Определение по дело №912/2020 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 260078
Дата: 21 декември 2020 г. (в сила от 31 декември 2020 г.)
Съдия: Иван Димитров Бедачев
Дело: 20205310200912
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 24 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

     О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                                                        

                                   гр.Асеновград, 21.12.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

       АСЕНОВГРАДСКИ   РАЙОНЕН СЪД, втори   наказателен състав в закрито заседание на  двадесет и първи декември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                РАЙОНЕН  СЪДИЯ: ИВАН БЕДАЧЕВ

 

        след като се запозна с докладваното от съдията ЧНД 912/20 г.  по описа на АРС, втори наказателен състав, за да се произнесе взе в предвид следното:

         Производството  е  по реда  на чл.243  ал.4   от НПК.

Постъпила е жалба от Д.М.А. в качеството му на пострадал против Постановление за прекратяване на наказателното производство на РП-Асеновград от 20.10.2020 г., с което същата е прекратила наказателното производство по досъдебно производство  № 362/2020 г.  по описа на РУ на МВР- Асеновград водено за престъпление по чл.206 ал.1 от НК.

           Недоволен от това, жалбоподателят твърди, че производството е прекратено при непълнота на разследването и съответно до неправилно възприемане и тълкуване на фактите по делото, довело до неправилен и незаконосъобразен правен извод за наличието на прекратително основание поради липса на престъпление. Твърдят се различни фактически  положения от приетите от прокурора, а именно, че процесните автомобили не са били продадени на свидетеля Р.Т. и не е получена от пострадалия  А. продажната им цена, а са оставени с уговорката да бъдат предлагани за продажба в управлявания от него автосалон.  Искането към съда е  за  отмяна на  обжалваното постановление и връщане на  делото с указания относно правилното прилагане на закона и извършване на допълнителни процесуално –следствени действия с оглед разкриването на обективната истина.

          Съдът, след като се запозна с изложените в жалбата доводи и след анализ на събраните по делото доказателства намира за  установено следното:

          Жалбата е допустима, подадена е в срока по чл. 243 ал.3 от НПК ,  от надлежно легитимиран  процесуален субект и в  законоустановената  форма. Разгледана по същество същата  e основателна.

         Досъдебното  производство е водено за престъпление по чл. 206 ал.1 от НК, касаещо обсебване на три автомобила – два бр. Марка „Шкода Румстър“ и 1 бр. Марка „БМВ“, собственост на Д.А. от лицето Р.Т.. В хода на разследването не е било привлечено лице в качеството на обвиняем.

         В прекратителното постановление, след като е изложил фактическата обстановка и анализирал доказателствата, прокурорът е приел, че не е реализиран състава на престъплението по чл. 206  ал.1 от НК, от лицето Р.Т. и липсват данни за извършено друго престъпление от общ характер, поради което е прекратил наказателното производство. За да достигне до този извод от правна страна, прокурорът е приел, че автомобилите на практика вече са били продадени на свидетеля Р.Т.  от пострадалия  Д.А., като продажната им цена е била платена. Затова и според прокурора, свидетелят Р.Т., като собственик на автомобили, не е годен субект на престъплението обсебване и няма как да го е извършил.

           Съдът, след преценка на доказателствата събрани във фазата на досъдебното производство намира, че така направения извод от  РП –Асеновград   е незаконосъобразен и неправилен, тъй като  е направен при непълнота на доказателствата и при непълно изясняване и установяване на всички правно релевантни факти, необходими за разкриване на обективната истина. На първо място, ясно е че в настоящия казус от гледна точка на наличието на съставомерно деяние  спорът е чисто фактологически, дали действително твърдените от свидетелите  Р.Т., Р.Т. и М.К. суми представляващи продажна цена на автомобилите действително са били заплатени от Р.Т. на свидетеля Д.А.. В тази насока, показанията на горните трима свидетели са еднопосочни и прокурорът ги е кредитирал в пълна степен. В юридически аспект обаче, събраните доказателства в рамките на досъдебното производство не са достатъчни, за да се направи категоричен извод, кой в крайна сметка е бил собственик на автомобилите, към момента на разпореждането с тях. В тази връзка, следва да се има в предвид, че по нашето законодателство, договорът за покупко-продажба на МПС е консенсуален, а не реален, а освен това е и формален, т.е. за да настъпи транслативния ефект на договора по отношение на собствеността е необходимо да се спази определената форма за действителност, а тя винаги е писмена съгласно чл. 144 ал.1 от ЗДвП, като за настъпване на вещнопрехвърлителния ефект е необходимо подписването на договора от двете страни. Следва да се направи и разграничението, че за регистрирани вече автомобили в Р.България продажбата се извършва с писмен договор с нотариална заверка на подписите, а при автомобилите нов внос прехвърлянето се реализира само с писмен договор. При това положението звучи наивно твърдението на свидетеля Р.Т., че  след като свидетелят А. фактически му предал автомобилите и документите за тях, а той му дал уговорената цена, без обаче да изготвят никакви документи за това още по-малко пък писмен договор, нито дори разписка за значителните суми, представляващи цена на автомобилите, той станал собственик. Още повече, че свидетелят Р.Т. по занятие се занимава с покупко-продажба на автомобили и би следвало да е наясно за реда, по който се извършват сделките с тях.

      Ето защо за изясняване на действителните отношения между страните следва да се съберат допълнителни доказателства, като се извърши допълнителен разпит на свидетелите  Д.А. и Р.Т., в който да се установят следните факти. Кой е вносител и съответно собственик на двата автомобила „Шкода Румстър“ и кой е бил вписан в като такъв в документите, с които е извършен вносът като такъв. Притежавал ли е писмен договор за покупко-продажба на двата автомобила Р.Т. с физическо или юридическо лице в Р.Германия и ако не, как е закупил автомобилите на негово име в Р.Германия и как е извършил вноса. Какви документи за автомобилите „Шкода“ е получил при фактическото им предаване свидетелят Р.Т. и каква е била действителната им уговорка с Д.А.. Кой е бил юридически собственик на двата автомобила – нов внос, към момент на предаването им и от какъв документ е следвало това обстоятелство. След като свидетелят Р.Т. твърди, че е платил цялата цена  и закупил автомобилите, защо сделката не е облечена в писмен договор – форма за действителност. След това, като автомобилите не са били внесени на негово име, как ги е продал на трети лица и с какъв договор е станало това. За проверка на това обстоятелство да се установят и лицата, на които са продадени автомобилите, както и договорите и фактурите, с които са реализирани продажбите. Да  се установи, кой е вписан като продавач по тези договори – съответно Р.Т. като физическо лице, или фирмата „Вип Ауто“ като юридическо лице. Ако пък продажбите са станали от името на Д.А., имал ли е пълномощно Р.Т. да ги извърши от негово име и за негова сметка. Същите обстоятелства да се изяснят и по отношение на лекия автомобил марка „БМВ“, като отново се изследва обстоятелството, защо след като автомобилът е бил с немска регистрация на името на Д.А., а се твърди от Т., че е бил заплатен изцяло на стойност 10 000 лв., в крайна сметка не е бил сключен писмен договор за продажба. Ако това действително е така, на какво основание и в какво качество същият е изпратил документите и регистрационните номера в Р.Германия за неговата дерегистрация. Имал ли е пълномощно за това и от името на кого го предлага за продажба в автосалона. Да се установи и кой е неговия собственик към настоящия момент от юридическа гледна точка. При необходимост следва между двамата да се проведат и очни ставки, както и да се приложат необходимите документи. Такива следва да се съхраняват от продавача – Р.Т. или „Вип ауто“. Следва да се укаже, че за да са годни за използване като писмени доказателства, документите които са на чужд език, следва да се преведат на  български език - тези от тях които са относими към предмета на доказване.  

Изясняването на тези обстоятелства е от ключово значение за правилното решаване на делото, тъй като те директно касаят главния факт, а именно в какво юридическо качество Р.Т. е извършил разпоредителни сделки с автомобилите,  както и факта, дали има реализиран състав на престъпление - при наличие на всички елементи от състава, или е налице гражданско правен спор между страните, вследствие на неправилно оформени облигационни отношения между тях.

         Ето защо с оглед на изложените съображения  съдът  намира, че изводите  на прокурора , вследствие на които е прекратил наказателното производство са  неправилни и необосновани, поради което следва постановлението за прекратяване да бъде отменено, а делото върнато на РП-Асеновград за продължаване на разследването и извършване на процесуалните действия, указани в мотивната част на определението, с цел събиране на всички доказателства необходими за разкриване на обективната истина, след което следва да се извърши  нова преценка по същество от решаващия прокурор.        

      Поради горните съображения и на основание чл.243  ал.5 т.3, съдът

 

                                              О П Р Е Д Е Л И:

 

         ОТМЕНЯ Постановление за прекратяване на наказателното производство на РП-Асеновград от 20.10.2020 г., с което същата е прекратила наказателното производство по досъдебно производство                         № 362/2020 г. по описа на РУ на МВР- Асеновград водено за престъпление по чл.206 ал.1 от НК.

         ВРЪЩА делото на РП-Асеновград  за изпълнение на указанията в мотивната  част на определението.

         Препис от определението да се изпрати на  РП-Асеновград  и на пострадалия Д.М.А..

         Определението подлежи на обжалване и протест пред Пловдивски окръжен съд в 7- мо  дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: