Решение по дело №83/2020 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 260007
Дата: 10 август 2020 г. (в сила от 10 август 2020 г.)
Съдия: Антония Атанасова Атанасова-Алексова
Дело: 20201700600083
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 18 май 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 260007

гр. Перник, 10.08.2020 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЕРНИШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателна колегия, в публично съдебно заседание проведено на първи юли две хиляди и двадесета година в състав:

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  КАЛИН БАТАЛСКИ

ЧЛЕНОВЕ:   БИСЕР ПЕТРОВ

АНТОНИЯ АТАНАСОВА - АЛЕКСОВА

при участието на секретаря: КАТЯ СТАНОЕВА

ПРОКУРОР: АНИТА ДЖАМАЛОВА

като разгледа докладваното от съдия - докладчика Атанасова-Алексова                              ВНОХД № 83 по описа на съда за  2020 г.,  за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.327 и чл.328, гл. XXI „ВЪЗЗИВНО ПРОИЗВОДСТВО“ от НПК, образувано по подадена въззивна жалба

ОТ: Г.Г.М. - Д., ЕГН **********, чрез адвокат Г.М. с адрес ***

ПРОТИВ: ПРИСЪДА от 03.02.2020 г., постановена по НОХД N9 1786/2019г. по описа на ПРС, 5 състав

С обжалваната присъда подсъдимата Г.Г.М.-Д. – родена на *** в ***, българка, с българско гражданство,с постоянен и настоящ адрес:***, с *** образование, омъжена, *** в ***, неосъждана, с ЕГН:**********., е призната ЗА ВИНОВНА в това, че на *** г. в ***, чрез използване на неистински официален документ – Заповед №*** г. за прекратяване на трудов договор №*** г. между Г.Г.М.-Д., като *** и търговско дружество *** – работодател, на която е придаден вид, че е издадена от *** на *** – А. Й. Х., ЕГН:**********, и която е представена на *** г. пред експерт по осигуряването в сектор „Краткосрочни плащания, отдел „КПК“ при ТП на НОИ – гр. П. при подаване на Заявление до Директора на ТП на НОИ – гр. П. за отпускане на парично обезщетение за безработица на основание чл.54а от КСО, е получила без правно основание чуждо движимо имущество – сума в размер на 854.00 лв., представляваща парично обезщетение за безработица за периода 03.11.2017 г. – 30.11.2017 г. /преведена по банкова сметка ***/, собственост на Националния осигурителен институт, с намерение да го присвои, като полученото имущество е върнато до приключване на съдебното следствие в първоинстанционния съд – престъпление по чл.212б, ал.1, т.1 вр. чл.212, ал.1 от НК, поради което на осн. чл.212б, ал.1, т.1 , вр.чл.212 ал.1, вр. чл.58а, ал.4, във вр. чл.55, ал.1, т.2, б. „б” от НК и я е ОСЪДИЛ налагайки й наказание „Пробация” с пробационни мерки както следва: „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, изразяваща се в явяване и подписване на осъдената пред пробационен служител или определено от него длъжностно лице  два пъти седмично, с продължителност на пробационната мярка – шест месеца, и „задължителни периодични срещи с пробационен служител“ с продължителност на пробационната мярка – шест месеца, както и да заплати по сметка на ОДМВР – П. сумата в размер на 446,83 /четиристотин четиридесет и шест лева и осемдесет и три стотинки/, представляваща направени разноски в досъдебното производство за експертизи.

Жалбоподателката М. - Д., останала недоволна от така постановената от районния съд присъда, поради което моли да бъде изменена, като бъде преквалифицирано деянието й като престъпление по чл. 212, ал.6, вр. с ал.1 пред.2 от НК и бъде приложен закона за по леко наказуемото престъпление, като бъде освободена от наказателна отговорност съгласно правилата, заложени с разпоредбата на чл. 78а от НК.

В срока по чл.319 НПК прокурор при Районен прокуратура гр.Перник е подал протест против постановената по НОХД № 1786 / 2019 г. по описа на РС Перник ПРИСЪДА от 03.02.2020г., с който се иска изменение на постановената Присъда от 03.02.2020г. по НОХ дело № 1786 / 2019г. по описа на Районен съд гр. Перник, като бъде вместо наложеното на подсъдимата М. – Д. наказание „пробация“ бъде наложено „лишаване от свобода“ за срок от под средния размер предвиден в разпоредбата на чл. 212б, ал.1, т.1 вр.с. чл. 212, ал.1 НК и намалено с 1/3 и на осн чл. 66 от НК бъде отложено с изпитателен срок от три години.

Пернишкият окръжен съд, след като разгледа обжалваното решение с оглед доводите на страните и служебно по реда на чл.313 и 314 от НПК  установи следното:

С присъда № 11 / 03.02.2020 г., постановена по НОХД № 1786/2019 год. по описа на районен съд Перник подсъдимата Г.Г.М.-Д. – родена на *** в ***, българка, с българско гражданство,с постоянен и настоящ адрес:***, с *** образование, омъжена, *** в ***, неосъждана, с ЕГН:********** е призната ЗА ВИНОВНА в това, че на *** г. в ***, чрез използване на неистински официален документ– Заповед № *** г за прекратяване на трудов договор № *** г. между Г.Г.М.-Д., като *** и търговско дружество *** – работодател, на която е придаден вид, че е издадена от *** на *** – А. Й. Х., ЕГН:********** и която е представена на *** г. пред експерт по осигуряването в сектор „Краткосрочни плащания, отдел „КПК“ при ТП на НОИ – гр.П. при подаване на Заявление до Директора на ТП на НОИ – гр.П. за отпускане на парично обезщетение за безработица на основание чл.54а от КСО, е получила без правно основание чуждо движимо имущество – сума в размер на 854.00 лв., представляваща парично обезщетение за безработица за периода 03.11.2017 г. – 30.11.2017 г. /преведена по банкова сметка ***/, собственост на Националния осигурителен институт, с намерение да го присвои, като полученото имущество е върнато до приключване на съдебното следствие в първоинстанционния съд и на основание чл.212б, ал.1, т.1, вр. чл.212 ал.1, вр. чл.58а, ал.4, във вр. чл.55, ал.1, т.2, б. „б” от НК районният съд я ОСЪДИЛ и ѝ наложил наказание „Пробация” с пробационни мерки както следва: „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, изразяваща се в явяване и подписване на осъдената пред пробационен служител или определено от него длъжностно лице два пъти седмично, с продължителност на пробационната мярка – шест месеца и „задължителни периодични срещи с пробационен служител“ с продължителност на пробационната мярка – шест месеца.

Със същата присъда районния съд е присъдил и съответни разноски, като се е разпоредил и с веществените доказателства.

Против така постановената присъда, в срок, е постъпила въззивна жалба от подсъдимата, чрез нейния защитник- адв.М.. В жалбата при подробно изложени съображения се сочи, че при изяснена и безспорна фактическа обстановка е направен грешен извод по отношение правната квалификация на деянието. Обосновава се, че същото представлява маловажен случай на престъплението по чл.212, ал.6 НК и се предлага наказанието да бъде определено на глоба в хипотезата на чл.212б, ал.1 т.4 НК.

Против така постановената присъда, в срок, е постъпил въззивен протест от РП Перник. В същия се обосновава тезата, че наложеното наказание несправедливо е определено в условията на чл.55 НК. Вместо това се предлага присъдата да се измени и да се наложи наказание лишаване от свобода.

Представителят на Окръжна прокуратура гр.Перник е изразил становище, че поддържа протеста и че жалбата е неоснователна и предлага присъдата на първоинстанционния съд да бъде изменена в посоченият в протеста смисъл.

Защитата на подсъдимата поддържа жалбата и предлага същата да се уважи, като бъде определено наказание „глоба“ в хипотезата на чл. 212б, ал.1, т.4 от НК, а протеста остави без уважение.

Пернишкият окръжен съд, след като разгледа обжалваната присъда с оглед доводите на страните и служебно по реда на чл.313 и 314 от НПК за да се произнесе взе предвид следното“

От фактическа страна:

Подсъдимата Г.Г.М. - Д. е родена на *** в ***. Българка е. Има българско гражданство. Живее в ***. Има *** образование. Работи в *** като ***. Омъжена е. До настоящия момент не е осъждана за извършени от нея престъпления от общ характер. Не е освобождавана от наказателна отговорност по реда на глава 28-ма от НПК.

Подсъдимата имала завършена образователно – квалификационна степен *** в областта на  *** и за времето от  05.03.2015 г. до 31.10.2017 г. заемала различни длъжности, свързани с тази квалификация. В посочения период била в трудово правоотношение с ***, като заемала длъжностите „***“ последователно в отдел „***“ и в отдел „***“ и „***“. Със заповед № *** г. на изпълнителния директор на търговското дружество  трудовият  договор, с който Д. била назначена на длъжността „***“ бил прекратен на основание чл.325, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда, считано от *** г. При така прекратеното правоотношение Д. следвало да получава парично обезщетение за безработица на основание чл. 54а, ал.1  и чл. 54б, ал. 3 Кодекса за социално осигуряване в минималния размер (9.00 лева дневно) за срок от четири месеца (от 01.11.2017 г. до 28.02.2018 г.).

Във връзка с  работата си в *** през *** г. подсъдимата се запознала със св. А. Х. – собственик и управител на търговско дружество ***. Въз основа на постигната помежду им устна договорка за периода от месец октомври 2015 г. до месец ноември 2017 г. Д. помагала на св. Х. в счетоводната дейност на търговското дружество. В тази връзка имала достъп до цялата документация на дружеството и до електронния подпис на св. Х.. Подсъдимата никога не е била назначавана на длъжността „***“ в ***. Въпреки това последната решила да се възползва от отношенията си със св. Х. и управляваното от нея търговско дружество, за да получи по – висок размер на парично обезщетение за безработица.

В изпълнение на така взетото решение Д. се снабдила по неустановен по делото начин с неистински официален документ, а именно Заповед № *** г. за прекратяване на трудов договор № ***г. между Г.Г.М. – Д. като „***“ и търговско дружество ***  като  „работодател“, на която бил придаден вид, че е издадена от *** на *** - А. Й. Х.. С посочената заповед, считано от *** г. се прекратявало трудовото правоотношение между търговското дружество и Г.Г.М. – Д., назначена на длъжност „***“ в *** на ***г. Такова трудово правоотношение в действителност никога не е възниквало между посочените страни. При така прекратеното правоотношение обаче на  подсъдимата на основание чл.54а, ал.1 и чл.54б, ал.3 Кодекса за социално осигуряване се полагало парично обезщетение за безработица в по– висок размер, а именно в размер  49,90 лева дневно за срок от десет месеца (от 03.11.2017 г. до 02.09.2018 г.).

На *** г. подсъдимата се явила в приемната на „Краткосрочни плащания“ на ТП НОИ – гр.Пе. и подала Заявление за отпускане на парично обезщетение за безработица на основание чл. 54а от КСО с вх.№ ***г. Формулярът бил приет от св. А. П. - *** в сектор „Краткосрочни плащания“, отдел „КПК“ при ТП на НОИ - гр.П. и подписан лично от Д. след представяне на лична карта. Към заявлението Д. приложила и неистинския официален документ - Заповед № *** г. за прекратяване на трудов договор № *** г. между Г.Г.М. – Д. като „***“ и търговско дружество *** - „работодател“. Св. П. приел заявлението и приложената от Д. заповед за прекратяване на трудов договор № ***г., като след като извършил необходимите справки и  регистрация, върнал на  подсъдимата всички документи в оригинал. Последната попълнила Декларация за банкова сметка *** за изплащане на парично обезщетение за безработица.

С разпореждане № *** г. на подсъдимата, като било прието, че последното прекратяване на осигуряването й е от *** г., предвид представения от нея неистински официален документ, било отпуснато парично обезщетение за безработица, считано от 03.11.2017 г. до 02.09.2018 г. в размер 49,90 лева дневно.

На *** г. по посочената от нея банкова сметка й била преведена сумата от 998.00 лева, представляваща парично обезщетение за безработица за периода 03.11.2017 г.– 30.11.2017 г., собственост на Националния осигурителен институт. За посочения период подсъдимата така както реално е осъществявала трудова дейност до *** г. въз основа на последно прекратеното й трудово правоотношение с *** обаче и без наличието на неистинския официален документ- Заповед № *** г. за прекратяване на трудов договор № *** г. между Г.Г.М.– Д., като „**“ и търговско дружество *** - „работодател“, е следвало да получи обезщетение за безработица в минимален размер на 144,00 лева.

До приключване на следствието пред първоинстанционния съд, подсъдимата възстановила имуществените вреди.

Така установената от въззивния състав фактическа обстановка е безспорна. Тя е призната от подсъдимата по реда на чл.371, т.2 НПК и се подкрепя от всички събрани в хода на наказателното производството доказателства.

Районният съд е направил подробен фактически анализ, който настоящата инстанция напълно възприема, поради което не се налага неговото преповтаряне.

Спорен е въпроса за правната квалификация на инкриминираното деяние и справедливостта на наложеното наказание.

При така изяснената фактическа обстановка, настоящия въззивен състав относно правната квалификация и вида на наказанието счита, че : квалификацията на извършеното от подсъдимата престъпление е тази по чл.212, ал.6 НК, тъй като извършеното деяние съставлява „маловажен случай“ по смисъла на чл.93 т.9 НК. На първо място, вредните последици от престъплението са незначителни- представляват 1,86 пъти съотнесено към минималната работна заплата за страната. Налице са и множество смекчаващи отговорността обстоятелства, които обуславят по - ниската степен на обществена опасност на това деяние в сравнение с обикновените случаи на престъпление от същия вид. Подсъдимата към моментна на инкриминираното деяние била изпаднала в тежко семейно и материално положение. На практика тя полагала труд по още едно трудово правоотношение, от който обаче обективно не е могла да реализира осигурителни права. Подсъдимата в хода на наказателното производството оказала пълно съдействие за разкриване на обективната истина и от момента на извършване на деянието до реализиране на наказателната отговорност е изминал прекалено дълъг срок с оглед на правната и фактическа сложност на престъплението.

При тези изводи, Пернишкият окръжен съд намира, че подадената жалба е основателна, а същевременно по изложените съображения протеста е неоснователен. Налице са основания за изменяване на обжалваната присъда, по отношение на квалификацията на деянието и вида наказание.

Въззивният съд преквалифицира инкриминираното деяние в престъпление по чл.212, ал.6, вр. ал.1 НК. Налице е и квалифициращия признак по чл.212б, ал.1 т.4 НК.

При определяне на наказанието, настоящият състав отчете всички обстоятелства, имащи значение за постигане целите на индивидуалната и генералната превенция, посочените смекчаващи отговорността обстоятелства, трудовата заетост на подсъдимата и към настоящият момент, както и че същата признава вината си и съжалява за извършеното.

При тези данни, окръжният съд наложи наказание в размер на 200.00 лв. , което според въззивната инстанция, не се явява несправедливо.

Присъдата на Пернишкия районен съд в останалата й част, като законосъобразна следва да бъде потвърдена.

Като взе предвид изложеното, Пернишкият окръжен съд

Р     Е    Ш    И :

ИЗМЕНЯВА присъда № 11/03.02.2020 г., постановена по НОХД № 1786/2019 год. по описа на Районен съд Перник, С КОЯТО подсъдимата Г.Г.М.-Д. със снета самоличност и ЕГН е призната ЗА ВИНОВНА в това, че на *** г. в ***, чрез използване на неистински официален документ– Заповед № ***г. за прекратяване на трудов договор № ***г. между Г.Г.М. - Д., като *** и търговско дружество *** – работодател, на която е придаден вид, че е издадена от *** на *** - А. Й. Х., ЕГН:********** и която е представена на *** г. пред експерт по осигуряването в сектор „Краткосрочни плащания“, отдел „КПК“ при ТП на НОИ – гр.П. при подаване на Заявление до Директора на ТП на НОИ – гр.П. за отпускане на парично обезщетение за безработица на основание чл.54а от КСО, е получила без правно основание чуждо движимо имущество – сума в размер на 854.00 лв., представляваща парично обезщетение за безработица за периода 03.11.2017 г. – 30.11.2017 г. /преведена по банкова сметка ***/, собственост на Националния осигурителен институт, с намерение да го присвои, като полученото имущество е върнато до приключване на съдебното следствие в първоинстанционния съд-  престъпление по чл.212б, ал.1, т.1, вр. чл.212 ал.1, КАТО ПРЕКВАЛИФИЦИРА ДЕЯНИЕТО в маловажен случай по чл.212, ал.6, вр. ал.1 НК и на основание чл.212б, ал.1 т.4, вр. чл.212, ал.6, вр. ал.1, вр. чл.54 НК налага наказание „ГЛОБА“ в размер на 200.00 лв. / двеста лева /

ПОТВЪРЖДАВА присъдата в останалата й част - по отношение на определените разноски и разпореждането с веществените доказателства.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 2.