Определение по дело №2501/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 3021
Дата: 21 ноември 2018 г.
Съдия: Константин Димитров Иванов
Дело: 20183100502501
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ ……………/……….11.2018 год., гр. Варна

                                                                                                                                   

           Варненският окръжен съд, гражданско отделение, в закрито съдебно заседание в състав:

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВЕЛИНА СЪБЕВА

                              ЧЛЕНОВЕ:           КОНСТАНТИН ИВАНОВ

                                                             МАЯ НЕДКОВА                                                     

 

разгледа въззивно гр. дело № 2501 по описа на съда за 2018 год., докладвано от съдията К. Иванов и за да се произнесе, съобрази следното:

 

           Производството е по реда на Глава ХХ-та ГПК.

           Образувано е по въззивна жалба на З.К. ***, подадена чрез процесуален представител адв. Д.Т. *** срещу Решение № 3542/27.07.2018 год., постановено по гр. дело № 15194/2017 год. по описа на РС-Варна, допълнено с решение № 3771/10.09.2018 год. по същото гр. дело, с което въззивницата З.К. *** е осъдена да заплаща на Г.Д.П. ***, на основание чл. 57, ал. 2 СК, месечен наем в размер на 196, 00 лева, считано от подаването на исковата молба – 05.10.2017 год., за ползването на собствената на Г.Д.П. 1 / 2 идеална част от семейното жилище, представляващо апартамент №3, находящ се в гр.Варна, ул. „Индрижишка Кръстева" № 10, ет.З, подробно описан в решението, придобит в режим на съпружеска имуществена общност и чието ползване е предоставено след прекратяване на брака между страните с развод на З.К.З., съгласно Решение № №3380/28.07.2015 г., постановено по гр. дело № 13056/2014 г. на Районен съдВарна.

           В жалбата са наведени оплаквания, че решението е неправилно и незаконосъобразно, като се настоява за отмяната му. Въззивничката твърди, че при определяне на размера на месечния наем съдът не е отчел, че в апартамента живее и пълнолетната дъщеря на страните и ползваната от нея площ следва да бъде отчетена при определяне на месечния наем.

            В писмен отговор, подаден в срока по чл. 263, ал. 1 ГПК, насрещната страна Г.Д.П., чрез процесуалния си представител адв. св. А. *** оспорва жалбата, счита решението за правилно и настоява да бъде потвърдено.

          Съдът, като се запозна с делото, констатира, че исковата молба е нередовна – налице е несъответствие между обстоятелствена част и петитум.

           В исковата си молба ищецът Г.Д.П. е навел следните твърдения: С ответницата са бивши съпрузи, сключеният помежду им през 1997 год. граждански брак е прекратен с развод с влязло в сила решение по гр. дело № 13056/2014 год. на РС-Варна. Със същото решение на ответницата, по нейно искане, са били предоставени за упражняване родителските права върху роденото от брака ненавършило пълнолетие дете на страните – Ралица Попова, родена на *** год., както и ползването на семейното жилище – апартамент, находящ се в гр. Варна, ул. „Индрижишка Кръстева" № 10, ет. З, ап. 3, придобит по време на брака между съпрузите в режим на съпружеска имуществена общност. Към дата 05.10.2017 год. (подаването на исковата молба) роденото от брака дете на страните е навършило пълнолетие, с което е отпаднала нуждата ответницата да ползва еднолично без наем целия апартамент, описан по–горе. (Липсват твърдения някой от бившите съпрузи да е поискал в хода на производството по брачното дело или след това – до навършване на пълнолетие на роденото от брака дете Ралица Попова – да бъде определен размерът на наема в хипотезата на чл. 57, ал. 2 СК, който бившата съпруга да заплаща на съпруга Г.П., комуто не е предоставено ползването на семейното жилище след развода).  

           При така наведените твърдения е отправено искане за осъждането на ответницата З. Сгурева да заплаща на ищеца Г.П. месечен наем в размер на 600 лева за ползването на собствената му 1 / 2 ид. част от описания апартамент, считано от подаването на исковата молба (05.10.2017 год.) до отпадане на основанието за това.       

            Районният съд е приел, че е надлежно сезиран с иск по чл. 57, ал. 2 ГПК и е постановил решение, с което е осъдил ответницата да заплаща на ищеца сума в размер на 196 лева месечно за ползването на собствената на Г.Д.П. 1 / 2 идеална част от семейното жилище, описано по – горе, считано от подаването на исковата молба.

           Настоящият състав намира, че решението е постановено по нередовна искова молба, като съображенията за това са следните:

           В случаите, при които с решението по брачното дело, с което ползването на семейното жилище е било предоставено на единия съпруг, не е бил определен размера на наема, защото подобно искане не е било отправено от никой от двамата съпрузи (какъвто е и настоящият случай), крайният момент до който това искане може да бъде направено е прекратяването на ползването на семейното жилище – например поради изтичане на срока или настъпване на други обстоятелства. В случая искането по чл. 57, ал. 2 СК е могло да бъде направено до навършването на пълнолетие на роденото от брака дете на страните, но не и след този момент. С прекратяването на брака с развод се прекратява и съпружеската имуществена общност, от бездялова тя се превръща в обикновена (дялова) съсобственост, поради което и отношенията между бившите съпрузи се уреждат като отношения между съсобственици – Глава трета от ЗС.  

           В случая при наведени твърдения за придобит по време на брака в режим на СИО апартамент, който е и семейно жилище, прекратена с развод съпружеска имуществена общност, предоставяне на ползването на семейното жилище на ответницата с решението за развод и отпадане на основанието за ползване на жилището от бившата съпруга с изтичане на срока за това ползване с навършване на пълнолетие на роденото от брака дете на страните и равните права на съсобственост върху апартамента (по 1 / 2 ид. част за всеки от бившите съпрузи) искането на ищеца за определяне на размера на наема съгласно чл. 57, ал. 2 СК, за в бъдеще е недопустимо – подобен петитум не съответства на изложените твърдения, тъй като както се посочи по – горе с прекратяването на брака с развод и прекратяване на съпружеската имуществена общност, същата става обикновена (дялова) съсобственост и отношенията между бившите съпрузи се уреждат като отношения между съсобственици – чл. 30-36 от ЗС. Отправеният от ищеца петитум за заплащане на сума ежемесечно за бъдеще време е относим към делбено дело – искане по чл. 344, ал. 2 ГПК за постановяване на привременна мярка в делбата, но не съответства на наведените от ищеца твърдения – за наличие на съсобственост между страните, върху апартамента при равни квоти, ползване от ответницата на съсобствената вещ в повече от правата, който тя има върху нея и че дължи на ищеца суми за лишаването му от ползите от съсобствената вещ. В тази връзка следва да се посочи, че размерът на обезщетението, което съсобственикът дължи на останалите съсобственици за ползването на съсобствена вещ в повече от правата, които има е винаги за минал период, крайният срок на който е подаването на исковата молба. Обезщетението се определя (и съответно претендира) винаги в глобален размер, а пазарният наем на съсобствената вещ е само базата, въз основа на която се определя размерът на дължимото обезщетение.

           Изложеното налага производството по въззивното дело да се остави без движение и на ищеца да се дадат указания да изправи недостатъците на исковата си молба, като в едноседмичен срок от връчване на настоящото определение, с писмена молба с препис за насрещната страна да уточни следното: да посочи конкретен период – начална и крайна дата, за който претендира заплащане от ищцата на сума за едноличното ползване на съсобствения апартамент; да посочи размера на претендирана сума и в съответствие с горното да отправи и конкретен петитум. При неизправяне на горните недостатъци в указания срок първоинстанционното решение ще бъде обезсилено, а исковото производство – прекратено.

          Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

           ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ производството по въззивно гр. дело № 2501/2018 год. по описа на ОС-Варна;

          УКАЗВА НА ИЩЕЦА Г.Д.П. в едноседмичен срок от връчване на настоящото определение да изправи следните недостатъци на исковата си молба, като с писмена молба с препис за насрещната страна да уточни следното: да посочи конкретен период – начална и крайна дата, за който претендира заплащане от ищцата на сума за едноличното ползване на съсобствения апартамент; да посочи размера на претендирана сума и в съответствие с горното да отправи и конкретен петитум.

           УКАЗВА на ищеца, че при неизправяне на горните недостатъци в дадения срок първоинстанционното решение ще бъде обезсилено, а исковото производство – прекратено.

           Препис от определението да се връчи на ищеца Г.Д.П. чрез процесуалния му представител адв. С.А. ***, съгласно чл. 39, ал. 1 ГПК.  

           След изтичане на горния срок делото да се докладва за следващи разпореждания.

           Определението не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

Председател:

 

 

 

Членове:1.     

 

 

        

            2.