Решение по дело №57/2018 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 февруари 2018 г.
Съдия: Мария Николаевна Ницова
Дело: 20187140700057
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 януари 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

129 /27.02.2018 г., гр.Монтана

 

В името на народа

Административен съд - Монтана, в съдебно заседание на двадесет и трети февруари  две хиляди и осемнадесета година,  в състав :  

                                                           Председател: Огнян Евгениев

      Членове: Соня Камарашка

                                                                                   Мария Ницова

при секретар А*** и с участието на прокурора Г.А***

разгледа докладваното от съдия Ницова КАНД № 57/2018 г. по описа на Административен съд Монтана

 

            Производството е по реда на чл.208 АПК във връзка с чл.63 ЗАНН.

            Обжалва се решение № 466/21.12.2017 г. по АНД № 2090/2017 г. на Районен съд – Монтана, с което е потвърдено наказателно постановление № 17-0996-003202/ 05.10.2017 г. на началник сектор при ОД на МВР Монтана, сектор Пътна полиция Монтана. Със същото е наложена глоба на И.М.К. *** П*** В*** № 31, в размер на 300 лева и лишаване от право да управлява МПС за 1 месец, за нарушение на чл.6, т.1 във връзка с чл.183, ал.7 от ЗДвП.

            Касаторът, чрез адв.П.  обжалва решението на съда, като в жалбата навежда доводи за допуснато нарушение на материалния закон и съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Моли да бъде отменено решението и наказателното постановление.

             Ответникът, чрез процесуалния  представител юрк.Димитрова, оспорва жалбата и моли съда да остави в сила обжалваното съдебно решение, като навежда доводи за установеност на административното нарушение и законосъобразно ангажиране на административнонаказателната отговорност.

            Представителят на Окръжна прокуратура Монтана,  изразява становище за неоснователност на жалбата и предлага да се остави в сила обжалваното решение, като изтъква, че правилно е установена фактическата обстановка и правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на наказаното лице.

            Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК от страна във въззивното производство, за което съдебния акт е неблагоприятен, при което същата е допустима. Разгледана по същество е неоснователна. Обжалваното решение е валидно, допустимо и правилно.

            Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, намери за установено следното:

            За да постанови обжалваното решение, с което е потвърдил наказателното постановление, съставът на Районен съд Монтана е приел от фактическа страна, че на 18.06.2017 г. в 14.10часа на път трети клас № 112/ в АУАН посочен /А*** - Л*** / Д*** дол-Д*** -Д*** м***-Б*** - С*** -С*** -Монтана/, административно наказаното лице е управлявал товарен автомобил В*** ***, с рег.№ ***, влекачът е с  прикачено полуремарке, при наличие на въведена с пътен знак В-18 забрана за движение на товарни автомобили над 12 тона, с което е извършил нарушение на чл.6, т.1 във връзка с чл.183, ал.7 от ЗДвП .

            От правна страна съдът е приел, че при провеждането на административно наказателната процедура не са допуснати съществени нарушения на административно производствените правила в резултат, на които да е опорочено производството по установяване на нарушението и налагане на наказанието. Приел е, че доказателствата по делото – писмени и гласни не са установили различна фактическа обстановка от тази, установена в акта за установяване на нарушението и въз основа на разпоредбата на чл.189, ал.2 ЗДвП не е оборена законната доказателствена сила на акта.

            Настоящият съдебен състав намира, че при постановяване на обжалваното решение не са допуснати нарушение на закона или съществено нарушение на процесуалните правила – релевираните с жалбата касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

            При анализа на приложените към административнонаказателната преписка писмени доказателства, съдът не откри съществени нарушения в административнонаказващата процедура и в прилагането на материалния закон от актосъставителя и административнонаказващия орган. Въпреки възраженията за нарушение  на  разпоредбите на чл.42 и 57 ЗАНН, конкретно в наказателното постановление на разпоредбите на чл.57, т.5 от ЗАНН, поради непосочване на точното място където е поставен знак В -18 на път трети клас 112, респективно откъде е забраната, касационният състав счита , че в НП се съдържат всички реквизити, които закона предписва, производството се е развило в сроковете по чл.34 ЗАНН. При съставянето на акта и в 3-дневен срок след това нарушителя не е представил възражения. Развитите в жалбата доводи относно съществени нарушения на съдопроизводствените правила, съществено нарушение на  административно производствените правила, несъответствие между обективираната формулировка на нарушението и приложената правна норма  са неоснователни. Съставът на въззивния съд всъщност е обсъдил всички доводи и оплаквания, които са били развити във въззивната жалба. Съдът не е допуснал нарушение при анализа на събраните в хода на съдебното производство доказателства, със същите не е оборена доказателствената сила на установените факти с  АУАН – чл.189, ал.2 ЗДвП, същият подписан без възражения, такива не са депозирани и в 3-дневен срок. Събрани са допустимите от процесуалния закон, относимите към предмета на делото и необходимите за разкриване на обективната истина писмени и гласни доказателства. Същите са обсъдени и въз основа на тях по правилата на формалната логика са изведени верните правни изводи за извършени от административно наказаното лице нарушение. Приетите писмени доказателства установяват факти и обстоятелства, потвърждаващи нарушението на правилата за движение – нарушение на чл.6, т.1 във връзка с чл.183, ал.7 от ЗДвП – преминаване след знак В-18, като видно от приложените заповед № РД-11-28/31.05.2017 г. на директор ОПУ Монтана е въведена временна организация и безопасност на движението, протоколи  и проект за  въвеждане на временна организация на движението.

            При постановяване на обжалваното решение, съставът на районния съд не е допуснал релевираните в жалбата пороци – нарушение на материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила, анализирани и обсъдени са всички събрани доказателства, анализирани са и действащите правни норми, липсват основания за изменение или отмяна на съдебното решение и на потвърденото с него наказателно постановление.

            Касационната инстанция следва да посочи, че липсата на отразяване в санкционния акт на точното място и посоката на движение, както и това, че не е посочен изрично номера на прикаченото ремарке, по никакъв начин не води до съществен порок на акта,  респективно до нарушаване правото на защита на привлеченото в производството лице, още повече, изрично в  акта лицето не посочило да има възражения, това предвид оплакванията в касационната жалба. Ясно е посочено и в АУАН и в НП, че е нарушен знак В-18, забраняващ преминаването на МПС над 12 тона и съответната норма от ЗДвП.  Правилно е потвърдено наказателното постановление по отношение  на административното нарушение, като съдът правилно е приел, че не следва да се прилага нормата на чл.28 от ЗАНН. Обжалваното съдебно решение следва да бъде оставено в сила, поради което съдът

 

                                                          Р   Е   Ш   И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА решение № 466/21.12.03.2017 г. по АНД № 2090/2017 г. на Районен съд  Монтана.

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                                          Председател:

 

 

                                                                Членове: