Решение по дело №14372/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 261819
Дата: 30 декември 2020 г. (в сила от 28 април 2022 г.)
Съдия: Насуф Исмал
Дело: 20193110114372
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

........................../..........................2020 г.

 

гр. Варна

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД – ВАРНА, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 9-ти съдебен състав, в открито съдебно заседание, проведено на тридесети ноември през две хиляди и двадесета година, в състав: 

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: НАСУФ ИСМАЛ

 

при участието на секретаря Илияна Илиева,

като разгледа докладваното от съдията

гр. д. 14372 по описа за 2019 г. на РС-Варна,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по предявен от П.Н.Ж., ЕГН **********, с адрес: ***, действащ чрез адв. А. А., против А.П.Ш., ЕГН**********, адрес: ***, действащ чрез адв. С.Н., установителен иск с правно основание чл. 42, ал. 2 от ЗЗД за постановяване на съдебно решение, с което съдът със сила на пресъдено нещо да прогласи недействителността на договора за дарение, сключен между страните, обективиран в нотариален акт №***/*** г. по описа на нотариус Д. С., в частта, с който е дарена от ищеца чрез пълномощника адв. Ж. М. на ответника 1/6 ид. ч. от собствената на ищеца жилищна сграда, находяща се на адрес гр. В., ул. „Х. Г.“ („К.“) № *, подробно описана в този нотариален акт за дарение, поради липсата на представителна власт, учредена от ищеца-дарител в полза на адв. Ж. М..

Ищецът твърди в исковата си молба, че по силата на одобрен от съда съдебно – спогодителен протокол по гр. д. № 2753/1990 г. на ВРС, вписан с № *, рег. №* г. в АВп-В., в дял и изключителна собственост на родителите на ищеца – Н. Ж. М. и И. П. М. – била поставена жилищна сграда, находяща се на адрес гр. В., ул. „Х. Г.“ („К.“) № *. На дата 22.06.1993 г. бащата на ищеца починал и оставил за наследници съпругата си и двете си деца, едното от които ищеца. Така чрез съдебна спогодба и наследяване ищецът придобил собствеността върху 1/6 ид. ч. от постройката. Твърди още, че едва през м.08.2017 г. узнал, че на 04.10.1993 г. бил изготвен и сключен договор за дарение, обективиран в НА №***/*** г. на нотариус Д. С.. С него ищецът, чрез пълномощника адв. Ж. М., бил дарил в полза на ответника собствената си 1/6 ид. ч. от горепосочената сграда. Ищецът обаче твърди, че не познава лице с имената Ж. М. и никога не е подписвал пълномощно, с което М. да го представлява пред някого, още по-малко за разпореждане със собственост на ищеца върху горепосочената сграда. Конкретно посоченото в края на самия НА № ***/*** г. пълномощно № *г. категорично възразява да носи подписа на ищеца П.Н.Ж., като упълномощител. По тези причини счита договорът за дарение за недействителен, поради липсата на надлежно учредена представителна власт в полза на адв. Ж. М.. Моли същият да бъде прогласен за нищожен на това основание. Претендира и сторените съдебно-деловодни разноски.

В срока по чл. 131 от ГПК ответникът депозира писмен отговор. В него той не оспорва допустимостта на иска, но възразява изцяло срещу основателността му. Твърди, че има годни титули за собственост на сградата и на терена върху нея, а отделно ги е придобил и по давност. Твърди, че няма налични доказателства за липсата на съгласие на ищеца за пълномощието, напротив-след като пълномощното било представено пред нотариуса, било проверено от него и било описано в самия НА за дарение от * г., то било валидно и породило законовия му ефект. Счита и за житейски нелогични твърденията на ищеца да е узнал за дарението близо 25 години по-късно, след като ищецът бил поддържал, че е живял там, като ответникът твърди, че ищецът живял в чужбина. Моли искът да бъде отхвърлен изцяло. Моли и за съдебни разноски.

В хода на откритото съдебно заседание ищецът, редовно призован, явява се лично, като чрез адв. А. поддържа предявения иск и моли същия да бъде уважен.

Ответникът, редовно призован за същото съдебно заседание, чрез адв. Н. поддържа отговора си и моли искът да бъде отхвърлен като неоснователен.

Съдът, като взе предвид доводите на страните, събрания и приобщен по делото доказателствен материал в съвкупност и поотделно и като съобрази предметните предели на исковото производство, очертани с исковата молба и отговора, на основание чл. 12 и чл. 235, ал. 2 от ГПК, приема за установени следните фактически положения:

 От представения съдебно – спогодителен протокол, съставен по гр. д. № 2753 по описа за 1990 г. на РС-В., надлежно вписан в СВ-В., се установява, че в дял и изключителна собственост на родителите на ищеца – Н. Ж. М. и И. П. М. – е поставена жилищна сграда, състояща се от покрит вход, антре-салон, стая с кухненска ниша, избено антре и две изби, барака в двора, заедно с 49% ид. ч. от правото на строеж върху държавно дворно място, цялото от 180 кв. м., представляващо парцел * в кв. * по плана на *-ти подрайон на гр. В., ул. „Хр. Г.“ № *, заедно с подобрения и насажденията.

Видно от представеното удостоверение от Община В. имотът е придобит по време на брак, доколкото Н. М. и И. М. през 1945 г. са сключили граждански брак, за който е съставен акт № * от длъжностно лице по гражданско състояние при Община Д..

Видно от удостоверението за наследници /л. 27/ след смъртта на Н. М. през 1993 г. същият е оставил за наследници И. М. – преживяла съпруга и две деца – Й. П. и ищецът П.Ж..

Видно от представения нотариален акт № *, том *, дело № * от * г. по описа на Д. С. – нотариус при РС-В., И. М. е прехвърлила в полза на А.Ш. 4/6 ид. ч. от жилищна сграда, състояща се от покрит вход, антре-салон, стая с кухненска ниша, избено антре и две изби, барака в двора, заедно с 49% ид. ч. от правото на строеж върху държавно дворно място, цялото от 180 кв. м., представляващо парцел *-* в кв. * по плана на * подрайон на гр. В., ул. „Хр. Г.“ № *, заедно с подобрения и насаждения при граници: улица и парцели: *, срещу задължението на А.Ш. да гледа и издържа праводателя до края на живота му при запазване на правото на ползуване в полза на И. М..

От нотариален акт № *, том *, дело № * от * г. по описа на Д. С. – нотариус при РС-В., се установява, че Й. П. и ищецът П.Ж., действащ чрез адв. Ж. М., даряват А.Ш. с по 1/6 ид. ч. от гореописаната жилищна сграда, които идеални части са наследени от покойния Н. М.. Видно от приложната част на нотариален акт № *, при изповядването на договора за дарение пред нотариуса е представено процесното пълномощно № * г.

Видно от писмото депозирано от СВ-гр. В., нотариално дело № */* г., изготвено при съставянето на нот. акт № * е унищожено и не се съхранява в СВ-гр. В..

От писмото на ВАдвС се установява, че към 05.10.2020 г. в Регистъра на българската адвокатура, не се установява вписване на адвокат с имена Ж. М.. Видно обаче от писмото на председателя на Съвета на АК-В., Ж. М. е била вписана в АК-В. за периода от 24.07.1972 г. до 04.07.2004 г.

В хода на съдебното дирене са ангажирани и гласни доказателства. От показанията на К. Д. – съсед на ищеца – се установява, че ищецът от дълги години – от около 1980 г. – живее и работи в чужбина заедно със семейството си. Установява се, че ищецът и ответникът са били в близки и добри отношения. От показанията на свид. Д. С. – нотариусът изповядал процесното дарение на 1/6 ид. ч., се установява, че пълномощникът задължително се легитимира, за да се изповяда сделката от името и за сметката на упълномощителя, т.е. нотариусът, удостоверява учредената представителна власт и личността на упълномощеното лице преди да удостовери разпореждането. Свидетелят сочи, че се извършва проверка и на спазването на формата на пълномощното. Констатира се, че адв. Ж. М. често се явявала в нотариата в качеството си на пълномощник и по други сделки. Установява се, че пълномощното също подлежи на вписване в деловодството – „в голямата тетрадка“. Сочи, че след удостоверяване подписа на упълномощителя от нотариуса, технически вписването на упълномощителната сделка се извършва в деловодство от деловодителя. При изповядването на разпоредителната сделка е било достатъчно в нотариалния акт да се впише номерът и датата на пълномощното, като самото вписване може да бъде както в титулната част на нотариалния акт, така и в приложната. От показанията на свид. Й. П. – сестра на ищеца и майка на ответника – се установява, че след смъртта на Н. М. около м.септември 1993 г. ищецът, свидетелката и тяхната майка са посетили кантората на адв. Ж. М.. Сочи, че документите във връзка с договора за дарение са изготвени от адв. М.. Не си спомня точно какви документи е подписала. Сочи, че не е присъствала при изготвянето на упълномощителната сделка, тъй като е трябвало да отиде на работа, но е оставила майка си и ищеца при адв. М. във връзка с документацията по дарението. Свидетелката поддържа, че при изповядването на самата сделка в съда пред държавния нотариус адв. М. е представила процесното пълномощно и въз основа на него е представлявала ищеца. Сочи, че ищецът е трябвало да замине за Г. във връзка с работата си и заради това е упълномощил адв. М. да го представлява пред нотариуса досежно разпоредителната сделка. От показанията на свид. Н. Ш. – брат на ответника и племенник на ищеца – се потвърждава, че ищецът от дълги години живее и работи извън пределите на Република Б., както и че страните са били в добри отношения.

От обясненията на ищеца, дадени по реда на чл. 176 от ГПК, се установява, че с ответника последно се видели през 2017 г., като със същия са говорили на мястото на процесната сграда да построят кооперация. Ищецът често се прибирал в Б., което се установява и от приобщеното удостоверение от ГД „Гранична Полиция“, като сочи, че когато е в Б. отсядал на ул. „К.“ № *, който адрес е неговият постоянен, видно и от удостоверенията за актуален адрес.

При така установената фактическа обстановка, съдът достига до следните правни изводи:

Предявеният установителен иск намира правното си основание в разпоредбата на чл. 42, ал. 2 от ЗЗД, доколкото ищцовата страна излага подробни доводи, за това че адв. Ж. М. го е представлявала пред нотариус Д. С., без да е изрично овластена от него. Въпреки че при доклада по чл. 146 от ГПК съдът е квалифицирал иска по чл. 26, ал. 2, предл. 2-ро от ЗЗД, имайки предвид, че доказателствената тежест е правилно разпределена, то не е ограничено правото на защита и на двете страни в процеса на доказване, поради което не следва да се отменя определението, с което е дадено ход на устните състезания.

Съгласно задължителните за съдилищата указания на ВКС, обективирани в ТР № 5 по описа за 2014 г. на ОСГТК, постановено на 12.12.2016 г., договор, сключен от лице, действало като представител, без да има представителна власт, е в състояние на висяща недействителност и не поражда целените с него правни последици. Същите настъпват, ако лицето, от името на което е сключен договорът, го потвърди съгласно чл. 42, ал. 2 ЗЗД. При липса на потвърждаване, на недействителността може да се позове само лицето, от името на което е сключен договорът или неговите универсални правоприемници.

 Липсата на съгласие по смисъла на чл. 26, ал. 2, пр. 2 ЗЗД е тежък порок на правната сделка, който е налице, когато волеизявлението е направено при т. нар.съзнавана липса на съгласие“ (напримеризтръгнато е с насилие, направено е без намерение за обвързванена шега, като учебен пример и др. подобни). Този тежък порок е непоправим и непреодолимза да породи действие, договорът трябва да бъде сключен отново. Договорът, сключен в хипотезата на чл. 42 ЗЗД – от лице, действало като представител, без да има представителна власт, не страда от такъв порок. Мнимият представител е формирал и е изявил поначало валидна воля от името на мнимо представлявания, поради което липсата на представителна власт не е равнозначна на липса на съгласие по смисъла на чл. 26, ал. 2, пр. 2 от ЗЗД и може да бъде преодоляна чрез изрично предвидената в чл. 42, ал. 2 ЗЗД, възможност за потвърждаване на договора. Ето защо волеизявлението, направено от чуждо име без представителна власт, не само не е непоправимо, а и поначало не е неправомерноаргумент за това са и разпоредбите на чл. чл. 60-62 от ЗЗД, уреждащи воденето на чужда работа без пълномощие, като често то дори е в интерес на мнимо представлявания (чл. 61, ал. 1 ЗЗД). Ако се възприеме тезата, че договорът сключен чрез мним представител, неразполагащ с представителна власт, е абсолютно нищожен и че на тази нищожност може да се позове и насрещната страна по договора, както и всяко друго трето лице, тъй като те имат правен интерес от това, включителноза да преодолеят неограниченото със законов срок състояние на несигурност до момента на потвърждаването на договора съгласно и във формата по чл. 42, ал. 2 ЗЗД, това в много случаи би довело до абсурдния резултат на осуетяване на тази възможност за потвърждаване, установена от закона единствено в интерес на мнимо представлявания.

                За да бъде прогласена недействителността на договора за дарение касателно наследените от ищеца 1/6 ид. ч. от процесната жилищна сграда, последният следва да установи по несъмнен начин в условията на пълно и главно доказване кумулативното наличие на следните елементи от фактическия състав на предявения установителен иск:  сключването на твърдения договор за дарение, с предмет собствената на ищеца 1/6 ид.ч. от процесната жилищна сграда, в това число обективирането му в сочения НА; факта, че при дарението волята на дарителя е изразена чрез пълномощника адв. Ж. М., без да е учредена в нейна полза представителна власт от ищеца-дарител.

                Съдът на основание чл. 146, ал. 1, т. 3 от ГПК е обявил за безспорно по делото, че към 22.06.1992 г. и към 04.10.1993 г. ищецът е бил титуляр на 1/6 ид. ч. от жилищна сграда в гр. В., ул. „Х. Г.“ („К.“) № *, съставляваща Дял 1-ви от одобрен от съда съдебно – спогодителен протокол по гр. д. № 2753/1990 г. на РС-В., вписан с № *, рег. № */* г. в АВп-В., както и обективирането в НА №***/*** г. по описа на нотариус Д. С. на договор за дарение от ищеца чрез пълномощника адв. Ж. М. в полза на ответника с предмет 1/6 ид. част от сградата.

            Основният спорен въпрос, който е поставен за разрешаване пред настоящия съдебен състав е дали адв. Ж. М. е била нарочно овластена от ищеца да се разпорежда от негово име и за негова сметка с наследените от него 1/6 ид. ч. от процесния недвижим имот.

Видно от писмените документи /л. 122/, лице с имената Ж. М. е упражнявало адвокатска професия за периода от 1972 г. до 2004 г. Този факт се потвърждава и от показанията на свид. Д. С.. От депозираните гласни доказателства чрез разпита на свидетелите,  част от които са ценени при условията на чл. 172 от ГПК, с оглед възможната заинтересованост на свид. Й. П. и свид. Н. Ш., имайки предвид роднинските им връзки със страните, по несъмнен начин се установява, че ищецът и ответникът до 2017 г. се намирали в много близки и добри отношения. Ищецът от около 40 години е живеел и работил извън страната, където се установил със своето семейство. От неговите обяснения и от представените удостоверения се установява, че същият се прибирал в Република Б., където е регистриран и неговият постоянен адрес ***. Месец септември 1993 г. – 40 дни след смъртта на Н. М. – ищецът заедно с майка си и сестра си е посетил кантората на адв. М. във връзка с разпоредителната сделка и доколкото се е налагало за пореден път да напуска страната е упълномощил адв. М. да го представлява във връзка с разпоредителната сделка, което пълномощно е представено от същия пред нотариус Д. С., която преди да изповяда сделката е проверила самоличността на упълномощеното лице и удостоверила учредената в негова полза представителна власт. Съдът намира показанията на свидетелите за последователни, логични, вътрешно непротиворечиви и във връзка с доказателствената съвкупност.

Наред с изложеното, нотариалният акт е официален свидетелстващ документ, който се ползва с обвързваща съда материална доказателствена сила, включително и досежно факта на представяне на пълномощното пред нотариуса, изповядал сделката и проверка на същото, в това число и формата му.

Крайният извод на съда е за неоснователност на предявения положителен установителен иск за прогласяване недействителността на договора за дарение, с който ищецът чрез адв. М. през 1993 г. е дарил ответника с наследените от него 1/6 ид. ч. от процесната сграда.

При този изход на делото, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК в полза на ответника следва да се присъдят сторените съдебно-деловодни разноски, чийто общ размер, видно от представения списък по чл. 80 от ГПК, възлиза на 430.00 лева, от които 400.00 лева – адвокатски хонорар, съобразно договора за правна помощ и съдействие, имащ характера на разписка – арг. от т. 1 от ТР № 6/2012 г. на ОСГТК на ВКС и 30.00 лева – депозит за призоваване на свидетел.

            Водим от изложените мотиви, СЪДЪТ

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от П.Н.Ж., ЕГН **********, с адрес: *** против А.П.Ш., ЕГН **********, адрес: ***, установителен иск с правно основание чл. 42, ал. 2 от ЗЗД за прогласяване недействителността на договора за дарение, сключен между страните, обективиран в нотариален акт №***/*** г. на нотариус Д. С., в частта, с който ищецът чрез пълномощника си адв. Ж. М. е дарил ответника с 1/6 ид. ч. от жилищна сграда, състояща се от покрит вход, антре-салон, стая с кухненска ниша, избено антре и две изби, барака в двора, заедно с 49% ид. ч. от правото на строеж върху държавно дворно място, цялото от 180 кв. м., представляващо парцел * в кв. * по плана на * подрайон на гр. В., ул. „Хр. Г.“ № *, заедно с подобрения и насаждения при граници: улица и парцели: *, поради липса на представителна власт, учредена от ищеца в полза на пълномощника адв. Ж. М..

 

ОСЪЖДА, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, П.Н.Ж., ЕГН **********, с адрес: ***, ДА ЗАПЛАТИ на А.П.Ш., ЕГН **********, адрес: *** сумата в общ размер от 430.00 лева /четиристотин и тридесет лева/, представляваща сторени по делото съдебно-деловодни разноски.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Окръжен съд – В. в двуседмичен срок от съобщението.

 

Препис от решението да се връчи на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: