Решение по дело №4908/2018 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 785
Дата: 4 юли 2019 г. (в сила от 5 ноември 2019 г.)
Съдия: Албена Петрова Колева
Дело: 20183230104908
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 декември 2018 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

гр.Добрич , 04.07.2019г.

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

        ДОБРИЧКИ РАЙОНЕН СЪД гражданска колегия десети състав в проведеното на четвърти юни две хиляди и  деветнадесета година открито съдебно заседание в състав:

                                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ: АЛБЕНА  КОЛЕВА

        При участието на секретар ДИАНА ЙОРДАНОВА  разгледа гр.дело № 4908/2018г. по описа на съда и за да се произнесе взе предвид следното:

Предявен е  иск от  С.И.Н. срещу В.Г.К. за решение, заместващо липсващото  съгласие на ответника  за издаване на паспорт на детето К.В.К. ЕГН … и пътуването му зад граница, респ. Ч. до навършване на пълнолетие на детето.

 В срока по чл.131 ГПК ответникът е депозирал отговор.

 В исковата молба се излагат следните обстоятелства: Страните имат дете, родено от съвместното им съжителство – К.В.К. ЕГН ... С решение на Окръжен съд П. от 06.02.2016г. родителските права са предоставени за упражняване от ищцата и майка на детето , която трайно  живее и работи в Ч. Разполагала  е преди време с декларация – съгласие от бащата за пътуване на детето зад граница, но тази декларация била оттеглена. Поради липсата й детето, което от лятото на 2018г. се намира в България, не може да отпътува с майка си за Ч.

Възраженията на ответника: Между страните има висящ съдебен спор за промяна  на постановените мерки относно родителски права, режим на лични отношения и издръжка. Освен това, майката живее в П. Двамата родители са взели решение детето К. да остане да живее в дома на баща си в България. Пътуването му зад граница би поставило детето К. в риск и би му се отразило негативно.

В съдебно заседание страните поддържат становищата си. Изнасят следните пояснения по обстоятелствата: Ищцата заявява , че живее и работи трайно в Ч. Детето живеело там с нея. През м.май 2018г. двамата с детето се прибрали в България. Два месеца след това разбрала, че декларацията на бащата е оттеглена, не успели да се приберат и детето останало в България. Ищцата се прибрала в Ч. сама. Работила цяло лято, след това се върнала през м.септември 2018г. В следващите месеци постоянно пътувала между България и Ч. Иска разрешението на съда да се отнася за неограничен брой пътувания  до навършване на …, за да може детето да пътува до Ч., където живее с майка си и обратно до България. Заявява, че детето К. има паспорт, но е поставила  искане за съдебно решение и по отношение на паспорта, за да не води нови дела след изтичане на срока му на валидност.

  Ответникът заявява, че оттеглил декларацията -  съгласие за пътуване на детето К. зад граница, тъй като майката не спазвала режима на лични контакти. Освен това, двамата родители решили детето да живее при баща си в България и да бъде записано …, тъй като не можело да се адаптира в … училище. Сега живеело в дома на бащата. Изявява готовност за съгласие за пътуване на детето зад граница само по време на ваканциите. Не е съгласен детето да живее в Ч. Противопоставя се на неограничен  брой пътувания на К. до Ч., както и на местоживеенето му там, тъй като той може и  полага преките грижи за него.

По делото са събрани писмени доказателства.

След като съобрази доводите на страните и обсъди доказателствата по делото, съдът намира от фактическа и правна страна следното:

Детето К.В.К. ЕГН … е роден на …г. Произхожда от майка С.И.Н. ЕГН … и баща В.Г.К. ЕГН …. Представено е Удостоверение за раждане.

  С Решение на Окръжен съд – П.  от 06.02.2016г. упражняването на родителските права спрямо … К., са предоставени на майката  -  С.И.Н. с местоживеене на детето при нея. На бащата е определен режим на лични контакти и месечна издръжка, която да заплаща на детето К.

  Представен е трудов договор на ищцата с месторабота в Ч. Ответникът не оспорва обстоятелството, че ищцата е трайно установена в Ч., където живее и работи. Има изрично изявление в съдебно заседание – „Не споря за това, че ищцата живее в Ч. и че работи там”.

Представени са епикризи  на детето К.:  с диагноза ……

Представена  е декларация от бащата  В.Г.К. – съгласие детето К.  да пътува извън пределите на Р България, да влиза и да излиза ,придружено от своята майка, без ограничение на държавата, която ще посещава и периода. По обяснения  на   страните, декларацията е оттеглена през есента на 2018г.

 Бащата В.Г.К. е завел иск срещу ищцата С.И.Н. за промяна  относно упражняване на родителски права, лични контакти и издръжка. Образуваното дело N 4840 от 2018г. по описа на РС Добрич е висящо. Постановеното първоинстанционно решение, с което иска се отхвърля е в процес на обжалване.

Правни изводи:

Доказа се по безспорен начин, че бащата на … К. не дава съгласие за пътуването му зад граница, респ.Ч., където майката живее и работи.

 Съгласно практиката на ВКС разрешаването на задгранични пътувания на децата изисква определен или определяем кръг държави и определен период от време. Целта е от една страна , да се държи сметка за интересите на детето и да не се ограничава възможността му да  пътува със свой родител зад граница. От друга,  не трябва да се  разширява неограничено възможността за единия родител, /обикновено този , който упражнява родителските права /, да извежда детето зад граница без да може другия родител да реализира лични контакти с детето, както и да преценява местата, които детето ще посещава/ напр. държави с повишена степен на конфликти, епидемии и проблеми от  друго естество/.

 Настоящият случай е по –различен. По силата на съдебно решение, майката упражнява родителските права спрямо детето К., на …г.  и местоживеенето на детето е определено при нея. Тя работи и живее  в Ч. Обстоятелството не се спори  от ответника. Доказва се с представения трудов договор. Договорът е с краен фиксиран срок 20.06.2018г. Съдът  отчита това обстоятелство наред с останалите доказателства по делото- признаване от страна на ответника, че ищцата е установена трайно в Ч., детето е родено там през …г., въпросите , свързани с упражняване родителките права са  решени от … съд. Изнесените данни, че ищцата пътува постоянно от Ч. до България, след установяване на детето е България, не се оспорват от ответника.

При тези данни, от другата страна противостоят  действията на ответника. С оттеглянето на декларацията и своето съгласие за пътуване на детето зад граница, ответникът на практика възпрепятства изпълнение на решение на … съд. Поведение, което  не следва да се толерира. По този начин ответникът създава пречки до степен на невъзможност детето да живее с майка си  и на място, където живее съгласно съдебното решение на Окръжен съд П. Друго  разрешаване на въпроса с влязло в сила решение към момента няма.

Пътуването на детето К. до Ч. и обратно има за цел детето да живее при майка си, в съответствие със съдебно решение на Окръжен съд П. От друга страна, свободното му придвижване би дало възможност детето да осъществява регулярно контактите с баща си и затова според съда е изцяло в негов интерес. Всички спорни въпроси между родителите следва да се решават с предвидените в закона средства, а не чрез ограничаване правото на детето да живее със своята майка и да се придвижва свободно до България, където е установен другия родител – ответника.

 Предвид изложеното , съдът намира , че е в интерес на детето да може да пътува до Ч. и обратно с майка си неограничен брой пъти до навършване на пълнолетие.

 По отношение на паспорта: Доказа се, че към момента детето  има паспорт с валидност до 2021г. Според чл.36 от Закона за българските документи за самоличност, паспортите на българските граждани се издават със срок на валидност 5 години. Предвид разрешаване на проблема касателно неограниченото пътуване на детето К. до Ч. и обратно до навършване на пълнолетие, съдът следва да постанови и решение, заместващо съгласието на бащата за издаване на паспорт.

 Представените доказателства относно заболявания на детето не сочат  да има от такова естество, че пътуванията да поставят в риск неговото здраве. Касае се за обичайни пътувания на детето до местоживеенето на майката в Ч. и обратно до България, където живее бащата, а и други роднини на детето К.

 

Разноски: На основание чл.78,ал.1 ГПК с оглед изхода на спора  съдът присъжда разноски в полза на ищцата - 25 лв. платена държавна такса и 400 лв. адвокатско възнаграждение.

С тези мотиви съдът

                         Р Е Ш И:

  РАЗРЕШАВА  на  детето К.В.К. ЕГН …, роден на …г.  да   напуска пределите на Р България и да пътува неограничен брой пъти, придружавано от своята майка С.И.Н. ЕГН …. и без съгласието на бащата В.Г.К. ЕГН … до Ч. и обратно до България  до навършване на пълнолетие.

  ДАВА СЪГЛАСИЕ вместо бащата В.Г.К. ЕГН … гр.Д. ЗА ИЗДАВАНЕ НА ПАСПОРТ  на детето К.В.К. ЕГН …, роден на ….г.  с родители: С.И.Н. ЕГН … и В.Г.К. ЕГН ….

  ОСЪЖДА  В.Г.К. ЕГН … гр.Д. ДА ЗАПЛАТИ на С.И.Н. ЕГН … с адрес в гр.Д. сторените по гр.дело N 4908/2018г. по описа на РС Добрич: 25 лв. платена държавна такса и 400 лв. адвокатско възнаграждение, общо 425 лв.

     ДОПУСКА  на осн. чл.127а, ал.4 СК  предварително изпълнение на решението в частта относно пътуването на детето К.В.К. ЕГН …. в чужбина.

         Решението подлежи на обжалване пред ДОС в двуседмичен срок от  връчването му на страните. 

 

 

                                                        РАЙОНЕН  СЪДИЯ: