Решение по дело №2358/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 61
Дата: 20 януари 2021 г.
Съдия: Веселин Валентинов Енчев
Дело: 20207040702358
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                             

  61            /20.01.2021 година, град Бургас

 

Административен съд - Бургас, на четиринадесети януари две хиляди двадесет и първа година, в открито заседание, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Даниела Драгнева  

ЧЛЕНОВЕ:       Веселин Енчев

Димитър Гальов

секретар С.А.,

прокурор Дарин Христов

 

разгледа докладваното от съдия Енчев КНАХ дело № 2358/2020 година

 

Производството по чл. 63 ал. 1 от ЗАНН във връзка с глава дванадесета от АПК.

Образувано e по жалба от „Бългериън уайт шелс“ ООД – Пловдив с ЕИК ********* против решение № 260239/02.10.2020 година по н.а.х.д. № 3064/2020 година на Районен съд – Бургас (РС), с което е изменено наказателно постановление № 02 - 0002073/08.07.2020 година на директора на дирекция „Инспекция по труда“ – Бургас (НП).

С НП на дружеството, за нарушение на чл. 415 ал. 1 от Кодекса на труда (КТ), на основание чл. 415в ал. 1 във връзка с чл. 415 ал. 1 от кодекса, е наложена имуществена санкция в размер на 300  (триста) лева, която съдът е намалил на 200 (двеста) лева.

Касаторът счита, че решението е необосновано и неправилно. Излага твърдения, че съдът изобщо не е коментирал възражението, че с налагане на санкцията от наказващия орган е допуснато нарушение на принципа „не два пъти за едно“ поради общо наложените петнадесет имуществени санкции за идентични нарушения. Заявява, че, въпреки че издаденото от ИТ – Бургас предписание има множество диспозитиви, неизпълнението му съставлява едно – единствено нарушение, а не множество отделни деяния, подлежащи на самостоятелно санкциониране. Цитира практика на административни съдилища, за която поддържа, че е „константна“. Сочи, че в решението не е отчетена неяснотата по отношение на мястото и датата на извършване на нарушението, при описанието му в НП. Отново цитира съдебна практика, която определя като „трайна“. Изтъква, че пропускът  на наказващия орган да посочи от какъв юридически факт е  възникнало трудовото правоотношение и къде са уредени условията му е съществено нарушение, обуславящо незаконосъобразност на НП. Цитира практика на АдмС – Пловдив. Твърди, че е налице негоден обект на административното нарушение. Цитира съдебна практика. Според касатора, спорът за неизплащане на трудово възнаграждение е трудов спор, а не административнонаказателно правоотношение, както е прието от РС и от наказващия орган.

Иска отмяна на съдебното решение и на НП.

Ответникът, чрез процесуален представител, оспорва жалбата в писмено становище. Претендира присъждане на разноски.

Прокурорът поддържа теза за неоснователност на касационната жалба.

Касационната жалба е процесуално допустима. Подадена е в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна,  имаща интерес от обжалването.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

С НП дружеството е санкционирано за това, че при извършена проверка по документи, е констатирано, че като работодател не е изпълнило задължително предписание дадено с т. 5 от протокол № ПР 2001258/07.02.2020 година (със срок до 02.03.2020 година) за изплащане на трудовото възнаграждение за месец октомври 2019 година на работника Г.Н.Р.с ЕГН ********** в размер на 2148,52 лева, работил на длъжност „ръководител риболов“.

За да постанови решението си, съдът е приел, че в производството по установяване на нарушението и налагане на санкцията не са допуснати съществени процесуални нарушения и е намалил размера на санкцията с оглед обществената опасност на нарушението и по мотиви, които изрично е изложил.

Решението на РС е правилно.

На работодателя са дадени указания с предписание. Предписанието не е обжалвано. След влизането му в сила и след изтичането на дадения срок, инспекцията е извършила нова проверка, при която е констатирано неизпълнение. Затова работодателят е бил санкциониран.

Възраженията в касационната жалба са неоснователни.

С налагането на санкцията не допуснато нарушение на основния принцип „не два пъти за едно“, защото не е налице идентичност между настоящия казус и другите, описани от касатора. Санкцията не е наложена за цялостно неизпълнение на всички предписания в протокола, съставен от служителите на ИТ – Бургас при проверката, а само за неизпълнение на конкретно определена част – отделно предписание, по отношение на работник, надлежно индивидуализиран единствено в това НП.

Не налице и твърдяната неяснотата по отношение на мястото и датата на извършване на нарушението, така както е описано от наказващия орган. В НП изрично е посочено, че мястото на работа на Рахнев е в производствен обект – „цех за преработка на миди“, т.е работникът изпълнява трудовата си функция и получава трудовото си възнаграждение в град Черноморец, община Созопол – в обхвата на териториалната компетентност на наказващия орган, така както е посочено в НП. Що се отнася до твърдението за неяснота в НП по отношение на датата на извършване на нарушението, настоящият състав констатира, че дружеството е санкционирано за неизпълнение на предписание, в което е поставен срок за изпълнение (02.03.2020 година). В първия ден след изтичането на указания срок (при неизпълнение) дружеството извършва нарушение и подлежи на санкциониране. АУАН е съставен на 12.03.2020 година - в срока по чл. 34 ал. 1 от ЗАНН, а НП от 08.07.2020 година – в срока по чл. 34 ал. 3 от ЗАНН.

Непосочването в НП от какъв юридически факт е възникнало трудовото правоотношение и къде са уредени условията му не съставлява процесуално нарушение, обуславящо отмяна на НП, което да не е отчетено от РС. Между страните няма спор, че работникът, описан в постановлението, е работник именно на дружеството – жалбоподател. Няма спор и относно трудовата му функция. Не се спори и относно дължимостта на трудово възнаграждение за положената работа, така както е описано в НП, т.е. по съществените елементи на трудовото правоотношение между Рахнев и „Бългериън уайт шелс“ ООД няма неяснота. След като такъв спор липсва, непосочването на юридическия факт, от който е възникнало трудовото правоотношение, както и къде са уредени условията му, е обстоятелство, ирелевантно за настоящия процес.

Неоснователно е и възражението, че спорът за неизплащане на трудовото възнаграждение е трудов спор, а не административнонаказателно правоотношение, което обстоятелство, според касатора, не е било отчетено от РС, а е имало за последица незаконосъобразност на НП. Дружеството не е санкционирано за неизплащане на дължимо трудово възнаграждение, а за неизпълнение на предписание (индивидуален административен акт), което не е обжалвано и е влязло в сила.

Съдебната практика, цитирана от касатора, не обвързва настоящия съдебен състав, тъй като няма задължителен характер при решаването на казуса.

Решението следва да се остави в сила. 

Затова, на основание чл. 221 ал.1 от АПК, във връзка с чл. 63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260239/02.10.2020 година по н.а.х.д. № 3064/2020 година на Районен съд – Бургас.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                              ЧЛЕНОВЕ: