Решение по дело №41/2021 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 260223
Дата: 13 юли 2021 г. (в сила от 28 септември 2021 г.)
Съдия: Светозар Любомиров Георгиев
Дело: 20211840200041
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. Ихтиман, 13.07.2021 г.

 

РАЙОНЕН СЪД ИХТИМАН, ІII състав, в закрито заседание, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: СВЕТОЗАР ГЕОРГИЕВ

 

като разгледа докладваното от съдията НАХД № 41/2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН във вр. с чл. 143 от АПК във вр. с  чл. 144 от АПК.

Постъпила е молба от жалбоподателя, чрез адв. О. от АК- Пловдив, за допълване на постановеното по делото решение в частта му за разноските.

Твърди се, че своевременно е направено искане за присъждане на адвокатско възнаграждение. Прави се искане за постановяване съдебен акт, като в полза на жалбоподателя се присъдят в цялост направените съдебни разноски.

Препис от молбата е изпратена на ответната страна с указания за право на отговор в едноседмичен срок, като такъв е постъпил и в същия се поддържа, че молбата е неоснователна и се прави възражение за прекомерност.

Съгласно разпоредбата на  чл. 144 от АПК - За неуредените в този дял въпроси се прилага Гражданският процесуален кодекс.

Съдът след като разгледа молбата счита, че същата е процесуално допустима, тъй като е депозирана в срока по  чл. 248 от ГПК. Не е необходимо насрочването на делото в открито заседание.

В съдебно заседание на 13.05.2021г. е докладвана молба от процесуалния представител на жалбоподателя (л. 34), в която е направено искане за присъждане на разноски на основание чл. 38, ал. 2 от ЗАдв, като по делото е представено и пълномощно (л. 52).

С решение от 25.05.2021 г. по настоящото дело е отменен атакуваният електронен фиш.

С оглед изхода на спора съдът намира, че на основание чл. 63, ал. 3, вр. чл. 143, ал. 1 от АПК ответната страна следва да бъде осъдена да заплати на жалбоподателя разноски.

Адвокатът на жалбоподателя е оказал безплатна правна помощ, като в пълномощното е посочено, че правната помощ се предоставя на основание чл. 38 от Закона за Адвокатурата. Правото на адвокат да окаже безплатна адвокатска помощ на лице от кръга на визираните в т. 1 – т. 3 на чл. 38, ал. 1 ЗАдв, е установено със закон. Когато в съдебното производство насрещната страна дължи разноски, съгласно чл. 38, ал. 2 ЗАдв адвокатът, оказал на страната безплатна правна защита, има право да му се присъди адвокатско възнаграждение, в размер, определен от съда. Съдът определя възнаграждението в размер не по-нисък от предвидения в Наредбата по чл. 36, ал. 2 и осъжда другата страна да го заплати. В конкретния случай са налице всички необходими предпоставки за възникване на право в полза на процесуален представител да претендира и да получи възнаграждение за оказаната безплатно адвокатска помощ и съдействие, на основание чл. 38 от ЗАдв - реално осъществена безплатна правна помощ и основание за ангажиране на отговорността на насрещната страна за разноски за процесуално представителство съобразно изхода на делото.

Нито адвокатът, осъществил безплатна правна помощ, нито страната, на която тя е предоставена, следва да доказват наличието на основанието за предоставяне на безплатна правна помощ / в този смисъл определение № 708/05.11.2015г. по ч. гр. д. № 4891/2015г. на ВКС/.

По отношение на размера на дължимото адвокатско възнаграждение:

Съгласно чл. 18, ал. 2 от Наредба № 1/09.07.2004 г. ако административното наказание е под формата на глоба, имуществена санкция и/или е наложено имуществено обезщетение, възнаграждението се определя по правилата на чл. 7, ал. 2 върху стойността на санкцията, съответно обезщетението.

С оглед разпоредбата на чл. 18, ал. 1 от Наредбата в случай на изготвяне на жалба срещу НП без процесуално представителство възнаграждението се определя по правилата на чл. 7, ал. 2 от Наредбата на база на половината от размера на санкцията, но не по-малко от 50 лв..

В процесния случай оказаната правна помощ от процесуалния представител на жалбоподателя се състои единствено в изготвяне на една писмена молба – становище по делото (жалбата е подадена лично от жалбоподателя), без явяване в съдебно заседание.

В случая е приложим § 1 от ДР на Наредба № 1/09.07.2004 г. („За непредвидените в тази наредба случаи възнаграждението се определя по аналогия“), тъй като е налице изготвяне на писмена молба- становище (вместо на жалба) без явяване в съдебно заседание и без извършване на други действия, поради което за определяне на възнаграждението е приложим по аналогия именно реда по чл. 18, ал. 1 от Наредбата.

Делото не представлява фактическа и правна сложност. По същото е проведено едно съдебно заседание, на което, както вече беше посочено, процесуален представител на жалбоподателя не е присъствал.

Следователно въззиваемата страна следва да бъде осъдена да заплати на адв. К. О.от АК- Пловдив адвокатско възнаграждение за оказана безплатна правна помощ в минимален размер от 50лв..

Това разрешение съответства и на критериите на чл. 36, ал. 2 от Закона за адвокатурата за справедлив и обоснован размер на възнаграждението.

Воден от горното и на основание чл. 63 от ЗАНН във вр. с чл. 143 от АПК във вр. с  чл. 144 от АПК, съдът

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ДОПЪЛВА Решение от 25.05.2021 г. по НАХД № 41/2021 г. по описа на РС- Ихтиман в частта за разноските, като ОСЪЖДА ОДМВР София да заплати на АДВ. К. О.от АК- Пловдив, сумата от 50 лв., представляваща адвокатско възнаграждение за оказана безплатна адвокатска помощ по чл. 38 от ЗАдв.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд София област.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: