О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№
30.05.2019 год.
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
НОВОЗАГОРСКИЯ РАЙОНЕН СЪД, в закрито съдебно заседание на тридесети май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМЧО ДИМОВ
като разгледа докладваното от съдията докладчик Димчо Димов ЧНД № 191/2019 год. по описа на НЗРС, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.243, ал.4 НПК.
Образувано е по жалба от М.А.Б. с ЕГН ********** *** чрез адв. Р.М. от САК срещу постановление от 09.05.2019 год. на Районна прокуратура Нова Загора, с което на основание чл.243, ал.1, т.1, вр.чл.24, ал.1, т.1 НК е прекратено наказателното производство по ДП № 452/2018 год. по описа на РУ МВР Нова Загора.
За
да прекрати наказателното производство прокурора е намерил, че от назначените и
изготвените на досъдебното производство съдебно-медицински експертизи се
установява, че на пострадалото лице – св. М.А.Б. е била причинена лека телесна
повреда по смисъла на чл.130, ал.1 НК и в този смисъл телесното увреждане не
осъществява състав на престъпление, поради което е приел, че при разследването
не са събрани доказателства за извършено престъпление по чл.343, ал.1, б.”б”,
вр. чл.342, ал.1 НК.
С депозираната против прекратителното постановление на Районна прокуратура Нова Загора жалба се поддържа, че неправилно наблюдаващият прокурор е прекратил наказателното производство като е приел, че на пострадалия М.Б. е била причинена лека телесна повреда. Твърди се че прокурора не е взел предвид факта, че заключението на колективната съдебно – медицинска експертиза противоречи изцяло на останалия доказателствен материал, от който се установявало, че освен останалите увреждания на пострадалия в резултат на претърпяното ПТП е било причинено и счупване на лявата ключица, което по своята същност представлявало средна телесна повреда. Сочи се че КСМЕ била изготвена от същите вещи лица. На следващо място се сочи, че на досъдебното производство не е била назначена АТЕ, която да установи какъв е механизма на настъпилото ПТП, вината, както и причинната за реализиране на ПТП, поради което тези обстоятелства останали неизяснени. Поддържа се че извода на прокурора за прекратяване на наказателното производство е в нарушение на принципа за разкриване на обективната истина, принципа за оценка на доказателствените материали по вътрешно убеждение, основано на обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства по делото, прибързан и несъобразен с всички доказателства по делото, като част от доказателствата били кредитирани безкритично, а друга част не били взети предвид.
В обобщение се поддържа, че обжалваното постановление е незаконосъобразно като постановено при наличие на доказателствен дефицит и при липсата на задълбочен анализ на доказателствата по делото.
Претендира се от съда да отмени обжалваното постановление и да постанови връщане на делото на Районна прокуратура Нова Загора.
От събраните в хода на досъдебното
производство доказателства, съдът приема за установено следното:
Досъдебното производство е започнало на 12.07.2018 год. на основание чл.212, ал.2 НПК с първото действие по разследването – оглед на местопроизшествие, срещу непосочено лице, за това, че на 12.07.2018 год. в гр. Нова Загора, на ул. „Цар Освободител” при управление на МПС – л.а. „Опел Кадет” с рег. № СН6559СС са нарушени правилата за движение по пътищата и по непредпазливост е причинена средна телесна повреда на М.А.Б. с ЕГН ********** изразяваща се в трайно затрудняване на движението на снагата – престъпление по чл.343, ал.1, .”б”, вр. чл.342, ал.1 НК.
В хода на досъдебното производство са били извършени множество процесуално следствени действия, оглед на пътно – транспортно произшествие, за което е съставен по реда и средствата на НПК съответния протокол и при който са изготвени веществени доказателствени средства – фотоснимки закрепени към фотоалбум, събрани са били гласни доказателства чрез разпит в качеството им на свидетели, лицата: М.А.Б., К. И. К., С. К. С., Д.П. М.и П. С. П.. Приобщени към доказателствената съвкупност са множество писмени доказателства, назначени са били: колективна съдебно медицинска експертиза и комплексна съдебно медицинска експертиза.
От установените на досъдебното производство фактически данни е видно, че на 12.07.2018 год. около 13.00 часа в гр. Нова Загора, на кръстовището на улиците „Цар Освободител” и „Петко Енев” е настъпило ПТП между управлявания от св. К. И. К. л.а. „Опел Кадет” с рег. № СН6559СС и велосипедиста – св. М.А.Б..
Видно
от заключението на вещите лица по назначената на досъдебното производство двойна
колективна съдебномедицинска експертиза № 153/2018 год., в резултат на настъпилото на 12.07.2018 г.,
около 13.00 часа пътно-транспортно произшествие на кръстовището между улиците
„Цар Освободител” и „Петко Енев” в гр. Нова Загора пострадалият М.А.Б. е
получил контузия в областта на лявата раменна става в резултат на директен удар
отстрани отляво, която не е довела до
счупване на лявата ключица или други костни структури в областта, станала е
причина за затрудняване движенията на лявата ръка за срок от около 20,25 дни
при нормален ход на оздравителните процеси и стриктно спазване на предписаните
хигиенно-диетичен и двигателен режими. По този начин увреждането е осъществило
смисъла на медико-биологичния характеризиращ признак ВРЕМЕННО РАЗСТРОЙСТВО НА
ЗДРАВЕТО, НЕОПАСНО ЗА ЖИВОТА на пострадалия М.Б. – разстройство на здравето
извън случаите на чл. 128 и чл. 129 от НК, както и разкъсно-контузните
наранявания в теменната област на главата и лявата ушна мида, които по своя
характер представляват нарушаване на анатомичната цялост на меките тъкани в
засегнатите области и в съвкупност с останалите увреждания, които пострадалият Б.
е получил в резултат на пътно-транспортното произшествие от 12.07.2018 г. и
описани подробно в съдебно-медицинско удостоверение № 46-II от 18.07.2018 г.,
издадено от д-р Т. П. са осъществили смисъла на медико-биологичния
характеризиращ признак ВРЕМЕННО РАЗСТРОЙСТВО НА ЗДРАВЕТО, НЕОПАСНО ЗА ЖИВОТА на
пострадалия М.Б. /разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и чл. 129
от НК/.
Видно от заключението на вещите лица по назначената на досъдебното производство тройна колективна съдебномедицинска експертиза № 46/2019 год., в резултат на настъпилото на 12.07.2018 г., около 13.00 часа ПТП на кръстовището между улиците „Цар Освободител” и „Петко Енев” в гр. Нова Загора пострадалият М.А.Б.,*** е получил контузия в областта на лявата раменна става и лопатката в резултат на директен удар отстрани отляво, която не е довела до счупване на лявата ключица или други костни структури в областта на ставата. Получената контузия е довела до затрудняване движенията на лявата ръка за срок от около 20-25-30 дни при нормален ход на оздравителните процеси и стриктно спазване на предписаните хигиенно-диетичен и двигателен режими. По този начин увреждането е осъществило смисъла на медико-биологичния характеризиращ признак временно разстройство на здравето, неопасно за живота на пострадалия М.Б. /разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и чл. 129 от НК/, както и разкъсно-контузни наранявания в теменната област на главата и лявата ушна мида, които по своя характер представляват нарушаване на анатомичната цялост на меките тъкани в засегнатите области и в съвкупност с останалите увреждания, които пострадалия Б. е получил в резултат на пътно-транспортното произшествие и описани подробно в съдебно-медицинско удостоверение № 46-II от 18.07.2018 г. , издадено от д-р Т. П. са осъществили смисъла на медико-биологичния характеризиращ признак временно разстройство на здравето, неопасно за живота на пострадалия М.Б. /разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и чл. 129 от НК/.
Вещите лица по
тройната колективна съдебномедицинска експертиза № 46/2019 год. изрично са дали
отговор на въпроса – получил ли е пострадалия Б. счупване на лявата ключица,
като са посочили в заключението си, че след
внимателен, обстоен и задълбочен преглед и анализ на рентгенографиите,
обхващащи лява раменна става и лява ключица, с използване на всички възможности
на компютърната програма за контрастиране, фокално увеличаване на образа и
промяна интензивността на цветовете, както в режим „Позитив”, така и в режим
„Негатив” не са били установени признаци както на пълно, така и на непълно
счупване на лявата ключична кост. Посочили са, че видно от приложените към
експертизата копия от рентгеновите изследвания, костта /лява ключица/ е със
запазен интегритет, както на костното вещество във всички отдели по дължината
на костта, така и двата костни контура, които са непрекъснати и плътни по
цялото й протежение.
Заключението на вещите лица е, че предвид данните от материалите по досъдебното производство и най-вече информацията от проведените две рентгенови изследвания на пострадалия М.Б. с разлика от 244 дена пострадалият М.А.Б.,***, с ЕГН **********, НЕ Е ПОЛУЧИЛ СЧУПВАНЕ НА ЛЯВАТА КЛЮЧИЧНАН КОСТ в резултат на настъпилото на 12.07.2018 г., около 13.00 часа пътно-транспортно произшествие на кръстовището между улиците „Цар Освободител” и „Петко Енев” в гр. Нова Загора.
В хода на досъдебното производството не е било повдигнато обвинение, не е било привлечено в качеството му на обвиняем конкретно лице.
От правна страна:
Жалбата е процесуално допустима като подадена от лице от кръга на лицата лимитивно посочени в чл.243, ал.3 НПК, чрез пълномощник адвокат, упълномощен с изрично пълномощно /л.38 ДП/, в установения в същата разпоредба преклузивен седем дневен срок и пред съответния първоинстанционен съд.
Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:
В производството по чл.243, ал.5 НПК, компетентността на съда обхваща преценка на обосноваността на акта и неговата законосъобразност.
При възприетата от съда по-горе и на посочените съображения фактическа обстановка, настоящият съдебен състав намира обжалваното прекратително постановление за изцяло обосновано и законосъобразно и изцяло споделя изведените от наблюдаващия прокурор въз основа на правилно възприетата от него фактическа обстановка правни изводи, поради което намира за ненужно да ги преповтаря, като в допълнение следва да посочи, следното:
Престъплението по чл.343, ал.1, б.”б”, вр. чл.342, ал.1 НК е резултатно и за неговото извършване се изисква настъпването на съставомерен резултат, изразяващ се в причиняване на тежка или средна телесна повреда на пострадалото лице. Видно от заключението на вещите лица по назначените на досъдебното производство съдебномедицински експертизи е, че на пострадалото лице не са били причинени увреждания, покриващи признаците на тежка или средна телесна повреди.
Досежно наведените с жалбата оплаквания, че заключението на вещите лица противоречи изцяло с останалия доказателствен материал, следва да се посочи, следното: Действително при първоначално извършената ренгенография на лявата раменна става, амб. № 1685, д-р Р. С. – специалист образна диагностика в МБАЛ „Света Петка” ЕООД гр. Нова Загора, е поставила като диагноза – Фрактура на лява ключица. Оттук и съобразявайки се с предоставената му медицинска документация, включително и с диагнозата на д-р Р. С., при прегледа на пострадалия М.А.Б. на 18.07.2018 год., д-р Т. Г. П. – съдебен лекар, е издал съдебно медицинско удостоверение № 46-II/2018 год., със заключението, че е налице счупване на лявата ключица, което е причинило трайно затруднение в движението на горния крайник за срок по-дълъг от 30-дни.
Но така поставената от д-р Р. С. диагноза, както и издаденото впоследствие съдебномедицинско удостоверение са били известни и на разположение на вещите лица, видно от експертизата, и процесната рентгенографията е била предмет на обсъждане в техните заключения, в които мотивирано вещите лица излагат становището си, че не е налице счупване на лявата ключична кост. Нещо повече по време на тройната колективна съдебномедицинска експертиза на пострадалия М.А.Б. е било назначено ново ренгеново изследване на лава раменна става и ключична кост, извършено в отделението по образна диагностика при МБАЛ „Д-р Иван Селимински” АД гр. Сливен, при което не са били установени видими промени в костната структура, контур и плътност, които биха били налице, ако костта е била фрактурирана 244 дни преди извършеното изследване. Наред с горното, следва да се посочи още, че в кориците на досъдебното производство /л.76/ се съдържа писмо от д-р Р. С., с което същата е представила на органите на досъдебното производство – запис /СД/ на направените рентгенографии на череп и гръден кош, като в писмото си сочи, че при повторно разглеждане на направените рентгенографии е установила, че описаната от нея фрактура на лява ключица е неубедителна, както и че се вижда само разреждане на костната структура. От своя страна вещите лица по назначените експертизи са: д-р Й. И. С. с квалификация по съдебна медицина, д-р Л. П.С. – Началник отделение образна диагностика при МБАЛ „Д-р Иван Селимински” АД гр. Сливен и д-р Х.Л. Х. – Зам. директор на МБАЛ „Д-р Иван Селимински” АД гр. Сливен, със специалност ортопедия и травматология.
В този смисъл, съдът намира, че заключенията са изготвени от вещи лица с необходимата компетентност и професионален опит, поради което и при липсата на данни за тяхна евентуална предубеденост или заинтересуваност от изхода на делото, правилно наблюдаващия делото прокурор е назначил тройна колективна СМЕ с участието на вещите лица изготвили двойната колективна СМЕ, и е дал вяра на същите за сметка на първоначално поставената диагноза от д-р Ренета Славова /за обективността на която самата тя е разколебана/ и издаденото впоследствие съдебномедицинско удостоверение, позоваващо се освен друго и на така поставената първоначална диагноза, и е изградил своите фактически и правни изводи върху заключенията на вещите лица по назначените на досъдебното производство експертизи, и конкретно на назначената тройна колективна СМЕ.
Липсват основания за допускане на допълнителна или повторна СМЕ, тъй като заключението на вещите лица по извършената тройна колективна СМЕ се явява пълно, ясно и обосновано.
Липсват каквито и да е било фактически данни, които да обосновават извод за извършено престъпление от общ характер, досъдебното производство е водено всестранно, пълно и обективно и с жалбата не се навеждат нови факти и обстоятелства, извън вече установените на досъдебното производство, които да обосновават нуждата от извършване на допълнителни процесуално следствени действия, включително назначаване на автотехническа експертиза.
Установяване наличието на нарушение на ЗДвП допуснато от конкретно лице, наличието на причинна връзка между нарушението и настъпилото ПТП и причинените увреждания на пострадалото лице, с оглед характера на производството, в настоящият случай се явява процесуално безпредметно, тъй като и доколкото ако има такова, от доказателствата по делото се установява, че то не е довело да причиняване на съставомерен вредоносен резултат – тежка или средна телесна повреда на пострадалия М.А.Б.. А щом това е така, извода би бил отново, че липсва извършено престъпление по смисъла на чл.343, ал.1, б. „б”, във вр. с чл.342, ал.1 НК.
Ето защо настоящият съдебен състав намира постановлението на РП Нова Загора, с което е прекратено наказателното производство, поради липса на престъпление от общ характер за обосновано и законосъобразно, и като такова следва да бъде потвърдено.
Водим от горното и на основание чл.243, ал.6, т.1 НПК, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА постановление на Районна прокуратура гр. Нова Загора от 09.05.2019
год., с което на основание чл.243, ал.1, т.1, във вр. с чл.24, ал.1, т.1 НПК е
прекратено наказателното производство по ДП № 452/2018 год. по
описа на РУ МВР Нова Загора, водено за престъпление по чл.343, ал.1, б. „б”,
във вр. с чл.342, ал.1 НК, като обосновано
и законосъобразно.
ПРЕПИС от настоящото
определение да се изпрати на Районна прокуратура гр. Нова Загора, жалбоподателя
и неговия повереник.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест в 7-дневен срок от съобщаването му пред Окръжен съд гр. Сливен.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: