Решение по дело №2224/2020 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 260161
Дата: 1 април 2021 г. (в сила от 20 април 2021 г.)
Съдия: Людмила Добрева Григорова Митева
Дело: 20203630102224
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                         

 

                                          Р      Е      Ш      Е      Н      И      Е

                                                                 260161/1.4.2021г.

                                                           гр. Шумен

 

Шуменският  районен  съд, в публичното заседание, на седемнадесети март през две хиляди двадесет и първа година, в състав:                                                                   

 

                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: Людмила Григорова

 

при секретаря Д. Х., като разгледа докладваното  от  районния  съдия  гр. д. №2224 по описа за 2020  г., за да се произнесе взе предвид следното:

                  

Предявен е брачен иск, с правно основание чл.49, ал.1 от СК.

 В молбата си до съда ищецът В.Х.А., ЕГН **********, с постоянен адрес:***, излага, че с ответника А.Д.А., ЕГН **********,***, са сключили граждански брак на 08.05.1988 г., като от брака си имат родени две деца В. Д., ЕГН ********** и Д. Д., ЕГН **********, пълнолетни към датата на подаване на молбата. Ищцата твърди, че в продължение на 23 години, от 1988 г. до месец май 2011, съпрузите живеели заедно, като полагали грижи за децата си. Отношенията между същите се влошили, тъй като ответникът започнал  да злоупотребява с алкохол, в следствие на което ставал агресивен спрямо ищцата, без последната да го е провокирала по някакъв начин. Ищцата била многократно гонена от семейното жилище, като децата също ставали свидетели на многобройните скандали и упражняваното физическо насилие. Съпругата търпяла в името на семейството, като се връщала при съпруга си. Това продължило да месец май 2011 г., когато същата взела окончателно решение и напуснала семейното жилище. Ищцата счита, че бракът ѝ с ответника е изпразнен от съдържание и е дълбоко и непоправимо разстроен. Поради изложеното, моли съда да постанови решение, по силата на което да бъде прекратен сключения между страните граждански брак, поради дълбоко и непоправимо разстройство на брака, по вина на ответника, както и да ѝ бъде възстановена предбрачната фамилия – В.. Претендира и разноски.

В законния едномесечен срок, предвиден в разпоредбата на чл.131 от ГПК, ответникът, редовно уведомен, не представя писмен отговор. Не се явява и в съдебно заседание, за да изрази становището си по така предявения иск за развод.

След като се запозна с изложеното и събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, съдът възприе следното: Видно от представеното удостоверение, издадено въз основа на акт за граждански брак №***/08.05.1988 г., съставен от длъжностното лице по гражданско състояние при Община Шумен, се установи, че страните са законни съпрузи от 08.05.1988 г. От представените по делото писмени доказателства-копия на удостоверения за раждане, издадени от Община Шумен, се установи, че от брака си страните имат имат родени две деца В. Д., ЕГН ********** и Д. Д., ЕГН **********, пълнолетни към датата на подаване на молбата. Безспорно е между страните, а се установява и от събраните по делото гласни доказателства, че считано от месец май 2011 г. съпрузите са разделени и не живеят заедно, като съпругата е напуснала семейното жилище. От събраните по делото гласни доказателства, се установи, че по време на съжителството си, съпрузите имали проблеми, породени от поведението на ответника, след употребата на алкохол. Основни причини за конфликтите по между им било обстоятелството, че съпругът злоупотребявал с алкохола. Пристрастеността на ответника към алкохола водела до агресивни прояви от негова страна и упражняване на физическо и психическо насилие. Съпругата изразява категорично желанието си за прекратяване на брака ѝ с ответника.

Позовавайки се на изложеното и изразеното категорично нежелание на съпругата да възобнови съжителството си с ответника, съдът намира, че бракът между страните е изпразнен от взаимна обич, доверие, уважение, емоционална, духовна и физическа близост, единство на целите и интересите и съществува повече във вреда на съпрузите, отколкото полза, без реални перспективи за заздравяването му. Очевидно е, че към настоящия момент двамата се намират във фактическа раздяла, като липсва желание да възобновят съжителството си. Брачната връзка съществува само формално и същата е изпразнена от своето вътрешно съдържание, съответстващо на морала и закона. Отношенията между съпрузите са дълбоко разстроени, поради което запазването на брака противоречи на принципите на морала. Разстройството на брака е трайно, постоянно и не може да бъде преодоляно, поради което е невъзможно и възстановяването на нормалните съпружески отношения. Поради изложеното съдът намира, че запазването на семейството във вида, в който съществува е правно и житейски неоправдано. Ето защо, приема, че бракът е дълбоко и непоправимо разстроен, и следва да бъде прекратен.

Досежно вината, счита, че тя принадлежи на съпруга, тъй като по делото единствено се събраха доказателства за негово противобрачно поведение, с което той е нарушил основни принципи, залегнали в основата на брачните отношения и предвидени в разпоредбите на чл.2, т.6 и т.7, чл.14, чл.16 и чл.17 от СК, а именно уважение, грижа, разбирателство, зачитане на личността в семейството и общи грижи за семейството. Данни за осъществено противобрачно поведение от страна на съпругата не се събраха.                 

Относно фамилното име на съпругата, имайки предвид обстоятелството, че съпругата изрично отправя искане към съда за възстановяване на фамилното ѝ име, носено преди брака, заключава, че след прекратяване на брака същата следва да възстанови фамилията, носена преди сключване на гражданския брак- В..

          

 

  На основание чл.329, ал.1 от ГПК, деловодните разноски следва да се възложат върху виновния съпруг А.Д.А., ЕГН **********.

           Съобразявайки се с трудоспособната възраст на страните, съдът определя окончателна държавна такса по предявения брачен иск в размер на 50.00 лева, от които приспада първоначално внесените от ищцата 25.00 лева. Остатъкът от определената държавна такса следва да се заплати от ответника.

           На основание чл.78, ал.1 от ГПК, ответникът следва да изплати на ищеца извършените по делото разноски, в размер на 625.00 лева.

          

 Водим от горното, съдът

 

                                  Р           Е           Ш           И:

                   

ПРЕКРАТЯВА, сключения на 08.05.1988 г., с акт №***/08.05.1988 г. на длъжностното лице по гражданско състояние при Община Шумен, граждански брак между А.Д.А., ЕГН **********,*** и В.Х.А., ЕГН **********, с постоянен адрес:***, КАТО ДЪЛБОКО И НЕПОПРАВИМО РАЗСТРОЕН.

          ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, че ВИНА за дълбокото и непоправимо разстройство на брака има СЪПРУГЪТ - А.Д.А., ЕГН **********.

           ВЪЗСТАНОВЯВА предбрачното фамилно име на съпругата -  В..

           ОПРЕДЕЛЯ окончателна държавна такса по делото в размер на 50.00 лева /петдесет лева/.

          ОСЪЖДА А.Д.А., ЕГН **********,***, да заплати в полза на бюджета на съдебната власт, по сметка на Шуменски районен съд сума, в размер на 25.00 лева /двадесет и пет/ лева, представляваща остатък от държавна такса за водене на делото.

         ОСЪЖДА А.Д.А., ЕГН **********,***, да заплати на В.Х.А., ЕГН **********, с постоянен адрес:***, сума в размер на 625.00 лева /шестстотин двадесет и пет лева/, представляваща извършените по делото разноски. 

  Решението подлежи на обжалване пред Шуменски окръжен съд, в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

                                                                                        

                                                                                     

                                                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: