Определение по дело №74/2023 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 май 2023 г.
Съдия: Маргарита Русева Славова
Дело: 20237210700074
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 25 април 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е   №208

гр.Силистра, 11.05.2023г.

 

           Административният съд гр.Силистра,в закрито заседание на единадесети май през две хиляди двадесет и трета година, в състав:съдия Маргарита Славова, при секретаря Виолина Рамова, разгледа адм.дело №74 по описа на съда за 2023г. и установи, че изисканата административна преписка е представена от ОД“Земеделие“ гр.Силистра.С жалбата, в условията на обективно съединяване, са предявени три самостоятелни искания, свързани с главното-за отмяна на уволнението,две от които са регламентирани като последица, настъпваща по силата на закона (ex lege), а третото - представлява осъдителен иск по чл.104 от Закона за държавния служител (ЗДСл) и е свързано с участието на друга страна като ответник (чл.205 АПК),т.е. разглеждането и решаването му е по друг ред, чиято допустимост е предопределена от съдбата на главното производство - законосъобразността,респ. отмяната на Заповедта за прекратяване на служебното правоотношение (СлПО) с оспорващата.Същите имат общ генезис,но са в отношение на обусловеност помежду си. Изложеното сочи на приложимост на чл.210 ал.2 пр.2 ГПК, във връзка с чл.144 АПК,защото формулираното общо искане с жалбата,вкл. недопустимите „да ме възстановите на предишната държавна служба на същата длъжност“ и „да бъде поправено чрез заличаване основанието за прекратяване на служебното ми правоотношение, вписано в служебната ми книжка“, по аргумент за противното от чл.121 ал.1,вр. с чл.122 ал.1 и с чл.123 ал.2 ЗДСл, налага отделяне на производството по иска за обезщетение, тъй като наличието или липсата на материалноправното основание за неговото предявяване, съгласно регламентацията от чл.104 ал.1 ЗДСл, във вр. с чл.204 ал.1 АПК,зависи от изхода на спора по уволнителната заповед.

 

           Производството е образувано по жалба на Т.Н.П., подадена чрез представител по пълномощие адв.В.В. ***, срещу Заповед №РД-05-01-18/03.04.2023г. на директора на Областна дирекция „Земеделие“ гр.Силистра,с която на основание чл.107 ал.2 ЗДСл, е прекратено служебното правоотношение с оспорващата от длъжността „Главен директор на Главна дирекция „Аграрно развитие“ в Областна дирекция „Земеделие“ гр.Силистра, с придобит ранг II старши.

 В петитумната част е формулирано едно общо искане, както следва:

1. Да отмените изцяло Заповед №РД-05-01-18/03.04.2023г.[] и да ме възстановите на предишната държавна служба на същата длъжност;

2.Да бъде поправено чрез заличаване основанието за прекратяване на СлПО, вписано в служебната ми книжка;

3.Да осъдите ОД“Земеделие“ гр.Силистра да ми заплати обезщетение в размер [], съобразно чл.104 ал.1 ЗДСл, ведно със законната лихва [].

Съгласно чл.122 ЗДСл, при отмяна на заповедта за прекратяване на СлПО, държавният служител се възстановява на предишната длъжност, ако се яви в съответната администрация в двуседмичен срок от влизането в сила на съдебното решение, като с ал.3 са уредени последиците и реда за защита при евентуално недопускане на възстановения служител до работното му място.В контекста на горна- та регламентация е очевидно, че съдът не се произнася по „възстановяването“ на уволнения служител (така, както е по КТ), защото същото настъпва ex lege. Идентично е положението и с предявеното искане за поправка на основанието за прекратяване на СлПО, чрез заличаване на обективираното в оспорената заповед, защото чл.123 ЗДСл предвижда това да става служебно, от органа по назначаването, при отмяна на акта за прекратяване на СлПО. Отмененителният съдебен акт има действие с обратна сила (ex tunc),т.е. възстановява положението отпреди уволнението, поради което и няма основание за поправка на основанието за прекратяване на СлПО, тъй като същото се счита, че не е било преустановявано. Ето защо, по отношение на така предявените две отделни искания,съдът не дължи произнасяне, а производството по тях следва да бъде прекратено.  

С оспорването е предявен и иск по чл.121 ал.1 т.3, във връзка с чл.104 ал.1 ЗДСл за присъждане на обезщетение за времето,през което жалбоподателката не е заемала държавна служба, поради незаконното прекратяване на служебното ѝ правоотношение.Положителна процесуална предпоставка за допустимост на този иск е отмяната на оспорения административен акт, което налага, на основание чл.206 АПК и чл.210 ал.2 ГПК във връзка с чл.144 АПК, същият да бъде отделен за разглеждане в самостоятелно производство,по което ответник следва да бъде юридическото лице - Областна дирекция „Земеделие“ гр.Силистра,а не органът по назначаване,воден от което, настоящият състав на Административен съд гр.Силистра

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

           Прекратява производството по предявените искания за възстановяване на жалбоподателката на предишната държавна служба на същата длъжност и за заличаване на основанието за прекратяване на служебното ѝ правоотношение, вписано в служебната ѝ книжка.

          Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му пред Върховния административен съд.

 

Разделя производството по делото, както следва:

 

          Производството по адм. дело №74/2023г. ще продължи по жалбата на Т.Н.П. против заповед №РД-05-01-18/03.04.2023г. на директора на Областна дирекция „Земеделие“ гр.Силистра, с която на основание чл.107 ал.2 ЗДСл е прекратено СлПО.

 

          Предявеният иск за обезщетение по чл.104 ал.1 ЗДСл, ведно с копие от жалбата, заповедта за уволнение (л.29) и Заповед №РД-05-01-33-6/12.08.2022г. (л.9), да се докладва на Председателя на АС гр.Силистра за образуване на отделно производство и определяне на съдия-докладчик по него по реда на чл.157 АПК.

          Определението, в тази му част, не подлежи на обжалване.

  

Препис от определението да се връчи на страните по реда на чл.137 АПК.

               

 

 

                СЪДИЯ: