно производство.Във връзка с изясняване на влошените отношения между подсъдимата К.К. – от една страна и от друга тъжителя  А.К. и близките му,съдът е изискал преписи от заявителски материали и от РУ на МВР Велинград са изпратени   докладни записки,от които е видно че: - полицейски служители е следвало да уведомят близките на Л.М.К. за смъртта му във Франция,като е уведомена майката на същия ;

- подадено е сигнално писмо от М.Л.С.,че сина на брат й Л.К. – починал във Франция ,се намира в опасна среда,както и жалба  от Д.Л. К. – майка на починалия,в същия смисъл и че за това са били образувани две преписки,по повод на които е издирвано детето. Във връзка с тези сигнали е изготвен  Доклад от  Дирекция „Социално подпомагане „Ракитово  относно детето М.Л. К. ,от който е видно че детето е било с майка си извън гр.Ракитово  ;

                   На 20.01.2016 година в около 14 часа  тъжителят А.М.К. бил  в центъра на ромската махала – махалата в кв.Запад, на град Ракитово,като разговарял със свои познати,между които и свид. А.Й. и Б.Р.. В същия момент към дома си пътувала подсъдимата К.М.К. с лек автомобил „Пежо 307”,който управлявал свид. А.Я. - тя била седнала до него,а отзад били родителите й – свид. Т. и две деца – нейното и на сестра й. Тъй като  на улицата - пред магазин, бил спрян бус се наложило  свид. Я. да спре и да го изчака. Като видял спрелия лек автомобил първоначално тъжителят К.  се отправил към  подсъдимата, опитал се  да отвори вратата й,но тя била заключена и затова започнал да чука по стъклото. Поради влошените отношения подсъдимата не му отворила. След това  А.К. минал откъм страната на шофьора  и там започнал да чука по прозореца,да дърпа вратата  и  да вика да слезе да се разбере нещо с него,като водача на автомобила отворил стъклото и си разкопчал колана,като имал намерение да слезе,тъй като не   познавал лицето. Тъжителят    започнал да го дърпа през отворения прозорец ,като бил с лице към лекия автомобил,леко наведен към прозореца от страна на водача. По време на дърпането  А.К. викал на Я. да слезе от колата и да се разбере с него,като подсъдимата  твърди че  освен това  го псувал . В същия момент К.К.  извадила от чантата си защитен спрей,протегнала ръката си и напръскала  тъжителя в областта на лицето. Последният започнал да вика от болка,а  подсъдимата и родителите й – свид. Т. , започнали да викат на водача на лекия автомобил  „Карай”. Той ги послушал и с лекия автомобил бързо се отдалечили от мястото. На помощ на А.К. се притекли А.Й.,А.Ч.,Б.Р. и Й.Й.. Последният  не е видял как тъжителят е бил напръскан със спрей,но го въвел тъжителя в сладкарницата,за да си напръска лицето с вода и при излизане линейката била дошла и го качили в нея. Свид. Б.Р. също не е видял как тъжителят е  напръскан със спрей,но  преди това той бил при тях,говорили си  и се отдалечил и след това видял,че го носят към сладкарницата и чул,че е напръскан със спрей.        

                   В  представеното Медицинско свидетелство за пред съда № 28 от 22.01.2015 година на името на А. ***, е отразена анамнеза – на 20.01.2015 година ,след обяд е нападнат от познато лице и „залят с шпрей” по лицето и е констатирано   че лицето е със зачервяване и лек оток и затруднено виждане,без данни за фрактура на черепа и наранявания по лицето.

                    От заключението на съдебно-медицинската експертиза  е видно,че тъжителят твърди в тъжбата си,че е потърсил лекарска помощ на 20.01.2016 година ,като е посетен на място от „Бърза помощ”,но за това не е представен документ и е транспортиран първо във ФСМП Ракитово,а след това във ФСМП Велинград,като на 22.01.2016 година е посетил д-р Х.  - хирург в МЦ”Вели Медикес” ЕООД Велинград,който го прегледал и издал посоченото по-горе медицинско свидетелство . Заключението на вещото лице за причиненото увреждане на тъжителя е,че  му е причинен скоропреходен оток и зачервяване на клепачите на двете очи,за минути от порядъка на 5 до 15 минути,като тези спрейове нямат невропаралитичен ефект и не могат да доведат до изпадане в безсъзнание; тези спрейове за самозащита  действат по механизма на иритативни промени /сълзотворно вещество / по лигавицата на очите и на носа,като причиняват сълзотечение,задушаване и болезнен ефект върху кожата и ефектът им трае от 5 до 15 минути; през първите минути А.К. е търпял остри болки,задушаване, сълзотечение и страдания,които в началото са били по-силни,а впоследствие са намалели до пълното им отзвучаване  към първите часове от въздействието на спрея; няма да останат  травматични промени от действието на спрея и неблагоприятни последици за тъжителя.В съдебно заседание вещото лице изясни, за да се получи описания ефект от спрея е необходимо да се пръска от близко разстояние – 40-50 см.,като облака под налягане е бил насочен към лицето на тъжителя т.е той е следвало да бъде обърнат  с лице към страничната част на колата,за да са пострадали и двете му очи и разстоянието от колата да не е било повече от 50 см.,като се има предвид и местоположението на лицето,което е използвало спрея.

 

                   За да възприеме описаната по-горе фактическа обстановка съдът дава вяра на  обясненията на подсъдимата   и показанията на свид.Я.,Т.,Т.,Й.Й. и  Б.Р.   ,тъй като същите са правдоподобни,последователни и непротиворечиви,като се подкрепят и от  писмените доказателства и заключението на вещото лице съдебен лекар.Съдът счита,че обясненията на подсъдимата и показанията на свид. Я. и Т.  са правдоподобни и че действително тъжителят се е насочил да се разправя първоначално с подсъдимата,а впоследствие с мъжа,с който тя живее на съпружески начала – свид. Я. ,тъй като  е безспорно установено,че отношенията между двете страни по делото са влошени след смъртта на брата на тъжителя съотв. съпруг на подсъдимата т.е има мотив за агресивното поведение на тъжителя към подсъдимата и свид. Я.. Освен това  техните показания относно механизма на причиняване на нараняванията на тъжителя,се подкрепят от заключението на вещото лице – същото е категорично,че за да има  последици от спрея по двете очи на тъжителя е следвало не само той да е обърнат с лице към прозореца на водача,но и да е бил на разстояние не повече от 50 см. т.е тъжителят е  бил обърнат към вратата на водача,наведен  до отворения прозорец ,така както сочат подсъдимата и тази група свидетели. Съдът не дава вяра на показанията на свид. А.Й. и Б.,че тъжителят си е вървял по тротоара, респ. по улицата и не е водил разговор с подсъдимата ,когато тя го е напръскала без никакъв повод и разговор между тях  ,тъй като те са неправдоподобни и са в противоречие с установения механизъм на причиняване на нараняванията от напръскване със спрей,установен от вещото лице.Установеното от тези свидетели не може да обясни констатираните наранявания по двете очи на тъжителя и механизма на причиняването им,тъй като : на първо място – след като е бил от страната на водача на МПС е невъзможно тъжителят да е вървял по тротоара;на  второ място – не е възможно той с оглед на ръста си да върви изправен  на около метър от колата,по тротоара и да бъде напръскан в областта на двете очи от лице,което е седнало до водача и на  трето място – те описват някакво падане и безсъзнание на напръсканото със спрей лице,но от заключението на вещото лице е видно,че този спрей няма такова въздействие. Освен това показанията на свид. А.Й. са в противоречие с показанията на свид.  Б.Р. и Й.Й.  – въпреки,че и тримата  свидетели са били в групата мъже,с които е разговарял тъжителя / съгласно твърдението на  свид. А.Й./ ,но впоследствие необяснимо как А.Й. е видял ,а  свид. Р. и Й.Й.  не са видели, точно как е напръскан  А.К. и дори те не са видели подсъдимата.

 

                    Подсъдимата не е осъждана,като по делото не са събрани характеристични данни за същата.

 

                   С оглед на горното е видно,че К.М.К. – родена на *** ***, българска гражданка, вдовица, неосъждана,  с основно  образование  , безработна, с ЕГН **********,следва да бъде призната  за  НЕВИНОВНА в това, че на 20.01.2016 година, в около 14.00 часа , в град Ракитово , умишлено е причинила разстройство на здравето , извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК - лека телесна повреда  на А. ***  , изразяваща се в оток около очите , зачервяване ,затруднено виждане ,болка в областта на главата , както и общо разстройство на здравето изразяващо се в треперене и страх, като бъде  оправдана по обвинението за престъпление по чл.130,ал.1 от НК, тъй като деянието е извършено при условията на чл.12.,ал.1 от НК - неизбежна отбрана. Съдът счита,        че действително на инкриминираната дата подсъдимата К.М.К. е напръскала със защитен спрей  в областта на лицето тъжителят  А.М.  К.,вследствие на което той е получил скоропреходен оток и зачервяване на клепачите на двете очи,но въпреки това деянието й не съставлява престъпление по чл. 130,ал.1 от НК,тъй като  за да е престъпление едно деяние  същото следва да е общественоопасно,да е извършено виновно и да е обявено от закона за наказуемо / чл. 9,ал.1 от НК/. Деянието,което е извършила подсъдимата К.К. на 20.01.2016 година не е общественоопасно ,тъй като е извършено при неизбежна отбрана по смисъла на чл. 12,ал.1 от НК – за да защити от непосредствено противоправно нападение личността и правата на другиго – в случая на свид. А.Я.,чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на  необходимите предели. Установи се в настоящия процес,че нападението  е непосредствено -  в случая от момента,когато тъжителят е започнал да дърпа вратата на подсъдимата и да чука по прозореца й,е започнало нападението,тъй като от този момент е създадена реална опасност за увреждане на нейните права и след като това нападение е прекратено  тъжителят е започнал  нападение спрямо приятеля на подсъдимата ,дърпайки вратата на водача на МПС,след това и самия водач и подканвайки го да слезе,за да се разберат,тъй като в този момент е създадена нова опасност – този път за увреждане правата на свид. Я.. За това дори и да се приеме,че тъжителят се е насочил директно  към вратата на водача на МПС с посочените действия е налице непосредствено нападение спрямо А.Я.,независимо,че не е започнало самото увреждане,тъй като е създадена реална опасност за това / в този смисъл относно  това кога нападението е непосредствено т.4 от ППВС № 12 от 1973 год. по н.дело № 11от 1973 година , Решение № 35 от 1975 година по н.дело № 754 от 1975 год. на ІІ НО и Решение № 332 от 24.06.2013 г. по н.дело № 976 от 2013 г. на ІІІ НО на ВКС/ . В случая подсъдимата К.К. е упражнила право на защита,като е причинила вреди на нападателя – напръскала е същия със защитен спрей с цел защита и отблъскване на нападението,като освен това защитата е  в съответствие с нападението – използван е спрей,създаден за защита от нападение.  Защо съдът  приема тази фактическа обстановка,дава вяра на обясненията на подсъдимата К.   и на една група свидетели и не дава вяра на друга група свидетели  – съображенията са изложени по-горе. Не е без значение обстоятелството,че вещото лице определи точния механизъм на причиняване на нараняването,който отговаря на описаното поведение на тъжителя от страна на подсъдимата и свид. Я. и Т.,като свид. Й.Й. и  Б.Р. не са очевидци на  случилото се между тъжителя и подсъдимата,а само установяват какво е било състоянието  на  А.К. непосредствено след напръскването му със спрей. Освен всичко изложено до тук в настоящия процес не се установи,че част от претендираните от тъжителя увреждания са причинени от действията на подсъдимата К.,а именно - общо разстройство на здравето, изразяващо се в треперене и страх,тъй като в съдебно-медицинската експертиза са описани причинените увреждания на здравето на лицето,което е напръскано със спрей и посочените не са сред тях.

                   Съдът прие,че  на 20.01.1996 година е  имало непосредствено нападение от страна на тъжителя и  че подсъдимата е действала при условията на неизбежна отбрана, но дори и да се приеме  че не е имало такова нападение т.е че действията на тъжителят К. / дърпане на вратата,дърпане на свид. Я. и подканяне да излезе,за да се разберат/ не съставляват нападение ,то в  този случай би следвало да се приеме,че е налице мнима неизбежна отбрана т.е  че подсъдимата е действала при условията на чл. 15 от НК – случайно деяние,тъй като тя е била в грешка относно  действителността на нападението. Поради невярна представа  относно фактите тя е смятала,че е нападната,респ. че приятеля й е нападнат и  е действала със съзнанието,че това което върши е позволено от закона т.е в случая не е налице субективния  елемент -  вина. Несъмнено е,че  грешката й е била извинителна с оглед на влошените отношения между нея и роднините на  починалия й съпруг и предишни действия на тъжителя спрямо нея. В подкрепа на изложеното Решение № 552 от 1973 г. по н.дело № 516/73 г. на І НО; Решение № 138 от 28.05.2012 година по н.дело № 2820/2011 г. на ІІ НО на ВКС .

 

        Предявения от тъжителят  А. ***, с ЕГН **********, иск против  К.М.К. ***, с ЕГН ********** , за заплащане на сумата 3000.00 лева / три хиляди лева/,представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди в резултат на деянието по чл.130,ал.1  от НК, ведно с разноски по делото в размер на 562.00 лева / петстотин шестдесет и два лева/ ,  следва да бъде о т х в ъ р л е н като НЕОСНОВАТЕЛЕН. Касае се за иск за непозволено увреждане по смисъла на чл.45 от ЗЗДпоправяне на вредите причинени противоправно и виновно другиму. В настоящия процес съдът прие,че подсъдимата К.М.К. е действала при условията на неизбежна отбрана ,по смисъла на чл. 12 от НК т.е деянието  й не е престъпление,тъй като не е общественоопасно. Съображенията на съда за това са изложени по-горе във фактическата обстановка и  при мотивиране на оправдателната част на присъдата. В подкрепа становището,че  когато съдът приеме,че деянието е извършено при условията на неизбежна отбрана,гражданския иск следва да се отхвърли -  т.1,б.г от ППВС № 9 от 1961 г. ,изм. с ППВС № 7 /1987 год.

 

По горните съображения бе постановена настоящата присъда.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :