Решение по дело №1590/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 5
Дата: 10 януари 2020 г. (в сила от 16 февруари 2020 г.)
Съдия: Нина Русева Моллова-Белчева
Дело: 20192150201590
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№5                                                       10.01.2020 г.                                       гр. Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Несебърският районен съд                                                                   наказателен състав  на единадесети декември през две хиляди и деветнадесета година                            

в публично заседание в следния състав:

                                                                     Председател: Нина Моллова- Белчева

секретар Диана Каравасилева

като разгледа докладваното от с. Моллова- Белчева

АНД № 1590 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод жалбата на П.Х.К., ЕГН **********,***, против Наказателно постановление № 618/28.10.2019 г. на Директора на Р.Д.п.г. ***, с което за нарушение на чл.213, ал.1, т.2 от Закона за горите /ЗГ/, на основание чл.266, ал.1 от същия закон, на жалбоподателят е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 500 лева, като на основание чл.273, ал.1 от ЗГ са били отнети в полза на Държавата вещите, предмет на нарушението- 7 пр.куб.м. дърва за огрев от дървесен вид дъб, и вещта, средство на нарушението- товарен автомобил ИФА с рег.№ ***, без 2 броя акумулатор. Моли се от съда да постанови решение, с което да се отмени изцяло. Алтернативно да се намали наложената санкция, като се отмени постановлението по отношение на отнетите вещи. В съдебно заседание жалбата се поддържа.

Наказващият орган, чрез процесуалния си представител, взема становище за неоснователност на жалбата и правилност на атакувания акт.

Съдът, като взе предвид исканията на жалбоподателя, събрания по делото доказателствен материал и като съобрази закона, намери за установено от фактическа и правна страна следното:

Представеният по делото акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ серия ЖОО, № 102453/19.10.2019 г. е съставен за това, че на същата дата, в с.Тънково, община Несебър, на разклона за КК „Слънчев бряг”, жалбоподателят транспортирал 7 пространствени кубични метра дърва за огрев от дървесен вид дъб, с ИФА рег.№ ***, без превозен билет. С това била нарушена нормата на чл.213, ал.1, т.2 от Закона за горите. Административнонаказващият орган, като взел предвид съставения акт, счел, че деянието е извършено виновно от страна на жалбоподателя и издал наказателното постановление.

      В съдебно заседания бяха ангажирани гласни доказателства. Св. Г. заяви, че на 19.10.2019 г. получили сигнал, че на разклона на с. Тънково за КК „Слънчев бряг”, имало спрян товарен автомобил с дървесина. Отивайки на място се констатирало, че автомобилът действително бил натоварен с дървесина, за която не се представил превозен билет. Водачът, установен като жалбоподателя, представил превозен билет за друго превозно средство, издаден на 17.10.2019 г. Измерена на място дървесината била около 7 пространствени кубични метра.

Съдът, в контекста на правомощията си по съдебен контрол, след като провери изцяло и служебно атакуваното наказателно постановление, без да се ограничава с обсъждане на посочените в жалбата доводи, намира следното:

Наказателното постановление и акта за установяване на административно нарушение са издадени от компетентни органи в рамките на тяхната компетентност, за което по делото няма спор.

Съгласно разпоредбата на чл. 266, ал.1 от Закона за горите, наказва се физическо лице, което в нарушение на този закон транспортира дървесина, която съобразно нормата на чл.213, ал.1, т.2, следва да се придружава от превозен билет. По делото не се оспорват констатациите относно вида, количеството на превозваната дървесина, както и че за управляваното от жалбоподателя превозно средство не е имало превозен билет. Последният твърди, че това се е наложило с оглед факта, че превозното средство, което било предназначено да извърши транспорта на дървесината, се повредило и това наложило претоварването й. Доказателства в тази насока не бяха ангажирани от страна на К., в чиято тежест бе да докаже твърденията си. Действително по делото е наличен превозен билет, издаден на 17.10.2019 г. за транспортиране на 5 куб.м. дървесина от вида благун и 2 куб.м. дървесина от вида цер, в който е посочено и превозното средство с рег.№ СН0035КА. Същият, обаче, по никакъв начин не може да обоснове защитната версия на жалбоподателя предвид на това, че е издаден 2 дни преди проверката, за съвсем друг вид дървесина. Обстоятелството, че е представен някакъв превозен билет, не обосновава извода, че превозен билет е имало. При транспортирането на дървесина е необходимо да се издаде конкретен, нарочен билет, в който да се отрази количеството, вида, превозното средство, името на водача, получателя, направлението, за което се транспортира. В случая единство между приложеният по делото превозен билет и констатациите на място е налице само по отношение на общото количество дървесина. В този смисъл правилно и законосъобразно на жалбоподателят е бил съставен акт за установяване на административно нарушение и впоследствие е било издадено наказателно постановление. Съдът не споделя възражението, че описанието на нарушението било в разрез с нормата на чл.42, т.4 от ЗАНН. Нарушението е описано достатъчно детайлно и точно за да стане ясно на нарушителя какво е то. Че К. е бил наясно за какво нарушение му е бил съставен АУАН говори и обстоятелството, че в предоставения му от закона срок е депозирал писмено възражение, в което е описал причините, поради които е допуснал нарушението. В този смисъл не е налице допуснатото съществено процесуално нарушение, сочено в жалбата.

При определяне размера на санкцията, обаче, съдът счита, че същата е неправомерно завишена като не става ясно по какъв начин е определен размера й. По делото не се ангажираха доказателства, от които да се следва извода за наличието на отежняващи вината обстоятелства, налагащи този размер на наказанието. В този смисъл наказанието следва да бъде намалено на сумата от 100 лв. като се вземе предвид, че превозваната дървесина не е в минимален обем.

По отношение на отнетите вещи в полза на Държавата съдът намира, че в случая неправилно е приложен закона по отношение на товарния автомобил. Съгласно чл.273, ал.1 от ЗГ вещите, послужили за извършване на нарушение, както и вещите- предмет на нарушението, се отнемат в полза на държавата независимо от това чия собственост са, освен ако се установи, че са използвани независимо или против волята на собственика им. В случая е налице несъразмерност между наложената санкция за отнемане на средството за извършване на нарушението и характера и тежестта на същото. Съобразно разпоредбата на чл.20, ал.1 от ЗАНН, когато административнонаказващият орган постановява отнемане в полза на държавата на вещите, принадлежащи на нарушителя, които са послужили за извършване на умишлено административно нарушение, следва да съобрази дали това е предвидено в закон. Безспорно, такова отнемане е предвидено в чл. 273, ал.1 от ЗГ. Същото, обаче, е предвидено да не се допуска, когато стойността на вещите явно не съответства на характера и тежестта на административното нарушение, освен ако в съответния закон или указ е предвидено друго, т.е. законодателят е въвел критерий, който следва да се спазва при налагане на такъв вид санкция. Видно от представеното по делото удостоверение застрахователната стойност на отнетия товарен автомобил възлиза на сумата от 8000 лв., а стойността на превозваната дървесина не е посочена нито в АУАН, нито в НП. Въпреки това, вземайки предвид количеството на превозваната дървесина, съдът счита, че отнемането на товарния автомобил е явно несъразмерно на причинената щета, поради което в тази му част наказателното постановление следва да бъде отменено.

Що се касае до превозваната дървесина, то представената фактура не е относима към нея предвид различния вид на дървесните видове, посочени, че се закупуват, поради което правилно същата е била отнета.

Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърският районен съд

РЕШИ:

 

ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № 618/28.10.2019 г. на Директора на Р.Д.п.г. ***, с което за нарушение на чл.213, ал.1, т.2 от Закона за горите /ЗГ/, на основание чл.266, ал.1 от същия закон, на П.Х.К., ЕГН **********,***, е наложено административно наказание „Глоба”, като НАМАЛЯВА размера на същата от 500 лв. на 100 лв. /сто лева/.

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 618/28.10.2019 г. на Директора на Р.Д.п.г. ***, в частта, с която на основание чл.273, ал.1 от ЗГ, е била отнета в полза на Държавата вещта- средство на нарушението- товарен автомобил ИФА с рег.№ ***, без 2 броя акумулатор.

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 618/28.10.2019 г. на Директора на Р.Д.п.г. ***, в частта, с която на основание чл.273, ал.1 от ЗГ, е била отнета в полза на Държавата вещта- предмет на нарушението- 7 пространствени кубични метра дърва за огрев от дървесен вид дъб.

Решението подлежи на обжалване в 14- дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд- гр. Бургас.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: