Присъда по дело №1554/2018 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 73
Дата: 16 октомври 2019 г. (в сила от 3 април 2020 г.)
Съдия: Ели Георгиева Скоклева
Дело: 20181510201554
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 1 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

  П Р И С Ъ Д А

 

16.10.2019

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                             Година                                         Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

І състав, НО

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                            

16 октомври

 

2019

 
 


на                                                                                      Година

ели скоклева

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

Живко Лапачки

 
        1.

Венета Павлова

 

Светлана Стефанова

 
          2.

Михаил Крушовски

 
Секретар:

Председателя  на  състава

 
Прокурор:

          Като   разгледа  докладваното  от

1554

 

2018

 
 


наказателно  о х  дело №                    по описа за                                      година

 

и въз основа на доказателствата и закона,

 

П Р И С Ъ Д И:

 

Признава подсъдимия А.Д.М. – роден на *** ***, живущ ***, с постоянен адрес ***,  ***гражданин, женен, ***образование, безработен, осъждан, ЕГН **********,

ЗА НЕВИНЕН в това, че на 19.07.2018 година, около 12:00 часа в близост до начална станция на лифта за Седемте рилски езера, в района на  хижа „Пионерска“ в Рила планина, се е заканил с убийство на З.Г.З. ***, заявявайки му: „Ела, ела, че те ***! Че те бутна с джипа в некое дере! Че ти извада сърцето с нож и че те ***! Че те утепам некъде!“, едновременно с което е извадил сгъваем нож, които е размахвал срещу З., и това заканване би могло да възбуди основателен страх от осъществяването му - престъпление по чл. 144, ал. 3, във вр. с ал. 1 от НК, като на основание чл. 304 от НПК го оправдава по така повдигнатото обвинение.

 

Присъдата може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд - Кюстендил в 15-дневен срок, считано от днес.

 

районен съдия:

                                           

 

     СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

 

                                                    2.

             

Съдържание на мотивите

 

                             МОТИВИ ПО ПРИСЪДА НОХД № 1554/2018г. НА ДнРС

 

            Районна  прокуратура Дупница е предявила обвинение срещу  А.Д.М.  за престъпление по  чл.144, ал.3 във вр. с ал.1 НК.

 В обвинителия акт се сочи,че   на 19.07.2018 година, около 12:00 часа в близост до начална станция на лифта за Седемте рилски езера, в района на  хижа „Пионерска“ в Рила планина, се е заканил с убийство на З.Г.З. ***, заявявайки му: „Ела, ела, че те ***! Че те бутна с джипа в некое дере! Че ти извада сърцето с нож и че те ***! Че те утепам некъде!“, едновременно с което е извадил сгъваем нож, които е размахвал срещу З., и това заканване би могло да възбуди основателен страх от осъществяването му.

          Прокурора поддържа обвинението по обвинителния акт и предлага на подсъдимия да се наложи наказание „лишаване от свобода“, чието изтърпяване да се отложи по реда на чл.66,ал.1 НК.

          Подсъдимият не се признава за виновен и  дава обяснения, че не се е заканвал на пострадалия.Защитника  излага  доводи за недоказаност на обвинението   и предлага подсъдимия да бъде оправдан.

          Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства- обясненията на подсъдимия, показанията на разпитаните свидетели, и писмените такива, преценени  по отделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна.

          Подсъдимият М. и пострадалият З. са познати,чиито отношения се обтегнали по повод пререкания ,възникнали между последния и брата на подсъдимия.

          На 19.07.2018г. пострадалият З., се намирал на началната станция на лифта за 7-те Рилски езера, над х.“Пионерска“. В този момент, край него минал подсъдимия с автомобила си .Тъй като няколко дни преди това, между З. и брата на подсъдимия  имало скандал, последният спрял, слязъл от колата да му потърси сметка. Двамата разменили реплики на висок тон,след което се разделили. Свид.З., минавайки покрай павилиона на свид.З./негова братовчедка/ и казал,че подсъдимият го заплашил с нож, след което подал и заявление до  РУ гр.Дупница.    

          Съдът прие за установена горната фактическа обстановка като даде вяра на показанията на свид. В. и З.. Първата не поддържа отношения нито с подсъдимия, нито с пострадалия,като е напълно незаинтересована от изхода на делото . Същата    е очевидец на случая  и единствена има непосредствени впечатления. Свидетелката   установи,че между подсъдимия и пострадалия е имало пререкания, като е чула разговор на висок тон и по жестовете предположила,че се карат,но не е чула заплахи и не е видяла подсъдимия да държи нож. Свид.З. също е чула скандала между двамата/ макар и доста по -отдалече/, като   впоследствие пострадалия и е казал,че подсъдимия го е заплашил с нож-обстоятелство, което свидетелката не е възприела непосредствено. Съдът даде вяра и на показанията на пострадалия З. в частта, в която установи,че между него и подсъдимия е възникнал скандал, включващ и заплахи от последния/ че ще инсценира грабеж,за да го осъдят и др./,но не и ,че го е заплашил с убийство, насочвайки нож към него.Последните твърдения се опровергаха ,както от показанията на свид.В.,която заяви,че не е видяла подсъдимия да държи нож, така и от поведението на пострадалия при проведената очна ставка между него и свид.М. и Т..По отношение тези свидетели, съдът изобщо не даде вяра на показанията им,че са били в джипа на подсъдимия и са очевидци на случая ,тъй като техните твърдения-че подсъдимия дори не е разговарял с пострадалия, а се е карал на тях, противоречат на останалите гласни доказателства . В случая обаче,съдът счита,че   именно твърдението,че двамата свидетели  са били в автомобила/ макар и невярно/,провокира промяната на показанията на пострадалия при очната ставка,че не е имало закана с убийство от страна на подсъдимия, както и че не е видял да има нож. Установи се,че автомобила на подсъдимия е бил със затъмнени задни стъкла и пострадалия не е могъл да види дали на задната седалка има хора, което явно разколеба убеждението му,че не е имало непосредствени очевидци и съответно доведе до промяна на показанията му, а именно,че не е видял нож, както и че не е сигурен дали  подсъдимият е отправял закани.Извода,че пострадалия е хиперболизирал разправията с подсъдимия, под влиянието на ескалиралите емоции, сочейки в заявлението,че подсъдимия му „извадил нож и искал да го наръга“, както и последващите твърдения за отправени закани с убийство, се подкрепя и от показанията му,че е пуснал жалбата с намерението подсъдимия да бъде предупреден и не е очаквал,че на последния ще му бъде повдигнато обвинение.

          С оглед на така установеното, съдът прие,че подсъдимият не е осъществил състава на две отделни престъпление по чл.144, ал.3  във вр. с ал.1 НК, , нито от обективна, нито от субективна страна, по следните съображения:

          Обект на престъплението по горния текст са обществени отношения ,свързани с формирането на свободна воля на личността. Събраните по делото доказателства, установиха,че подсъдимият не е осъществил   изпълнителното деяние  на престъплението- закана с убийство на З. с  думите : „Ела, ела, че те ***! Че те бутна с джипа в некое дере! Че ти извада сърцето с нож и че те ***! Че те утепам некъде!“,размахвайки нож. Първоначално пострадалия посочи,че подсъдимият се е заканвал,че ще го „наръга с ножа“/ изявление, което не е посочено в ОА/,че ще  го вкара в затвора и др, а в последствие,при проведената очна ставка, посочи,че не е сигурен дали са отправяни закани.Действително между пострадалия и подсъдимия е възникнал скандал, с размяна на реплики и по всяка вероятност и закани от страна на последния, но не се установи,че тази закани са били с убийство, а още по-малко  ,че  е настъпил противопрвания резултат-възбуждане на основателен страх у пострадалия от осъществяването и. Обстоятелството,че  пострадалия е   искал подсъдимия да бъде предупреден,без изобщо да допуска,че ще бъде образувано настоящото наказателно производство ,обосновава извода,че същия не е изпитвал страх от осъществяването на отправените закани.

          Липсата на обективна страна на престъплението, води и до липса на субективна такава. Последната се обективира от съответните действия  по осъществяване на изпълнителното деяние, а в случая се установи,че подсъдимият не е предприемал такива,като не се е заканвал с убийство  и не е имал намерение да постигне общественоопасни последици от осъществяване на деянието.

          С оглед на изложеното, съдът прие,че подсъдимият А.М. не е осъществил състава на престъплението по чл.144, ал.3 във вр. с ал.1 НК , призна го за невинен  и на осн.чл.304 НПК  го оправда по повдигнатото обвинение.

          По горните съображения, съдът постанови присъдата си.

 

                                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: