Решение по дело №10448/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7922
Дата: 21 ноември 2019 г. (в сила от 10 януари 2020 г.)
Съдия: Калина Кръстева Анастасова
Дело: 20191100510448
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№………………

гр. София, 21.11.2019 г.

 

В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ-Б състав, в публично съдебно  заседание на седми октомври две хиляди и деветнадесета  година в състав:                                     

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

                                                            ЧЛЕНОВЕ: КАЛИНА АНАСТАСОВА

МЛ.СЪДИЯ: КОНСТАНТИНА ХРИСТОВА

при секретаря Донка Шулева, като разгледа докладваното от съдия Анастасова гр. дело № 10448 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 258 – чл. 273 ГПК.

С решение № 109914 от 09.05.2019  г., постановено по гр.д. № 64059/2018 г. по описа на СРС, 79 с-в, са уважени предявените от М.Р.И. срещу „Н.ц.по т.х.“, обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 КТ за признаване за незаконно и за отмяна на уволнението, извършено със заповед № ЛС 346 от 30.08.2018 г. на Директора на „Н.ц.по т.х.“ и за възстановяване на заеманата до уволнението длъжност: „Специалист комуникация“ в отдел „Мониторинг и информационно осигуряване на трансфузионната система и промоция и организация на кръводаряването“ при „Н.ц.по т.х.“ и за заплащане на сумата от 7 903,31 лв., представляваща обезщетение за оставане без работа за периода от 31.08.2018 г. до 28.02.2019 г., ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба – 02.10.2018 г. до окончателното плащане.

В срока по чл.259, ал.1 ГПК срещу постановеното решение е постъпила въззивна жалба от ответника „Н.ц.по т.х.“. Излага доводи, че решението е неправилно, тъй като е постановено в нарушение на материалния закон. Излага доводи, че неправилно съдът е приел че длъжността, „Специалист, комуникации“ в отдел „Мониторинг и информационно осигуряване на трансфузионната система и промоция и организация на кръводаряването“ и длъжността „Експерт връзки с обществеността“ са идентични. В отговора на исковата молба ответникът посочил различия в трудовите функции, в подчиненост, в изискванията за заемане на длъжността, в задълженията и в изкисванията за заемане на длъжността, които първоинстанционният съд не е обсъдил. Съдът не бил обсъдил всички доказателства по делото и не следвало да се уповава на свидетелските показания по делото.

В срока по чл. 263 ГПК ищцата подава отговор на въззивната жалба. Счита, че решението е правилно и законосъобразно. Съдържанието на трудовите функции на двете длъжности било напълно идентично, а различията не били съществени. Било налице нарушение на чл. 70, ал. 5 КТ при подписването на споразумение № ЛС 318 от 15.08.2018 г. към трудов договор № ЛС 41 от 22.02.2018 г. С оглед на горното правилно районният съд приел, че липсват предпоставките за прилагане на разпоредбата на чл. 71, ал. 1 КТ.

Софийският градски съд, като прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и във връзка с наведените във въззивната жалба пороци на атакувания съдебен акт и възраженията на въззиваемата страна, намира за установено следното:

Съгласно чл. 269 от ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, по допустимостта му – в обжалваната част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо в обжалваната му част. Не е допуснато и нарушение на императивни материални норми.

Решението на СРС е правилно, като на основание чл.272 ГПК въззивният състав препраща към мотивите, изложени от СРС. Независимо от това и във връзка с доводите във въззивната жалба е необходимо да се добави и следното:

За да постанови обжалваното решение районният съд е приел, че между страните е възникнало трудово правоотношение, възникнало въз основа на трудов договор № ЛС 43 от 22.02.2018 г., като ищцата е била назначена на длъжността „Експерт връзки с обществеността“ в отдел „Административно-правен, финансов контрол, обществени поръчки и връзки с обществеността“ при ответника „Н.ц.по т.х.“  с изпитателен срок от  6 месеца. С последващо споразумение трудовото възнаграждение на ищцата било увеличено от 1 000 лв. на 1 500 лв. Със споразумение № ЛС 318 от 16.08.2018 г. ищцата била преназначена на длъжност „Експерт връзки с обществеността“ в отдел „Административно-правен, финансов контрол, обществени поръчки и връзки с обществеността“ на длъжност „Специалист комуникация“ в отдел „Мониторинг и информационно осигуряване на трансфузионната система и промоция и организация на кръводаряването“ с изпитателен срок от  6 месеца. Със заповед от 30.08.2018 г., на основание чл. 71, ал. 1 КТ трудовото правоотношение било прекратено. Първата инстанция е възприела, че единственият спорен въпрос между страните е дали трудовите функции на ищцата М.Р.И., възложени с процесното допълнително споразумение № ЛС 318 от 15.08.2018 г., и тези, възложени ѝ с първоначалния трудов договор № ЛС 41 от 22.02.2018 г. са идентични по съществото си, или се различават. Въз основа на свидетелските показания и представените длъжностни характеристики съдът е установил липса на съществена промяна в трудовите функции при преназначаването. Поставянето на по-висока квалификация и образование не са съществени изменения, кодът по НКПД също не водело задължително до различия в трудовите функции. При съпоставката на двете характеристики СРС е достигнал до извод, че задълженията на двете длъжности са напълно идентични, като по съществото си били свързани с организиране и провеждане на медийните изяви, осигуряване връзките на центъра с други органи, структури и партньори и организирането и провеждането на публични кампании и срещи, които дейности стоят в основата на спецификата на работата ѝ. С оглед на горното СРС е приел, че е налице нарушение на чл. 70, ал. 5 КТ при уговарянето на изпитателен срок повече от веднъж, респ. липсата на предпоставките за прилагането на чл. 71, ал.1 КТ.

В настоящото производство страните спорят дали трудовите функции на двете длъжности се различават съществено или са идентични, респ. дали работодателят – ответник е имал право да прекрати трудовото правоотношение без предизвестие.

В разпоредбата на чл. 70, ал. 1 КТ е предвидено, че когато работата изисква да се провери годността на работника или служителя да я изпълнява, окончателното приемане на работа може да се предшествува от договор със срок за изпитване до 6 месеца. Срокът за изпитване предшества окончателното приемане на работа, като за една и съща работа договор със срок за изпитване може да се сключи само веднъж – чл. 70, ал. 5 КТ. По изключение трудов договор за изпитване може да се сключва и при съществуващо трудово правоотношение, но само когато по реда на чл. 119 от КТ е съществено променена трудовата функция на работника или служителя и по-точно в съществените ѝ права и задължения - Решение № 366 от 28.04.2010 г. на ВКС по гр. д. № 1023/2009 г., IV г. о., ГК, Решение № 7 от 4.02.2014 г. на ВКС по гр. д. № 3029/2013 г., III г. о., ГК, Решение № 53 от 19.03.2014 г. на ВКС по гр. д. № 2907/2013 г., IV г. о., ГК и Решение № 369 от 3.02.2014 г. на ВКС по гр. д. № 3037/2013 г., IV г. о., ГК. Следователно практиката извежда трудовата функция като критерий за разлика между две длъжност. Определено е, че не просто следва да е променена функцията, а да е съществено промяната. Като в закона и в практиката не са поставени конкретни критерии, по които да се определя дали е налице подобно различие в трудовите функции, като преценката  следва да се извършва за всеки конкретен случай.

В случая в длъжностната характеристика на длъжността „Експерт, връзки с обществеността“ е описана работата, която служителят трябва да извършва, а именно: „да организира и провежда медийните изяви на ръководството на НЦТХ, срещи с представители на партньори, контакти с ръководството на държавни и общински органи и др., разработва медийната стратегия на ръководството за изграждане на висок обществен имидж и популяризиране на дейността на НЦТХ; планира и организира публични кампании и комуникационни стратегии; организира и поддържа връзките с медии, обществени, правителствени и неправителствени организации; разработва програми графици на срещите, необходими за реализация на планирани мероприятия; представлява медийно ръководството на НЦТХ по въпроси, за които е упълномощена да прави изявления; подготвя и разпространява материали за обществеността; подбира и предоставя периодична информация на медиите във връзка с дейността на работодателя след одобряване от Директора; консултира ръководството и служителите в НЦТХ относно публичното им представяне и контролира въпросите във връзка с новини и публикации в медиите; подготвя кореспонденцията с организации; следи за национални и международни събития, свързани с дейността на НЦТХ и при нужда организира съответните изяви; след съгласуване с ръководството на центъра планира промоционални кампании и кампании за връзки с обществеността и участва в бизнес или социални събития; изготвя документация във връзка с изявите на центъра; организира събития; участва в събития с цел промотиране на дейността на центъра; съгласува работата си с директора; изпълнява и други задачи, възложени от директора. Длъжността е пряко подчинена на директора, като и от него получава задачи. При изпълнение на задълженията си взаимодейства с директора на центъра, началниците на отделите, сектор „промоция и организация на кръводаряването“, счетоводен отдел и администрация. Изискванията за заемане на длъжността са висше образование, едногодишен стаж, владеене на чужд език и притежаването на нравствени качества.

В длъжностната характеристика на длъжността „Специалист, комуникации“ е предвидено, че заемащият я: „планира и организира публични кампании и комуникационни стратегии; организира и поддържа връзки с медии, държавни организации и лечебни заведения; представлява медийно ръководството на НЦТХ по въпроси, за които е упълномощена да прави изявления; консултира ръководството и служителите на НЦТХ по повод медийни изяви; изготвя и разпространява прессъобщения и други материали до медиите; съдейства на останалите служители при осъществяване на техни събития; подпомага дейността по планиране на кръводаряване; промотира кръводаряване; подпомага администрацията на екипите по кръводаряване; изпълнява и други задачи, възложени от началника на отдела; докладва на началника на отдела за допуснати административни пропуски и нарушения в центъра, създаващи предпоставки за корупция, а при нарушения от началника на отдела се докладва на директора. Задачи могат да бъдат възлагани от началника на отдела и/или от директора. При изпълнение на задълженията си взаимодейства с ръководния и изпълнителния състав, администрация и др. контакти съобразно задачата. Изискванията за заемане на длъжността са висше образование, двегодишен професионален опит и владеенето на чужд език.

От така посочените длъжностни характеристики се установява, че трудовите функции, правата и задълженията за длъжностите „Експерт, връзки с обществеността“ и „Специалист, комуникации“ се припокриват, както и че тези длъжности са с еднакви трудови функции и представляват една и съща работа по смисъла на чл. 70, ал. 5 КТ. От задълженията на двете длъжности не се отличават съществени разлики, като са  в насока да организира, планира и провежда събития, мероприятия, кампании във връзка с дейността на центъра и да осъществява контакт с вътрешни и външни лица, респ. органи. Промотирането дейността на центъра не се различава от промотиране на дарителската кампания за кръводаряване на центъра, още повече пък съществено. Включването на задължения да работи с функциониращите в болницата информационни системи по никакъв начин не променя трудовата функция, тъй като това задължение се отнася до средствата за постигане на задълженията, респ. задачите, а не до изменение на последните. В двете длъжности е определено задължението за консултиране, респ. подпомагане на служителите на центъра, като при втората длъжност е конкретизирано задължението, че подпомага администрацията на екипите по кръводаряване, но това по-малко по обем задължение също не води до съществени различия в функциите на длъжностите. Също така двете длъжности съгласуват планираната работа с ръководителите си. Действително допълнено е, че заемащият втората длъжност е отговорен пред началника на отдела, но също така е предвидена подчиненост и пред директора на центъра. Тези разлики, според настоящия състав не обуславят изменение на длъжността и промените в йерархическата подчиненост на изпълняващия я на директора на предприятието, но и на начални на отдела по старата длъжностна характеристика /Решение № 243 от 16.07.2012 г. на ВКС по гр. д. № 745/2011 г., IV г. о., ГК/. Изискванията за двете длъжности също не се различават съществено, като единствената разлика е изискването за притежание на двугодишен опит, която не може да се категоризира като съществено изменение на трудовата функция, освен това изисквания за по-висока или по-ниска квалификация и образование за съответната длъжност е без значение – в този смисъл е изразеното становище в Решение № 160/08.05.2015 г. по гр. д. № 4811/2014 г., IV г. о., ГК, ВКС, което се възприема от настоящия състав. В подкрепа на горното са и събраните в хода на първоинстанционното производство гласни доказателства, чрез показанията на свидетеля Т.Д.. Поради това, съдът намира за установена в проведеното производство липсата на съществена разлика в трудовите функции на двете длъжности.

След направената съпоставка на изброените по-горе задължения на длъжността и липсата на други съществени нови трудови задължения на длъжността може да се направи извод, че в нарушение на чл. 70, ал. 5 КТ при преназначаването на ищеца след извършените структурни промени в сектора, е включен срок за изпитване. Поради това и на основание чл. 74, ал. 1, вр. ал. 4 КТ клаузата за срок за изпитване в допълнителните споразумения № ЛС 318 от 15.08.2018 г. е недействителна, а прекратяване на трудовия договор на основание чл.71, ал. 1 КТ е незаконно. Предявените искове по чл.344, ал.1, т.1, т.2 и т.3 КТ следва да бъдат уважени.

Поради съвпадане изводите на двете инстанции, постановеното от СРС решение следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

По разноските:

С оглед на изхода на спора на въззивника не следва да бъдат присъждани разноски.

Въззиваемата страна претендира разноски в размер на 1 500 лв. за заплатено адвокатско възнаграждение. Направено е и възражение за прекомерност на присъденото адвокатско възнаграждение на насрещната страна по реда на чл.78, ал.5 ГПК.

В конкретния случай предмет на разглеждане са били обективно съединени искове по чл. 344, ал. 1, т. 1-3 КТ. Съгласно разпоредбата на чл. 7, ал. 1, т. 1 от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения, при искове за отмяна на уволнение или за възстановяване на работа се дължи възнаграждение в размер на минималната работна заплата за страната към момента на сключването на договора за правна помощ, а при трудови дела с определен интерес - според интереса съгласно размерите по чл. 7, ал. 2, т. 1-7 от Наредбата. Съгласно ПМС № 316/20.12.2017 г. минималната работна заплата за 2018 г. /когато е сключен договора за правна помощ/ е в размер на 510 лв. Предявени са искове по чл.  344, ал. 1, т. 1 и т. 2, следователно по тях минималното адвокатско възнаграждение е в размер на 1 020 лв. По иска за присъждане на обезщетение за времето, през което е останал без работа поради уволнението е претендирана сума в размер на 7 903,31 лв., като минимално възнаграждение е в размер на 645,16 лв. С оглед на горното е претендирано възнаграждение под определения в Наредбата минимум.

При тези мотиви, съдът

Р Е Ш И:

ПОТВЪРЖДАВА решение № 109914 от 09.05.2019  г., постановено по гр.д. № 64059/2018 г. по описа на СРС, ГО, 79 с-в.

ОСЪЖДА „Н.ц.по т.х.“ БУЛСТАТ ********* с адрес гр.София, ул.*********, да заплати на М.Р.И., ЕГН ********** с адрес гр.София, ж.к.********, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, сумата от 1 500 лв. – сторени разноски в настоящото производство.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд при условията на чл. 280 ГПК в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                      ЧЛЕНОВЕ: 1/                      2/