Решение по дело №4886/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1080
Дата: 4 юни 2019 г. (в сила от 25 ноември 2019 г.)
Съдия: Ерна Жак Якова-Павлова
Дело: 20183110204886
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И E

1080/4.6.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД гр.Варна – 3-ти наказателен състав в публично съдебно заседание на единадесети април през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                 СЪДИЯ: Ерна Якова-Павлова

при секретаря Петя Великова, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 4886/2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

             Производството е с правно основание чл.59 и сл. от ЗАНН.

             Образувано е по жалба от д-р Н.Т.М. *** 27-398-3/02.07.2018 г. издадено от  Изп. директор на ИА“Медицински одит“ (ИАМО) гр.София, с което за три нарушения на чл.18 ал.2 на Наредба  № 2/01.07.2005  на Министъра на здравеопазването, министъра на  външните работи и министъра на правосъдието са й наложени три административни наказания-глоба в размер на 300 лв. на осн. чл.229 ал.1 вр. чл.235 от Закона за здравето.

В жалбата бланкетно се сочи, че: е налице съществено нарушение на процесуалния и материалния закон при издаване на  НП; не е налице обективната и субективната страна на нарушението; и липсват доказателства за такова. Формулирано е искане за отмяна на  обжалвания акт.

В съдебно заседание  жалбоподателката чрез  процесуален представител поддържа жалбата и искането до съда. Изразява се позиция, че документа е негоден за подписване и поради тази причина не може да се вменява в задължение на управителя на лечебното заведение да го подпише.

Процесуалният представител на административно наказващия орган оспорва жалбата. Не изразява становище по същество.

Жалбата е депозирана от легитимирано лице в законоустановения срок, поради което е допустима за разглеждане.

От събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

По повод постъпила жалба в Изпълнителна агенция „Медицински одит"  , въз основа на заповед №РД-27-398 от 09.10.2017г., служители на ИАМО, сред които свид. Ф. К., извършили проверка на дейността на МЦСМП „Евромедикс“ООД с управители въззивницата  Н.М. и Д.А..

Въз основа на проверените документи служителите на ИАМО приели за установено следното:

На 15.08.2017 г. екип от лечебното заведение бил повикан в хотелска стая на комплекс „Ривиера бийч". Открита била заседнала рибена кост в гърлото и пациента бил откаран в кабинет ОАИЛ - на адреса на лечебното заведение в гр. Варна, кв. „Виница“ ул. „Найден Райков“ №2а. Установено било „vulnus", причинено от рибена кост и било проведеното лечение , състоящо се в екстракция и третиране.

Пациентът Давид Тимис бил записан в Амбулаторен дневник на МЦСМП „Евромедикс" ООД под № 52, на дата 15.08.2017 г. в кабинет ОАИЛ - Виница.

За оказаната медицинска услуга на пациента било издадено „Медицинско свидетелство" № 18722 от МЦСМП „Евромедикс" ООД на 15.08.2017 г., подписано от И.А., назначен за „фелдшер". Медицинския документ не бил подписан от ръководителя на лечебното заведение.

Установени били още два такива документа :

„Медицинско свидетелство" № 18721 , издадено от МЦСМП „Евромедикс" ООД на 16.08.2017 г., подписано от И.А., назначен за „фелдшер". Отнасяло се до пациент Abdelfattah Aida /според разчитането в документа/. Той бил вписан в Амбулаторната книга на МЦСМП „Евромедикс" ООД на адреса на дейност в хотел „Мелия", Златни пясъци, гр. Варна под № 108. Този медицински документ не бил подписан от ръководителя на лечебното заведение.

„Медицинско свидетелство" № 18724 било издадено от МЦСМП „Евромедикс" ООД на 18.08.2017 г., подписано от д-р Й.Г.. Отнася се до пациент Tobias Syrnik /според разчитането в документа/. Той бил вписан в Амбулаторната книга на МЦСМП „Евромедикс" ООД, на адреса на дейност в хотел „Мелия", Златни пясъци, гр. Варна, под № 115. Този медицински документ не бил подписан от ръководителя на лечебното заведение.

В заключение било прието, че Н.Т., като управител на на МЦСМП „Евромедикс" ООД, при издаването на трите медицински удостоверения е нарушила разпоредбата на чл. 18, ал. 2 на Наредба № 2 от 1 юли 2005 г. за условията и реда за оказване на медицинска помощ на чужденците, които не се ползват с правата на български граждани на министъра на здравеопазването, министъра на външните работи и министъра на правосъдието, която гласи: „Медицинското свидетелство се подписва от ръководителя на лечебното заведение, началника на отделението и от лекуващия или извършилия прегледа лекар, като се вписват имената им и се подпечатва с печата на заведението. Медицинските свидетелства се подписват от лекарите по реда на извършените прегледи." в частта: Медицинското свидетелство се подписва от ръководителя на лечебното заведение, във връзка с чл.83, ал.4. от Закона за здравето, който гласи: "Чужденците, които пребивават продължително или краткосрочно в Република България или преминават транзитно през нея, заплащат стойността на оказаната им медицинска помощ по цени, определени от лечебното заведение, при условия и по ред, регламентирани с наредба на министъра на здравеопазването, министъра на външните работи и министъра на правосъдието. "

За дати на извършване на нарушенията били приети тези на издаването на всяко едно от  Медицинските удостоверения.

На 08.01.2018г. бил съставен акт за установяване на административно нарушение, в съдържанието на който намерили отражение констатациите на проверяващите от проверката.           Актът за установяване на административно нарушение бил надлежно предявен и връчен на жалбоподателката, която го подписала, вписвайки в съдържанието му, че има възражения, каквито в писмен вид били депозирани пред АНО.    На 02.07.2018г. въз основа на АУАН било издадено процесното НП, с което било прието, че Н.Т.М., в качеството й на управител  на МЦСМП „Евромедикс“ ООД, е нарушила изискванията на чл. 18 ал. 2 от Наредба № 2 от 1 юли 2005 г. за условията и реда за оказване на медицинска помощ на чужденците, които не се ползват с правата на български граждани във връзка с чл.83 ал.4 от Закона за здравето. На основание чл. 229 ал.1 вр. чл.235 от ЗЗдравето били определени три отделни административни наказания над минимално предвидения в закона размер.

Горната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства – показанията на свид. К.; Заповед № РД 27-398/09.10.2017 г. на Изпълнителния директор на ИАМО; „Медицинско свидетелство" № 18722 издадено от МЦСМП „Евромедикс" ООД на 15.08.2017 г.; „Медицинско свидетелство" № 18721 издадено от МЦСМП „Евромедикс" ООД на 16.08.2017 г.; „Медицинско свидетелство" № 18724 издадено от МЦСМП „Евромедикс" ООД на 18.08.2017 г.; Извлечение от Амбулаторната книга на МЦСМП „Евромедикс" ООД и др.

При така установената по делото фактическа обстановка, съдът формира правно убеждение в следния смисъл: 

По приложението на процесуалния закон:

Независимо от това, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи в кръга на предоставените им правомощия съгласно чл.235 от ЗЗдравето (в рездакцията от ДВ бр.98/2010 г.) и Заповед № РД 27-398/09.10.2018 г. на изп.директор на ИА“МО“ съдът  счита, че в хода на проведеното административнонаказателно производство е допуснато съществено нарушение на чл.57 ал.1 т. 6 от ЗАНН.

В НП е посочено, че са нарушени изисквания визирани в чл.18 ал.2 от Наредба №2/2005г. за условията и реда за оказване на медицинска помощ на чужденците, които не се ползват с правата на български граждани във връзка с чл.83 ал.4 от Закона за здравето.

С чл.83 ал.4 от ЗЗдравето са установени условията и редът за заплащане на оказана медицинска помощ на чужденци, които пребивават продължително или краткосрочно в Република България или преминават транзитно през нея.Тази законова разпоредба не касае условията и реда за документиране на оказаната медицинска помощ.

С чл.18 ал. 2 от Наредба № 2 от 1 юли 2005 г. за условията и реда за оказване на медицинска помощ на чужденците, които не се ползват с правата на български граждани на министъра на здравеопазването, министъра на външните работи и министъра на правосъдието е въведено като част от съдържанието на медицинското свидетелство, издавано от лечебното заведение, полагането на подпис от ръководителя на лечебното заведение.

Вменените два отделни фактически състава на нарушение – този на нарушени условия и ред за заплащане на оказана медицинска помощ /чл.83 ал.4 ЗЗдравето/ и този на нарушено съдържание на медицинското свидетелство, издавано от лечебното заведение съществено нарушават правото на обвиненото лице да разбере обвинението, доколкото не става ясно по какъв начин описаните обстоятелства на всяко нарушение са довели до  нарушаване на  условията и реда за заплащане на оказана медицинска помощ от всеки един от тримата пациенти.

Приложеният санкционен текст от закона - чл. 229 ал.1 от ЗЗдравето не кореспондира с описаното нарушение, касаещо нарушение на изискванията за съдържание на медицинското свидетелство, издавано от лечебното заведение, визирайки общо санкциониране на нарушителите на  разпоредбите на този закон или нормативните актове по прилагането му извън случаите по чл. 209 - 228в.

Доколкото в настоящия казус са налице специални норми на Закона за здравето, приложими при нарушаване на установените с него и с нормативните актове по прилагането му изисквания към формата, съдържанието, условията и реда за използване, обработка, анализ, съхраняване и предоставяне на медицинската документация и при  извършване на дейност в нарушение на здравните изисквания по него и нормативните актове по прилагането му, съдът намери, че неправилно е приложена санкционната норма на чл.229 ал.1 от ЗЗдравето.

С оглед на това, че съставът на нарушението се съдържа именно в специалните норми на ЗЗдравето и такъв не е бил вменяван по отношение на  жалбоподателката М., в правомощията на въззивната инстанция е единствено да отмени наказателното постановление, тъй като е невъзможно във фазата на въззивното производство тепърва да бъде формулирано и повдигано обвинение.

Отделно от това в обстоятелствената част на НП (л.2,3 и 4) излагайки фактологията на нарушенията 3 пъти като нарушител  е посочена д-р Донка А., която заедно с жалбоподателката  Н.М. е управител на МЦСМП „Евромедикс" ООД. С процесното  НП обаче е ангажирана  адм. наказателната отговорност на последната. Това вероятно е резултат на технически пропуск при комплектоване  на преписката, но докато законът в чл. 53, ал. 2 от ЗАНН дава възможност административно наказващият орган да издаде наказателно постановление, макар в акта за установяване на административно нарушение да е допусната нередовност, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина, то това положение не се отнася до издаваното наказателно постановление, при което следва да се спазят всички изисквания на нормите на ЗАНН, включително и на чл. 57, ал. 1, т. 5 от този закон.

Воден от гореизложеното съдът прие, че обжалваното НП като незаконосъобразно следва да бъде отменено и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН

                                          Р    Е   Ш   И :

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № НП 27-398-3/02.07.2018 г. издадено от  Изп. директор на ИА“Медицински одит“ (ИАМО) гр.София, с което на д-р Н.Т.М. *** за три нарушения на чл.18 ал.2 на Наредба  № 2/01.07.2005  на Министъра на здравеопазването, министъра на  външните работи и министъра на правосъдието са й наложени три административни наказания-глоба в размер на 300 лв. на осн. чл.229 ал.1 вр. чл.235 от Закона за здравето.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр.Варна в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните.

                                              

                                                      СЪДИЯ: