Р Е Ш Е Н И Е №40
Град Несебър, 21.02.2020г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Несебърският районен съд, трети състав, в открито съдебно заседание на двадесет и осми януари, през две хиляди и двадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЪР ПЕТРОВ
При секретаря Радостина Менчева, като разгледа докладваното от съдия Петър Петров административно наказателно дело № 1758 по описа за 2019г. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.59-63 от ЗАНН.
Образувано е по жалба, подадена от “В.П.” ООД, ЕИК *****, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от управителя Д.Ж.Г., против Наказателно постановление № 44325 от 08.08.2019г., издадено от Директра на Регионална дирекция за областите Бургас, Сливен и Ямбол със седалище *** към Главна дирекция “Контрол на пазара” при К.з.з.н.п. с което на основание чл.209 от Закона за туризма, му е наложено административно наказание “Имуществена санкция” в размер на 500 лева за нарушение по чл.114, т.3 от Закона за туризма. Жалбоподателят излага в жалбата си доводи за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, а като конкретни нарушени разпоредби посочва тези на чл.42, т.4 и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН предвид, че нито в наказателното постановление (НП) нито в акта за установяване на административно нарушение (АУАН), въз основа на който то е издадено, е уточнено местоположението на табелата по чл.132, ал.1 от ЗТ по време на проверкаата – посочено е само, че не е на видно място, но не е посочено на кое конкретно място и дали и защо е неподходящо. Съгласно термина в посочената като нарушена разпоредба “на видно място” и “в близост до хотела” са еднозначни, но липсата на доказателства в случая относно местоположението на табелата, не позволява да се прецени дали изводът на наказващият орган, че табелата не е поставена според изискванията на закона, е правилна, съответно дали е налице нарушение на чл.114, т.3 от ЗТ. Липсата на описание на тези обстоятелства прави описанието на фактическата обстановка непълна, което е самостоятелно основание за отмяна на постановлението. Жалбоподателят посочва като нарушена и чл.52, ал.4 от ЗАНН, тъй като наказващият орган при издаване на постановлението не е извършил проверка за законосъобразността на акта и не е извършил анализ на събраните в хода на административно наказателното производство доказателства, не е изяснил фактическата обстановка. Излага съображения за маловажност на извършеното деяние. Моли постановлението да бъде отменено. Претендира разноски.
В съдебно заседание дружеството-жалбоподател се представлява от упълномощен адвокат, който заявява, че поддържа жалбата с изложените в нея доводи и искане за отмяна на постановлението.
Административно наказващият орган се представлява в съдебно заседание от процесуален представител, който изразява становище за доказаност на нарушението от събраните по делото доказателства, както и че в хода на административно наказателното производство не са допуснали съществени процесуални нарушения и правилно е приложен материалния закон.
От събраните по делото писмени и гласни доказателства съдът прие за установено следното от фактическа страна:
На 17.06.2019г. за времето от 15:00 часа до 15:45 часа в бар-басейн към хотел “Ивана Палас” в к.к. Слънчев бряг, стопанисван от “В.П.” ООД, е била извършена проверка от Г.С.Г. и С.Г.С., двамата на длъжност “старши инспектори” в КЗП-РД-Бургас. За резултатите от проверката е бил съставен Констативен протокол № К-2661665 / 17.06.2019г., подписан и от управителя на “В.П.” ООД, който също е присъствал лично при проверката, според съдържанието на който протокол на видно място при проверката е предоставена информация за вида на обекта, който е неразделна част от хотел “Ивана Палас”, фирмата на търговеца, седалище и адрес на управление, работното време, име и фамилия на отговорника, телефон за контакт; в обекта се поддържа регистър за предявени рекламации, започнат в месец май 2012г., в него няма регистрирани рекламации. Удостоверението за категоризация № РК-19-9727 / 15.07.2018г. е за категория “три звезди” и е поставено на видно място, валидно е до 20.10.2019г.; има 40 места, разположени на открито, работи на самообслужване, като се предлагат спиртни и безалкохолни напитки, коктейли – с алкохол и безалкохолни, бира. Цените на предлаганите напитки са обявени в лева за единица марка чрез меню на български и английски език. Обявените цени са еднакви за всички потребители съгласно чл.4, ал.1 от ЗТ. В констативен протокол като нарушение е отразено, че няма на видно място табела с категоризацията на обекта – в нарушение на чл.114, т.3 от ЗТ
За така констатираното нарушение и непосредствено след приключване на проверката е съставен Акт № К-0044325 / 17.06.2019г. от Г.С.Г., в който е посочено, че при проверката в обекта е установено, че табелата с категорията на обекта по чл.132, ал.1 от ЗТ не е поставена на видно място в обекта, с което “В.П.” ООД е нарушил чл.114, т.3 от ЗТ. След съставянето на акта същият е подписан от актосъставителя, от свидетеля по акта и нарушението и от управитела на дружеството-жалбоподател, на когото е връчен препис от акта срещу подпис и който не е направил възражения срещу акта при връчването му. Възражения срещу акта не са направени и в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН.
Въз основа на така съставения АУАН е издадено обжалваното наказателно постановление, с което след като наказващият орган е приел, че нарушението е доказано, е наложил на “В.П.” ООД административно наказание – имуществена санкция на основание чл.209 от ЗТ в размер на 500 лева за нарушението по чл.114, т.3 от ЗТ.
От разпита на актосъставителя, в качеството му на свидетел, се установява, че при проверката в обекта въобще не е имало табела, която да бъде поставена в близост или на видно място до обекта, като на предложението на проверяващите табелата да бъде поставена, им е било заявено от представителя на търговеца, че табелата е изгубена при извършван ремонт на хотела.
При така установената фактическа обстановка съдът направи следните правни изводи:
Жалбата е подадена от лице, което има правен интерес да оспорва наказателното постановление и законоустановения 7-дневен срок по чл.59, ал.2 от ЗАНН, поради което е процесуално допустима – НП е връчено на 29.11.2019г., а жалбата срещу него е подадена на 05.12.2019г.
При издаването на атакуваното НП е допуснато съществено процесуално нарушение, изразяващо се в неправилно приложение на санкционната норма, тъй като тя не съответства на описаното в акта нарушение.
Съгласно чл.132, ал.1 от ЗТ удостоверението за категория и табелата, включващи категорийната символика, се поставят на видно място в обекта. Действително от събраните доказателства се установява че табелата за категоризация не е поставена на видно място, а само удостоверението за категоризация. Разпоредбата обаче, която санкционира непоставянето на видно място на цялата категорийна символика (включваща и табелата и удостоверението за категоризация) или на временното удостоверение, е тази по чл.214 от Закона за туризма, на която обаче административно наказващият орган не се е позовал. Наказващият орган е приложил санкционната разпоредба на чл.209 от Закона за туризма, която се отнася единствено за непоставянето на видно място на информацията по чл.114, т.3, б.“а“, „б“ и „в“ от Закона за туризма, която информация обаче актосъставителят изрично е приел в съставения от него констативен протокол, че е била налице.
Така констатираното нарушение е съществено, защото категорично се отразява на правото на защита на наказаното лице и на възможността му да разбере както какво конкретно нарушение му е вменено, така и за какво нарушение е наказан, като допуснатото процесуално нарушение, изразяващо се в неправилно приложение на санкционната разпоредба от гледна точка на установените в хода на административно наказателно производство факти, представлява основание за отмяна на наказателното постановление като незаконосъобразно..
Предвид гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърският районен съд
Р Е Ш И :
ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 44325 от 08.08.2019г., издадено от Директора на Регионална дирекция за областите Бургас, Сливен и Ямбол със седалище *** към Главна дирекция “Контрол на пазара” при К.з.з.н.п. оправомощен със Заповед № 287/22.05.2015г. от Председателя на КЗП, с което на “В.П.” ООД, ЕИК *****, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от управителя Д.Ж.Г., за нарушение по чл.114, т.3 от Закона за туризма му е наложено административно наказание „Имуществена санкция“ в размер на 500 лв. (петстотин лева) на основание чл.209 от Закона за туризма, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.
Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: