Определение по дело №2410/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1742
Дата: 18 юни 2020 г.
Съдия: Даниела Светозарова Христова
Дело: 20193100102410
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

 

 

                                       /                                    , гр. Варна

 

 

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито
съдебно заседание, проведено на 18.06.2020 г. , в състав:

 

 

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ : ДАНИЕЛА ХРИСТОВА

 

 

 

след като разгледа гр. д. № 2410 по описа на ВОС за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 140 от ГПК.

Производството е образувано по предявен от К.И.И., ЕГН **********, в качеството си на член на УС на ССК „ЧЕРНО МОРЕ" Варна, ЕИК *********, представляван от адв. В.С. от ВАК, иск с правно основание чл. 25, ал. 4, вр. ал. 6 от ЗЮЛНЦ за отмяна на решение на ОС на ССК „ЧЕРНО МОРЕ" Варна от 14.11.2019 г. като противоречащо на устава и закона. В обстоятелствената част на исковата молба и в допълнителна такава от 12.02.2020 г. са изложени твърдения за нередовно свикване на проведеното ОС, в нарушение с процедурните правила, залегнали в чл. 9, ал. 3 от Устава на сдружението и нормата на чл. 26, ал. 3 от ЗЮЛНЦ. Твърди, че към заявление по А15 към TP са представени три пълномощни, от които не е ясно в какво качество са упълномощителите и упълномощените, не е изрично посочено как да гласува упълномощеното лице по съответните точки от дневния ред. Ищецът сочи, че не е представен надлежен списък с подписи на присъстващите на ОС, както и протоколи от проведените ОС на спортните клубове и други формирования на сдружението, по утвърдени от общото събрание квоти. Излага, че е избран нов председател на ССК „Черно море" без да е освободен предишният такъв - Григор Фиданов. Сочи, че към заявлението следва да се представи решение на ОС на делегатите за освобождаването му като изискуемите от закона документи се представят ведно с декларация по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ, каквато липсва. Искането е за отмяна на решението, взето на ОС на сдружението, проведено на 14.11.2019 г., като незаконосъобразно и в противоречие и устава.

В постъпилия писмен отговор ответникът оспорва предявения иск. Възразява срещу допустимостта на иска и оспорва неговата основателност.

Навежда твърдения, че искът изхожда от лице без правна легитимация, тъй като К.И. не е член на сдружението, нито в негов орган. Счита, че е налице едно редовно проведено събрание и валидно взети на него решения. Сочи, че проведеното ОС е свикано, по инициатива на УС на сдружението, като заседанието е проведено на 07.10.2019 г. в съответствие с Устава и чл. 32 от ЗЮЛНЦ, решението за свикване на ОС е взето в присъствие на повече от половината от членовете, които удостоверили това обстоятелство с подписи. Сочи, че непредставянето на списък на присъствали на ОС членове не е основание да се приеме, че удостоверения в него кворум е неверен. Не счита, че е задължително свикване на ОС при всеки един член на сдружението за изрично определяне на делегати за ОС на сдружение на спортни клубове Черно море. Възразява срещу оспорването на пълномощните, тъй като не се оспорва действителността на упълномощаването и не се твърди неавтентичност на документа. Сочи, че самото избиране на нов председател на сдружението като правомощие на ОС съгласно чл. 9, ал. 2, т. 4 от Устава е свързано с освобождаване на предходен такъв без да е необходимо изричното

му освобождаване с отделно решение.

Направено е искане за отхвърляне на предявения иск. Претендира присъждане на сторени в производството разноски.

Съдът, намира възражението на ответника за недопустимост на предявените искове поради липса на членство на ищеца в сдружението, за неоснователно.

С оглед доводите на ответника следва да се изтъкне, че са налице предпоставките за съществуването и надлежното упражняване на правото на иск. Искът по чл. 25, ал. 4 вр. ал. 6 ЗЮЛНЦ е конститутивен и е предназначен да осигури защита на членствените права на ищеца в случай на нарушаването им с незаконосъобразни решения на ОС на сдружението. Съгласно ал. 6 на цитирания член този иск може да предявява всеки член на сдружението в едномесечен срок от узнаването им, но не по-късно от една година от датата на вземане на решението. Принадлежността на правото на такъв иск е обусловена изцяло от принадлежността на защитаваното материално право, тоест на правото на членство. Ето защо съществуването на право на иск, от което зависи и активната процесуалноправна легитимация в производството по чл. 25, ал. 4 ЗЮЛНЦ, предполага ищецът да е бил носител на накърненото членствено право към датата на вземане на оспорваното пред съда решение. Процесуалната легитимация съставлява абсолютна процесуална предпоставка за съществуване на правото на иск и при отсъствието й предявеният иск е недопустим.

От извършена служебна справка по партидата на сдружението съдът констатира, че ищецът е член на управителния му съвет, като членственото му правоотношение не е прекратено към момента на вземане на атакуваното


решение - 14.11.2019 г., поради което възражението за липса на активна легитимация по предявения иск е неоснователно, предявеният конститутивен иск по чл. 25, ал.4 от ЗЮЛНЦ е процесуално допустим и гражданскоправният спор между страните следва да бъде разгледан по същество.

Искът намира правната си квалификация в норма на чл. 25, ал. 4 вр. ал. 6 ЗЮЛНЦ.

На основание чл. 146, ал. 1, т. 5 от ГПК, съдът указва на ищеца, че по правилото на чл.154, ал.1 от ГПК следва да докаже въведените с исковата молба твърдения за факти, които са релевантни за спорното право.

Върху ответната страна лежи доказателствената тежест да установи положителните факти, от които черпи изгодни правни последици, и на които основава възраженията си - че обжалваното решение е законосъобразно, с оглед изтъкнатите от ищеца конкретни пороци.

Предвид указаната доказателствена тежест, допустими се явяват всички представени с исковата молба и отговора на исковата молба документи, които следва да бъдат събрани като писмени доказателства в открито съдебно заседание.

Страните следва да имат предвид, че могат да уредят спорните си взаимоотношения със спогодба, като за това могат да потърсят съдействие от медиатор.

Мотивиран от гореизложеното, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:


 

Ч

са.

 

 


НАСРОЧВА разглеждане на делото в открито съдебно заседание на 02.07.2020 от 14:30часа.

 

СЪОБЩАВА на страните проект за доклад, съобразно обстоятелствената част на настоящото определение.

 

ДОПУСКА до събиране в открито съдебно заседание като писмени доказателства, всички представени с исковата молба и отговора на исковата молба документи.

 

 

ПРИКАНВА страните към спогодба, като им разяснява, че имат възможност чрез медиация или друг способ да уредят доброволно отношенията си.

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД:


 

Препис от настоящото определение да се връчи на страните.


(

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(