Присъда по дело №390/2015 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 83
Дата: 15 декември 2015 г. (в сила от 4 януари 2016 г.)
Съдия: Събчо Атанасов Събев
Дело: 20152100200390
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 22 май 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р И С Ъ Д А

 

 

                                            15.12.2015 г.                                  град Бургас

 

 

В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Бургаски окръжен съд                                                  Наказателно отделение

На петнадесети декември                             две хиляди и петнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                            

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЪБЧО СЪБЕВ

                             СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. П.Б.

                                                                          2. В.К.

 

Секретар: Г.Д.

Прокурор: Деян Петров

като разгледа докладваното от съдия Събев

наказателно общ характер дело № 390 по описа за 2015 година

 

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия Ц.Ц.И., роден на *** ***, *****, *******гражданин, с ******** образование, ***********, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че от 8.55 часа до 9.13 часа на 23.10.2014 г. в гр.Бургас, в условията на продължавано престъпление, използвал платежни инструменти - кредитна карта № 524869******4197 и дебитна карта с № 676071*******7053, издадени от „Райфайзенбанк” ЕАД на В.Ж.П., без съгласието на титуляра, като от АТМ на ул. „Ал. Стамболийски“, №3 и ул. „Калоян“, №1, изтеглил парични суми на обща стойност 430 лева и деянието не съставлява по-тежко престъпление, поради което и на основание чл.249, ал.1 вр. чл. 26, ал.1 вр. чл.54 от НК го ОСЪЖДА на ДВЕ ГОДИНИ И ЧЕТИРИ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА и ГЛОБА в размер на 500 (петстотин) лева.

На основание чл.61, т.2 от ЗИНЗС ОПРЕДЕЛЯ първоначален СТРОГ режим на изтърпяване на наказанието в затворническо общежитие от закрит тип.

На основание чл.68, ал.1 от НК ПРИВЕЖДА в изпълнение наказанието по НОХД №990/2012 г. на Районен съд гр. Бургас от ЧЕТИРИ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

 

 

ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА по делото: 2 (два) броя оптични дискове CD-R ДА ОСТАНАТ на съхранение към съдебното производство.

          ОСЪЖДА подсъдимият Ц.Ц.И. да заплати в полза на държавата по сметка на ОД МВР Бургас сумата от 60 (шестдесет) лева, представляваща разноски за досъдебното производство и сумата от 15 (петнадесет) лева по сметка на Окръжен съд Бургас, представляваща разноски на съдебното производство.

Присъдата може да се обжалва или протестира в 15-дневен срок от днес пред Апелативен съд – гр. Бургас.

 

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                       СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

 

                                                                                       2.

Съдържание на мотивите Свали мотивите

                                                М  О  Т  И  В  И

                                                                                      По НОХД 390/15 год.

                                                                                      По описа на БОС

 

          Производството е образувано по обвинителен акт на прокурор в Окръжна прокуратура Бургас, против Ц.Ц.И. затова, че на 23.10.2014 год. в гр. Бургас, в условията на продължавано престъпление, използвал платежни инструменти- кредитна и дебитна карти, издадени от „Райфайзенбанк“ с титуляр В.Ж.П., като изтеглил парична сума от 430 лв. и деянието не съставлява по тежко престъпление- престъпление по чл. 249 ал.1 вр. чл. 26 ал.1 НК.

          Производството протече по реда на чл. 269 ал. 3 т.2 НПК, за което съдът прие, че са налице основания за задочно производство против подсъдимия И..

          Прокурорът поддържа обвинението. Според него по делото са събрани достатъчно доказателства, които идентифицират И. като извършител на престъплението. Заснет  от видеокамера, а впоследствие разпознат от полицаи  на досъдебното разследване и дава обяснения за виновното си поведение. При индивидуализиране на наказателната отговорност, позицията на подсъдимия следва да се приеме като смекчаващо вината обстоятелство, а предходните му осъждания като отегчаващо. При лек превес на смекчаващи вината обстоятелства обвинителят пледира за налагане наказание от три години и шест месеца лишаване от свобода и глоба в размер на 500 лв. Поиска да му бъде определен режима на изтърпяване на наказанието, както и на основание чл. 68 ал.1 НК му бъде преведено в изпълнение предходно осъждане.

          Служебната защита, назначена на досъдебното производство, пледира за постановяването на оправдателна присъда . Според тях в процеса не са събрани достатъчно доказателства в подкрепа на повдигнатото обвинение. Алтернативно поиска определяне на минимално наказание. И.  дал подробни обяснения, което  спомогнало за разкриване на обективната истина.  

          След обективна, всестранна и пълна оценка на доказателствата по делото, съдът приема за установено следното:

          Към м. октомври 2014 год. свид. П. ***. На 23 същия месец и година, около 8,20ч. сутринта,  пренасял обемист багаж с личния си автомобил, който паркирал пред блока и в близост до врата на избено помещение. Дори помолил свой съсед да му помогне, но последният пристигнал, когато привършил работа. На няколко пъти пренасял вещи от автомобила до избата, разстояние около десетина метра. През това време оставял автомобила с затворени, но отключени врати. На предна седалка държал черна чанта от плат, в която държал личните си документи, апарат за кръвно налягане, очила, нож, прожектор, ключове. Сред документите- лична карта и свидетелство за управление на МПС и за регистрацията му, както и две кредитни карти и една дебитна, издадени от „Райфайзенбанк“. На картонче при тях изписал ПИН кодовете  на платежните инструменти.

          Като свършил работа, паркирал автомобила зад блока, на метри от това положение. Потърсил чантата с документи на съседната седалка и  разбрал, че тя липсва. Веднага отишъл в канцелариите на военна полиция, които имат офис в блока и охранителни камери,  поискал от тях да прегледат запис и проследят състоянието на колата му. След 20 минути полицаите му казали, че чантата му е взета от колата, а деецът избягал. Първо минал през офис на банката и заявил за блокиране картите, а след това в Първо РПУ Бургас за извършената кражба.  По късно от банката му се обадили по телефон, че от картите, които заявил преди това, има теглени суми. Общо в трите карти  имал  около 500 лв. Тъй като получил платежните инструменти наскоро, все още не бил свикнал и запомнил кодовете, последните изписал на лист, който съхранявал заедно с картите. След работата в полицията, П. се прибрал в дома си. Непознато лице  оставило портфейла с личните документи, липсвали платежните инструменти. Непознатият заявил, че ги намерил в района около магазин „Краснодар“ Бургас.

          Подсъдимият И. е разпитан на предварителното разследване. Обясненията са възпроизведени в присъствието на назначен служебен защитник. На процесната дата се разхождал по улица в гр. Бургас, в близост до жп гарата в града. На паркинг до блок  и магазин за зеленчуци, видял паркиран лек автомобил „Опел“, комби. Минал покрай него и видял мъжка черна чанта на предна дясна седалка. Нямало  никой и се върнал обратно, отворил предна дясна врата, взел чантата и се оттеглил посока ул. „Александровска“ гр. Бургас. По време на движението си успял да провери съдържанието на чантата и установил кредитните карти, други документи, апарат за кръвно налягане, очила, портфейл. Взел само картите, а останалите вещи изхвърлил в контейнер в близост до Търговска гимназия. Насочил се към магазин - пазар „Краснодар“, забелязал  лист с изписани кодове. По пътя от банкомат на ул. „Хр. Ботев“, в близост до военен клуб, изтеглил с една от картите, сумата от 200 лв. От друг банкомат на пазара изтеглил на два пъти  пари. Общо от картите е изтеглил сумата от 430 лв. След това изхвърлил картите в кош за смет и заминал за гр. П., където по това време имал квартира.

          По делото са иззети и приобщени записи от камерата на военна полиция, заснела дееца в момента на вземане  чантата от автомобила на пострадалия, както и от камера на офис на банка „Сосиете Женерал Експресбанк“ на ул. „Ал. Стамболийски“№3, гр. Бургас. При изследването им вещо лице П.  извадил кадри от записите и дал заключение. Записите са автентични, няма следи от въздействие върху тях. В кадрите освен снимковото изображение, се съдържат и данни за часа, датата, месеца и годината. Първите четири снимки отразяват момента на отваряне предна дясна врата от дееца на паркирания до дома на свидетеля автомобил и отдалечаването му. Другите кадри са от камера на банка, отразяващи момента на тегленето на суми от банкомат. Дал  заключение, което отразява личната му оценка, че лицето  не може да бъде разпознато поради ниската разделителна способност на кадрите.         

          Свид. С., към процесната дата и в настоящия момент, работи като полицейски инспектор в Първо РПУ МВР Бургас. По повод на работата си  разглеждал записите и  разпознал подсъдимия И. като извършител на престъплението. И на двата записа  видял лицето на дееца и поради това, че лично е работел с него по други проверки, веднага го  идентифицирал. Предния ден, отнесено за деянието, свидетелят  срещнал подсъдимия в центъра на Бургас, в близост до автогара „Юг“ и разговарял с него. И. му  споменал, че живее в к-с“Л.“ гр. Б., бил облечен със същите дрехи, като по време на престъплението. Като оперативно интересна личност, И. бил в полезрението на полицията около година. Често  сменял адресите и работата си. Когато го разпознал по записите, проверил последния известен адрес, но  го е  напуснал. По повод на деянието в Бургас, И.  бил издирван и установен в гр. Велинград. Много трудно откриваем, няма родители или адрес на постоянно или преимуществено живеене, имал е къща в с. Г., но според него вероятно е продадена. И към настоящия момент полицията го издирва, но без резултат.

          Свид. П. предоставил на разследването документи, свързани с извършените транзакции на платежните инструменти в процесния ден, съответно  дал съгласието си тези данни да бъда приобщени по делото- л. 34 ДП, както и справка от „Райфайзенбанк“ за издадените на свидетеля платежни инструменти. От кредитна карта 524869*******4197, в 8,54ч. е направен неуспешен опит за теглене на пари от банкомат на „Сосиете Женерал Експресбанк“ на ул.“Ал. Стамболийски“№3, гр. Бургас, поради грешно въведен ПИН код. В 8,55ч. е направена успешно транзакция, като е изтеглена сумата от 50 лв. В 8,57ч е извършена неуспешна операция, поради надхвърлен лимит. В същия час е направен нов опит, когато е изтеглена сумата от 50 лв. В 8,59ч. успешно е изтеглена сумата от 50 лв. В 9.00 ч неуспешен опит за транзакция, поради надхвърлен лимит. В 9,01ч. успешно е изтеглена сумата от 30 лв. От друг банкомат, обслужван от „Общинска банка“ на ул. „Калоян“№1, гр. Бургас, в 9,12 и 9,13ч. успешно са изтеглени сумите съответно 50 лв. и 200 лв. от кредитна карта „Райкарт“ № 6760********7006. Следват още три опита с този платежен инструмент, но поради инцидент не са  осъществени транзакции. Общо за шест транзакции подсъдимият е изтеглил от платежните инструменти, собственост на свид. П., сумата от 430 лв.  В 9,21ч. картите  били блокирани, след сигнал на свид. П..

          При тези доказателства, прокурорът пледира, че деянието на И. от обективна страна е доказано. Защитата изрази противоположно мнение, но не поясни или подкрепи позицията си.

          Настоящата инстанция прие, че поведението на И. е безспорно установено от момента на вземането на чантата от автомобила на свид. П., по време на извършване на транзакциите от банкоматите и получаването на сумата от 430 лв. От видеозаписите  е разпознат от полицай,  служебно  работил  с това лице. Ден преди деянието  го срещнал в гр. Бургас и разговарял с него, а когато  изгледал записите, разпознал  по лице, както и установил,че дрехите му в деня на деянието са такива, както и предния ден на срещата им. На съда посочи точните му имена, както и други характеристични данни за извършителя. От друга страна, И. при разпита си от разследващия орган, е дал пълно и точно описание, съвпадащо със съдържанието на записите, така и показанията на свидетелите. Несъществено е разминаването в това, че първо е изтеглил сумата от 200 лв., а след това другите.

          Приетата от съда фактическа обстановка се извежда от доказателствата по делото- показанията на свидетелите, обясненията на подсъдимия на ДП, заключението по техническата експертиза, другите писмени доказателства.

          ПРАВНА КВАЛИФИКАЦИЯ

          Прокурорът поддържа обвинението против И. и пледира за осъждането му по чл. 249 ал.1 НК. Според него е доказано, както тегленето на пари от кредитните карти на свидетеля, така и авторството. Деецът е разпознат от полицай, а по късно и  лично дава обяснения по делото.

          Прокурорът пледира, че И. от обективна и субективна страна е извършил деяние по чл. 249 ал.1 вр. чл. 26 ал.1 НК. По принцип това не се оспори от защитата.

          С оглед на приетата от обективна страна фактическа обстановка, настоящата инстанция прие, че са установени всички елементи на извършеното престъпление. И. е  привлечен от наличието на чанта на предна седалка на автомобил  и се възползвал  и я отнел от владението на П.. Бързо се освободил от всички вещи, като ги захвърлил в близост до автомобила, а взел само кредитните карти и лист с изписани ПИН кодове. Първия му опит да изтегли пари е неуспешен, но след това е извършил четири успешни транзакции от една карта в интервал само на 7 минути. Преместил се на друг банкомат на ул. „Ал. Стамболийски“, когато е извършил успешни  две транзакции с дебитна карта на свидетеля и изтеглил сумата от 250 лв. По този начин И., без съгласието на титуляра П., използвал платежни инструменти- кредитна и дебитна карти, издадени от „Райфайзенбанк“, като изтеглил сумата от 430 лв. и деянието не съставлява по тежко престъпление.

          Деянието е извършено при пряк умисъл. С отнемането на чантата, И. се освободил  от вещи, а взел само кредитните инструменти, които  ползвал. Бил улеснен в максимална степен от П., който държал ПИН кодовете ведно с картите. При боравене с платежните инструменти  е допуснал само една грешка на ПИН кода, всички останали операции са извършени точно. Максимално се е възползвал от тях без съгласието на титуляра.

          Мотивиран от горното съдът призна И. за виновен в това, че от 8,55ч. до 9,13ч. на 23.10.2014 год.  в гр. Бургас, в условията на продължавано престъпление, използвал платежни инструменти- кредитна карта 524869********4197 и дебитна карта 676071********7053, издадени от „Райфайзенбанк“ на В.П. и без съгласието му изтеглил парични суми на обща стойност 430 лв. и деянието не съставлява по тежко престъпление- престъпление по чл. 249 ал.1 вр. чл. 26 ал.1 НК.     

           ОПРЕДЕЛЯНЕ НА НАКАЗАНИЕТО

          За това наказание НК предвижда наказание от две до осем години лишаване от свобода и глоба. Прокурорът пледира за определяне наказание от три години и шест месеца лишаване от свобода и глоба, при лек превес на смекчаващи вината обстоятелства,  и прилагането на чл. 68 ал.1 НК за предходно осъждане. Защитата пледира за недоказаност на обвинението, а алтернативно поиска наказание при превес на смекчаващи вината обстоятелства в минимален размер.

          И. е млад човек, осъждан  два пъти. За първото деяние през 2005 год. е осъден условно по чл. 381 ал.1 НК и реабилитиран по право. През 2012 год. е осъден за деяние по чл. 339 ал.1 НК на четири месеца лишаване от свобода, отложени за изтърпяване за срок от три години. Присъдата  влязла в сила на 13.03.2012 год. Когато е установен на предварителното разследване,  дава пълни и подробни обяснения за виновното си поведение и с това допринася за разкриването на обективната истина в процеса. Няма родители или близки и води неустановен на едно място начин на живот. С деянието си  причинил вреда на П. в размер на 430 лв., които не са възстановени. В механизма на осъществяване на деянието няма нещо отличително, което да завишава обществена опасност от обикновено извършване. Използвал доверчивостта и разсеяността на пострадалия и безпрепятствено  взел чантата с лични документи от незаключената кола. Отнел  три платежни инструмента- кредитни и дебитни карти, ползвал  само две от тях. При това съдът прие, че е налице превес на смекчаващи вината обстоятелства и го осъди близо до  минимума- две години и четири месеца лишаване от свобода и глоба 500 лв. Последният размер е близо до отнетата сума, като съдът съобрази неговото имотно състояние- няма дом, семейство или работа.

          Настоящото деяние е извършено в изпитателния срок на предходната присъда от 2012 год. На основание чл. 68 ал.1 НК съдът преведе наказанието от четири месеца лишаване от свобода.

          На основание чл. 61 т.2 ЗИНЗС бе определен първоначален строг режим на изтърпяване на наказанието в затворническо общежитие от закрит тип.

          В тежест на И. бяха присъдени и направените по делото разноски.

          Мотивиран от горното съдът постанови присъдата.

18.01.2016г.

Гр. Бургас                                                 Окръжен съдия: