Решение по дело №1997/2015 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 574
Дата: 5 октомври 2015 г. (в сила от 21 октомври 2015 г.)
Съдия: Владимир Страхилов
Дело: 20154110201997
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 септември 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.***, 05.10.2015г.

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

*** районен съд, наказателна колегия, седми състав, в открито съдебно заседание на 05.10.2015г., в състав:

Председател: Владимир Страхилов

при секретаря В.М. и в присъствието на прокурора като разгледа докладваното от съдията АНД №1997/15г. по описа на **РС,

            Въз основа на доказателствата по делото и на закона съдът

Р Е Ш И :

 

            Признава обвиняемия Т.Г.Т., роден на ***г. в гр.***, живущ в гр.***, българин, български гражданин, със средно образование, неженен, неосъждан, работи, ЕГН **********   за ВИНОВЕН в това, че на 10.01.2015г. в гр.***, на пешеходна пътека, при управление на МПС нарушил правилата за движение по пътищата - чл.20, ал.2, изр.2 и чл.119, ал.1 от ЗДвП и по непредпазливост причинил на П.Х.П. средна телесна повреда, изразяваща се в трайно затрудняване на движението на снагата и в разстройство на здравето, временно опасно за живота - престъпление по чл.343, ал.3, пр. последно, б."а", пр.1, алт.2, вр.ал.1, б."б", пр.2, вр.чл.342, ал.1, пр.3, вр.чл.129, ал.2, пр.2, алт.2 и пр.5, алт.2 от НК, вр.чл.2, ал.2 от НК, вр.чл.20, ал.2, изр.2 и чл.119, ал.1 от ЗДвП.

            На основание чл.78а, ал.1 от НК освобождава от наказателна отговорност обвиняемия Т.Г.Т. за извършено престъпление по чл.343, ал.3, пр.1, последно, б."а", пр.1, алт.2, вр.ал.1, б."б", пр.2, вр.чл.342, ал.1, пр.3, вр.чл.129, ал.2, пр.2, алт.2 и пр.5, алт.2 от НК,  вр.чл.2, ал.2 от НК, вр.чл.20, ал.2, изр.2 и чл.119, ал.1 от ЗДвП като му налага административно наказание глоба в размер на 1500 лева.

            На основание чл.78а, ал.4, вр.чл.343г, вр.чл.37, ал.1, т.7 от НК лишава обвиняемия Т.Г.Т. от право да управлява МПС за срок от шест месеца, считано от влизане в сила на решението.

            На основание чл.189, ал.3 от НПК осъжда обвиняемия Т.Г.Т. да заплати в полза на държавата по сметка на **РС направените по делото разноски в размер на 580.56 лева.

            Решението подлежи на обжалване и протестиране пред **ОС в 15-дневен срок от днес.

 

 

Районен съдия :

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ ПО АНД №1997/15г. ПО ОПИСА НА **РС

Постъпило е предложение от **РП за освобождаване от наказателна отговорност на обвиняемия Т.Г.Т. с налагане на административно наказание по чл.78а от НК за извършено престъпление по чл.343, ал.3, пр.посл., б."а", пр.1, алт.2, вр.ал.1, б."б", пр.2, вр.чл.342, ал.1, пр.3, вр.чл.129, ал.2, пр.2, алт.3 и пр.5, алт.2 от НК, вр.чл.20, ал.2, изр.посл. от ЗДвП и чл.119, ал.1 от ЗДвП

            В съдебно заседание районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител.

            Обвиняемият Т.Г.Т. дава частично обяснение по обвинението. Лично и чрез защитника си моли съда за минимално наказание и неналагане на кумулативно наказание.

Съдът, след като обсъди и прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено и доказано по безспорен начин от фактическа страна следното :

Обвиняемият Т.Г.Т. живее в гр.***. Работи като точилар. Правоспособен водач на МПС е. Носи очила. Има наложено административно наказание - глоба с фиш за нарушение по чл.21, ал.1 ЗДвП. Не е осъждан за престъпления  и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК.

На 10.01.2015г. около 07.00 часа, в гр.***, обвиняемият управлявал собствения си лек автомобил „***" с per. № ***. Пътувал сам. Било тъмно, сумрачно, валял слаб дъжд, асфалтът бил мокър, без копки и замърсявания и платното се осветявало от движещите се на светлини МПС. Обвиняемият управлявал по ул."***" и преустановил движението си преди да навлезе в платното за движение на ул."***". На юг от кръстовището, в непосредствена близост до него, на ул.„***" като хоризонтална маркировка имало пешеходна пътека М-8.1, очертана с широки непрекъснати линии, успоредни на оста на пътя. Същата била сигнализирана с пътен знак Д 17- "Пешеходна пътека". В този момент пешеходецът - свидетелят П.Х.П. предприел пресичане на платното за движение по пешеходната пътека в посока от север на юг, отляво надясно, със скорост на движение 5.3 км/ч /1,47 м/с, като се убедил преди това, че в близост няма преминаващи автомобили. След като свидетелят изминал разстояние от порядъка на 4.60 метра по пешеходната пътека, при което забелязал лекия автомобил, обвиняемият предприел от спряло положение маневра включване в движението по южната пътна лента на ул."***" и навлязъл в очертанията на пешеходната пътека. Когато пешеходецът П изминал 10.60 метра от северния бордюр на платното за движение, движейки се на пешеходната пътека в надлъжно отношение, обвиняемият го блъснал с предна челна част на лекия автомобил, странично отзад, откъм десния хълбок. След първичния удар П се завъртял около масовия си център, приплъзнал се по предния капак на автомобил и последвал удар с глава в предното панорамно стъкло. След преустановяване движението на автомобила свидетелят изпаднал върху асфалта, до предната броня на автомобила, на разстояние около 11.70 метра от мястото на удара. Обвиняемият откарал пострадалия в ЦСМП-***, където му бил извършен преглед и оказана компетентна медицинска помощ.

Описаната фактическа обстановка се потвърждава от събраните по делото писмени и гласни доказателства.

Видно от назначената по делото съдебно-медицинска експертиза се установява, че на пострадалия  са причинени закрита черепно-мозъчна травма-фрактура на костите на черепния свод, контузия на мозъка-травматичен суарахноиден и паренхимен кръвоизлив, което е довело да разстройство на здравето, временно опасно за живота и оздравителен период от около 8 месеца при нормално протичане на възстановителния процес. На пострадалия е причинено и закрито счупване на тялото на поясен прешлен Л 1, вертебропластика на Л11, имобилизация на поясния отдел на гръбначния стълб с корсет, което е довело до трайно затруднение на движението на снагата и оздравителен период от около 6 месеца при нормално протичане на възстановителния процес. Описаните травматични увреждания са в резултат от удари с или върху твърд тъп предмет и усукване на гръбначния стълб и е възможно да са получени в резултат от удар от външните части на купето на л.а. при възникнало ПТП като пешеходец на пътното платно с последващо падане на земята от придаден инерционен момент. Механичен удар върху черепа довел до внезапно счупване и промяна в налягането води до ликворна вълна оказваща натиск върху мозъчните структури с дифузни промени довеждащи до разкъсване на мозъчни съдове и изливане на кръв в мозъчен паренхим и субарахноидното пространство.

Видно от назначената по делото съдебно-автотехническа експертиза се установява, че мястото на местопроизшествието представлява "Т"-образно кръстовище с посоки - изток-запад - ул."***", север - ул."***", като и двете улици са двупосочни, първата е широка 14.20м, втората - 12.70м., а пешеходната пътека на ул."***" в района на местопроизшествието, на която се е реализирало ПТП е тип М.8, широка 3.30м, очертана с широки непрекъснати линии, успоредни на оста на пътя. Същата била сигнализирана с пътен знак Д 17- "Пешеходна пътека".  ПТП се е реализирало на разсъмване, при сутрешен сумрак, при слаб дъжд, мокро асфалтово покритие без копки и замърсявания по него, при движение на изкуствено осветление от автомобилни фарове, т.е. при нормална пътна обстановка, изискваща повишено внимание.  Пострадалият пешеходец се е движел със скорост от 5.3 км/ч /1.47 м/с, а автомобилът - със скорост от 43 км/ч, на къси светлини, осигуряващи 40-45 метра фронтална и 7метра странична видимост, като към момента на възникване на критичната ситуация е бил на 24.61м от мястото на удара в спряло положение, а опасната зона е била 20м. Мястото на удара е върху пешеходната пътека на 10.60м от северния бордюр по посока на движение на пешеходеца. Между лекия автомобил и пешеходеца настъпва удар, който по характер е челен за автомобила и страничнозаден за пешеходеца. Лекия автомобил с предната си страна удря отзад, откъм десния хълбок пешеходеца. След първичния удар пешеходецът се завърта около масовия си център, приплъзва по предния капак на автомобила и се стига до удар с глава върху предното панорамно стъкло. След преустановяване движението на лекия автомобил, пешеходецът изпада върху асфалта, до предната дясна броня на автомобила, на разстояние от порядъка на 11,70 метра от мястото на удара. Причина за настъпване на ПТП от експлоатационно-техническа гледна точка е неправилната преценка на пътната обстановка от водача на лекия автомобил.

Видно от назначената по делото  технико-диагностична експертиза на процесния лек автомобил се установява, че техническото състояние на системите и механизмите му са били в изправно техническо състояние и са осигурявали възможност за безаварийно управление.

 Видно от назначената по делото съдебно-химическа експертиза се установява, че кръвната проба на обвиняемия е отрицателна.

По този начин от обективна и субективна страна обвиняемият Т.Г.Т. е осъществил състава на престъпление по чл.343, ал.3, пр.1, последно, б."а", пр.1, алт.2, вр.ал.1, б."б", пр.2, вр.чл.342, ал.1, пр.3, вр.чл.129, ал.2, пр.2, алт.2 и пр.5, алт.2 от НК, вр.чл.20, ал.2, изр.2 и чл.119, ал.1 от ЗДвП.

 От обективна страна обвиняемият на 10.01.2015г., около 07.00 часа, в гр.***, на ул."***", на пешеходна пътека М.8.1 - чл.64, т.3, б."а" от ППЗДвП непосредствено след кръстовище с ул."***", при управление на МПС-собствения си лек автомобил „***" с ДК № *** нарушил правилата за движение по пътищата -  чл.20, ал.2, изр.2 от ЗДвП и чл.119, ал.1 от ЗДвП. Обвиняемият нарушил чл.20, изр.2 от ЗДвП като не намалил скоростта и не спрял при възникнала опасност за движението - пресичащият отляво надясно /от север на юг/ платното за движение по пешеходната пътека свидетел П.Х.П.. Обвиняемият е нарушил и чл.119, ал.1 от ЗДвП, след като при приближаване към пешеходната пътека, сигнализирана с пътен знак Д 17 „Пешеходна пътека", не пропуснал стъпилия на нея и преминаващ пешеходец П.Х.П. като не намалил скоростта и не спрял.  В резултат на тези нарушения по ЗДвП на пострадалия пешеходец била причинена средна телесна повреда, изразяваща се в разстройство на здравето, временно опасно за живота и трайно затрудняване на движението на снагата, поради получените съответно закрита черепно-мозъчна травма и счупване на първи поясен прешлен. Дадената от обвинението квалификация по чл.129, ал.2, пр.2, алт.3, вместо алт.2 от НК представлява единствено техническа непрецизност. От субективна страна деянието е извършено при форма на вина - непредпазливост, изразена като небрежност. Обвиняемият не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди.

            Налице са основанията за приложението на чл.78а от НК : обвиняемият е пълнолетен, не е осъждан за престъпления от общ характер и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава VІІІ, раздел ІV от НК, от деянието няма причинени имуществени вреди, за непредпазливото престъпление се предвижда наказание лишаване от свобода от една до пет години. На основание чл.2, ал.2 от НК следва да намери приложение старата редакция на чл.343, ал.3, б."а" от НК, тъй като това се явява по-благоприятен закон в сравнение с новата редакция на същия текст-ДВ, бр.74/26.09.2015г., предвиждаща по-високо като максимален размер наказание. Смекчаващи вината обстоятелства – чисто съдебно минало, самопризнания. Отегчаващи вината обстоятелства – наличие на друго наказание по ЗДвП. Гореизложеното мотивира съда да наложи  на основание чл.78а , ал.1 от НК административно наказание глоба в размер от 1500лв.    На основание чл.78а, ал.4, вр.чл.343г, вр.чл.37, ал.1, т.7 от НК съдът лиши обвиняемия от право да управлява МПС за срок от шест месеца, считано от влизане в сила на решението. Завишената степен на обществена опасност на засегнатите обществени отношения, наличието и на друго нарушение по ЗДвП обосновават правен извод, че за постигане на целите най-вече на индивидуалната превенция е необходимо и налагане на това наказание. Обстоятелството, че обвиняемият упражнява професията "точилар", нито води до правен извод за неналагане на наказанието лишаване от право да се управлява МПС, нито изисква управление на лек автомобил. На основание чл.189, ал.3 от НПК съдът осъди обвиняемия да заплати в полза на държавата по сметка на **РС направените по делото разноски в размер на 580.56 лева.

            Водим от горното съдът постанови приложеното решение.

 

Районен съдия :