Определение по дело №15372/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 11678
Дата: 15 октомври 2018 г.
Съдия: Николай Свиленов Стоянов
Дело: 20183110115372
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ ..........

гр. Варна, 15.10.2018г.

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, 9-ти състав, в закрито заседание в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: НИКОЛАЙ СТОЯНОВ

 

като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 15372 по описа на ВРС за 2018г., 9-ти състав, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.122 ГПК вр. чл.135, ал.4 АПК.

Производството е образувано подадена до Административен съд – Варна  „жалба“ от 28.09.2018г. на С.Е.М.. Видно от съдържанието й, отправеното искане е за обезщетение от 5000лв., на осн. чл.1, ал.1, т.1 ЗОДОВ. В самата жалба са наведени твърдения за допуснати „унизително отношение и физическа сила между останалите лишени от свобода“ и обстоятелства, които „системно създават напрежение в останалите лишени от свобода“. В жалбата е налице и многократно позоваване на АПК.

При тези данни и останалите (впрочем напълно неясни) твърдения, които са обективирани в жалбата, начално сезирания ВАдмС, без да извърши никакви действия по изясняване предмета на спора, е преценил, че със сигурност се касае за гражданскоправен спор и директно е изпратил делото по подсъдност на ВРС.

При тези данни и останалите (впрочем напълно неясни) твърдения, ВРС изобщо не счита, че несъмнено е налице гражданскоправен спор. Такъв извод не може изообщо да се изведе от съдържанието на сезиралата ВАдмС „жалба“, а само тя е релевантна за определяне предмета на делото, а не и доказателствата към нея. Поради това съставът на ВРС не се счита за несъмнено компетентен да разгледа предявената „жалба“, която не е начално предявена пред ВРС.

Тук е мястото да се посочи, че приложените към „жалбата“ документи не следва да се ценят при преценка предмета на делото, защото те имат качеството доказателства и следователно служат за доказване, а не за рамкиране предметния обхват на спора. Прочее представените с „жалбата“ „обяснения“ са абсолютно недопустими, защото съставляват писмени свидетелски показания, а такива не се допускат в никой граждански процес. Респективно от тях не следва да се извеждат изводи за предмета на делото.

Следва да се отбележи още, че сезиращата „жалба“ е тотално нередовна и поради това въз основа на нея изобщо не може да се установи действителния характер на производството. Задължението за изясняване на спора и коригиране на нередовностите по сезиращата съда молба, е на начално сезирания съд, тк именно до него е отправено искането. Едва след провеждане на процедурата по отстраняване на пороците, от начално сезирания съд, следва да се установи дали в действителност се касае до искане, подсъдно на ВАдмС или на ВРС. Което не е сторено в случая.

По изложените причини съставът на ВРС не счита, че несъмнено е налице гражданскоправен спор, който да обуславя категоричната компетентност на ВРС по него. Така следва да се повдигне спор за подсъдност между ВРС и ВАдмС.

Воден от горното съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ПОВДИГА спор за подсъдност пред ВКС и ВАС, между Районен съд – Варна и Административен съд - Варна, по „жалба“ от 28.09.2018г. на С.Е.М. до ВАдмС, на осн. чл.122 ГПК вр. чл.135, ал.4 АПК.

Делото да се изпрати на ВКС на РБ за произнасяне по повдигнатия спор за подсъдност.

Определението не подлежи на обжалване.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:……………