Определение по дело №6080/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2036
Дата: 20 декември 2019 г. (в сила от 27 февруари 2020 г.)
Съдия: Боян Димитров Кюртов
Дело: 20195330206080
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №2036

гр.Пловдив, 20.12.2019 год.

 

         Пловдивския районен съд, ХІV н.с. в закрито заседание на двадесети декември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: БОЯН КЮРТОВ

 

след като се запозна с приложените по ЧНД 6080/2019год. по описа на ПРС, ХІV н.с. и за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.243, ал.4 от НПК.

         С Постановление по пр. пр.№921/2019год. от 11.09.2019год., Районна прокуратура - Пловдив е прекратила наказателното производство по д. пр. №153/2019год. по описа на V РУ - гр.Пловдив водено против НИ за престъпление по чл.144, ал.3 от НК, на основание чл.243, ал.1, т.1 от НПК.

         Недоволен от Постановлението останал пострадалия – С.А.М., която чрез повереника си обжалва същото.

 

         Жалбата е ДОПУСТИМА за разглеждане, а по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

         Досъдебното производство е образувано с надлежно постановление от 03.04.2019г. и е водено срещу НИ за това че на 29.01.2019г. в гр.Пловдив се заканил с убийство на С.А.М. и това заканване би могло да възбуди основателен страх за осъществяването му – престъпление по чл.144, ал.3 от НК.

 

Понастоящем от доказателствата по делото се установява, че свид.С.М. и свид.С. С. живеели в съседство в гр.П. в. Отношенията между семействата на двамата били обтегнати като първия подавал жалби до различни институции срещу дъщерята /М./ и зетя на втория/ А. М./, а М. от друга страна също депозирала жалба в районното срещу С.. Така на 29.01.19г. сутринта свид.М. се намирал на паркинга пред блока, в който живеел и проверявал течностите на колата си. В този момент до него спрял с колата си свид.С. С.. Двамата си разменили думи, без втория да излиза от МПС-то, след което С. потеглил. Свидетели на горното станали свидетелите Ц.М.П.и нейния приятел В.Х.М.. Последните не чули какво точно си говорили С. и М., но приближавайки последния, той им споделил, че току що бил заплашен с убийство от С.. За последното на 01.02.19г. М. се обърнал с жалба към РП-Пловдив.

Горната фактическа обстановка правилно е възприета и от държавното обвинение. Действително в постановлението за прекратяване е посочено и лице с имена „А.И.“, но очевидно се касае за техническа грешка досежно името на пострадалия, тъй като няма данни и доказателства по делото да е установено подобно лице имащо отношение по казуса, още по-малко към което да са били отправяни закани с убийство. На следващо място няма данни делото да е било предявено на свид.М. преди произнасяне от прокурора, но в настоящия казус това не води до нарушение правата на пострадалия, тъй като същия е бил уведомен за прекратяването на наказателното производство, имал е възможност да депозира жалба срещу това развитие на процеса и е сторил същото. С жалбата се оспорва извода на прокурора за извършено престъпление от общ характер срещу пострадалия М., тъй като неправилно се отхвърляли твърдението за отправените закани срещу личността му. Не била проведена и очна ставка поради наличието на противоречия между показанията на М., който твърди, че спрямо него са отправени репликите: „Ако още един път ми пипнеш автомобила, ще те убия!“ от С., а втория от своя страна сочи, че казал: “С., спри се, прекали!“.

Съдът намира, че действително при наличието на влошени отношения между свид.М. и членове от семейството на свид.С., както и липсата на незаинтересовани свидетели, които да са възприели използваните думи на процесната дата и място от С., то правилен е изводът на държавния обвинител, че не се установява да е извършено престъпление от общ характер спрямо личността на М.. На практика, не се установява наличие на данни и за престъпление от частен характер, тъй като, ако се приеме, че С. е използвал посочената от него реплика, то тя не е заплашителна по своя характер. Доказателствата по делото, които биха били от полза на обвинителната теза са единствено твърденията на пострадалия. Той единствен твърди, че е имало закана с убийство срещу него, а свид.П. и М. са източник на косвени доказателства като пак от пострадалия научили за отправените закани. Така на практика обвинението не се гради на обективни факти, а само на думите на пострадалото лице. Действително могло е да бъде проведена очна ставка между М. и С., но последната не е гаранция за отстраняване на противоречието и предвид заетата позиция от двете конфликтни страни, то провеждането на същата не би изяснила същите. Ето защо според настоящата инстанция след като са установени и разпитани всички лица имащи отношение по случая, то не са налице възможности да допълнително набавяне на доказателства, които да доведат до по-различен извод от този за липса на извършено престъпление спрямо М.. Последното налага потвърждаване на процесното прокурорско постановление за прекратяване на наказателното производство.

     Предвид изложените съображения и на осн. чл.243, ал.5, т.3 от НПК, Съдът 

О П Р Е Д Е Л И:

 

         ПОТВЪРЖДАВА Постановление по пр. пр.№921/2019год. от 11.09.2019год., с което Районна прокуратура - Пловдив е прекратила наказателното производство по д. пр. №153/2019год. по описа на V РУ - гр.Пловдив водено против НИ за престъпление по чл.144, ал.3 от НК, на основание чл.243, ал.1, т.1, вр чл.24, ал.1, т.1 от НПК.

         Копие от Определението да се изпрати на жалбоподателя и на РП-Пловдив.

         Определението  подлежи на обжалване и протест в 7 - дневен срок от съобщението до страните за постановяването му пред ПОС по реда на гл.22 от НПК.

                                                 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала!

ХБ