Решение по дело №2950/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260577
Дата: 7 октомври 2020 г. (в сила от 29 октомври 2020 г.)
Съдия: Христина Валентинова Колева
Дело: 20193110102950
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ …........./07.10.2020г.
В ИМЕТО НА НАРОДА

 

               ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, XXXIX - ти състав, в публично съдебно заседание проведено на двадесет и пети септември през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                              

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Христина Колева

 

при секретаря Цветелина Илиева, като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 2950 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

  

Производството по делото е образувано по предявени от „В.Е.В.” ЕАД, ЕИК ****, със седалище и адрес на управление:*** срещу К.Т.И., ЕГН **********, адрес: *** съединени в условията на първоначално обективно кумулативно съединяване на положителни установителни искове с правно основание чл.422, ал.1 във вр. чл.415, ал.1 ГПК във вр. чл.79, ал.1 ЗЗД, за приемане за установено, че в полза на ищеца съществуват вземания срещу ответника, представляващи дължима стойност за доставена топлинна енергия за битово-горещо водоснабдяване и топлинна енергия отдадена от сградната инсталация, както и такси за услуги дялово разпределение по партида № ****, за имот, находящ се в ****в следните размери:

Сумата от 106.46 (сто и шест лева и четиридесет и шест стотинки) лева, представляваща главница за периода от месец февруари 2016г. до месец юни 2016г. включително и лихва за забава в размер на 24.88(двадесет и четири лева и осемдесет и осем стотинки) лева за периода от 01.04.2016г. до 29.08.2018г.;

Сумата от 368.12 (триста шестдесет и осем лева и дванадесет стотинки) лева, представляваща главница за периода от месец август 2016г. до месец април 2017г. включително и лихва за забава в размер на 55.27(петдесет и пет лева и двадесет и седем стотинки) лева за периода от 11.10.2016г. до 29.08.2018г.;

Сумата от 340.98 (триста и четиридесет лева и деветдесет и осем стотинки) лева, представляваща главница за периода от месец ноември 2017г. до месец май 2018г. включително и лихва за забава в размер на 14.42(четиринадесет лева и четиридесет и две стотинки) лева за периода от 01.01.2018г. до 29.08.2018г., ведно със законната лихва считано от датата на депозиране на заявлението в съда – 18.09.2018г. до окончателното изплащане на задължението.

В исковата молбата ищецът „В.Е.В.” ЕАД твърди, че в качеството му на доставчик е доставял, а ответникът, в качеството му на потребител по смисъла на чл. 153, ал. 1 ЗЕ и собственик на топлоснабдяван имот, находящ се в ****е потребявал топлинна енергия по открита партида ****. Имотът бил придобит по силата на възмездна сделка през 2005 г. от ответника в режим на СИО. Присъединяването на Етажната собственост на адрес: ****към топлопреносната мрежа на „Топлофикация – Варна” ЕАД е извършено преди 2000 год. За ответника се твърди да се приложими ОУ на ДПТЕ от „Топлофикация – Варна” ЕАД на потребители за битови нужди, според които същият е потребител на топлинна енергия и като такъв съгласно същите и разпоредбите на ЗЕЕЕ, дължи заплащането на количеството топлинна енергия, отдадено от сградната инсталация. Въпреки настъпилият падеж на задълженията, изпълнение не е налице и понастоящем. Предвид неизпълнение на задълженията от страна на ответника, по инициатива на ищеца било образувано заповедно производство по ч.гр.д. № 14047/2018г. по описа на ВРС, по което в полза на ищеца е издадена Заповед за изпълнение по реда на чл. 410 ГПК. Издадената в негова полза заповед за изпълнение била връчена при условията на чл. 47, ал.5 ГПК, като му е указано да предяви иск на основание чл. 415, ал.1, т.2 ГПК, поради което за него е налице правен интерес от провеждане на избраната форма на искова защита. Моли за постановяване на положително решение по предявените искове.

В срока по чл.131 ГПК е постъпил отговор от ответника, чрез назначения му особен представител, с който се оспорва, че ищецът е доставил, а ответникът потребил соченото количество топлинна енергия и услуги. Оспорва ответникът да има качеството потребител на топлинни услуги. Моли исковете да бъдат отхвърлени.

За да се произнесе по спора, съдът съобрази следното от фактическа и правна страна:

Установява се от приетите писмени доказателства, че в полза на ищеца срещу ответника е издадена заповед за изпълнение за претендираните суми, както и че искът по чл.415, ал.1 ГПК е предявен в законоустановения срок, което обуславя допустимостта на производството и правния интерес от воденето му за ищеца.

За успешното провеждане на предявените искове, в тежест на ищеца е да установи, че етажната собственост на посочения адрес е присъединена към топлопреносната мрежа, поддържана от ищцовото дружество, съответно че ответникът има качеството потребител на топлинна енергия, стойността на доставеното количество топлинна енергия, изискуемостта на задължението и размера на мораторната лихва върху главниците.

От събраните по делото доказателства се установява, че сградата, в която се намира имотът е топлоснабдена.

Съгласно разпоредбата на чл.150, ал.1 ЗЕ /обн. ДВ 74/2006г./, продажбата на топлинна енергия от топлопреносното предприятие на потребители на топлинна енергия за битови нужди се осъществява при публично известни общи условия, предложени от топлопреносното предприятие и одобрени от ДКЕВР.

Дори и при прекратяване подаването на топлоснабдяването за отопление и/или горещо водоснабдяване от определена абонатна станция съгласно чл. 153, ал.6 ЗЕ, клиентите в сграда - етажна собственост, които прекратят топлоподаването към отоплителните тела в имотите си, остават клиенти на топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация и от отоплителните тела в общите части на сградата. В тази насока са и постановките на ТР № 2/25.05.2017 г. на ОСГК на ВКС, съгласно които за отношенията, възникващи при доставяне на топлинна енергия за битови нужди в сграда - етажна собственост, се прилагат разпоредбите на Закона за енергетиката, които не противоречат на разпоредбата на чл. 62 във връзка с пар.1 от Допълнителните разпоредби на Закона за защита на потребителите. В тълкувателния акт е изяснено, че отделният етажен собственик може да прекрати топлоподаването към отоплителните тела в имотите си, но остава потребител на топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация и от отоплителните тела в общите части на сградата (чл. 153, ал.6 ЗЕ). Принципът, който законодателят е възприел при регламентирането на начина на избягване на конфликти между етажните собственици, е "решава мнозинството". Затова при доставката на централно отопление в сградите под режим на етажна собственост искането за услугата се прави не от всеки отделен етажен собственик, а от мнозинството етажни собственици, които по общо правило могат да вземат решения дали и как да бъдат използвани общите части. Потребител на услугата е цялата етажна собственост, затова титулярът на права върху отделни обекти може да откаже заплащането на доставено против волята му централно отопление в тези обекти, но не може да откаже  заплащането на отдадената от сградната инсталация или от отоплителните уреди в общите части енергия на сградата ЕС. /цит.ТР № 2/2016 г. ОСГК на ВКС/.

Oт приложените НА и справки по лица от Службата по вписванията не се установява, че ответникът е собственик на недвижим имот, находящ се в ****.

Ищецът не се възползва от предоставената му възможност да ангажира доказателства, че имотът е придобит в режим на СИО от Н.П.И.и ответника.

С оглед на изложеното настоящият състав приема, че ответника няма качеството на потребител на топлинна енергия. Не се установи да е собственик на недвижим имот в жилищна сграда, която е толоснабдена.

Дори качеството му на потребител на топлинна енергия да беше установено, то ищецът не доказа останалите предпоставки за уважаване на иска. Доставените и потребени количества топлинна енергия са своевременно оспорени от ответника. Същевременно ищецът не е ангажирал годни доказателства за конкретното потребление. Приложените справки не могат да обосноват такова доказване, тъй като са едностранно съставени от оператора. Съдът обаче не разполага с правомощие да дава указания на страната, че ангажираните от нея доказателства във връзка с поддържаното твърдение, за което носи доказателствена тежест не го установяват Решение № 38 от 23.06.2017 г. на ВКС по т. д. № 2754/2015 г., I т. о., ТК, докладчик съдията К.Н.. Тоест задължението на съда не е да укаже, че страната не сочи годни доказателства, а че не сочи доказателства въобще за определени факти. На ответника беше предоставена възможност няколко пъти, да ангажира доказателства в тази насока, от която той не се възползва.

При това положение исковата претенция подлежи на отхвърляне, като недоказана.

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от „В.Е.В.” ЕАД, ЕИК ****, със седалище и адрес на управление:*** срещу К.Т.И., ЕГН **********, адрес: *** съединени в условията на първоначално обективно кумулативно съединяване на положителни установителни искове с правно основание чл.422, ал.1 във вр. чл.415, ал.1 ГПК във вр. чл.79, ал.1 ЗЗД, за приемане за установено, че в полза на ищеца съществуват вземания срещу ответника, представляващи дължима стойност за доставена топлинна енергия за битово-горещо водоснабдяване и топлинна енергия отдадена от сградната инсталация, както и такси за услуги дялово разпределение по партида № ****, за имот, находящ се в ****в следните размери: Сумата от 106.46 (сто и шест лева и четиридесет и шест стотинки) лева, представляваща главница за периода от месец февруари 2016г. до месец юни 2016г. включително и лихва за забава в размер на 24.88(двадесет и четири лева и осемдесет и осем стотинки) лева за периода от 01.04.2016г. до 29.08.2018г.;  Сумата от 368.12 (триста шестдесет и осем лева и дванадесет стотинки) лева, представляваща главница за периода от месец август 2016г. до месец април 2017г. включително и лихва за забава в размер на 55.27(петдесет и пет лева и двадесет и седем стотинки) лева за периода от 11.10.2016г. до 29.08.2018г.; Сумата от 340.98 (триста и четиридесет лева и деветдесет и осем стотинки) лева, представляваща главница за периода от месец ноември 2017г. до месец май 2018г. включително и лихва за забава в размер на 14.42(четиринадесет лева и четиридесет и две стотинки) лева за периода от 01.01.2018г. до 29.08.2018г., ведно със законната лихва считано от датата на депозиране на заявлението в съда – 18.09.2018г. до окончателното изплащане на задължението, като неоснователни.

 

Решението подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: