Присъда по дело №619/2015 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 74
Дата: 14 септември 2015 г. (в сила от 1 април 2016 г.)
Съдия: Уляна Куманова Савакова
Дело: 20153100200619
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 14 май 2015 г.

Съдържание на акта

 

     П Р И С Ъ Д А

 

         № …                          14.09.2015 г.                        гр. ВАРНА

 

В   И М Е Т О   Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД,                   Наказателно отделение 

На четиринадесети септември   две хиляди и петнадесета  година

В публично заседание в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  УЛЯНА САВАКОВА

                                                                           

                     СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:  Г.Ф.

                                                                  М.Г.

                          

Секретар Р.П.

Прокурор  МИЛЕН СТАВРЕВ

като разгледа докладваното от съдия САВАКОВА

НОХД № 619 по описа за 2015 г.

                         

П Р И С Ъ Д И :

 

  ПРИЗНАВА подсъдимия И.П.Д. - роден на *** *** обл. Бургаска, жк Младост № 56, ет.4, ап.14, български гражданин, образование - полувисше, разведен, работи, неосъждан, ЕГН: **********.

 

          ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, че на 21.07.2013 год. на Главен път 1-9, в районна на ресторант „Горица", намиращ се до с. Горица обл. Варна при управление на МПС л.а. „Дачия Логан" с per. № А 3884 ВТ, нарушил правилата за движение чл. 20, ал.1 от Закона за движение по пътищата-„Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства които управляват." и по непредпазливост причинил смъртта на Татяна Юриевна Козлова, родена на *** г. и средна телесна повреда на И.Е.В., изразяваща се в контузия на мозъка, обусловила разстройство на здравето, временно опасно за живота, поради което и на основание чл. 343 ал.4 вр. ал.З пр. 4 и 5, б. Б, вр. ал. 1 б. В от НК и чл. 58а, ал.1 от НК м у налага наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЧЕТИРИ ГОДИНИ и ШЕСТ МЕСЕЦА, което намалява с 1/3 на ТРИ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, чието изпълнение на основание чл. 66 от НК ОТЛАГА с изпитателен срок от ПЕТ ГОДИНИ.

 

На основание чл. 304 от НПК ОПРАДВАДА подсъдимия в частта на е извършил нарушението по чл.5, ал.1, т.1 от ЗДвП.

 

На основание чл. 343Г от НК НАЛАГА на подс. И.П.Д. наказание ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС за срок от ЧЕТИРИ ГОДИНИ.

 

ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА - хартиен плик съдържащ парче тъкан, 2 бр. хартиени пликове съдържащи косми, 2 бр. хартиени пликове съдържащи натривки с червено кафява течност, след влизане на присъдата в сила ДА СЕ УНИЩОЖАТ.

 

    ОСЪЖДА подсъдимия да заплати направените по делото разноски в размер на 507.18  лв., в полза на Държавния бюджет, по сметка на ОД на МВР-Варна

 

Присъдата може да се обжалва или протестира пред Апелативен съд гр. Варна в 15-дневен срок от днес.

 

 

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                           СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

                                                     


 

Съдържание на мотивите

              МОТИВИ КЪМ ПРИСЪДА ПОСТАНОВЕНА НА 14.09.2015г. ПО НОХД № 619  / 2015 ГОДИНА ПО ОПИСА НА ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД–НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ:

 

Варненската окръжна прокуратура е повдигнала  обвинение и внесла обвинителен акт срещу:

 И.П.Д., ЕГН: ********** за деяние наказуемо по чл.343, ал.4, вр.ал.3, пр.4 и 5, б.”б”, вр. ал.1, б.”б” от НК за това, че на 21.07.2013г. на главен път I-9, в района на ресторант „Горица”, намиращ се до с.Горица, обл.Варна при управление на МПС – л.а.” Дачия Логан” с рег.№ А 3884 ВТ, нарушил правилата за движение по пътищата – чл.5ал.1 т.1  „Всеки участник в движението по пътищата с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди” и чл.20, ал.1 от Закона за движение по пътищата – „ Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват” , и по непредпазливост причинил смъртта на Т. Ю. К., родена на ***г. и средна телесна повреда на И.Е.В., изразяваща се в контузия на мозъка, обсусловила разстройство на здравето, временно опасно за живота.

 

Делото е разгледано и решено при процедура по чл.371, т.2 и сл.НПК.

 

В пледоарията си по съществото на делото, представителят на ВОП поддържа фактическа обстановка такава, каквато е описана в обвинителния акт и счита обвинението за доказано по несъмнен начин. С оглед чистото съдебно минало и причината, поради която подсъдимия е допуснал нарушение на правилата за движение, а от там и причинил съставомерния резултат на вмененото му деяние, счита, че на подс.Д. следва да бъде наложено наказание „Лишаване от свобода” към минималния размер, което да бъде редуцирано с 1/3, а изпълнението на което да бъде отложено с подходящ изпитателен срок. По отношение на акцесорното наказание- „Лишаване от право да управлява МПС” предлага същото да е с размера на наказанието лишаване от свобода.

Защитата в лицето на адв.К. в съдебно заседание не оспорва фактите изложени в ОА и се присъединява към становището на прокурора и моли за налагане на минимално наказание като сочи за счекчаващи обстоятелства изразеното съжаление за стореното, чистото съдебно минало и факта, че подзащитния му издържа жената, с която живее на съпружески начала.

По отношение на обвинението  не счита ,че подзащитния му  е извършил нарушението на чл.5 от ЗДвП, счита, че нормата е обща и моли да бъде оправдан по този пункт.   

В последната си дума подсъдимия съжалява за стореното и моли съда да отчете липсата на умисъл за действията му.

 

Съдът, след като взе предвид становищата на страните и събраните по делото доказателства, намери за установени следните факти, така както са изложени в обвинителния акт:

 

Подсъдимият И.П.Д. работил като водач на таксиметров автомобил и управлявал л.а. „Дачия Логан” с рег.№ А 3884 ВТ.

На 21.07.2013г. след 14, 30 часа подсъдимия бил нает от руските гражданки И.Е.В. и Т. Ю. К., които били отседнали в хотел „Релакс” в гр.Поморие, за да ги откара до КК „Камчия”, находящ се до с.Близнаци обл.Варна.

Подс.Д. управлявал автомобила по главен път I-9. Пътните условия били добри, времето слънчево, пътната настилка от асфалт –суха и без нарушение на покритието й.

Около 16.00 часа подминал с.Горица и наближил намиращия се от лявата страна на пътя по посока на движението му ресторант „Горица”. Подсъдимият отклонил вниманието си наляво към намиращата се в непосредствена близост до ресторанта зоологическа градина, като поканил и пътуващите в автомобила руски гражданки да погледнат в тази посока. Поради това, че отклонил вниманието си подсъдимия загубил контрол над автомобила. Последният се насочил в дясно от първоначалната посока за движение и се ударил с предната си дясна част в задната лява част на спрелия в уширението извън пътното платно л.а „Ауди А6” с рег.№ Х 8442 ВН, собственост на св.Венцислав Радков Р., с намиращата се в него св.Н. Д. Д..  

Очевидци на катастрофата съобшили на тел.”112”. На място пристигнали два екипа на спешна помощ, които транспортирали И.В., Т. К., Н. Д. и подсъдимия Д. до МБАЛ „ Св.Анна-Варна”АД.

В болничното заведение останали за лечение В. и К., а подсъдимия и Д. били освободени след проведения им преглед.

След проведено лечение на 23.07.2013г. В. била изписана от болницата, но Т. К. починала на 27.07.2013г. в МБАЛ „Св.Анна-Варна”АД.

От назначените в хода на разследването СМЕ се установява, че причината за смъртта на Т. К. е получената контузия на мозъка, която в хода на своето клинично протичане се е усложнила с развитие на кръвоизлив под твърдата мозъчна обвивка, двустранна лобарна гнойна хеморатична бронхопневмония. Между тези увреждания и настъпилата смърт е налице причинно–следствена връзка.

В резултат на произшествието В. получила разкъсно – контузни рани в дясната слепоочна област, горен клепач на дясно око, долна челюст в дясно, кръвонасядания в дясната половина на челото и контузия на мозъка, която обусловила разстройство на здравето, временно опасно за живота.

Видно от заключението на изготвена автотехнческа експертиза, причината за възникването на пътното транспортно произшествие е отвличане вниманието на подс.Д. от непосредственото управление на автомобила и загуба на контрол над същия.

От изготвената съдебно–химическа експертиза и приобщения към делото протокол от същата се установява, че подсъдимия не е употребил алкохол преди настъпването на ПТП.

Видно е от приобщената справка от Сектор „ ПП” при ОД на МВР гр.Бургас за допуснати нарушения на правилата на за движение, че подс.Д. е правоспособен водач с наложени редица наказания за извършени нарушения на специалния закон.

 

Гореизложената фактическата обстановка се установява по категоричен и безспорен начин от събрания на ДП доказателствен материал, приобщен по реда на чл. 283 от НПК-протокол за оглед на меспроизшествие и фотоалбум към него, съдебно- медицински експертизи, съдебно-химически експертизи, автотехническа експертиза, свидетелство за съдимост, медицинска документация и епикризи, справка за нарушения на ЗДвП, показанията на свидетелите И.В. , Н. Д., В.Р.. Р.Т., Т.Т., Д.Я., от направеното от подсъдимия самопризнание по реда на чл.371, т.2 от НПК .

 

Доказателствата по делото–установени от гласни и писмени доказателствени средства, надлежно събрани и проверени в хода на досъдебното производство установяват по несъмнен начин фактите, които са очертани в обвинителния акт и признати от подсъдимия Д., като се подкрепят и допълват.

Съдът прие, че в събрания обем доказателства по делото няма противоречие, нито взаимно изключване на факти и обстоятелства, поради което ги кредитира изцяло.

 

С оглед установените фактически положения, съдът направи и  следните правни изводи като прецени, че подсъдимия И.П.Д. от обективна и субективна страна е осъществил състава на пррестъплението, съставомерно по чл. 343 ал.4 вр. ал.З пр. 4 и 5, б. „Б”, вр. ал. 1 б. „В” и го призна за ВИНОВЕН в това, че на 21.07.2013 год. на Главен път 1-9, в района на ресторант „Горица", намиращ се до с. Горица обл. Варна при управление на МПС л.а. „Дачия Логан" с per. № А 3884 ВТ, нарушил правилата за движение чл. 20, ал.1 от Закона за движение по пътищата-„Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства които управляват" и по непредпазливост причинил смъртта на Т. Ю. К., родена на *** г. и средна телесна повреда на И.Е.В., изразяваща се в контузия на мозъка, обусловила разстройство на здравето, временно опасно за живота.

На основание чл.304 от НПК, съдът оправда подс.Д. да е извършил нарушението по чл.5, ал.1, т.1 от ЗДвП.

Съдът прецени, че подсъдимия следа да бъде оправдан за това нарушение поради следното:

Разпоредбата на чл.5, ал.1, т.1 от ЗДвП е обща и като такава тя се субсумира, когато е извършено и нарушение на специална разпоредба на закона. В настоящия случай разпоредбата на чл. 20, ал.1 от ЗДвП също се явява обща, но тя стои в пряка причинно- следствена връзка с настъпилото ПТП и противоправния съставомерен резултат. Именно вмененото на подсъдимия нарушение на чл.5, ал.1, т.1 от специалния закон не е причината за настъпването на ПТП и последното не се явява следствие от това нарушение.

 

Обект на престъплението по чл. 343 ал.4 вр. ал.З пр. 4 и 5, б. „Б”, вр. ал. 1 б. „В” от НК са обществените отношения гарантиращи спазването на правилата за движение по пътищата, установени в специалния закон и осигуряващи по този начин безопасността на транспорта, изразяваща се в опазване живота и здравето на гражданите и недопускане причиняването на имуществени вреди.

От обективна страна подс.Д. е осъществил състава на престъплението като при управление на МПС причинил по непредпазливост смъртта на Т. Ю. К. и средна телесна повреда на И.Е.В..

Налице е съставомерния престъпен резултат–смъртта на К., в следствие на причинените от ПТП контузия на мозъка, която в хода на своето клинично протичане се е усложнила с развитие на кръвоизлив под твърдата мозъчна обвивка, двустранна лобарна гнойна хеморатична бронхопневмония, и средна телесна повреда на И.В., изразяваща се в контузия на мозъка, която обусловила разстройство на здравето, временно опасно за живота.

            Горепосочените телесни увреждания на двете пострадали лица се установяват от изготвените в хода на д.п и приобщени по реда на чл.283 от НПК съдебно- медицински експертизи.

Налице е и пряка причинно-следствена връзка между виновното поведение на подсъдимия- нарушаването на правилата на чл. 20, ал.1 от ЗДвП /загубил контрол над управляваното от него МПС, след като отклонил вниманието си/, предизвиканото ПТП и причинените на пострадалите К. и В. травматични увреждания.

Между причинената на К. контузия на мозъка и настъпилата смърт също съществува пряка причинна връзка.

Причинно-следствената връзка се установява от събраните по делото доказателства и най-вече от изготвените СМЕ, АТЕ и гласните доказателствени средства.

Субект на престъплението е пълнолетно, вменяемо и неосъждано лице.

От субективна страна деянието е извършено при форма на вина- небрежност / несъзнавана непредпазливост/. Подсъдимия не е предвиждал настъпването на обществените опасни последици, но е могъл и е бил длъжен да ги предвиди.

             

            ПО НАКАЗАНИЕТО:

При определяне вида и размера на наказанието, което следва да се наложи на подс. Д., съдът като взе предвид степента на обществената опасност на деянието и подсъдимия, смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства, установи следното:

Инкриминираното деяния разкрива висока степен на обществена опасност с оглед характера на засегнатите отношения и настъпилите от него тежки последици-смъртта на Т. Козловска и средна телесна повреда на И.В..

От друга страна обществената опасност на подсъдимия е ниска- същия е с утвърдени трудови навици и не е осъждан. Чистото съдебно минало наред с изразеното съжаление за стореното съдът отчете като смекчаващи вината обстоятелства.  .

Като отегчаващо обстоятелство съдът установи множеството допуснати нарушения на специалния закон от негова страна– подсъдимия има издадени 27 на брой наказателни постановления за допуснати нарушения, като повечето са влезли в сила и 8 на брой фишове за такива нарушения, видно от справката на Сектор „Пътна полиция” – Бургас.

 

Съобразно горното, при минимален превес на смекчаващи обстоятелства и на осн.чл.54, ал.1 от НК, съдът наложи наказание „Лишаване от свобода” в размер малко под средно предвидения за конкретното престъпление, а именно, в размер на четири години и шест месеца, което на основание чл.58а ал.1 от НК редудицира с 1/3 и определи за изтърпяване наказание „Лишаване от свобода” в размер на три  години.

           С оглед данните за личността на подсъдимия, съдът прецени, че за постигане на целите на специалната и генералната превенция не е необходимо той да търпи ефективно наказанието лишаване от свобода.

           Поради това и прие ,че са налице са и условията за прилагане на института на условното осъждане, поради което и на основание чл.66, ал.1 от НК отложи изпълнението на определеното му за изтърпяване наказание с максимален  изпитателен срок от пет години,тъй като намери ,че за поправянето и превъзпитанието на дееца не е необходимо ефективното му изтърпяване.

На осн.чл.343г от НК наложи на подс.Маринов наказание „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от четири години.

С така наложените на подсъдимия наказания, съдът счете , че ще се постигнат целите визирани в чл.36 от НК.

 

На осн. чл.189, ал.3 от НПК, съдът осъди подсъдимия да заплати в полза на Държавата по сметка на ОД на МВР-Варна сумата от 507, 18 лева.

 

          Състава на съдът постанови приобщените веществени доказателства- хартиен плик съдържащ парче тъкан, 2 бр. хартиени пликове съдържащи косми, 2 бр. хартиени пликове съдържащи натривки с кафяво-червена течност, да се унищожат след влизане в сила на присъдата.

 

Предвид гореизложеното, съдът постанови присъдата.

 

                                        СЪДИЯ ВЪВ ВОС: