Присъда по дело №866/2020 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 269
Дата: 2 юли 2020 г. (в сила от 18 юли 2020 г.)
Съдия: Росен Тенчев Чиликов
Дело: 20205530200866
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 13 април 2020 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А  N

град  Стара Загора

02.07. 2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД  НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ

 

 

на Втори Юли Две хиляди и двадесета година в открито съдебно заседание, в състав:

 

Председател:             Росен Чиликов

 

Съдебни заседатели:

                                   

                                                                      

 

при секретаря Н. Георгиева в присъствието на  прокурора  Г. Мавров като разгледа докладваното от съдията Чиликов наказателно дело ОБЩ характер № 866 по описа за 2020 година.

 

 

 

П Р И С Ъ Д И:

 

         Признава подс. Б.В.Д. - родена на ***г***, с постоянен и настоящ адрес ***, с българско гражданство, с основно образование, безработна, неосъждана, с ЕГН ********** за ВИНОВНА в това , че  на 10.01.2020г в с. Калояновец, общ. Стара Загора съхранявала незаконно добит от другиго дървен материал от горския фонд – 1,5 /един и половина/ пространствени кубични метра дърва за горене от дървесен вид цер на стойност 78 лева, като деянието представлява маловажен – престъпление по чл. 235, ал. 6 във вр. с ал. 2 във вр. с ал. 1 НК-  и на основание чл. 78 А от НК я ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност като и налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА в размер на 1 000 / ХИЛЯДА / лева в полза на държавата по бюджета на съдебната власт.

 

              На основание чл. 235, ал. 7 НК ПОСТАНОВЯВА подс. Богдана В.Д. да заплати в полза на държавата сумата от 78 лева представляваща равностойността на липсващия предмет на престъплението.

 

              ОСЪЖДА подс. Богдана В.Д. *** Загора направените разноски в размер на 11,42 лева.

 

              Присъдата подлежи на обжалване в петнадесет дневен срок от днес пред Окръжен Съд град Стара Загора.

 

 

                                РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

Съдържание на мотивите

                                      М  О  Т  И  В  И  :

 

 

      Обвинението срещу подс. Богдана В.Д. е по чл. 235, ал. 6 във вр. с ал. 2 във вр. с ал. 1 НК за това, че  на 10.01.2020г в с. Калояновец, общ. Стара Загора съхранявала незаконно добит от другиго дървен материал от горския фонд – 1,5 /един и половина/ пространствени кубични метра дърва за горене от дървесен вид цер на стойност 78 лева с ДДС, като деянието представлява маловажен случай.

 

          Подсъдимата в с.з. се признава за виновна. Защитникът и – адвокат С. К. пледира за налагане на минимално наказание.

 

          Представителя на Районна прокуратура Ст. Загора в с.з. поддържа обвинението. Пледира за налагане на минималното наказание.

 

 

         Съдебното следствие е проведено по реда на чл. 375 и следващите от НПК.

 

 

      От събраните по делото доказателства установени с доказателствени средства -– показанията на свидетелите, писмени, обясненията на нарушителя - преценени по отделно и в тяхната съвкупност съдът приема за установено следното :      

 

 

       ПО ФАКТИЧЕСКАТА ОБСТАНОВКА И АНАЛИЗА НА ДОКАЗАТЕЛСТВЕНИЯ МАТЕРИАЛ.

 

 

На 08.01.2020г служители на Териториално поделение на Държавно горско стопанство /ТП ДГС/ - Стара Загора установили незаконна сеч на 87 немаркирани дървета от дървесен вид цер в горската територия на землището на с. Арнаутито- обособена като отдел 487 „И“ по лесоустройствения план от 2016г.Тази територия се намирала също така южно от с. Калояновец и недалеч от селото. По този повод бил съставен констативен протокол, серия ЮИДП № 115058 .Също така служители на ТП ДГС - Стара Загора, сред които св. К.г.т, и служители на 02 РУ- Стара Загора, извършили съвместна проверка за незаконно съхранение на дървесина в с Калояновец, общ. Стара Загора.

В хода на проверката в двора на къщата на подс. Б.В.Д. били открити 1,50 /един и половина/ пространствени куб. метра дърва за горене, от дървесен вид цер-идентични с нарязаните от горската територия на близкото с. Арнаутито. Намерените в двора на подс. Д. били нарязани на дребно с дължина на трупчетата около 30 см. Дървата не били маркирани с контролна горска марка /КГМ/, производствена марка или общинска марка - трите вида марки, които се използват за експедиция на дървесина. Също така подс. Д. не представила превозен билет за дървата.От младши полицейски инспектор С.гбил извършен в условията на неотложност оглед на местопроизшествието, при който било фиксирано наличието на посочените дърва за огрев. Подсъдимата обяснила, че дървата и били докарани от непознати за нея лица.

 

        Описаната фактическа обстановка се установява от показанията на св. Танчев на ДП, протокол за оглед на местопроизшествието /л. 3-4/, фотоалбум към същия /л. 6-8/, АУАН - серия ЮИДП № 089741 (л. 9) и серия ЮИДП № 089740 (л. 10), справка за съдимост /л. 13/, справка от ТП ДГС /л. 14/.

 

 

От справка на ТП ДГС- Стара Загора /л.14/ е видно, че на подс. Д. не е издавано разрешително за сеч, транспортиране и/или съхранение на дървени материали.Дървесния вид цер, дърва от който е съхранявала обвиняемата, е вид типичен за „горските територии“ /термин заменил термина „горски фонд“ с приемането на сега действащия Закон за горите през 2011г/. Също така се установява, че цената на 1 пространствен кубичен метър дърва за горене от дървесен вид цер на временен склад към датата на нарушението възлиза на 52 лева с ДДС, съответно цената на дървения материал, предмет на деянието,възлиза на 78 лева с ДДС.

От показанията на св. К.т(л. 28) се установява също че дървата, намерени в двора на къщата на обвиняемата са идентични с нарязаните от горската територия на близкото с. Арнаутито .

Липсата на контролни марки и документи за законен произход също доказват че съхранявания от подс. Д. дървесен материал е бил незаконно добит.

 

                 Следователно установява се по несъмнен и безспорен начин авторството на деянието и предмета на престъплението.

                

                 Имайки предвид установената по безспорен начин фактическа обстановка съдът намира, че подс. Д. е осъществила от обективна и субективна страна състава на чл. 235, ал. 6 във вр. с чл. 235, ал. 2 във вр. с ал. НК.

 

 

     ПО ПРАВНАТА КВАЛИФИКАЦИЯ.

 

 

Подсъдимата Д. е придобила и разположила в двора на домът си дървен материал, който не е бил придобит по надлежния ред, осъществявала е фактическа власт върху него трайно и непрекъснато, с което е осъществила изпълнителното деяние съхранение на дървен материал незаконно придобит от другиго.

Предмета на престъплението / дървения материал / е бил придобит от трето лице не по установения от закона ред – същият не е притежавал съответните марки, а и подсъдимата н е имала издадено разрешително за добив и съхранение на дърлвения материал.

 

Вземайки предвид ниската стойност на предмета на престъплението, обстоятелството че подсъдимата не е деец с висока степен на обществена опасност и че процесното деяние в сравнение с други подобни случаи е с по-ниска степен на обществена опасност съдът приема, че случаят е маловажен по смисъла на чл. 93 т. 9 НК и престъплението следва да се квалифицира по чл. 235, ал. 6 НК.

 

Макар и маловажен случай деянието обаче не е малозначително.

 Високата степен на обществена опасност на подобен род деяния, обстоятелството че същите са изключително широко разпространени в страната и съдебния район, естеството на предмета на престъплението / дърва/, последиците от тези престъпления не дават основание на съдът в настоящият състав да приложи чл. 9, ал. 2 НК и да игнорира наказателната отговорност.

 

           От установената фактическа обстановка и обективираните действия на подсъдимата следва извода, че към момента на деянието  е действал с пряк умисъл.

            Тя е съзнавала обществено опасния характер на деянието / съзнавала е всички обективни признаци от състава на престъплението – придобитият от трето лице дървен материал не е притежавал съответните марки/, предвиждала е обществено опасните последици и е искал настъпването им – въпреки съзнанието, че дървеният материал е придобит по незаконен начин подсъдимата е установила фактическо владение и го е съхранила.

 

                Имайки предвид изложените до тук мотиви и на основание чл. 235, ал. 6 във вр. с ал. 2 във вр. с ал. 1 НК подсъдимата следва да бъде призната за виновна и наказана.

 

 

          ПО ИНДИВИДУАЛИЗАЦИЯТА НА НАКАЗАНИЕТО

 

 

          За престъплението, което е умишлено  се предвижда наказание лишаване от свобода до две  години,подсъдимата не е осъждана, няма причинени имуществени вреди, към момента на деянието не е освобождаван от НО по реда на глава 8 раздел ІV / изтекла е абсолютната давност от влизането в сила на предишното решение /, поради което съдът няма алтернатива и на основание чл. 78 А от НК следва да освободи подсъдимата от НО като и наложи административно наказание.

 

          При определяне вида и размера на наказанието съдът приема като смекчаващи вината обстоятелства – добрите характеристични данни, чистото съдебно минало, ниската стойност на предмета на престъплението, семейното положение и имотното състояние. Доказателства за отегчаващи вината обстоятелства не се събраха.

 

       Следователно съдът приема, че извършеното престъпление се явява изолирано явление в живота на подсъдимата и с оглед постигане целите на чл. 12 ЗАНН наказанието следва да се определи при превес на смекчаващите вината обстоятелства– Глоба в минимален размер на 1000 лева съобразена и с имотното и състояние.

 

На основание чл. 235, ал. 7 НК следва да се постанови

подс. Богдана В.Д. да заплати в полза на държавата сумата от 78 лева представляваща равностойността на липсващия предмет на престъплението.

 

         РАЗНОСКИ И ПРИЧИНИ

 

 

        На основание чл. 189, ал. 3 НПК подсъдимата следва да заплати на ОД на МВР град Стара Загора направените по делото разноски в размер на 11,42 лв.

       

               ПРИЧИНИ – Ниска правна култура.

 

     Водим от горните мотиви съдът постанови присъдата .

 

 

 

                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: