Решение по дело №39/2011 на Районен съд - Пещера

Номер на акта: 39
Дата: 7 април 2011 г. (в сила от 29 април 2011 г.)
Съдия: Стефка Стайкова
Дело: 20115240200039
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 февруари 2011 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 39

 

гр.Пещера

 

                                 В  ИМЕТО  НА  НАРОДА                            

 

ПЕЩЕРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД наказателна колегия в публичното  заседание на седми март две хиляди и единадесета година в състав:

                                                                   Председател: Стефка Стайкова  

 

при секретаря………С.П.………….. и в присъствието на прокурора………………………………….като разгледа докладваното от съдия Стайкова НАХД № 39 по описа за 2011 година

 

            Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

            Делото е образувано въз основа на жалба от  А.Ю.З., с ЕГН ********** *** против наказателно постановление №625 от 06.01.2011 г на ВНД Началник на РУ “Полиция” гр.Пещера, с което на жалбоподателя  е  наложено  административно наказание – ГЛОБА   в  р а з м е р  на 50 лева, на основание чл.183, ал.4, т.7 от , като са му отнети и 8 контролни точки на основание  чл.157 от и чл.4, ал.1, т.23 от Наредба за определяне на първоначалния максимален размер на контролните точки на водач на МПС, условията и реда за отнемането им и списъка на нарушенията на правилата за движение по пътищата, за които се отнемат, на МВР, обн. в Д.в. бр.4/15.01.2008 год., за нарушение на чл.137а,ал.1 от .

            В жалбата си жалбоподателят твърди, че обжалваното наказателно постановление е необосновано и незаконосъобразно. Излага доводи, че описаната фактическа обстановка в АУАН не съответства на действителното фактическо положение, като твърди, че в момента на проверката, автомобилът е бил спрян и той разговарял с негови близки на площада. Отказъл да подпише фиша, тъй като не бил извършил нарушение и не следвало да бъде санкциониран независимо по какъв начин. Моли да се отмени изцяло наказателното постановление.

            В съдебно заседание, жалбоподателят поддържа жалбата си, заявява, че не е виновен и моли да се отмени наказателното постановление.

            За ответника – РУ ”Полиция” гр. Пещера, не се явява законен или процесуален представител, редовно призован и не взема становище по жалбата.

            Районният съд, след като провери оплакванията, изложени  в жалбата и прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и при съблюдаване на разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, приема за установено от фактическа страна, следното:

            Жалбата е подадена от легитимирана страна в срока по чл.59, ал.1 от ЗАНН.

            Жалбата е допустима, независимо, че в наказателното постановление е посочено, че то подлежи на обжалване, в случай, че размера на глобата за отделна санкция е по-голям от 50 лева. Съображенията са следните:

            В чл. 189, ал.5 от   е предвидено, че наказателните постановления, с които е наложено административно наказание “глоба” до 50 лева включително, не подлежат на обжалване.

            Съдът намира тази разпоредба за неприложима, поради следните съображения:

            Република България е член на Европейския съюз, считано от 01.01.2007 г. От датата на присъединяването й, действащото съюзно право – първично и вторично законодателство на ЕС, става приложимо за България, нейните институции, физически и юридически лица. Юридически задължителни за страната ни са и правните норми, възникнали след присъединяването на България към ЕС. Част от първичното право е хартата на основните права на ЕС, към която се е присъединила и Република България. Съгласно чл.6, т.1 от Договора за ЕС, съюзът зачита правата, свободите и принципите, определени в Хартата на основните права на ЕС от 07.12.2000 г., адаптирана на 12.12.2007 г. в Страсбург, която има същата юридическа сила като Договорите. Договорът от Лисабон е ратифициран със Закона за ратифициране на Договора от Лисабон за изменение на Договора за ЕС и Договора за създаване на европейската общност от 40-то Народно събрание на 21.03.2008 г., като Закона за ратифициране е обнародван в ДВ бр.36 от 04.04.2008 г. Същият е влязъл в сила за Република България, както и за всички останали страни – членки на 01.12.2009 г., като с това са изпълнени изискванията на чл.5, ал.4 от Конституцията на Република България, а именно, че международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната. Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат.

            От изложеното, съдът намира, че нормите на Хартата, установяващи основни права, освен,         че са юридически задължителни за българската държава, държавни органи и институции, за всички физически и юридически лица, имат и непосредствено действие и не е необходимо санкционирането им с някакъв допълнителен акт от вътрешното законодателство, за да намерят своето приложение. Те имат директен ефект и всеки гражданин на Съюза може да се позовава на тях, включително и пред националните юрисдикции. Този извод произтича от чл.51, т.1 от Хартата, който гласи, че разпоредбите на същата се отнасят за институциите, органите, службите и агенциите на Съюза при зачитане на принципа на субсидиарност, както и за държавите – членки, единствено какато те прилагат правото на Съюза.

            Съгласно чл.47, абзац 1 от Хартата, всеки, чийто права и свободи, гарантиращи правото на Съюза, са били нарушени, има право на ефективни правни средства за защита пред съд, в съответствие с предвидените в настоящия член условия. В абзац 2 е посочено, че всеки има право неговото дело да бъде гледано справедливо и публично в разумен срок от независим и безпристрастен съд, предварително създаден със закон. Всеки има възможност да бъде съветван, защитаван и представляван.

            Безспорно е прието в теорията и практиката, че със съставянето на АУАН се повдига обвинение срещу посоченото физическо или юридическо лице за това, че е извършило или допуснало описаното в акта нарушение на закона, а с НП административнонаказващият орган, действащ като особена юрисдикция, извършва наказателно правораздаване.

            Съгласно чл.52 от Хартата се допуска ограничение в правата на национално ниво на държава – членка само при следните комулативно дадени условия:

            1/ Ако е въведено със закон от вътрешното право;  2/ Ограничението да засяга основното съдържание на правото – държавата да признава правото във вътрешния правен ред със същото основно съдържание; 3/ Ограничението се установява при спазване принципа на пропорционалност, което ще рече, че с него не могат да се засягат правата и законните интереси на лицата в по-голяма степен от необходимото за постигане на целта, която го налага, а също така и ако целта може да се постигне чрез по-благоприятна мярка за лицата – да се приложи тази по-благоприятна мярка;  4/ Ограничението да е обективно необходимо за постигане на поставените цели; 5/ Действителните цели на ограничението съответстват на признатите от Съюза цели от общ характер, или ограничението да е продиктувано от необходимостта да се защитят правата на други хора.

            В конкретния случай съдът намира, че тези условия не са налице, а става въпрос за отричане на субективното право за процесуална защита, съответно достъп до правосъдие.

            Предвид изложеното, съдът приема, че с въведения в чл.189, ал.5 от   необжалваем минимум за субектите, на които е наложено наказание – глоба до 50  лева включително, лишават същите от правото на ефективно средство за защита, установено с разпоредбата на чл.47 от Хартата за основните права на ЕС и гарантирано съгласно чл.52, т.1 от същата. Правото на жалба е процесуално средство за защита срещу осъждане за нарушения на ЗДвП и налагането на глоба с оспореното НП. Това право е отнето с норма на националното законодателство –      чл.189, ал.5 от .

            Съдът, тълкувайки нормата на чл. 189, ал.5 от , установяваща забрана за обжалване, намира, че въведеното ограничение е недопустимо съгласно задължителното за Република България право на ЕС. Същото ограничение не намира оправдание и в чл.52, т.1 от Хартата, тъй като не са налице комулативно посочените там предпоставки.

            Жалбата  разгледана по същество се явява неоснователна.

            На 25.12.2010 г., в гр. Пещера, в кв. “Пирин”, служители на РУ “Полиция” гр. Пещера – св. М. и св. Г. трябвало да задържат криминално проявено лице, като имали информация, че това лице се движи с л.а. “Рено Еспейс”, без да е посочен номер. Приближавайки към площадче в квартала, срещу тях се движел точно автомобил “Рено Еспейс”. Св. М. слязъл от служебния автомобил и посочил с ръка на водача на реното да спре. Автомобилът спрял, жалбоподателят управлявал. Това било около 19:00 ч. и било сумрачно. Водачът спрял, свалил прозореца, св. М. му се представил и огледал колко човека са в автомобила. Освен водачът – жалбоподателя имало още един човек, не този, който е доведен като свидетел. Поискал документите за проверка. Жалбоподателят З. бил без предпазен колан. Той чак се учудил, защо ли му искат документите, повишил тон, возещия се до него също свалил стъклото и почнали да си говорят на техен си език и в един момент полицейските служители се озовали заобиколени от доста сериозна група роми. Усетило се едно нагнетяване на обстановката, като от служебния автомобил излязъл и другия служител Г. Според практиката си, св. М. преценил, че в такъв момент е по-добре да спрат с проверката и водача да се призове в полицейското управление. Жалбоподателят З. в момента нямал лични документи за самоличност, а само на автомобила. Св. М. му казал след 10 минути да отиде в управлението и да си носи документите, като дойде задължително с возещия се до него, тъй като и той нямал документи. След около 10 минути жалбоподателят отишъл в полицейското управление сам, като св. М. го попитал, защо не е дошло и другото лице, но той дал някакви вяли отговори. Докато обаче служители на полицията отидат до полицейското управление, жалбоподателят се обадил на тел. 112 и се оплакал, че е малтретиран при проверка. Жалбоподателят бил поканен в канцеларията и св. М. му обяснил, че за констатираното нарушение, че управлява автомобила без да е поставил предпазен колан, ще му се състави фиш. Св. М. му дал фиша, но жалбоподателят отказал да го подпише. Обяснил му, че щом отказва да подпише фиша, автоматично се съставя акт за установяване на административно нарушение. На основание на констатациите св. М. съставил акт за установяване на административно нарушение №625 355764 от 25.12.2010 г., в който вписал, че “на 25.12.2010 г., около 20:15 часа в гр. Пещера, ул. “Пирин”, водачът З. управлява личният си автомобил “Рено Еспейс” с ДК № РА 80 47 ВС и извършва следните нарушения: 1/ Управлява без обезопасителен колан и 2/ Отказва да подпише фиш №1138263 на стойност 50 лева, с което е нарушил чл.137 от ”. Актът е предявен на жалбоподателя за запознаване и подписване и същият е отказал да го подпише, като отказа е оформен с имената и подписа на един свидетел, като е отказал да получи и препис от акта.

            На основание на горния акт е издадено наказателно постановление №625 от 06.01.2011 год. на ВНД Началник на РУ “Полиция” гр. Пещера, с което на жалбоподателя е наложено посоченото по-горе наказание, като същото му е надлежно връчено на 01.02.2011 г.

            Горната фактическа обстановка се установява по категоричен начин от събрания по делото доказателствен материал, а именно – съдържащите се в административнонаказателната преписка писмени доказателствени средства – акт за установяване на административно нарушение и наказателно постановление и събраните в хода на съдебното следствие гласни такива – показанията на св. М., от които се установява, че жалбоподателят е управлявал МПС, като не е изпълнил задължението си за използване на предпазен колан. Установените фактически положения не се променят и от събраните в съдебното производство гласни доказателства – показанията на св. А. и обясненията на жалбоподателя. Съдът не кредитира показанията на св. А., който се стреми да установи, че двамата с жалбоподателя са били спряли с автомобила на жалбоподателя на площадче в кв. “Пирин”, като на шофьоркото място е бил жалбоподателя, а той самият на предна дясна седалка и гледали филм и като видяли, че идва патрулката, З. запалил колата и я отместил, за да мине патрулката, като изминал някъде около 10 метра, но бил с поставен колан и когато го проверявали и посегнал да вземе документите от жабката, тогава го свалил. Тъй като З. се смеел, проверяващият служител на полицията му бил казал: “Не ми се смей ще ти счупя кокалите бе, циганин”. Съдът не дава вяра на показанията на този свидетел, тъй като, на първо място св. М. категорично заяви, че друго лице е било в автомобила на жалбоподателя, а не този свидетел и на второ място, показанията на този свидетел и обясненията на жалбоподателя, дадени в съдебно заседание, и изложените твърдения в жалбата от същия, коренно се различават и се намират в противоречие. Самият жалбоподател в жалбата си твърди, че в момента на проверката, автомобила е бил в покой, а не в движение, като в момента на проверката е разговарял с негови близки на площата, където имало не по-малко от 15 човека. В съдебно заседание веднъж заявява, че е бил спрял автомобила и със св. А. са гледали дивиди и не е карал, а след това заявява, че е свалил колана, когато е посегнал да вземе застраховката от жабката, тъй като преди това карал, но в тоя момент не карал. В жалбата твърди, че бил спрял автомобила и разговарял с негови близки на площада, а в с.з. твърди, че със св. А. са слушали дивиди. Жалбоподателят твърди още, че актосъставителят посегнал да го бие, а такива твърдения не се съдържат в показанията на св. А. Коренно различни са и изразите, които св. А. и жалбоподателят цитират, като отправени от св. М. към жалбоподателя. Св. А. твърди, че св. М. е казал на жалбоподателя: “Не ми се смей, че ще ти счупя кокалите бе, циганин”, а самият жалбоподател твърди, че св. М. му е казал: “Циганин що се бавиш”. Ето защо, съдът не дава вяра на показанията на св. А.,  тъй като същите не са обективни, явяват се заинтересовани и са в противоречие със събраните по делото доказателства, в т.ч. и с показанията на св. М., които съдът изцяло кредитира като обективни, непосредствени и незаинтересовани. Показанията на св. А. са в противоречие и на твърденията на жалбоподателя, изложени в жалбата, а така също и на обясненията на последния, дадени в съдебно заседание. Този свидетел, се стреми да помогне на жалбоподателя.

           Въз основа на така очертаната и възприета фактическа обстановка, съдът от правна страна намира, че от обективна и субективна страна е осъществен състава на административно нарушение, визиран в разпоредбата на чл.137а, ал.1 от , според която: “Водачите и пътниците в моторни превозни средства категории М1, М2, М3, и  N1, N2 и N3, когато са в движение, използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани”.

            По несъмнен и категоричен начин се установи, че жалбоподателят като водач на МПС на 25.12.2010 г. е управлявал собственият си лек автомобил  “Рено Еспейс” с ДК № РА 80 47 ВС, без да използва обезопасителен /предпазен/ колан.

            Ето защо, при безспорно установено от обективна и субективна страна административно нарушение, административнонаказващият орган правилно и законосъобразно е санкционирал жалбоподателя по реда на чл.183, ал.4, т.7 от , според който текст: “Наказва се с глоба 50 лева водач, който не изпълнява задължението си за използване на предпазен колан”. На жалбоподателя, за извършеното нарушение, са отнети и 8 контролни точки, на основание чл.157 от   и чл.4, ал.1, т.23 от Наредба на МВР, публ. в Д.в.бр.4/15.01.2008 год., според които за нарушения по ЗДвП от водач на МПС се отнемат контролни точки, като в посочената по-горе норма от наредбата е фиксиран точно броя на контролните точки, които се отнемат за неизпълнение на задължението за използване на предпазен колан – 8 к.т., като отнемането става на основание на влязло в сила наказателно постановление. Следователно,  при определяне на наказанието глоба, административнонаказващият орган е спазил точно изискванията на ЗАНН, тъй като предвиденото наказание глоба в ЗДвП за извършеното нарушение е с точно определен размер, при което наказващият орган не може да прави преценка относно размера на наказанието.

            Що се касае до отнемането на 8 контролни точки от притежавания максимален размер от жалбоподателя, то точният им брой е регламентиран в Наредбата за конкретно извършеното нарушение, поради което броят на отнетите точки също не подлежи на преценка от съда и същите се отнемат на основание на влязло в сила наказателно постановление.

            Предвид изложените съображения, съдът счита за неоснователни направените доводи в жалбата, с които отрича да е извършил административното нарушение, визирано в акта за установяване на административно нарушение и в наказателното постановление.

            Предвид на изложеното, съдът счита, че жалбата се явява неоснователна и като такава следва да се остави без уважение и се потвърди атакуваното наказателно постановление, като правилно и законосъобразно.

            С оглед изхода на делото, съдът счита, че жалбоподателят следва да се осъди да заплати на Районен съд гр. Пещера сумата 8 лева – разноски, изплатени на свидетел по делото.

            Воден от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Пещерският районен съд

 

                                                        Р   Е   Ш   И :

 

            ПОТВЪРЖДАВА   н а к а з а т е л н о   п о с т а н о в л е н и е   №625 от 06.01.2011 г. на  ВНД Началник на РУ “Полиция” гр.  Пещера,  с което на  А.Ю.З.  ЕГН ********** ***   е   наложено   а д м и н и с т р а т и в н о   н а к а з а н и е    ГЛОБА   в   р а з м е р    на 50 /петдесет/ лева, на основание чл.183, ал.4, т.7 от ЗДвП, за нарушение на чл.137а, ал.1 от , като  са му  ОТНЕТИ  и 8 контролни точки, на основание чл.157 от и чл.4, ал.1, т.23 от Наредба на МВР за определяне на първоначалния максимален размер на контролните точки на водач на МПС, условията и реда за отнемането им и списъка на нарушенията на правилата за движение по пътищата, за които се отнемат, на МВР,  обн. в Д.в. бр.4/15.01.2008 год.

           ОСЪЖДА  А.Ю.З., с посочен по-горе адрес и ЕГН  д а   д а п л а т и   на Районен съд гр. Пещера  с у м а т а   8.00 лева – за направени разноски по делото.

            Решението   п о д л е ж и    на касационно обжалване пред Пазарджишкия административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: