Определение по дело №2293/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2423
Дата: 25 септември 2019 г.
Съдия: Евелина Иванова Попова
Дело: 20197050702293
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 август 2019 г.

Съдържание на акта

           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  

 

         №………./………….2019 г.  

 

Административен съд – Варна, ПЕТНАДЕСЕТИ СЪСТАВ, в закрито съдебно заседание на двадесет и пети септември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

СЪДИЯ ЕВЕЛИНА ПОПОВА

           

Като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 2293 по описа на съда за две хиляди и деветнадесета година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по жалба на Сдружение за оптимизиране на правосъдието и администрацията със седалище гр. Варна срещу постановеното от председателя на Административен съд Варна решение № 3/25.07.2019 г. в частта, в която на сдружението е отказан достъп до поискана със заявление вх. № П-0003/11.07.2019 г. информация по реда на ЗДОИ.

С допълнително предявена на електронна поща на съда молба с. д. № 12939/22.08.2019 г. представляващият Сдружение за оптимизиране на правосъдието и администрацията е поискал отвод на всички съдии от Административен съд Варна, „за да може делото да се гледа от по-безпристрастен, по-независим и по-прозрачен съд“. Искането е обосновано с предмета на делото, ответникът по него и „наложената от новото ръководство на съда допълнителна непрозрачност в някои от действията на съдебната администрация посредством назадничави устни нареждания, а не с ясни и официално утвърдени вътрешни правила“.

За да се произнесе по основателността на искането, съдията докладчик по делото съобрази следното:

В чл. 22 ал. 1 ГПК, субсидиарно приложим в административния процес съгласно препращащата разпоредба на чл. 144 АПК, изчерпателно са уредени основанията за отвод на съдия от разглеждането и решаването на разпределено му съдебно дело. Между тях в т. 6 на чл. 22 ал. 1 ГПК е предвидено съществуването на други обстоятелства, пораждащи основателно съмнение в безпристрастието на съдията. От така дадената законодателна формулировка е ясно, че става въпрос за бланкетна разпоредба, която във всеки отделен случай трябва да се изпълни с конкретно съдържание, сочещо на наличието на т. н. „основателно съмнение в безпристрастието на съдията“. 

От изброените в молба с. д. № 12939/22.08.2019 г. обстоятелства като релевантно за приложението на чл. 22 ал. 1 т. 6 ГПК съдията докладчик намира позоваването на предмета на делото, който е свързан с оспорване на законосъобразността на постановения от председателя на Административен съд Варна отказ за предоставяне по реда на ЗДОИ на поискана от заявителя информация, свързана с предложението по чл. 168 ал. 2 ЗСВ на председателя на Адм. съд Варна за назначаване на негов заместник и изразеното в същата връзка становище от 12.04.2019 г. на Общото събрание на съдиите от Адм. съд Варна. При това положение като се съобрази фактът, че съдията докладчик е също част от персоналния състав на съдиите в Адм. съд Варна се налага извод, че участието му като съдия по делото би довело до потенциалното създаване на основателно съмнение в безпристрастието му при разглеждането и решаването на спора, поради което с цел избягване на подобна възможност и на основание чл. 22 ал. 1 т. 6 ГПК вр. чл. 144 АПК

                                     

                                        О П Р Е Д Е Л И 

 

ОТВЕЖДА СЕ от разглеждането и решаването на адм. дело № 2293/2019 г. по описа на Адм. съд – Варна, ХV състав.

Делото да се докладва на председателя на Адм. съд – Варна за определяне на нов съдия докладчик.

Определението не подлежи на обжалване.

Да се съобщи за сведение на жалбоподателя.  

 

СЪДИЯ: