Решение по дело №7126/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260552
Дата: 30 октомври 2020 г. (в сила от 14 декември 2021 г.)
Съдия: Панайот Стоянов Атанасов
Дело: 20192120107126
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 август 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ № 260552

 

гр. Бургас, 30.10.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Бургаският районен съд, гражданска колегия, в публичното заседание на двадесет и първи октомври през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Панайот Атанасов

 

при секретаря Станка Атанасова, като разгледа докладваното от съдията Панайот Атанасов гр. д. № 7126/2019 год., за да се произнесе, взе предвид:

 

Делото е образувано по повод исковата молба на пълно запретената Г.В.Д., род. на *** год., подадена чрез настойника Х.С.Н.,***, с която претендира осъждане на „Алианц Банк България” АД, ЕИК *********, със седалище гр. София, да заплати на ищеца сума в размер от 10 000 лева, представляваща главница по договор за банков влог на запретения ищец, разкрит от баба й – В.. А.. Д., в клона на банката-ответник в гр. С..; ангажира доказателства.

Искът е уточнен с писмена молба от 09.09.2019 год.

Правното основание на предявения осъдителен иск е чл. 79, ал. 1, ЗЗД във вр. с чл. 421, ТЗ.

Ответникът оспорва иска като неоснователен; ангажира доказателства и моли за присъждане на деловодните разноски.

Съдът, след запознаване със становищата на страните и данните по делото, като съобрази приложимите нормативни разпоредби, намира за установено:

 

Видно от доказателствата по делото, ищецът Г.Д. е поставена под пълно запрещение с Решение № 417/05.10.2016 год. по гр. д. № 894/2016 год. на БсОС; за неин настойник е назначена Х.С.Н., видно от удостоверение на Община Средец от 20.01.2017 год.

Ищецът твърди, че през м. май 2016 год. служители на ответната банка – в клона й в гр. Созопол, са я уведомили, че съществува банков влог във валута, разкрит от бабата на запретената Г. – В.. А.. Д., който влог, според ищеца, неправомерно е бил закрит, а сумата по него – преведена по лична сметка на бабата В.. Д. в „Централна кооперативна банка“ ЕАД. Ищецът твърди, че не изявявал воля за прекратяване на договора за банков влог, нито е получил наличните суми по него, поради което ответникът следва да му заплати главницата по депозита – 10 000 лева.

По делото е изготвено и прието експертно заключение, което съдът цени като обективно и компетентно. Вещото лице сочи пълната липса на данни за съществувал влог в ответната банка, с титуляр Г.Д. или В.. Д., както и за закриването му и за превеждане на наличната сума по сметка на бабата на ищеца в ЦКБ.

При така изложената фактическа и правна обстановка съдът намира предявения иск за неоснователен. В тежест на ищеца е провеждане главно и пълно доказване легитимацията й на титуляр на паричен влог, разкрит в ответната банка – чл. 154, ал. 1, ГПК във вр. с чл. 420 и сл., ТЗ. Такива доказателства по делото не са представени, няма данни за съществуване на описания банков влог нито през лятото на 2016 год., нито преди или след това. Този отрицателен факт е установен с експертното заключение, с издаденото от ответника удостоверение и с банковите извлечения на ЦКБ, като за опровергаването му не е проведено насрещно пълно доказване от страна на ищеца. Показанията на свид. С.. Н.. не разкриват лични впечатления, а и не се отнасят за факта на надлежно сключен договор за банков влог в полза на ищеца. В тази насока следва да се има предвид и обстоятелството, че за договора за банков влог следва да бъде издаден документ за всички вноски и плащания, това правило се прилага и когато влогът е в полза на трето лице – чл. 422, ал. 1 и чл. 425, ТЗ. Делото не съдържа доказателства в тази насока, вкл. индиция, че бабата на ищеца е притежавала подобни документи, съставени от ответника-АД, поради което не може да се приеме, че страните са били обвързани с твърдяното правоотношение.

Фактът, че бабата В.. Д. е титуляр на спестовен влог в ЦКБ АД (вж. представената справка на БНБ, л. 6 по описа на делото) не може да обоснове извод за основателност на иска, тъй като не е индиция за разкриване на влог в полза на трето лице, нито за неправомерното му закриване и за превеждане на паричната наличност по сметка с друг титуляр.

Предвид изложеното, съдът намира, че искът е неоснователен, поради което той следва да бъде отхвърлен.

Неоснователността на претенцията налага осъждане на ищеца да заплати на ответника направените деловодни разноски в размер от 830 лева – адвокатско възнаграждение (чл. 78, ал. 3, ГПК).

 

Мотивиран от изложеното, на основание чл. 235, ГПК,

Бургаският районен съд

 

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ иска правно основание чл. 79, ал. 1, ЗЗД във вр. с чл. 421, ТЗ на Г.В.Д., ЕГН **********, поставена под пълно запрещение, действаща чрез настойника Х.С.Н., ЕГН **********, с адрес ***, за осъждане на „Алианц Банк България” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, Район Възраждане, бул. „Мария Луиза” № 79, да му заплати сума в размер от 10 000 лева, представляваща главница по договор за банков влог на запретения ищец, разкрит от баба й – В.. А.. Д., ЕГН **********, в клона на банката-ответник в гр. Созопол.

 

ОСЪЖДА Г.В.Д., ЕГН **********, поставена под пълно запрещение, действаща чрез настойника Х.С.Н., ЕГН **********, с адрес ***, на основание чл. 78, ал. 3, ГПК, да заплати на „Алианц Банк България” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, Район Възраждане, бул. „Мария Луиза” № 79, деловодни разноски в размер от 830 лева.

 

Решението може да бъде обжалвано от страните по въззивен ред пред БОС в 2-седмичен срок от връчване на препис от съдебния акт.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п./

Вярно с оригинала: ЕХ