Решение по дело №408/2020 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 260006
Дата: 19 януари 2021 г. (в сила от 20 юли 2021 г.)
Съдия: Иван Пламенов Йорданов
Дело: 20201620200408
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

             

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                            

 

                                                                  

 

 

Гр. Лом, 19.01.2021 г.

                     

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

       Ломски районен съд, четвърти наказателен състав, в открито съдебно заседание на дванадесети януари две хиляди двадесет и първа година, в състав:                                                                          

 

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. ЙОРДАНОВ

 

 

       при секретаря А. Рангелова, като се запозна с докладваното от съдията Йорданов АНД № 408/20 г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното:

        

       Жалбоподателят Е.П.В. с ЕГН ********** *** обжалва издаденото от ВПД Началник на РУ гр. Лом Г. П., упълномощен със Заповед рег. № 8121з-955 от 01.09.2016 г. на МВР НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № Л-6/КОС от 01.07.2019 г., с което на осн. чл. 212 от ЗОБВВПИ му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 500 лв. /петстотин лева/ за нарушение на чл. 59, ал. 1 от ЗОБВВПИ.

       В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се явява лично, поддържа жалбата и моли съда да отмени издаденото НП като незаконосъобразно.

       Административнонаказващият орган, редовно призован, не се явява и не се представлява.              

       Доказателствата по делото са писмени и гласни.

       Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното:

       С Наказателно постановление № Л-6/КОС от 01.07.2019 г. на ВПД Началник на РУ гр. Лом Г. П., упълномощен със Заповед               № 8121з-955/01.09.2016 г. на МВР на жалбоподателя Е.П.В. *** на осн. чл. 212 от ЗОБВВПИ му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 500 лв. за нарушение на чл. 59, ал. 1 от ЗОБВВПИ - за това, че на 10.04.2019 г. в           с. Буковец, на ул. ****, при извършена полицейска проверка по режима на съхранение на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях, е установено, че съхранява 57 бр. боеприпаси, кал. 12 в една от стаите на жилището, като по този начин до тях може да имат достъп и други лица - нарушение чл. 59, ал. 1 от ЗОБВВПИ.

       Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

       По същество жалбата се явява неоснователна.

       От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установи по категоричен и безспорен начин следната фактическа обстановка:

       На 10.04.2019 г. на територията на с. Буковец, обл. Монтана била проведена специализирана полицейска акция, по време на която свидетелите П.П., В.Б. и А.Х.,*** извършили проверка в дома на жалбоподателя във връзка със спазване на законовите разпоредби, касаещи съхранението на огнестрелните оръжия и боеприпасите. Констатирали, че последният съхранява притежаваните от него 2 бр. ловни огнестрелни оръжия в заключена метална каса, но също така в една от стаите на жилището съхранява 57 бр. боеприпаси, кал. 12.

       За установеното по време на проверката св. П. съставил АУАН № 6/КОС в присъствието на св. Б. и св. Х., както и на жалбоподателя, който го подписал.

       Впоследствие, въз основа на съставения АУАН, АНО издал атакуваното НП, с което наложил на В. на осн. чл. 212 от ЗОБВВПИ административно наказание „Глоба“ в размер на 500 лв. за нарушение на чл. 59, ал. 1 от ЗОБВВПИ.

       Съгласно разпоредбата на чл. 6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние /действие или бездействие/, което нарушава установения ред на държавно управление, извършено е виновно и е обявено от закона за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред. Следователно деянието обявено за административно нарушение трябва да е извършено виновно – умишлено или непредпазливо, като законодателят е предвидил непредпазливите деяния да се наказват само в предвидените от закона случаи.

       В нормата на чл. 59, ал. 1 от ЗОБВВПИ законодателят е регламентирал задължението на лицата, получили разрешение за придобиване, съхранение, носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях и разрешение за придобиване и/или съхранение на взривни вещества и пиротехнически изделия, да ги опазват от кражби, изгубване и достъп на други лица и да предприемат мерки за недопускане на злополуки или наранявания при употребата им.

       За нарушаване на това задължение е предвидена административнонаказателна отговорност в нормата на чл. 212 от ЗОБВВПИ – „Глоба“ от 500 лв. до 2 000 лв. и/или имуществена санкция от 3 000 лв. до 10 000 лв.

       В случая съдът намира, че жалбоподателят е извършил описаното в АУАН и НП нарушение. В хода на съдебното следствие са разпитани служителите на РУ – Лом А.Х., П.П. и В.Б., които са извършили проверката от 10.04.2019 г., при която е констатирано нарушението. В жалбата срещу НП и в съдебното заседание от 06.10.2019 г., В. твърди, че три дни по-рано му била извършена проверка от служители на РУ – Лом, участък Брусарци, които му дали указания да премести боеприпасите на място, различно от касата, в която се съхраняват оръжията. С оглед това му изявление, е извършен разпит и на въпросните служители – П.П. и Р.К.. В с.з. същите заявяват, че действително са извършвали проверка на В., при която е установено, че оръжията му са в касата, но боеприпаси не са видели. И двамата свидетели обаче заявяват, че не са давали указания на жалбоподателя къде да съхранява оръжието и къде – боеприпасите си. В този смисъл, недоказано се явява твърдението на жалбоподателя, че именно по препоръка на полицейските служители е извадил боеприпасите от касата на оръжията. Следва да се отбележи, че в ЗОБВВПИ няма изискване за отделно съхранение на боеприпасите от оръжието, а както се установи – В. е дългогодишен ловец, който би следвало да е добре запознат с реда и условията за притежаване и съхраняване на оръжия и боеприпаси. В конкретния случай обаче е съхранявал 2 бр. ловни оръжия в каса (в съответствие с изискванията на закона), а 57 бр. боеприпаси 12-ти калибър – в друга стая на дома си. тези боеприпаси обаче не са били прибрани в каса или на друго място, а са били оставени по масата и шкафовете (в тази насока са показанията на св. В.Б.). По този начин действително съществува опасност други лица да имат достъп до въпросните боеприпаси.

       Ето защо съдът намира, че от жалбоподателя е извършено административно нарушение, което не може да се приеме за „маловажен случай“ по см. на чл. 28 ЗАНН. Правилно от АНО е издадено наказателно постановление, като е наложено административно наказание в минимален размер.

       Водим от горното, съдът намира, че депозираната жалба се явява неоснователна и обжалваното НП следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно, затова и на осн. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН

 

 

Р  Е  Ш  И :

 

 

        ПОТВЪРЖДАВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ                     № Л-6/КОС от 01.07.2019 г. на ВПД Началник на РУ гр. Лом Г. П., упълномощен със Заповед № 8121з-955/01.09.2016 г. на Министъра на вътрешните работи, с което на осн. чл. 212 от ЗОБВВПИ на жалбоподателя Е.П.В. с ЕГН ********** *** му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 500 лв. /петстотин лева/, за нарушение на чл. 59, ал. 1 от ЗОБВВПИ, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

          Решението може да се обжалва пред Административен съд               гр. Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните за неговото изготвяне.

     

         След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на

Началника на РУ гр. Лом за сведение.

 

 

 

 

                                                                     РАЙОНЕН  СЪДИЯ :