Определение по дело №10665/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 266017
Дата: 10 декември 2020 г. (в сила от 10 декември 2020 г.)
Съдия: Гергана Христова Христова-Коюмджиева
Дело: 20201100510665
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 7 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр.  София, 10.12.2020 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, I гражданско отделение, в закрито заседание на десети декември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ КУЗМАНОВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ: СТЕФАН КЮРКЧИЕВ                                                                                         

                                                                                ГЕРГАНА КОЮМДЖИЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия Коюмджиева ч.гр.д.№ 10665 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид:

 

         Производството е по реда на чл. 577 ГПК и чл.32а от Правилник за вписванията.

          Образувано по жалба на "З.-И." ЕООД с ЕИК *******, чрез адв.Г. Г.срещу Определение № 926 от 17.07.2020 година, с което е отказано вписване по заявление за заличаване на ипотека с вх. №38151 от 17.07.2020 г.  на СВ – гр. София.

          Жалбоподателят намира постановеното определение за неправилно и моли за неговата отмяна по подробни съображения в подадената пред съда частна жалба. Сочи, че с обжалваното  определението, съдията по вписванията е приел, че представената от молителя молба е без нотариална заверка на подписа, което е в нарушение на чл.3, ал.1 от ПВ, съгласно който подлежат на вписване само актове, които са извършени по нотариален ред или с нотариално заверен подпис. Предвид така констатираните обстоятелства, съдията по вписванията е постановил обжалвания отказ за вписване на заличаването на договорната ипотека. Жалбоподателят излага, че е собственик на имота върху, който е вписана преди повече от 10 години ипотека, поради което се явява заинтерсовано лице.

              В мотивите си съдията по вписванията е приел, че молбата за заличаване не съдържа нотариална заверка на подписа на заявителя.

           

             Жалбата е допустима подадена в срок. По същество жалбата е основателна.

            Заличаването на вписването на ипотека се извършва по реда и условията визирани в чл. 19 и сл. ПВ. Вписана ипотека може да бъде заличена в три хипотези: по съгласие на кредитора, което трябва да бъде дадено в нотариално заверена форма или въз основа на влязло в законна сила съдебно решение - арг. чл. 179, ал. 1 ЗЗД; по искане на купувач на ипотекирания имот, който е придобил същия въз основа на публична продан - арг. чл. 175, ал. 1 ЗЗД или по искане на всяко заинтересовано лице, когато са изтекли десет години от датата на вписването на ипотеката, без последното да е било подновено - арг. чл. 172, ал. 1 ЗЗД, вр. чл. 22 от Правилника за вписванията.

            В случая се касае именно до последната от визираните хипотези.  Установява се, че вписване на ипотеката е извършено на 04.08.2007 година /л. 20 от делото/ и съответно - са изтекли десет години от тази дата, без последното да има данни да е било подновено. Съдията по вписванията също не е отразил такова обстоятелство като основание за постановения отказ, при наличието на задължение за установяването му по служебен път.

Неоснователно отказът е обоснован с липса на нотариална заверка. В случай молбата за вписване на заличаване на ипотека е подадена от зантересовано лице, а не от кредитор. Не е уредено изискване за нотариална заверка на подписа на молителя в процедура по чл.22 от ПВ. Разпоредбата на чл.3, ал.1 от ПВ не се отнася до формата на молбата за заличаване на ипотека, а до актове, които подлежат на вписване. 

           От друга страна, нормата на чл. 22 от ПВ ясно предвижда, че когато са изминали 10 години от датата на вписването, без то да е подновено, заличаването става по молба на заинтересования, без други доказателства, поради което съдът приема да отсъства законово основание, което да препятства молителя от възможността да бъде снабден с охранителния акт, които е поискал - заличаването на обсъжданата договорна ипотека. Изискване за нотариална заверка на подписите е в хипотезата, когато искането е от ипотекарен кредитор /чл. 179 ЗЗД/. Следователно, няма значение дали молбата- заявление за заличаване в случая е оформена според правилата на чл. 589, ал. 2 ГПК.

           Ето защо съдът приема, че обжалваният отказ на съдията по вписванията се явява незаконосъобразен и следва да бъде отменен, като се уважи молбата за заличаване на вписването на ипотеката и делото се върне на съдията по вписванията за фактическото извършване на действията по заливането.

             Мотивиран от горното, съдът

 

                                                            ОПРЕДЕЛИ:

 

ОТМЕНЯ по жалба на "З.-И." ЕООД с ЕИК *******, Определение № 926 от 17.07.2020 година, с което е отказано вписване по заявление за заличаване на ипотека с вх. №38151 от 17.07.2020 г.  на СВ – гр. София.

ВРЪЩА делото на Служба по вписванията – София като УКАЗВА на съдията по вписванията да извърши вписване по по заявление за заличаване на ипотека с вх. №38151 от 17.07.2020 г. на СВ – гр. София.

          Определението не подлежи на обжалване.

 

                                          

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:                        

                                                                              

                                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                               

                                                                                        2.